zeischap moet worden opgemaakt in overleg met de heeren Dr. M. P. Lindo en Mr. A. M. Maas Geesteranus, bestuursleden der Haagsche afdee- ling van het Tooneelverbond, die sedert eenigen tijd met het dagelijksch bestuur in overleg zijn geweest over de middelen tot verbetering van het nationaal tooneel in de residentie. Eerste Kamer. - Bij de algemeene be schouwingen over de Staatsbegrooting heeft de minister van binnenl&ndsche zaken verklaard, dat de militiewet bij den Raad van State in behan deling is; dat de onderhandelingen met het con sortium van bankiers omtrent den spoorwegaanleg zijn afgesprongen, dat de regeering daaromtrent tijd van beraad moet gelaten worden, ofschoon zij wenscht nog in dit zittingjaar een ontwerp in te dienen. "Voorziening in zake onderwijs is noodig, maar ook hieromtrent is beraad noodzakelijk. In 't algemeen is de regeering niet reactionnair: zij wil de bestaande wetten eerbiedigen en naar letter en geest uitvoeren. Morgen zijn de Hoofd stukken aan de orde. Door de gezamenlijke officieren van het instructie-bataljon te Kampen is aan de weduwe van den kolonel Kempees, als een blijk van waar deering zijner verdiensten, het levensgroot portret en buste van dien hoofdofficier aangeboden. Het Vaderland verneemt dat de volgende verandering bij de marine op til is: de vice- admiraals Wichers en Gregory zullen met 1 Mei a. s. vervangen worden door den schout-bij-nacht Brulel de la Rivière en den kapitein-ter-zee Van Rees, respect, te Amsterdam en Nieuwediep. De Staatscourant maakt bekend dat gis teren de gewone dienst op den staatsspoorweg tusschen Dordrecht en Rotterdam is hervat. De gewone audiëntie van den minister van koloniën op a. s. Vrijdag zal niet plaats hebben. De luit.-ter-zee 2de kl. \V. F. Wesselink en de offic. van administratie 3de kl. P. Gallas, beiden laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Ned.-Indië en den lsten dezer van daar terug gekeerd, zijn met dien datum op nonactiviteit gesteld. De offic.-van-gez. der 2de kl. C.'J. A. De Groot wordt met den lsten Febr. geplaatst bij het hospitaal der marine te Willemsoord. Z. M. heeft aan P. G. Van Lennep, consul- generaal der Nederlanden te Athene, verlof ver leend tot het aannemen van het officierskruis der orde van den Verlosser, hem door den koning van Griekenland geschonkenbij het dep. van buitenl. zaken bevorderd: tot commies, de adj.- comm. A. Van Ginkel, E. G. A. baron Snouc- kaert van Schauburg en Mr. J. H. HoraSiccama; tot adj.-comm. den lsten klerk D. C. Van Duys- berg; benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Oldeberkoop Mr. A. W. baron van Imhoff, advocaat te Groningentot kantonrechter te Om men Mr. A. L. Fraissinet, griffier te Enschede; aan J. W. Keiser eervol ontslag verleend als plaatsv. kantonr. te Enkhuizenbenoemd tot comm. bij het dep. van binnenl. zaken L. F. G. P. Schreuder; tot burgern. te Brakel en Poederoijen J. v. Dalente Zuilichem M. Ruymschootte Son en Breugel H. van de Ven, en te Lith N. Dijk- hoff; het aan G. Slits, burgern. van Gemert, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secr. dier gem. goedgekeurd. Gemengd Nieuws. Gisteren is op de Oude Vest een jon gentje aan een voortrijdenden goederenwagen gaan hangen, waardoor de klep naar beneden sloeg, en de knaap met zijn been tusschen de spaken van een der wielen raakte. Hij heeft zich echter niet ernstig bezeerd. Op de Uiterstegracht, voor de fabriek van den heer Zaalberg, is gisteren een paard, dat voor een melkwagen liep, in het riool gezakt. Een der personen, die toegeschoten waren om te helpen, raakte te water. Helper en paard waren echter weldra weer op de been. Zaterdag is uit de Rijneveldsche we- tering, onder Alphen, nabij Boskoop, het lijk opge haald van een man, in laatstgenoemde gemeente woonachtig, die zich dikwijls schuldig maakte aan het misbruik van sterken drank en vermoedelijk thans in beschonken toestand is