garnizoen komende 1ste reg. huzaren overgaan. De 1ste luits. R. F. D. baron Bentinck van het 1ste, J. R. A. H. Higly.van het 2de en J. K. J. "Van Son, van het 4de reg. huzaren, zijn bestemd hen te vervangen. Van het 1ste reg. huzaren, dat met 1 Mei e. k. van Den Haag naar Haarlem verplaatst wordt, zal het eerste escadron te Amsterdam in garnizoen komen. De Ned. Bank had op 28 Dec. bij een muntmateriaal van f 137,513,974.67s voor eene som van f 114,764,061.35 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 45,905,624.54 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft benoemd tot ridder van den Ned. Leeuw Mr. B. J. Muller, luit.-kolonel, com mandant der dd. schutterij te Haarlem; D. J. R. K. Roobol benoemd tot adj.-commies bij het dep. van marineden eersten teekenaar bij 's Rijks werf te Amsterdam, A. C. Van Loo, benoemd tot adj.-bouwkundige bij den dienst van het loods wezen, enz. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks 7 uren waren drie jongens aan 't schaatsenrijden en geraak ten'nabij de brug van de Watersteeg te water door de zwakte van het ijs. Een hunner, een 18-jarig jongeling, die zijn broeder te hulp wilde schieten, is verdronken; het lijk is hedenmiddag te ongeveer halfeen opgehaald en onder toe zicht der politie naar de ouderlijke woning aan de Oranjegracht gebracht. De heer Mr. C. M. J. Wi 11 eumierlioog- leeraar in de rechten en praeses van de orde van professoren aan het Athenaeum Illustre te Amster dam, stond gisteren voor het derde kantongerecht aldaar terecht ter zake van bij de inschrijving van studenten niet vragen van een bewijs van inenting. Nadat de heer S. Katz, doctorandus in de rechten, als getuige gehoord was, gaf de ambtenaar van het O. M. te kennen, dat in deze twee vragen te beantwoorden waren: 1". moeten onder het woord „scholen", in art. 17 der wet van 4 December 1872 tot voorziening tegen be smettelijke ziekten, ook begrepen worden inrich tingen van hooger onderwijs, en 2°. is een hoog leeraar een schoolmeester. Spr. beantwoordde beide vragen ontkennend. Op last echter van den officier van justitie requireerde hij tegen bekl. een ver oordeeling tot een geldboete van f 5 tot f 25. Prof. Willeumier verdedigde in een uitvoerige rede voering de houding der orde van hoogleeraren in deze. Uit de geschiedenis van het artikel en de toelichting van twee der voorstellers in de Tweede Kamer leidde hij af, dat onder scholen alleen in richtingen van lager onderwijs bedoeld waren. Hij wees op de onmogelijkheid om het artikel op in richtingen van hooger onderwijs toe te passen en betwistte de juistheid der meening dat hij, hetzij als praeses der orde van professoren, hetzij als professor, hoofd van een school was. Ten slotte veroordeelde hij ten sterkste de in deze tegen hem als professor ingestelde strafvervolging, terwijl een dergelijke vervolging van een hoogleeraar der theologische faculteit te Kampen vroeger op last der hooge regeering was gestaakt. De uitspraak van den kantonrechter is bepaald op Dinsdag 5 Januari e. k., des namiddags te 2 uren. Maandag-middag iseenjongelinguit Amsterdam, die zijne familie te Haarlem had be zocht en op schaatsen huiswaarts keerde, in de Haarlemmervaart bij de Liebrug door het ijs ge zakt en levenloos opgehaald. Bij vonnis van gisteren heeft de recht- bank te Rotterdam ür. "VVendelincx, van Brussel, ter zake van het uitoefenen der geneeskunst zonder bevoegdheid, veroordeeld tot eene geldboete van f 20 of 4 dagen gevangenisstraf. Het treurig ongeluk, aan eene dame te Nijmegen overkomen, heeft zich anders toege dragen dan in een vorig nommer werd vermeld. De bejaarde mevrouw O. was niet voornemens uit te gaan, en de brand is ook niet ontstaan door eene lamp. Zij is gevallen en met het hoofd op den haard terechtgekomen, terwijl zich nie mand in het vertrek bevond. Voorbijgangers be merkten het eerst het ongeluk, maar te