LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 4555. A0. 1874. Woensdag 16 December. Ongeluk op de Maas. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nomraers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTES 3TEN Van 1—6 regelsf ].05. V Iedere regel meer0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. Het ongeluk op de Maas op 2 December jl. heeft acht menschen van het leven beroofd, waar onder zes gehuwden en één ongehuwde, de steun zijner hoogbejaarde ouders. Drie weduwen ieder met zes en eene weduwe rnet drie kinderen zijn daardoor iot armoede vervallen, henevens eene zeventigjarige blinde vrouw. Is op vele plaatsen zoo door het vormen van corn missiën als op andere wijzen in den eersten nood voorzien, er is nog veel te lenigen. Wij roepen daarom onze stadgenooten op, om daartoe bij te dragen. Reeds is aan het Bureel dezer courant eene gift van f 25 ontvangen. Goed voorgaan doe goed volgen Wij verklaren ons tot het ontvangen van ver dere giften bereid, om ze daarna over te maken aan de Hoofdcommissie te Rotterdam. NATIONALE MILITIE. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS VAN LEIDEN, Gelet op artikel 19 der wet van den 19den Augustus 1861 Staatsblad n°. 72), betrekkelijk de Nationale Militie; Herinneren hen, die op den lsten Januari 1875 hun 19de jaar zullen ziju ingetreden, cn alzoo de geborenen in bet jaar 1866, alsmede hen, die eerst na bet intreden van hun 19de jar, doch vóór het volbrengen van hun 20ste, ingezetenen zijn genordeD, de verplichting tot het doen van de aangifte voorde Nationale Militie, in maand Januari 1875. Zij geven daarbij kennis: Dat, wie moet worden ingeschreven en wie voor iugezeten wordt gehouden, omschreven is bij de artt. 15 en 20 van ge noemde wet, dus luidende: Art. 15. Jaarlijks worden voor de militie ingeschreven alle mannelijke ingezetenen, die op den lsten Januari van het jaar hun 19de jaar waren ingetreden. Voor ingezctcD wordt gehouden: 1°. bij, wiens vader, of, is deze overleden, wiens moeder, of, zijn beiden overleden, wiens voogd iDgezcten is volgens de wet van den 28sten Juli 1850 Staatsblad n°. 44); 2*. hij, die, geen ouders of voogd hebbende, gedurende de laatste, aan het in de eerste zinsnede van dit artikel ver melde tijdstip voorafgaande, achttien maauden in Nederland verblijf hield 3°. hij, van wiens ouders de langstlevende ingezeten was, al is zijn voogd geen ingezeten, mits hij binnen het Rijk ver blijf houdt. Voor ingezeten wordt niet gehouden de vreemdeling, behoo- rende tot cenen Staat, waar de Nederlander niet aan dcu ver plichten krijgsdienst is onderworpen, of waar ten aanzien der dienstplichtigheid het beginsel van vvcderkeerighcid is aange nomen. Art. 20. Hij, die eerst na het intreden van zijn 19de jaar, doch vdor het volbrengen van zijn 2Uste, ingezeten wordt, is verplicht, zich, zoodra dit plaats heeft, ter inschrijving aan te geven bij Burgemeester cn Wethouders der gemeente, waar de inschrij ving, volgens art. 16, moet geschieden. Dat, wie niet wordt ingeschreven, is bepaald bij art. 17, van den volgenden inhoud: Voor de militie wordt niet ingeschreven: 1°. de in een vreemd Rijk achtergebleven zoon van een inge zeten, die geen Nederlander is; 2°. dc in een vreemd Rijk verblijf houdende ouderlooze zoon \an een vreemdeling, al i6 zijn voogd ingezeten; 3°. de zoon van den Nederlander, die ter zako van 's lands dienst in 's Rijks Overzcesche Bezittingen of Koloniën woont. Dat, in welke gemeente men moet worden ingeschreven, tc vinden is in art. 16 der wet, waarbij is verordend: De inschrijving geschiedt: 1°. van een ongehuwde in dc gemeente, waar de vader, of, is deze overleden, dc moeder, of, zijn beiden overledcD, de voogd woont; 2°. van een gehuwde en van een weduwnaar in de gemeente waar hij woont; 3°. van hem, die geen vader, moeder of voogd heeft, of door dezen is achtergelaten, of wiens voogd buitenslands ge vestigd is, in de gemeente waar hij woont; 4°. van den buitenslands wonenden zoon van een Neder lander, die ter zake van 's lands dienst in een vreemd land woont, in de gemeente, waar zijn vader of voogd het laatst in Nederland gewoond heeft. Voorts, dat, door wie de aangifte moet worden gedaan, te vinden is in art. 18, houdende het voorschrift: Elk, die volgens art. 15 behoort te worden ingeschreven, is verplicht zich daartoe bij Burgemeester en Wethouders aan te geven tusscbcn den lsten en den 31sten Januari. Bij ongesteldheid, afwezigheid of ontstentenis is zijn vader, of, is deze overleden, zijne moeder, of, zijn beiden overle den, zijn voogd tot het doen van die aaDgifte verplicht. Nog doen Burgemeester en Wethouders te weten: Dat tot deze inschrijving zitting wordt gehouden op het Raad