Hedenmorgen is op de Haarlemmer straat een hond afgemaakt, die lijdende was aan vallende ziekte, doch niet, zooals verondersteld werd, aan hondsdolheid. "Woensdag jl. was te Doesburg zekere H. R. bezig turven in te dragen bij een der inge zetenen, toen hij daarin uit plaaglust gehinderd werd door een paar schrijnwerkersleerlingen. H. R. wilde zich hierover bij den schrijnwerker beklagen, maar werd door de leerlingen met zooveel kracht uit de werkplaats en van de trappen gestooten, dat hij bewusteloos op de straat bleef liggen en den volgenden dag gestorven is. De justitie heeft een plaatselijk onderzoek ingesteld. Te Leeuwarden is Vrij dag-nacht eene aan de gemeente behoorende, zeer bouwvallige woning in het Hofstraatje, door verscheidene ge zinnen, gezamenlijk een twintigtal personen tellende, bewoond, voor een gedeelte ingestort. Eene vrouw werd aan het hoofd en een der handen bezeerd, doch niet gevaarlijk; de andere bewoners zijn er goed afgekomen. Het stoomschip Lord Raglanvan Shields naar Rotterdam, is in aanvaring geweest met de sleepboot Ariël, waardoor de laatste ge zonken is. De equipage heeft zich in de boot gered. In China bestaat sedert ongeveer vijf jaren een op Europeeschen voet ingericht arsenaal van grooten omvang, dat reeds een aan zienlijk getal Remmington-vuurwapenen heeft ge leverd voor infanterie en cavalerie. Ook ijzeren affuiten en verschillende soorten van artillerie munitie worden er aangemaakt. Aan dit etablis sement zijn oorlogswerven verbonden, waar, be halve de kleinere schepen, al 5 stoomfregatten zijn gebouwd, alle van gelijk model en ingericht voor 26 stukken. Een zesde fregat van dezelfde soort staat thans op stapel. Alle onderdeelen van die schepen, ook de machines, worden op de plaats zelve geconstrueerd; slechts de schroeven komen uit het buitenland. Aan het hoofd der werk plaatsen staan Europeesche ingenieursde arbeiders zijn Chineezen. Het arsenaal en de daarmede ver bonden werven zijn gelegen ongeveer 6 mijlen boven Shanghai. De nieuwe Kanaal-boot Bessemer heeft dezer dagen langs de kust nabij Iiull zeer bevredigende proeven afgelegd van hare zeewaar digheid. De snelheid was 18 a 19 Eng. mijlen per uur. 't Inwendige van 't schip, met den balan- ceerenden salon, is nog niet voltooid. Hoe 't vaar tuig aan zijn hoofddoel ('t voorkomen van zeeziekte op 't traject tusschen Dover en Calais) beantwoorden zal, is dus nog onbekend. INGEZONDEN. Gaan er ook in Leiden geen stemmen op om te protesteeren tegen de kleingeestige en onwaar dige beschikking van den minister van binnenl. zaken in zake het standbeeld van Thorbecke? Zal men zich ook daar niet aansluiten aan de beweging die algemeen wordt? Mij dunkt Leiden is daartoe een aangewezen plaats en er zijn daar voor aangewezen mannen. B. BUITENLAND. Frankrij li. Nadat De Broglie verklaard had geen kabinet te kunnen samenstellen, alvorens de Kamer eene beslissing omtrent de constitutioneele wetten had genomen, is terstond de ministerraad bijeenge komen. De minister van buitenlandsche zaken heeft voor eenige dagen op het bureau der Kamer de diplomatieke stukken nedergelegd, die Frankrijk met den onderkoning van Egypte gewisseld heeft aangaande het nieuwe rechtswezen in dat land. Bij de overeenkomst, die ten gevolge dier onder handeling is gesloten, is bepaald dat de jurisdictie der Fransche consuls over de Fransche onderdanen in Egypte voorloopig voor vijf jaren in stand zal blijven. In dien tusschentijd zal men tot eene meer doortastende rechterlijke hervorming zien te geraken. Deze overeenkomst is den lOden Nov. geteekend. De onderhandelingen hebben circa 2'/2 jaar geduurd. In den beginne werden ze door Frankrijk in vereeniging met de Europeesche kabinetten gevoerd. Later hebben de vreemde regeeringen zich van Frankrijk