laat om de ongelukkige te redden, die reeds den volgen den morgen aan de bekomen wonden bezweek. In een bosch te Almelo is een boom, dien men bezig was om te hakken, omgevallen, met hel gevolg dat een man van 66 jaren er onder geraakte en verpletterd werd. Roelof Bosma, landbouwer te Hauler- wijk, gehuwd en 23 jaar oud, bezig zijnde met schaatsenrijden tusschen die plaats en Bakheven, is in de vaart verdronken. Twee personen, die met hem door 't ijs zakten, zijn gered. Volgens bericht uit Spijk van 28 dezer is de trein van Zevenaar naar Kleef, ten gevolge van het vele drijfijs in den Rijn, niet overge zet kunnen worden, zoodat de reizigers naar Zeve naar moesten terugkeeren. De eerste trein van Nieuweschans naar Harlingen is gisterochtend nabij Sappemeer ontspoord. Drie waggons liepen van de rails, één is omgevallen. Er zijn geen gekwetsten. De rails zijn onbruikbaar geworden en de passage is ge stremd. INGEZONDEN. De Nieuwe Rotterdamsche Courant van heden heeft een artikel aan Het Vader land over de benoeming van den heer Van Lansberge tot Gouverneur-Generaal. Of 's lands zaken door zulk geschrijf bevorderd worden, is twijfelachtig, maar belachelijk is het beweren van de N. R. Gt., dat de heer Sloet als griffier van de Staten van Gelderland meer bestuurderstalent zou hebben kunnen opdoen dan de heer Van Lansberge als diplomaat. Nu wij de Sloet-periode te boven zijn, is zulk beweren zelfs ergerlijk. De N. Rott. C t. deed beter over zulke dingen te zwijgen. "VV. T. BUITENLAND. Frankrij k. In den loop van Januari zal door den Russischen ambassadeur een groot diner worden gegeven, waar aan Mac Mahon zal deelnemen. Een bekend duiventeler te Antwerpen, George d'Hapis, heeft aan de Fransche postdirectie 380 postduiven ten geschenke gegeven. Zij zijn voorloopig in het postgebouw onder dak gebracht, rnaar zullen later in de groote duiventil worden geplaatst, die door het ministerie van oorlog in den Jardin d'Acclimatisation in het bosch van Boulogne zal worden opgericht. Deze duiven zullen de kern vormen van het leger der gevleugelde boden, die later over alle vestingen en oorlogshavens van Frankrijk zullen worden verspreid. De minister van oorlog zal bij de nationale vergadering een krediet aanvragen tot onderhoud van dezen dui- venpostdienst ten behoeve van het krijgswezen. Verscheidene Fransche duiventelers hebben der regeering insgelijks, hroeiparen aangeboden, en het voornemen is het gezamenlijk aantal postduiven in de versterkte plaatsen op 5000 te brengen. Duitschland. Het bestuur van Elzas-Lotharingen heeft te Berlgn voorgesteld de bijeenkomst van de districts raden tot verkiezing der leden van de commissie voor Elzas-Lotharingen te bepalen op 11 Januari. Naar men met zekerheid verneemt zal het O. M. hooger beroep aanteekenen tegen het von nis, in het proces-Arnirn gewezen. Gisternacht te 12 uren is de termijn tot het aanleekenen van het beroep verstreken. - De Post verneemt dat de Duitsche regee ring, na verwerping van het bekende Engelsche voorstel door de Porte, er bij den Sultan op heeft aangedrongen een firman uit te vaardigen, waar bij zij verklaart de handelsconventie tusschen Oos tenrijk en Rumenië, wanneer die is tot stand ge komen, te zullen bekrachtigen. Det Reiclts-Anzeiger maakt een der officieele akten openbaar waaromtrent bij het proces-Arnim door het stadsgerecht geheimhouding bevolen was, namelijk de circulaire van den rijkskanselier van den 14den Mei 1872 over de toekomstige keuze van een opvolger des Pausen. De Reichs-Anzeiger voegt er de opmerking aan toe, dat de regeering zich geenszins gemachtigd acht, vertrouwelijke of geheime rnededeelingen van andere regeeringen openbaar te makenwaar het echter Duitschlands belangen geldt, beslaat er geen reden voor geheim houding en evenmin voor de vrees, dat de ver houding tot het buitenland daardoor benadeeld zou worden. In de bedoelde circulaire wordt met het oog op de volkomen gewijzigde positie, welke de Paus sedert de onfeilbaarheidsverklaring inneemt, aangetoond dat eenstemmigheid tusschen de Europeesche regeeringen zeer wenschelijk is over de houding, welke ten aanzien der aanstaande keuze van een Paus zal worden aangenomen. Spanje. Het officieele Carlistische blad Cuartel Real meldt dat Espartero den 21sten dezer is overleden. In de Rostockei' Ztg. is een brief opgenomen van den heer Rudolf Sprenger, vertegenwoordiger van het Duitsche consulaat in St.