LEIDSCH DAGBLAD, A0. 1874. Zaterdag 26 December. N°. 4503. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf I. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DEI! ADVERTENTIES Van 16 regels.f 1.05. Iedere regel meer0.17 J. Groolcre letters naar plaatsruimte. Indien er soms Abonné's mochten zijn, die het Leidsch Dagblad des avonds niet geregeld ontvangen, wordt hun verzocht daarvan aan het Bureel kennis te geven. a Advertcntiën voor liet nummer vau Zater dag-middag gelieve men tot niterlijk te 12 uren in te zenden. STADS-BE1UCHTEN. De BURGEMEESTER van LEIDEN. Gelet op de inededeeling van den Iospecteur voor het genees- koodig Staatstoezicht voor de provincie Zuid-Holland Brengt ter kennis van dc ingezetenen dat de epidemie van mazelen in deze gemeente heeft opgehouden. I)e Burgemeester van Leiden, v. x). BRANDELER. Leiden, 22 December 1874. LEIDEN, 24 December. Wij vernemen, dat door heeren diakenen tier Ned. Herv. gemeente alhier, op den tweeden Kerstdag aan hunne bedeelden erwtensoep en pek, en aan de gealimenteerden in het Minne huis een extra-middagmaal, bestaande uit aard appelen, snijboonen en worst, zal worden gegeven. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevorderd tot doctor in de geneeskunde de heer M. E. Mulder, arts, van Hoogezand. Bij de examencommissie van den militairen geneeskundigen dienst voor hoogeren rang van ufficieren-van-gezondheid en militaire apothekers, is van den llden lot den 19den December jl. te Amsterdam een voldoend examen afgelegd voor de betrekking van off.-van gez. 1ste kl. door de heeren J. G. Bruns, D. H. Van Vierssen en J. J. Hoogeboom, off.-van-gez. 2de kl., respect, in de garnizoenen te Kampen, Den Helder en Breda. De nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Ned.-lndië, Mr. J. W. Van Lansberge, is heden uit Brussel in Den Haag aan het hotel Paulez aangekomen. Ten onrechte is uit Maastricht gemeld, dat bij gelegenheid van het in de maand Augus tus a. s. aldaar te houden XlVde taal- en letter kundig congres alle openbare feesten zullen worden achterwege gelaten. Door den heer J. De Geyter, te Antwerpen, is, namens de regelings-commissie van het vorig congres, aan den gemeentraad alleen te kennen gegeven, dat de congresleden niet gesteld waren op een feest program ma a l'instar van het te Antwerpen uitgevoerde, daar de nadeelige gevol gen van een groot aantal feestelijkheden aldaar niet onopgemerkt zijn gebleven. En nu heeft wel de gemeenteraad, uithoolde van den benarden toestand der stedelijke financiën, voor de nood zakelijke kosten op de begrooting voor 1875 slechts eene som van 100 kunnen beschikbaar stellen, welke som nog uit de entreegelden van het congres zal moeten worden teruggevonden, maar daaruit volgt volstrekt niet, dat men te Maastricht voornemens is, zich van alle deelne ming tot opluistering der bijeenkomst van vader- landsche letterkundigen te onthouden. Men heeft, afgaande op de gedane ondervinding, de samen stelling van een feestprogramma eenvoudig over gelaten aan het initiatief der talrijke sociëteiten en vereenigingen, die, naar met zekerheid wordt vernomen, voornemens zijn maatregelen te nemen om den congresleden het verblijf in Maastricht aangenaam te maken. Het stoomschip Javavan Batavia naar Nieuwediep, is 23 dezer te Gibraltar aangekomen en zou onmiddellijk de reis voortzetten. De minister van financiën heeft vastgesteld de 287ste staatsloterij, welke zal beslaan uit 21,000 loten, 10,500 prijzen en 2 premiën. De collecte der 287ste loterij wordt, ten kantore van den directeur der staatsloterij, in Den Haag, ge opend Maandag 25 Januari en gesloten Zater dag 6 Februari e. k. De trekking begint 22 Februari, terwijl de laatste 100 nommers 15 Mei worden getrokken. .Bij ministerieele beschikking is overgeschre ven op naam van R. A. De Munck te Middelburg de aan dezen en aan J. De Bruyn verleende concessie voor een schroefstoombootdïenst tot vervoer van reizigers goederen en vee tusschen Amsterdam en Middelburg. Z. M. heeft aan Mr. W. baron Van Golt- slein eervol ontslag verleend als lid van den hoo- gen raad van adel; aan Mr. P. Van Bemmelen, met ingang van 1 Jan., eervol ontslag verleend als rechter in de arrond.-rechtbank te Leiden aan R. W. Twiss eervol ontslag verleend uit zyn betr. van surnum. der posterijenaan den trom petter F. Graefenhayn, zich schrijvende F. Graefen- hain, van het reg. veld-art., vergund het dragen der Duilsche medaille, ter herinnering aan den veldtocht in 1870 en '1871den lsten luit. der cav. A. H. Metelerkamp, thans op nonactiviteit, tijdelijk op pensioen gesteld voor den tijd van vijf jaren, ad/"300 'sjaars; den 2den luit. A. H. Stadnitski, van de inf., op nonactrviteit, in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der inf. in O.