afgescheiden en zich vereenigd met het ontwerp des onderkonings. Frankrijk, dat betere waarborgen voor de belangen der Fransche onderdanen verlangde, heeft toen afzonderlijk de onderhandelingen voortgezet, en zoo is de overeenkomst van 10 Nov. ontstaan. Uit het rapport van den minister van financiën nopens den financieelen toestand des lands, dat bij de Kamer is ingediend, blijkt, dat de uitgaven over het dienstjaar 1875 ruim 64 millioen meer zullen bedragen dan de inkomsten, en de uitgaven over het volgende dienstjaar 'niet minder zullen zijn daii in 1875; veeleer meer. Het is niet mogelijk zegt de minister, de uitgaven in te krimpen. Hoe dus in het tekort te voorzien Nieuwe belastingen kunnen niet ingevoerd worden, geeft hij te kennen. Hij wil het deficit dekken door verbetering te brengen in de middelen om de belastingen te innen, en daardoor ontduikingen te voorkomen. De ontvangst der gala-voorstelling in de nieuwe opera bedroeg 36,282 fr. Ook de meeste genoodigden, waaronder de afgevaardigden der nationale vergadering, moesten hunne plaats beta len, hetgeen hier en daar ontevredenheid heeft veroorzaakt. België. De eerste huwelijksafkondigingen van prinses Louise en prins Philips van Saxen-Coburg hebben gisteren plaats gehad. Het huwelijk, dat zoowel burgerlijk als kerkelijk in het paleis te Brussel gesloten zal worden, is bepaald op den 4den Feb. a. s. Prinses Louise zal den 18den Februari haar 17de, haar bruidegom den 28sten Maart zijn 31ste jaar voltooid hebben. Duitschland. Zaterdag is in den rijksdag het debat geopend over het door de Fortschritts-partij andermaal ingediend voorstel om aan de afgevaardigden vergoeding voor reis- en verblijfkosten toe te ken nen. Alinea 1 (wijziging der Grondwet in den zin van het voorstel) is by hoofdelijke omvraag met 158 tegen 67 stemmen en vervolgens het overig gedeelte bij acclamatie aangenomen De onlangs overleden gewezen keurvorst Frederik Wilhelm van Hessen-Kassei was in Augustus 1802 te Hanau geboren en had deels te Marburg, deels te Leipzig gestudeerd. In'1831, toen zijn vader Wilhelm II met gravin Reichen- bach naar Hanau was verhuisd, had hij het mederegentschap over het keurvorstendom aan vaard, waarna hij spoedig, hoewel tevergeefs, de nieuwe constitutie trachtte omver te werpen. Na het overlijden zijns vaders (20 November 1874) aanvaardde hij den troon en gaf in het volgende jaar zyne toestemming tot het invoeren van eenige liberale hervormingen, benoemde zelfs een con stitutioneel ministerie, maar volgde in 1850 weder eene reactionaire politiek en benoemde den be kenden Hassenpflug tot minister, wiens hande lingen zooveel teweegbrachten, dat het land in staat van beleg verklaard, door Bondstroepen bezet en de keurvorst genoodzaakt werd de vlucht te nemen. Later werd hij, tengevolge eener veran dering in de Pruisische politiek, door hulp van Pruisische troepen hersteld, waarna de constitutie er door een charter werd vervangen. Niet min der woelig waren, ook weder door zijn eigene handelingen, zijne volgende levensjaren, vooral omstreeks 1866, in welk jaar hij den 20sten September, wegens de annexatie van zijn land by Pruisen, den troon verloor. Hij had in 1831 een huwelijk aangegaan met de gescheiden vrouw van een Pruisisch officier, mevr. Lehmann, die hij tot gravin van Schaumburgen prinses van Hanau verhief. Uit dit huwelijk zijn negen kinderen ge boren. Hij is overleden te Praag. Krachtens zijn testament moet zijn stoffelijk overschot zonder staatsie te Kassei worden bijgezet. Aldaar wordt echter eene deputatie uit den adel en de geeste lijkheid samengesteld, om het uit Praag af te halen. Gelijk bekend is, heeft de vermoedelijke troonopvolger, de prins van Rumpenheim, tegen een jaargeld van 200,000 thaler afstand van zijne rechten gedaan en