-Sebastiaan, gedateerd 19 December, waaruit blijkt dat kapitein Zeplien, gezagvoerder van de Rostocker brik rustav, den llden December omstreeks den middag in de bocht van Guetaria zijn schip ten anker trachtte brengen om tegen den westerstorm beschut te wezen. Daar niet ver van het sladje een ankerplaats met boeien voorzien is, zou dit zonder tusschenkomst der Cailisten ook rustig geschied zijn; het schip had dan later met behulp van een der loodsen de reis naar Passages kunnen voortzetten. De Carlisten dachten er echter anders over. Terwijl alle man bezig was met het bergen der zeilen, vuurde ongeveer een 30-tal Carlisten het eene salvo op het andere los, en dat niette genstaande de Duitsche zoowel als de noodvlag geheschen was. De matrozen volbrachten evenwel hun werk en een uit Guetaria afgezonden boot trachtte het schip en de boeien te naderen. De kogelregen evenwel belette het vastmaken van het schip; dit moest aan zijn lot worden over gelaten en, eerst na herhaalde mislukte pogingen, konden de kapitein en het volk met het groolste gevaar voor redders en geredden rnet het vallen van de duisternis aan land worden gebracht. Gedurende vier uren losten de Carlisten, die intus- schen nog door het garnizoen van het Carlistische stadje Zaraus versterkt waren, meer dan 2000 schoten. De officieren van het republikeinschge- zinde stadje Guetaria namen de schipbreukelingen zeer vriendelijk op en ook de bevolking loonde hare levendige sympathie. Het schip is, dadelijk nadat het door het volk verlaten was, bij Zaraus gestrand; de kapitein heelt door een parlementair verlof bekomen zich naar de strandingsplaats te begeven. "Van hem had dan ook de heer Sprenger geene directe berichten ontvangen, daar Zeplien nog steeds met zijne man schappen bij de Carlisten was en met deze geen verder verkeer bestaat. De bijzonderheden had Sprenger te danken aan deri loods, die met zijn boot, alleen bemand met vrijwilligers, de redding volbracht had en daarvoor 40 douro's (ƒ100) ontvangen heeft. Sprenger, hoewel zonder officieele benoeming, den Duitschen consul vertegenwoordigende, heeft dadelijk den Duitschen consul in Bayonne, Lindau, van deze aangelegenheid onderricht, en ook den kapitein van het Duitsche oorlogschip de Nautilus, Zembesch, geschreven en om hulp verzocht. De eigenaars en ook de assuradeurs van de lading (petroleum) hebben aan Sprenger medegedeeld, dat zij van oordeel waren, dat de Carlisten in dit geval de goederen onder Duitsche vlag wel zouden eerbiedigen; Uit Lissabon wordt gemeld, dat te Sabugal, in de provincie Beira, een priester gevangen ge nomen is, die getracht heeft op de grenzen eene guerilla-bende te organiseeren om oorlogscontra bande over de grenzen te brengen tot ondersteuning van eene Carlistische beweging, die aan de Spaan- sche grenzen op touw gezet was. Hij correspon deerde zeer druk met het Miguelistische Comilë te Lissabon en ging herhaaldelijk naar Castello-Rodrigo in Spanje. G-root-Britannië. Eene te Londen gehouden vergadering van houders van Spaansche Buitenlandsche Schuld heeft het nieuwe voorstel der regeering aangeno men, betrekkelijk de betaling der drie vervallen coupons. De houders nemen alzoo als afdoende betaling dezer coupons aan obligatiën Buitenland sche Schuld, rentende 3 pCt., tegen den koers

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2