De heer P. wandelde in de nabijheid der door graving, en zag eensklaps een gedeelte der boven- zandlaag ter breedte van l1/^ a 2 meters afscheu ren, en met een geweldigen plof van de aanzienlijke hoogte nederstorten. Naderbij komende, trok het zijne aandacht dat er in de vaart een schuitje lag, gedeeltelijk met zand reeds gevuld, en dat op den kant een kruiwagen en een paar klompen stonden, zonder dat er iemand bij was. Het ver moeden rees onmiddellijk, dat onder den zandval een werkman zou bedolven zijn. Hulp was spoedig genoeg bij de hand; een aantal menschen waren weldra aan het graven, doch de massa gevallen zand was zoo groot, dat er bijna een half uur ver liep, eer men het hoofd van den man ontbloot kreeg. Dr Van Hengel, ook reeds spoedig bij het ongeval, trachtte te onderzoeken of er nog leven in was, doch op hetzelfde oogenblik raakte weder eene strook zand los, en begroef den ongelukkige opnieuw, terwijl de aanwezigen, door snel terug te wijken, voorkwamen, zeiven onder het zand te geraken. Eerst na een onverwijld hervatten arbeid vond men den man weder. Het leven echter had hern verlaten. De oorzaak van het ongeval is, dat de man, met het zandgraven niet te best vertrouwd, beneden aan de helling al te diep had uitgegraven, zoodal de hooger gelegen zandlaag niet, zooals bij de geoefende gravers steeds geschiedt, bij kleine gedeelten en geleidelijk als 't ware af schoof, maar bij een grooten klomp gelijk afbrak en neerviel. Het meisje, datjl. Maandag voor de arrond.-rechtbank in Den Haag terechtstond wegens verschillende gepleegde oneerlijkheden, is bij vonnis van heden veroordeeld lot twee jaren gevange nisstraf. Zaterdag heeft de rechtbank te Rot- terdam den magnetiseur Hofman en zijn huis vrouw, wegens onbevoegde uiloefening der genees kunst als bedrijf, veroordeeld tot eene geldboete van 75 of subsidiair 7 dagen gevangenisstraf. Uit Vlissingen meldt men aan het Vaderlanddat het aan de politie aldaar zou zijn gelukt voorwerpen op te sporen, afkomstig van wijlen de weduwe Van der Kouwen. Greld- en effectenmarkt. Amsterdam, van 14 tot 19 Dec. 1874. "Wij kunnen ons weder van het stereotiep ge worden „lustelooze stemming en geringe handel" bedienen, om den algemeenen toestand der beurs, gedurende de afgeloopen week, te schetsen. Wel is waar was er eens wat meer levendigheid in Spanjaards, daar er dien dag vraag voor Fransche rekening was, en veroorzaakte reseontre in Aan- deelen Handelmaatschappij den löden eenige be weging in dat fonds, doch alleen om het niet onbelangrijk te doen dalen: van 136 pCt. op Maandag tot 1325/4 contant en '133 pCt. op res eontre. Voor prolongatie op de volgende reseontre, 16 Maart, werd 3/4 tot 1 pCt. betaald, terwijl de nieuwe Aandeelen van 94 op 93'/4 pCt. werden verhandeld. De uitbarsting van de onlusten in Peru leverde verder stof tot ongerustheid op voor de obligatiehouders van dien staat, waarbij nu nog komen een conversie-plan, waarby als hoofdbeginsel aangenomen is hetzij het kapitaal der buitenlandsche schuld te verminderen tot een bedrag gel'yk aan den prijs der uitgifte, of wel de rente te reduceeren. Arme Peruaansche fond senhouders Zij hadden zich gouden bergen beloofd van het Guanoland en wat zal er nu van komen Is 't niet vreemd dat de prijzen tot dus verre niet meer geleden hebben dan van 651/8 op 643/I6 de 6 pCt. en van 53»/4 op 525/ie de 5 pCt. Schuld? Trouwens, van den uitgebarsten burger oorlog droeg de beurs wel kennis maar nog niet van het conversie-plande volgende week kan dus grooter verliezen aantoonen. Wat nu de fondsenmarkt in 't algemeen betreft, is onze Nationale Schuld, vooral de 2'/* en 3 pCt., wat hooger geloopen, terwijl van onze industrieele waarden de Aandeelen Handelmaatschappij hun daling voortzetten tot 1305/8 a 131 '/4 a contant en 1313/4 a 1327/g op reseontre en de meeste andere eveneens flauw gestemd waren, waarop Aand. en Oblig. Nederlandsch-Indische Spoorweg eene gunstige uitzondering maakten, die resp. van 65'/a tot 673/8 en van 98»/4 tot 99 pCt. rezen. Spanje boette weder