LEIDSCH N0. 4576. A0. 1875. Dinsdag 12 Januari. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1. -Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nomrners,.n 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grooterc letters naar plaatsruimte. HER-IJK. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten der, pro vincie Zuid-Holland, van den 21sten December 4874, n°. 6/1 Provinciaal Blad n®. 124), houdende bepaling van de tijdstippen van den her-ijk der maten en géwichten in de verschillende gemeenten in deze provincie, voor het jaar 1875herinneren den ingezetenen dezer gemeente hunne verplichting, overeenkomstig art. 15, lett. a., der Wet van den 7den April 1869 Staatsblad n®. 57), tot het doen her ijken van alle reeds in gebruik zijnde maten, gewichten en weegwerktuigen, onder mededeeling dat daartoe door <ien ijker zitting wordt gehouden in het lokaal van den ijk, op de Aalmarktnaast de Gémeente-apotheeken wel: voor de gewone gewichten, benevens de maten en strikers, voor wijk III, op den 12 en 13 Januari, IV, 14, 15, 19 en 20 Januari, V, 21, 22, 26, 27, 28 ëri 29 Januari, VI, v 2, 3, 4, 6, 9, 10, 11, 12 en 16 Februari, n VII, 17, 18, 19, 23, 24, 25 en 26 Fe bruari en 2 Maart, v VIII, 3, 4, 5, 9, 10 en 11 Maart, de buitenwijk, op den 12 Maart, vóór dé géwichten voor fijne weging, in gebruik, bij medi ci] nbereiders, goud- en zilversmeden, speciehandelaars, beleenbankhouders en verdere in goud én zilver handelende personen, voor wyk I, II, III, IV en V, op den 16 en 17 Maart, VI, VII, VIII en de buitenwijk, op den 18 en 19 Maart, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 3 uren; en wgders na den 29slen Juli, iederen Woensdag en Zater dag van 9 tot 1 uur. Tevens worden de belanghebbenden er op gewezen: a. dat zy verplicht zijn hunne maten en gewichten, be hoorlijk droog en schoon, bij den ijker, op voorschreven dagen, tot het ondergaan van den her-ijk te bezorgen; b. dat zij die zulks verzuimen of daarin verhinderd worden, voormelde maten en géwichten vóór den lstèn October nog aan den ijker op de daarvoor aangegeven dagen ter her-ijking moeten aanbieden; en c. dat, na het eindigen van den termijn van den her-ijk, het gebruiken of voorhanden hebben van inatén en ge wichten, niet voorzien van de vereischte stempelmerken, volgens art. 29 der bovenaangehaalde wet, verboden en strafbaar is. Eindèlijk wordt ter kennis van de belanghebbenden gebracht, dat volgens besluit van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken, van den 8sten December 1874, de letter H, in den gewonen drukvorm, schuin gesteld, be stemd is tot goedkeuringsmerk zoowel van den ijk als van den her-ijk. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door aan plakking en door plaatsing in de Leidacke Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgem. E. KIST, Secretaris. Leiden, 31 December 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen te weten, dat ingevolge art. 2 der Verordening, regelende de invordering der plaatselijke belasting op de honden, iedere houder van een of meer honden, die aan de be lasting onderhevig zijn, verplicht is daarvan jaarlijks vóór of op den 31$ten Januari bij den Gemeente-ontvanger aangifte te doen door inlevering van een behoorlijk inge vuld en door den aangever onderteekend biljet; dat be doelde invullingsbiljetten voor het dienstjaar 1875 van heden af kosteloos ten kantore van den ontvanger ver krijgbaar zijn. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 29 December 1874. LEIDEN, 11 Januari. Maandag 25 dezer zal in de Kweekschool ■voor Zeevaart alhier eene keuring plaats hebben van knapen, die bij 's Rijks zeemacht eene ver bintenis wenschen aan te gaan. Door de welwillende medewerking van Z. Exc. •den Minister van Marine is het de Commissie van •oppertoezicht en beheer van genoemde inrichting mogen gelukken, de volgende maatregelen in het belang van de kweekelingen te doen bekrachtigen 1°. De jongens, wien bij het verlaten der Kweek school een getuigschrift door de Commissie wordt uitgereikt, zullen het eerst in aanmerking komen voor eene plaatsing op een oorlogschip, dat be stemd is tot het doen van een pefeningstocht daardoor zullen zij het aan de Kweekschool onder- wezene spoedig in praktijk kunnen brengen, zich onderscheiden, en dus den weg tot spoedige be- vórdering voor zich zien opengesteld; 2°. Heefti de Commissie de bevoegdheid verkregen om de besten der jongens, die den vereischten leeftijd van 16 jaar hebben bereikt, na vol brachte opleiding s^an de Kweekschool, voor te dragen tot eene onmiddellijke plaatsing by de. inrichting voor bootsmansleerling te Nieuivrediep. Ook de opjeiding tot stuurmansleerling ontgaat hare aandacht nipt, niettegenstaande ze feitelijk gedurende geruimen tjjd opgeheven is,geweest; toen onlangs onverwacht 6 jongens uitgekozen werden om daartoe bekwaam gemaakt te worden, mocht het der Commissie toch nog gelukken dat 4 hunner uit de oud-kweekelingen genomen wer den 3*. Is de minister van binnenlandsche zaken door zijn ambtgenoot van marine uitgenoodigd om i door tusschenkomst van de Commissarissen des konings te doeu onderzoeken in hoever de gemeen tebesturen gevolg hebben gegeven aan het bij circulaire van 18 December 4873 tot hen gerichte verzoek, om de bestuurders van liefdadigheidsin stellingen met den aard, de inrichting en de strekking van de Kweekschool in wetenschap te stellen; 4°. Is de Commissie gemachtigd buiten gewone keuringen aan te vragen, indien op een voldoend aantal kweekelingen voor zoodanige keu ring kan gerekend worden; 5°. Heeft de Com missie verkregen de plaatsing op de Kweekschool van nog een sergeant-schrijver, die uitsluitend bestemd is om met C. A. Bader onderwys te geven; 6°. Mag, op herhaald verzoek der Com missie, het conduiteboek der oud-kweekelingen weder eenmaal in het jaar opgezonden worden aan het departement van marine, ten einde o. a. de bevorderingen te kunnen bijwerken. Uit een ander blijkt opnieuw hoe hoogst nuttig en wenschelijk het is, dat knapen niet rechtstreeks naar de werving gaan, maar van de Kweekschool gebruik maken. Indien dit door een steeds toe nemend aantal knapen mocht worden ingezien en i de Commissie dus hare zorgen over steeds meer' kweekelingen mag uitstrekken, dan zal zij hare moeiten en opofferingen voldoende beloond achten. Na afloop der godsdienstoefening in de Pieters kerk deelde Ds. E. C. Segers gistermorgen mede, dat hij voor de benoeming tot directeur van het seminarie nabij Batavia had bedankt. De gemeente zong hem daarna staande Psalm 66 vs. 40 toe. Bij de heden gehouden openbare aanbeste ding van 4°. het onderhoud van onderscheidene werken aan den Zijldijk en langs den Leiderdorp- schen weg; 2°. van het onderhoud van de Span- jaarsbrug met de pachters woning, is aannemer geworden P. Kapteyn den Bouwmeester, aannemer te Leiderdorp, voor 3 jaren, voor 630 en 363 per jaar; en 3°. het onderhoud van een gedeelte van het Delftsche jaag- of trekpad, is aannemer geworden W. A. Mulder, aannemer te Oegstgeest, voor 5 jaren, voor 279 'sjaars. De aannemingssom van het maken van de draaibrug te Amsterdam, welk werk, zooals reeds gemeld is, door den minister van binnenl. zaken aan de firma D. A. Schretlen en zoon alhier is gegund, bedraagt ƒ13908. Het minst was inge schreven voor 44764 door eene Belgische firma. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van Cokes op het raadhuis alhier van par tyen van 100, 50, 40 en 5 hectoliters warén de hoogste prijzen ƒ53.00, 27.00, 5.40 en ƒ2.85 de laagste 53.00, ƒ26.00, 5.20 en 2.60. Het stoomschip Madurakapt. ,R. Orde man, is gisterochtend ts 6 uren van Southampton naar Batavia vertrokken; de Rotterdamkapt. Jansen, is gisteren van New-York te Hellevoet- sluis aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van justitie, op Woensdag 13, en die van de ministers vAn financiën en oorlog op Donderdag 44 dezer zullen niet plaats hebben. Naar men verneemt heeft de Koning de subsidie van 10,000, welke hij jaarlijks schenkt aan het tooneel te Amsterdam en welke tot nQgtoe door de vereenigde tooneelisten werd genoten, voor het volgend speelseizoen als voïgt verdeeld de eene helft is gesteld ter beschikking van HH. Commissarissen van den stadsschouwburg, de andere helft is geschonken aan het Nederlandsch tooneel- verbond. Naar De Financier van goederhand ver neemt, zijn de onderhandelingen tusschen de regeering en de concessie-aanvragers voor het nieuwe spoorwegnet in Nederland afgesprongen. Naar men verneemt heeft Z. Exc. de minister van marine bij beschikking van 5 dezer <Jeu heer A. De Casseres, instrumentmaker te Amsterdam, die bij herhaling binnen- en buitenslands wegens de soliditeit van zijn arbeid loffelijke onderschei dingen verwerven mocht, vergund zich te noemen Chronometermaker der Nederlandsche marine. De hulponderwijzer J. Julius is gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.- Indië om te worden benoemd tot onderwijzer 3de klasse voor den dienst daar te lande. Z. M. heeft Mr. J. W. Van Lansberge eer vol teruggeroepen als Zr. Ms. buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij het hof van België, onder dankbetuiging voor de diensten door hem in die betrekking bewezen; aan Jhr. Mr. F. v. Panhuys eervol ontslag verleend als subst.-offïc. van justitie bij de arr.-rechtbank te Appingadam, en daartoe benoemd Mr. F. G. H. Reitsma, adv. en comm. bij de prov. griffie te Groningen; aan P. Van Leeuwen vergund, zijn not. standplaats over te brengen van Schoorldam, gem. Warmen- huizen, naar de gem. Alkmaar, en benoemd tot notaris binnen het arrond. Alkmaar, ter standpl. Schoorldam, gem. Warmenbuizen, A. Vonk, cand.- notaris te Alkmaar, en ter standplaats gem. Oter- leek J. Van der Tang, cand.-notaris te Zuidschar- woudeaan den O.-I. ambtenaar J. H. Roduner, laatstelijk hoofdonderw. te Ternate, thans met ver lof hier te lande, vergund het aannemen der onderscheidingsteekenen van ridder der 2de kl. van de hert. Saksische Ernestinische Huisorde; aan den gen.-maj.-titulair van het leger in Ned.- Indië J. C. J. Smits, commandant van het kol. mil. invalidenhuis op Bronbeek, vergund het aan nemen en dragen der versierselen van comman deur der orde van de Roos, hem toegekend door Z. M. den Keizer van Brazilië. Cremengd Nieuws* Hedenmorgen omstreeks tien uren geraakte zekere A. v. d. B., een vracht naar het militairen-detenliehuis rijdende, op de brug, die daarheen leidt, door het achteruitgaan van een der wagens, met de borst tegen de leuning der brug geklemd, met het gevolg dat hij in bewus- teloozen toestand naar het ziekenhuis is vervoerd.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1