te water geraakt. Hij laat eene weduwe met vier kinderen na. Zondag waagden zich te Wageningen eenige kinderen op het broze ijs der Stadsgracht (misschien op het voorbeeld van een paar vol wassen schaatsenrijders), toen twee hunner, J. B. en W. v. M., het ongeluk hadden er door te zakken. Op het hulpgeroep kwamen onder ande ren ook de beide zoons van A. Hey toeschieten, die aanstonds pogingen aanwendden om de knapen te redden. Dit edele voornemen moesten zij echter met den dood bekoopenbeiden werden niet dan levenloos opgehaald, terwijl J. B. en W. v. M. levend aan den wal werden gebracht, hetgeen men vooral te danken heeft aan Jan Van Beu kering en anderen, die zich geheel gekleed te water begaven. De heeren dokters Alpherts en Linckers hebben geruimen tijd beproefd, de levens geesten bij de drenkelingen op te wekken, maar helaasalles was tevergeefs. De overledenen had den den ouderdom van 18 en 19 jaren bereikt, waren zeer oppassend van gedrag en hielpen hun vader als schoenmaker in de behoeften der huishouding voorzien. Dit droevig ongeluk viel voor op korten afstand van de plaats waar, nu juist 2 jaren geleden, eveneens twee school kinderen verdronken. Men kan zich de droefheid der ouders voorstellen, die op zulk een wijze hun kroost verliezen. Zondag werd te Weerselo in den vroegen morgen door de kerkgangers, in de gracht bij het Stift aldaar, het lijk ontdekt van den 60- jarigen G. J. N., die 's avonds te voren, de her berg verlatende, van den weg schijnt geraakt te zijn, en aldus zijn dood in het zeer ondiepe water gevonden heeft. Mevrouw Norman-Neruda heeft te Glasgow de viool van Ernst, een Stradiarius uit het beste tijdperk, gekocht voor de som van 500 pd. st. In Noorwegen is den lsten dezer eene wet in werking getreden, waarbij aan Noor- weegsche schepen de verplichting wordt opgelegd, om ingeval van aanzeiling met een ander schip, aan dit laatste alle mogelijke hulp te verleenen en niet door te zeilen zonder vooraf hun naam, de haven waar zij tehuis belmoren en de plaats van waar zij komen en die werwaarts zij bestemd zijn, medegedeeld te hebben. Overtreding van dit voorschrift word met boete enjgevangenis, in som mige gevallen zelfs met tuchthuis gestraft. De National verzekert, op grond van de bij haar ingekomen berichten, dat het aantal personen, op Nieuwjaarsdag in geheel Frank rijk ten gevolge der gladheid gevallen en over leden, honderd zeventien bedraagt. Hierbij zijn niet gerekend zij, die te Parijs aan hunne kneuzingen enz. bezweken zijn. Het aantal gewonden wordt, bij gebreke van juiste opgaven, op twee duizend geschat. Als beproefd behoedmiddel raadt een der correspondenten van het blad aan, de schoenzolen met vet in te smeren. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Onlangs, 14 Dec., werd door mij ten postkantore te Leiden bezorgd eenig drukwerk, wegende 196 grammen, gefrankeerd met 10 cent, aan het adres van Mr. F., advocaat, enz. te Lith. Latei- ontving ik bericht dat het door mij verzondene niet was ontvangen, doch zieden 5den Jan. ontving de geadresseerde het pakket, waar nu op geschreven was: uot known in leitli Scotland. Zoo was dus het voorname dorp Lith, zeer duidelijk op het adres vermeld (het adres gaat hiernevens, opdat een ieder zich van de waarheid kan overtuigen) onbekend aan het post kantoor te Leiden, en men zond het drukwerk, n. b. zonder bijvordering van port, dat voor Schotland 125 ct. was, naar Schotland. Veel wordt er door onze landgenooten geklaagd dat men in het buitenland zoo weinig ons land kent, veel is er indertijd gesmaald op de Franschen, die tijdens den Duitschen oorlog de ligging der plaatsen niet kenden, maar wanneet- men ziet dat rnenschen, die dagelijks de plaatsen van ons land onder de oogen krijgen, nog niet weten waar het voorname dorp Lith ligt, dan hebben we reden om ons te bedroeven. Ik zou, mijnheer de redacteur, deze zaak niet wenschen te