eene fractie in, niettegen staande er weder een voorstel tot regeling der achterstallige rente in aantocht is. De stemming voor Russische Staatsfondsen was wederom ver deeld; terwijl enkele soorten eenig avance maakten, verloren andere. Van de Spoorwegwaarden liepen Aand. Groote Maatschappij van /2453/4 op /246»/2, 5 pCt. Obligatiën van 195 tot f 196, Jelez Griasi van f 237 tot f 2371/2, Losowo-Sewastopol van 94l/a tot 963/4, Brest-Grajewo van 79 tot 81 pCt., Baltische van f 129'/2 tot f 131; daar entegen waren andere soorten iets flauwer, vooral Kiew-Brest, die van /T55'/a op f 149'/2 vielen. Oostenrijk, Italië, Turkije, Egypte en Vereenigde Staten-fondsen, fluctueerden weinig en blijven onge veer als voor acht dagen. Van de Zuid-Ameri- kaansche fondsen liepen de Golumbianen van öO1/^ op 481/* pCt. terug en dobberden de ove rige op de oude prijzen. In Noord-Amerikaansche Spoorwegfondsen was de markt bijzonder stil, hoezeer de stemming over het geheel niet zeer ongunstig was en verscheiden soorten >/ia3/4pCt. wonnen. Northwestern-shares verloren echter.van 54>/4 op 523/4 pCt. en andere soorten evenzeer tot pCt. Geld op prolongatie was gevraagd en, schoon in genoegzame hoeveelheid verkrijgbaar, duurder, en liep van 4*/2 tot 5 pGt. KOLONIËN. BATAVIA, 13 November. Van den militairen tevens civielen bevelhebber te Atjin is 9 dezer via Pinang een telegram ont vangen, luidende: Gezondheidstoestand niet ver beterd. Luitenant H. J. Kikkert Schotborgh over leed 2 dezer. Naar Batavia geëvacueerd één hoofd en vijf subalterne officieren, benevens 133 mindere militairen. Een van den resident van Palembang ont vangen telegram meldt, dat op 25 October jl. de Europeesche fuselier Gorges, van het detachement te Djambi, onder het baden door een inboorling is aangevallen en vermoord. De dader werd dadelijk afgemaakt. Het feit had geene politieke beteekenis en was alleen aan fanatisme toe te schrijven. De rust bleef overigens ongestoord. Blijkens bericht uitMoeara werd de opziener der in- en uitvoerrechten aldaar den 30sten Juni jl. door een amokmaker vermoord. Nog vier andere personen vielen als slachtoffers van den moorde naar, die door de bevolking werd afgemaakt. Den 7den November werden met den stoo- mer Willem Kroonprins der Nederlanden van Muntok hier aan wal gebracht schipbreukelingen, allen afkomstig van een prauw-top, woonachtig te Bawean. Het voertuig was bekaden met 1200 pikols rijst, de opvarenden waren 16 in getal, terwijl zich nog 28 inboorlingen als passagiers aan boord bevonden. De prauw werd door een hevigen rukwind overvallen en sloeg onmiddellijk om, ten gevolge waarvan 2 schepelingen en 26 pas sagiers den dood in de golven vondende overigen werden door visschersprauwen gered en te Muntok aan wal gebracht. Het vaartuig en de lading zijn totaal verloren. Den lOden November had in den planten en dierentuin alhier een droevig ongeval plaats. Een sergeant-vuurwerkrnaker, die aangewezen was om naar Atjin te vertrekken, kwam met den kastelein in onderhandeling over den aankoop van een zesloop-revolver. De sergeant beproefde het wapen door achtereenvolgens vijf schoten te lossen en meende dat het thans ontladen was: het zesde schot, waarop hij geen vermoeden had, ging echter af, met het noodlottig gevolg dat de kogel door zijn borst drong en hem, ondanks spoedig ingeroepen hulp en den ijverigen bijstand van Dr. Kloos, binnen een uur tijd tot een lijk maakte. Door den goavewaeur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Verleend: een tweej. verlof naar Ned. 1 wegens ziekte, aan den comm. 2de kl. bij den post- en telegraafd. P. J. Quartero; een tweej. verlof naar Enropa, wegens ziekte, aan den contr. 1ste kl. bij het binnen!, bestuur op Java en Madura J. M. J. Numans. Benoemd: tot ads.-res. der Noorder- distrikten van het gouv. Celebes en onderhoorigheden, tevens vendnm., O. M. De Munnik; bij het binnenlandsch bestuur op Java en Madnra: tot contr. 1ste kl. J. W. M. Van der Palm, tot contr. 2de kl. P. M. L. De Bruijn Prince, tot adsp.