LEIDSCH DAGBLAD. N0. 4569. A0. 1875 Maandag 4 Januari. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: 1 Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17i. Grootcre letters naar plaatsruimte. Te beginnen met 1 Januari 1875 is de toezen ding der afzonderlijke nummers van het Leidsch Dagblad voor daarin geplaatste advertentiën" ge staakt, tenzij die nummers uitdrukkelijk door de belanghebbenden worden verlangd. LEIDEN, 2 «Januari. Wij vernemen dat de heeren B. H. Taylor en C. B. Duyster Jr. hun ontslag hebben ontvan gen van heere» commissarissen der Maatschappij van Toonkunst als onderwijzers aan de Muziek school en, tot ons leedwezen, dat ook de heer Wetrens als directeur en onderwijzer dier school zijn ontslag heeft ingezonden. Gedurende de afgeloopen maand werden in de Volkskeuken alhier afgeleverd 3683 !/2 portiën, als: 3248 warme spijs, 325 vleesch en 1101 /a spek. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 74104 vol wassen personen en van 2743 kinderen. Bij beschikking van den Minister van justitie is, rnet 31 Dec. jl., eervol ontslagen de rijksveldwachter 3de klasse, opziener der jacht en visscherij, C. Koelewijn te Katwijk en zijn ver plaatst de rijksveldwachters 3de kl. W. Brander horst, van Voorschoten naar Katwijk, R. A. Ger ritsen van Wassenaar naar Voorschoten. De heer C. J. Badon Van den Berg, predikant te Hoogmade, mocht den 30sten December zijn 25-jarig jubilé als herder en leeraar der gemeente vieren. Talrijk waren de bewijzen van belangstel ling, liefde en gehechtheid die de waardige man van verschillende zijden ontving. De heer J. Leopold Hz. is benoemd lot leeraar in de Nederlandsche en Hoogduitsche taai en letterkunde aan de hoogere burgerschool te Amersfoort. Na het bedanken van den heer Anth. Koster als lid van 't bestuur en voorzitter der Pomolo- gische Vereeniging te Boskoop, is door de leden gekozen de heer A. Koster Mz., die de benoeming heeft aangenomen. Het stoomschip Java, van Batavia komende, is gisteren in het Nieuwediep; de Harrington, van Rotterdam naar Java, is 30 December te Port Said aangekomen. Het Centraal-comilé voor het kindergeschenk aan den Koning heeft aan de plaatselijke comités bericht gezonden, dat het, nadat het door den heer Stracké vervaardigd model Z. M. ter bezichtiging was aangeboden, een schrijven vanwege den Ko ning heeft ontvangen, waarin gemeld wordt, dat, hoe ingenomen Z. M. ook is met het geschenk, door een groot aantal kinderen in Nederland en Suriname aangeboden, hij vermeent er geen beter gebruik van te kunnen maken, dan de waarde daarvan te doen strekken ten voordeele van den krijgs man, die in den strijd voor Vorst en Vaderland gewond is geworden. Z. M. verzoekt derhalve vriendelijk, die gelden te willen storten in het fonds ter aanmoediging van den gewapenden dienst in Nederland, terwijl het model in gips, op eene plaats den uitstekenden beeldhouwer waardig, op hel Loo bewaard zal worden als een voor Z. M. kostbaar aandenken aan de liefde zijner nog jeugdige onderdanen en aan de nooit genoeg te waardeeren bemoeiing van het Comité in deze zaak, waarvoor de Koning hartelijk dank zegt. Gelijktijdig met dit schrijven deelde graaf Du Monceau het Cenlraal-comité mede, dat prof. Stracké den 28sten bij Z. M. zou worden toege laten. De koning ontving den kunstenaar aller minzaamst, besprak met hem alle deelen van het kunststuk en gaf in de sterkste bewoordingen Hds. volkomene tevredenheid te kennen. Aangaande het antwoord, dat den Koning op zijn edelmoedig verlangen moet gegeven worden, kan meent het Centraal-comité natuurlijk geen twijfel bestaan. Wanneer Z. M. het schoone werkstuk in gips eeren wil en het zilver aan den gewonden krijgsman schenken, dan past het slechts aan het Koninklijk verlangen te voldoen. Het Co mité hoopt, dat het daarbij mogelijk zal zijn, de gedachtenis aan 's Konings jubilé en aan het kin dergeschenk duurzaam te maken. Al de te Hellevoetsluis in garnizoen zijnde mariniers moeten zich gereedhouden, om zoo spoedig mogelijk naar Atjin te vertrekken. Naar de N. R. Ct. verneemt is met 1 Jan. de heer J. J. Van Kerkwijk, lid van de Tweede Kamer, na 20-jarigen dienst, eervol ontslagen als ingenieur van de rijks-telegraaf, ten gevolge van de opheffing dier betrekking. Bij beschikking van den minister van kolo niën zijn de hoofdonderwijzer H. W. Praasterink en de hulponderwijzer W. Hiemstra gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.