publiceeren, maar hiertoe word ik geleid door deze reden: Komt men aan het po; kantoor te Leiden, dan ziet men doorgaans zij: beleefdheid, waarmede elk beschaafd mensch ambtenaren bejegent, beantwoord door zeer groo onbeleefdheidmen denkt daar dat het publiM is voor de ambtenaren, alsof het omgekeerde v. dien regel niet juist waar is. Het klagen ai^J den heer directeur, die de ambtenaren waarl; in onbeleefdheid niet voorgaat, maar steeds ze- welwillend jegens het publiek zich betoont, hela hiertegen niets, daar, zoo ik verneem, de ambt naren op zich zelf staan. Nu ik toch aan 't schrijven ben, zij nog evtm medegedeeld, dat voor eenigen tijd een zeer belet: heer aan het postkantoor vroeg voor 50 een. blauwe postzegels. Hij ontving er 25, en op zijt vraag: „mijnheer hebt u geen abuis" kreeg hij kort: ten antwoord: „er bestaan hier geen abuizen." Voi zulke ambtenaren behoeft rnen geen tractementi verhooging te wenschen, want ze zijn onbetaalbaa: Heb dank, mijnheer de redacteur, voor de li. afgestane plaatsruimte, waarvoor ik mij ook vooS latere gelegenheden aanbeveel. X. I BUITENLAND. Frankrij li. Bij het debat in de nationale vergadering ove:d de wet op de kaders bij de armée, heeft de hee -. Changarnier voorgesteld, het ontwerp te verzende:1! aan den minister van oorlog, met verzoek ziel met de commissie te verstaan. Langs dien we, wenschte hij thans eene openbare discussie te ver-1 mijden en dadelijk tot de behandeling der const: j tutioneele wetten te kunnen overgaan. De heeret Chariton en Billot bestreden dit denkbeeld en ver langden de behandeling van het ontwerp voort t( zetten. Er zal een groot schaaktournooi tusschei Parijs en Londen gehouden worden. De inzet i: bepaald op 10,000 franken. Ouitsehland. De rijksdag heeft gisteren de wet op den land storm bij tweede lezing aangenomen. Artikel 5, krachtens hetwelk de landweer in voorkomend-: gevallen door manschappen uit den landstorm kan worden aangevuld, is bij hoofdelijke omvraag aan genomen met 176 tegen 104 stemmen. De rijks commissaris, generaal Voigts-Rhetz, toonde aan dat het ontwerp onmogelijk kon worden beschouwd! als gegrond op eene offensieve politiek. De Kieler Zeitung verneemt, dat de ad miraliteit alle toebereidselen maakt om zoo noodig onmiddellijk de stoomkorvetten Victoria, Louise en Augusta naar de Spaansche wateren te kunnen zenden. Aan de kanonneerbooten Albatross en Nautilus is order gezonden om naar Santander terug te keeren. De Albatross ontving het bevel te Christiaanstadt, de Nautilus bij Madera. Laatst genoemde is reeds te Santander teruggekomen. Spanje. De koning is den 9den te elf uren 's mor gens te Barcelona aan wal gestapt, en begaf zich naar het plein van den Vrede, (vroeger genoemd van de Revolutie); daar was een tent opgeslagen en werd hij door alle militaire en civiele auto riteiten opgewacht. Het kanon bulderde van alle zijden. Alle huizen waren met vlaggen en versie ringen getooid, en vol rnenschen. Onder de tent heeft d» alcade van Barcelona een aanspraak tot den Koning gehouden, die door dezen beantwoord werd. Vervolgens begaf koning Alphonsus zich te paard naar de kathedraal; aanvankeljjk had hij veel moeite zich door de menigte, die hem heu- schelijk groette, heen te komen. Daarop vormden de troepen een haag. De koning, door zijn gene raals omstuwd, werd op zijn tocht met de meeste geestdrift toegejuicht. Het binnenkomen in de kerk was indrukwekkend. Nadat de koning het Te Deum had bijgewoond, heeft hij eene revue over de troepen gehouden. Des avonds heeft er gala-voor- stelling in den schouwburg plaats gehad. De koning is den lOden te 2 uren vertrokken, hoogst voldaan over de ontvangst, en zou den volgenden middag te Valencia en "Woensdag te Madrid aankomen. Naar men verzekert, heeft het gouverne ment geweigerd, het ontslag van de Spaansche gezanten te Brussel en Den Haag aan te nemen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2