-contr. J. Th. Van der Plas; bij den post- en telegraafd.: tot comm. 2de kl. P. C. H. Van Bosstraeten. Departement der Marine. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens ziekte, de lste stuurman F. H. Dkena. BUITENLAND. Frankrij li. Bij de nationale vergadering is o. a. een wets ontwerp aanhangig gemaakt, waarbij aan de spoor wegmaatschappij Paris-Lyon-Méditerranée concessie wordt verleend voor het aanleggen van twintig nieuwe lijnen, ter gezamenlijke lengte van 855 kilometers, en waarvan de aanlegkosten op 280 millioen worden geraamd. Het meerendeel dezer nieuwe lijnen is in de departementen Gard en Hautes-Alpes gelegen. üuitscliland. Het Zaterdag in het proces tegen graaf Arnim, uitgesproken vonnis veroordeelt hem tot drie maanden gevangenisstraf, waarbij een maand preventieve gevangenis in rekening wordt gebracht De zitting kon eerst te halfzes geopend worden, nadat de beklaagde op bijzonder bevel persoonlijk verschenen was. Nadere telegrammen meldenGraaf Arnim was persoonlijk niet verschenenalleen de verdedigers Munckel en Dockhorn waren aanwezig. De rechters eischten, naar men verneemt, Arnim's tegen woordigheid bij de uitspraak. De zoon van Arnim en zijne verdedigers wilden trachten den beklaag de over te halen te verschijnen. Naar men zegt was, voor 't geval hij niet verscheen, eene verdaging van de uitspraak van het vonnis te verwachten. In de motieven van het vonnis wordt de be klaagde schuldig verklaard aan het met voorbe dachten rade achterwege houden van dertien stukken. Voor de vaststelling der straf wordt zijne hooge positie, evenmin als de belangrijkheid der stukken in aanmerking genomen. Er bestaan verzachtende omstandigheden, maar geene termen tot uitsluiting van alle straf. De begrooting voor Elzas-Lotharingen is in den rijksdag bij derde lezing aangenomen. Daarop is de rijksdag tot 7 Januari uiteengegaan. Naar aanleiding van het door Bismarck onlangs in den Rijksdag gesprokene, deelt de ofGcieele Reichs-Anz. mede, dat de politieraad Web er, die met den wachtmeester Engmann een wakend oog op Kuilmann hield, in zijn officieel rapport zegt: „De vragen aan den moordenaar en diens grammaticaal gebrekkige antwoorden luidden, zoo niet geheel en al letterlijk, dan toch naar den inhoud, als volgt: Hebt gij my willen doodschieten? Ja. Waarom? Wegens de wetten op de kerk. Wat hebt gij tegen die wetten? Wie heeft er u over gesproken? Onze partij. Welke partij is dat? De partij van het centrum. Wanneer hebt gij het laatst gebiecht? enz." Na vervolgens te hebben be schreven hoe Bismarck inzage nam van het vers, hetwelk bij Kullmann was gevonden, en daarna het politiegebouw verliet, rapporteert Weber ten slotte: „Daarop volgde het eerste verhoor van Kullmann door den landrechter Debon, en wel nog altoos in hetzelfde gebouw. Debon was daarbij zoo ge agiteerd, dat hij mij verzocht, hem het proces verbaal te dicteeren, aan welk verlangen ik als politiebeambte niet kon voldoen." Al deze opgaven zijn door den wachtmeester Engmann bevestigd. Telegrammen. BUCHAREST, 20 December. De Kamer van af gevaardigden heeft op haren president, den heer Ghika, met algemeene stemmen een votum van vertrouwen uitgebracht. De heer Jepureans heeft eene interpellatie aangekondigd over de wet, waarin aan vreemde Israëlieten de verkoop van sterke dranken ten platten lande is verboden. In den Senaat is gevraagd om indiening der stukken betreffende de onderhandelingen over handels- convention. ROME, 20 December. De Kamer van afgevaar digden heeft het ontwerp, betreffende eene dotatie aan Garibaldi, zonder discussie met 207 tegen 25 stemmen aangenomen. Voorts is aangenomen het ontwerp op de uitoefening der rechterlijke macht en de begrooting voor 1875. Daarna is de Kamer tot 19 Januari uiteengegaan. PARIJS, 20 December. De linkerzijde is voor nemens het ministerie morgen te interpelleeren over het vonnis in de zaak van het Comité van het beroep op het volk, waarbij verklaard wordt, dat er geen aanleiding tot vervolging bestaat.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2