-I.na afgelegd examen, benoemd tot surnumerair bij de dir. bel., in- en uitg. rechten en accijnzenC. C. A. M. Dominicus te Helle- voetsluis, J. H. H. Eelsingh te Delfzijl, B. Ribbink te Zutfen, R. U. Mesdag te Doetincliem, E. Ham stra te Zoltkamp, D. Schindler te Roosendaal, E. J. J. V. Genet te Rotterdam, L. W. Van der Kuyp te Dordrecht, Jhr. S. Trip te Assen, Jhr. J. Hora Siccama te Lonneker, en G. H. W. A. Lauten te Rotterdam; Mr. L. W. A. Besier, referendaris bij het muntcollege, aangewezen om gedurende het jaar 1875 in geval van afwezig heid van een der leden van het Muntcollege, diens plaats te vervullen bij de behandeling der onderwerpen, bedoeld bij de artt. 3, 7 en 10 der wet van 1 Juni 1850 Slbln°. 25). Gemengd Nieuws. Het prov. gerechtshof in Noord-Ho 1- land heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen H. IC. P. Meijer, beschuldigd van moed williger! doodslag, gepleegd op zijn 14-jarigen zoon, en den besch. veroordeeld lot een gevangenisstraf van 3 jaren. Het Hof heeft bij zyn arrest als be wezen verklaard dat de dood van den knaap het gevolg der verwonding was geweest en derhalve den besch. inoet worden toegerekend. Daar Meijer echter dien dood niet gewild had, werd dit als ver zachtende omstandigheid in aanmerking genomen. De heer K. te Amsterdam, die dezer dagen het geluk had eene familie te redden uit een vigelante, die in het water was gereden, ont ving van deze een prachtig zilveren schryfgarnituur met een opschrift op een zilveren schild, als blijk van erkentelijkheid voor zyn menschlievende hulp. Uit Hilversum wordt gemeld, dat de lste serie ad f 100,000 der leening voor de vennootschap „De Trompenberg" meer dan vol- leekend is, zoodat de oprichting van een her stellingsoord aldaar thans verzekerd is. INGEZONDEN. In het Dagblad van 19 dezer komt het korte,, voor onze stad zeer belangrijke bericht voor: Men heeft met goed gevolg beproefd Rijnwater te zuiveren. Wel wordt in onze stad door het aanvoeren van duinwater in telkens ruimer mate in de be hoefte van goed drinkwater voorzien, doch tevens nemen de kosten voortdurend zóó toe, dat het zeker wel de moeite waard zou zijn, ook eens voor onze stad te beproeven, of men, door toe passing van de bekende zuiveringsmethoden, ook in onze nabijheid zou kunnen verkrijgen, wat nu op verren afstand moet gehaald worden. Als bezwaar zou men kunnen doen gelden, dat men dan toch het stadsgrachtwater zou drinken, doch het is een vraag, niet door rede neering, maar alleen door proefneming te be antwoorden, in hoeverre het water, een eindweegs buiten de stad verzameld en gezuiverd, de onrein heden van het stadswater nog bevat. Bovendien zou rnen dit bezwaar kunnen wegnemen of ver minderen, door verschillende verzamelplaatsen te kiezen, zoodat men altijd water verkreeg, dat naar de stad stroomt, b. v. bij Noordenwind in de richting van de Haarlemmer Vaart, bij Zuiden wind in die van den Vliet, bij Oostenwind van Leiderdorp, bij Westenwind van Katwijk. Voor- loopig wordt thans in de behoefte aan drinkwater voorziennu is er dus tijd zuiveringsmethoden te beproeven met water, verzameld op verschillende tijden van het jaar, bij verschillende windrichtingen, op verschillende plaatsen. Zoodoende zou er een reeks gegevens verkregen kunnen worden, waar door de leden van den stedelijken raad, later ge roepen omtrent dit hoogst belangrijk onderwerp te beslissen, in staat zouden zijn zelfstandig te oordeelen. DUITENLA IV D. Frankrij k. In de nationale vergadering heeft Choiseul gis teren het rapport van het vijfde bureau, waarbij eene parlementaire enquête betreffende de ver kiezing van Bourgoing wordt gevraagd, voorge lezen. De minister Tailhand heelt gezegd, dat de regeering zich in deze quaestie geen partij stelt en meent zich te moeten onthouden, zoowel van verzet tegen, als instemming met de conclusie van het rapport. De vergadering heeft de conclusie van het rapport aangenomen. De interpellatie van Goblet is uitgesteld tot op den dag waarop het rapport der enquête-commissie in discussie zal komen. r>uitschland. Het door Engelsche bladen gemelde bericht, dat de oorlogschepen Albatros en Nautilusnaar aanleiding van het gerucht dat de Gustav door de Garlisten beschoten zou wezen, bevel ontvangen hebben op den Spaansche kust te blijven en vol doening te eischen, is geheel ongegrond. Overeen komstig vroeger gegeven bevelen hebben de schepen reeds den JOden of 20slen dezer Santander verlaten. Spanje. Volgens eene dépêche van generaal Weyler zouden de Carlisten bij Cardona niet eene over winning hebben behaald, maar geslagen zijn, met een verlies van 136 dooden. Generaal Weyler erkent bij het gevecht een kanon te hebben ver loren.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1