had reeds geen der kinderen van den overledene recht op den troon; zoodat daarop vanwege de familie, ook al ware 't slechts voor den vorm, wel geen aanspraak zal worden gemaakt. Daarentegen zal Pruisen nu een besluit moeten nemen omtrent het in beslag geno men vermogen van den overledene. Het bericht der Crefelder Zeitungdat de aartsbisschop van Keulen te Roermond een huis had gehuurd, om aldaar, ingeval hij ten gevolgd van zijn verzet tegen de Pruisische wetten ge noodzaakt werd zijn vaderland te verlaten, zijn verblijf te vestigen en vandaar zijri bisdom te be sturen, wordt uit Keulen- tegengesproken. feSpanje. Alphonsus is ook te Saragossa tot koning ge proclameerd. Moriones blijft belast met het be velhebberschap. Naar de Observer meldt, loopt in diploma tieke kringen te Parijs het gerucht, dat koning Alphonsus vóór zijn vertrek uit Frankrijk verloofd is met zijne nicht, prinses Maria De las Mercedes, derde dochter van den hertog De Montpensier en, jongere zuster van de gravin van Parijs. Eene „nationale inschrijving" van 20 realen f 2.50) per hoofd is door de Epoca geopend, ten einde een eeredegen met een met goud ge- borduurden koppel aan generaal Martinez Campos aan te bieden als herinnering aan het welslagen van zijn Alphonsistisch pronunciamento. Na een voorspoedigen overtocht is Alphon sus den 9den te Barcelona aangekomen. De pre fect en verscheidene deputaties kwamen hem complimenteeren aan boord van het fregat. De koning antwoordde, dat het hem genoegen deed in Spanje terug te keeren over Barcelona, dat hy de behoefte van Catalonië kende en dat van al zijn titels hij op dien van graaf van Barcelona 't meest trotsch was. De ex-koningin Isabella heeft van eenige corporaties in Catalonië per telegraaf de uitnoo- diging gekregen om in Barcelona haar verblijf te kiezen, als zij Frankrijk verlaat. Oostenr.-Hong. Monarchie. Bij de voortzetting van het proces Ofenheim trachtte de beschuldigde aan te toonen dat de spoorweg LembergCzernowitz bij de opening der lijn in uitmuntenden toestand verkeerde. Daarentegen zegt bet proces-verbaal van de op neming der lijn, dat zij op vele punten niet voltooid was. Eveneens verklaart de directeur van het mouvement, Ziffer, in een brief aan Ofenheim, welke in de zitting werd voorgelezen, dat de geheele aanleg der lijn gebrekkig was en de gebreken onherstelbaar waren. Telegrammen. NEW-YOPiK, 10 Januari. De toestand in Lou isiana is onveranderd. Grant zal de volgende week bij het congres eene boodschap inzenden, ter op heldering omtrent de stappen door het Kabinet gedaan. Hij stemt in met de gedragslijn van She ridan, doch bij de openbare meening bestaat eene toenemende oppositie tegen Grant's politiek. BURGERLIJKE STAND YAN LEIDEN. Eerste Huwelijksafkondiging van 10 Jan. 1875. W. M. S. Junius wedr. 37 j. en M. A. H. J. Junius jd. 31 j. W. Yan der Meer jm. 22 j» en W. Eusing jd. 19 j. Geveilde Perceelen. Gehouden verkooping aan den Burg alhier op Zaterdag 9 Januari, ten overstaan van den Nota ris Mr. H. Obreen. Een heerenhuis en erf aan de oostzijde van het Rapenburg nabij de Breestraat, N°. 4, Sectie G, N°. 473; kooper P. v. d. Meer, voor 12.200. Een koetshuis en stal aan de westzijde van de Papenstraat, wijk IV, N°. 359 roodSectie G, N°. 474; kooper H. Borgerding, voor ƒ3200. Ten overstaan van den notaris Mr. A. J. "Wijn stroom Een huis en erf aan de zuidzijde van de Bree straat tegenover de Koornbrugsteeg, N°. 33, Sectie G, N°. 341kooper P. v. d. Meer, voor ƒ6000. Een huis en erf aan de westzijde van de Celle- broersgracht, N°. 53, Sectie F, N°. 489; kooper Jac. v. d. Kamp, voor 750. Wegens den Koppermaandag verschijnt deze courant eenige uren vroeger. De beursnoteeringea kunnen we daardoor niet mededeelen.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 2