- Indië, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de klasse voor den dienst daar te lande, (j In een rapport van den waarnemenden consul-generaal in Marokko ontvangen, wordt de aandacht er op gevestigd, dat suiker, kaarsen en jenever van Nederlandsch fabrikaat aldaar een geschikt débouché zouden vinden, en gereedelijk kunnen concurreeren met genoemde artikelen van anderen oorsprong. Bij beschikking van den minister van jus titie zijn ingetrokken de verplaatsingen van de rijksveldwachters 3de kl. J. H. Hilker van Rot terdam naar Piershil en T. Boodl van Numans- dorp naar Rotterdam. Z. M. heeft J. A. A. Mutsaers erkend en toegelaten als consul-generaal van Monaco in Den Haag, op den voet van Ned. onderdaanbenoemd lot comm. van politie te Hoorn A. Heg, thans adj.-hoofdmsp. te Utrechttot ridder van den Ned." Leeuw Mr. J. H. De Stoppelaar, eervol ont slagen pres. der arrond.-rechtbank te Middelburg; benoemd tot cornrn. bij het dep. van justitie L. E. T. Anderegg, J. Strang en Mr. A. Teixeira de Mat- tos, thans adj.-comm.aan W. Brand, op ver zoek, eervol ontslag verleend als burgern. der gem. Sirnpelveld, met dankbet. voor de vele dien sten gedurende ruim een halve eeuw bewezen benoemd lot burgem. der gem. Zalt-Bommel W. F. Ivetjentot burgem. der gem. Elburg Mr. H. T. Gregory, der gem. Beusichem H. F. W. De Bruyn; lot schoolopz. in het 3de schooldistr. van Ov ijsel Dr. J. A. Van Ketwich Verschuur, te Deven ter; den luit.-ter-zee 1ste kl. L. C. Holtzapfel, op verzoek, eervol uit den zeedienst ontslagenbe vorderd: tot kapt.-luit.-ter zee 1ste kl. Jhr. J. H. P. Von Schmidt auf Altenstarlt; tot luit.-ter-zee lste kl. de luit.-ter-zee 2de kl. F. J. Beekman en P. G. Pabst; en tot luit.-ter-zee 2de kl. de adelborsten lste kl. Jhr. S. B. Ortt, C. Moll en A. Seret. Gemengd Nieuws. Op de Voldersgracht in Den Haag verzetten zich gisteren een huzaar en twee bur gers, die te diep in het glaasje gekeken hadden, tegen een politie-agent, die hen had aangemaand rustig te blijven. De militair trok zijn sabel en de agent zag zich genoodzaakt eveneens ter zijner verdediging zijn hartsvanger te trek ken. Ten laatste kwamen de bewoners van die wijk tusschenbeiden om den agent te ont zetten en hem verder bij te staan. De huzaar werd vervolgens naar de hoofdwacht overge bracht en tegen de burgers is proces-verbaal op gemaakt. Woensdag vermaakte zich te Delft W. met schaatsenryden op het Singel water. Bij het onderdoorrijden van de ijzeren brug, nabij de plaats waar vroeger de Koepoort stond, is hij met het voorhoofd tegen den onderkant der brug ge reden, met het gevolg dat de huid van zijn hoofd geheel opgestroopt (gescalpeerd) is. De patiënt ver keert gelukkig echter niet in levensgevaar. Woensdag -morgen is Pv., uit Delft, terwijl hij onder Rijswijk behulpzaam was bij het vellen van een boom, door een beroerte getroffen en bijna onmiddellijk dood gebleven. Dezer dagen stond voor de correc- tioneele kamer der arrond.-rechtbank te Amster dam een jong meisje uit Bussum terecht, ter zake van diefstal van drie trossen onrijpe druiven. Het O. M. eischle voor ieder tros één dag cell, gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde haar tot eene cell. gev. van twee dagen. Dat deze zure tevens dure druiven werden, volgt nog uit de omstandigheid, dat aan drie uit Bussum gedag vaarde getuigen ieder f 2.50 moest worden uit betaald, waarbij nog komen de kosten van dag vaarding enz. Te Zwijndrecht is dezer dagen een knaapje van vier jaar in een pot met kokend water gevallen, terwijl de ouders afwezig waren wegens de begrafenis van een hunner betrekkin gen. Het kind is kort daarna overleden. Men meldt uit Nieuwediep van 31 December: Bij het lossen van een schip met steen kolen ontstond gisteren geschil tusschen den aan nemer en de werklieden over het loon. Deze laatsten staakten het lossen. De aannemer, die voor het ergste bevreesd was, had zich met een pistool gewapend. Toen bij het tweede schot een der werklieden hem aangreep, loste hij dezen zijn pistool in het aangezicht. De pistool was, zegt men, met los kruit geladen. Te Sneek, waar de IJsclub staat onder bescherming van prins Alexander, zijn vanwege Z. K. H. voor de hardr'yderij op 4 Januari uitge loofd als lste prijs een gouden ankerhorloge, als 2de prijs een pièee de milieu op zilveren voet. Behalve op denzelfden dag vanwege de Leeuwarder IJsclub, zal den 6den Januari te Leeuwarden eene hardrijderij plaats hebben vanwege de Gemaskerde IJsclub. Aan den wedstrijd zal voorafgaan een historische optocht, voorstellende den intocht van graaf Willem Lode wijk van Nassau, eerste erfstad houder van Friesland, Groningen en Drente, binnen Leeuwarden, herfstmaand 1600, na de roemrijke overwinning bij Nieuwpoort. 's Avonds zal de op tocht bij fakkellicht worden herhaald. Te Tilburg is in den avond van 30 December omstreeks 9 uur brand uitgebroken in het woonhuis van den heer D. B., in de wijk Goirke, dat nagenoeg geheel uitgebrand is. Bij de strenge vorst was het aanwenden van blusch- middelen niet zeer gemakkelijk, en is het alleen aan een brandmuur te danken dat de aan hek huis belendende fabriek is gespaard gebleven.

Leidsch Dagblad | 1875 | | pagina 1