huis, van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren op Maandag 11 Januari, voor de bewoners van dc wijken 1, 2 cn 3; - Dinsdag 12» - 4 en 5; Woensdag 13 6; Donderdag 14» 7 Vrijdag 15 »8en9of de buitenwijk. Eindelijk, dat de geboorte-acten, die de belanghebbenden, bij de inschrijving, onder opgave der woonplaats van den inge schrevene, behooren over tc leggen, dagelijks, de Zon-en Feest dagen uitgezonderd, zijn te verkrijgen ter Secretarie dezer ge meente (afdeeling Burgerlijke Stand), van des voormiddags 10 tot des namiddags 3 uren, wanneer tevens voor hen, die hier niet zijn geboren, aanvrage ter verkrijging dier actcu kan wor den gedaan. En wordt deze door plaatsing in de LeicUche Courant van den 16dcn, den 23sten cn den 30sten dezer maand afgekondigd. Burgemeester cu Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 December 1874. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden op Vrijdag den 18den December, 's namiddags te half vier. LEIDEN, 15 December* Gaarne voldoen we aan het verzoek, nu weldra de lijst ter inteekening zal worden aange boden, om nogmaals de aandacht onzer stadge nooten te vestigen op de voorstelling, die de ver- eeniging Harmonie in het begin der volgende maand in den schouwburg voornemens is te geven. Dat haar de noodige steun van de zijde der burgerij ter bereiking van haar lofwaardig doel niet ontbreke. Alleen van de deelneming zal het afhangen of de voorstelling al of niet zal door gaan. Waar elders echter dergelijke pogingen met een gunstigen uitslag bekroond zijn, mag men met recht verwachten dat men van hier niet zal kunnen zeggen dat men er niets, of althans al zeer weinig voor de gekwetste strijders tegen Atjin overheeft. Alvorens de discussiën over de hegrooting van financiën voort te zetten, heeft de Tweede Kamer heden in de afdeelingen onderzocht de wets ontwerpen: tot bekrachtiging van provinciale be lastingen in Friesland en tot bekrachtiging van den onderhandschen verkoop van een perceel spoorweggrond op Fijenoord aan de Rotterdamsche Handelsvereeniging te Rotterdam. De gemengde Commissie uit de beide Kamers der Staten-Generaal maakt in de Staats-Cl. he kend, dat de heer C. A. Steger, eerste stenograaf hij de Staten-Generaal, den 18den Januari e. k. een zesden jaarlijkschen cursus voor stenographie zal openen. Tot het verkrijgen van inlichtingen vervoege men zich hij den heer Steger, van den 4den tot den 16den Januari. Het stoomschip Prins Hendrikvan Nieuwe- diep naar Batavia, is den 13den dezer des avonds te Southampton aangekomen. Heden gedenkt de weleerw. heer G. Eisen, pastoor der Heilige-Theresiakerk, in het West einde in Den Haag, zijn 50-jarig jubileum. Deze dag is door de parochianen feestelijk gevierd en des morgens had te dezer gelegenheid eene indruk wekkende plechtigheid in het bedehuis plaats, opgeluisterd met de tegenwoordigheid van Mgr. Wilmer, bisschop van Haarlem, en den pauselijken nuntius bij het Ned. hof, Mgr. Capri. Door den heer J. W. Loggen, onlangs overleden te Barneveld, is aan het Evangelisch Luthersch weeshuis te Amsterdam besproken een legaat, groot f 5000. Uit Den Haag wordt gemeld dat nog geslaagd zyn als 2de luit. by het O.-I. leger de onderofficieren: R. Bakkers, J. R. Jacobs, P. C. Koopmans, W. Lemke, Six Dijkstra en T. C. Thomson. De nieuwbenoemde burgemeester van 's-Her- togenbosch heeft op het verzoekschrift van inge zetenen, om het bekende verbod van de opvoering van het „Parijsche Leven" in te trekken, geant woord, dat hij niet wil vooruitloopen op de be schikking, door den minister van binnenl. zaken, te nemen op het tot dezen gericht adres. De adressanten hebben nu nader een adres tot Z. M. gericht. Van het nieuwe stoomschip De Stad Am sterdamdat voor rekening der Koninklijke Nederlandsche Stoombootmaatschappij voor de vaart tusschen Amsterdam en New-York gebouwd is door de heeren A. I. Inglis, te Glasgow, zijn de afmetingen 358 X 38 X 29, en het heeft een laadvermogen van 3000 ton. Het is gebouwd onder toezicht van den heer David Croll, ingenieur der Maatschappij, en zal voorzien worden van compound engines van -450 paardekrachten. Een tweede schip van dezelfde afmetingen staat op stapel voor dezelfde Maatschappij en zal in Januari gereed zijn. Uit Maastricht wordt gemeld: Dezer dagen werd melding gemaakt van de verwondering in de militaire kringen te Berlijn, omdat in een Fransch werk eene nauwkeurige en gedétailleerde beschrij ving met afbeelding van het Mauser-geweer M 71 voorkomt. Hoe verwonderd zal men daar dan wel zijn, als men verneemt, dat den 8sten Maart 11. reeds een echt Mauser-geweer (geen namaaksel) te Maastricht aanwezig was. Dat geperfectioneerd vuurwapen was via Aken hier ingevoerd en sedert zijn de Mausers (misschien nagemaakte) wel te ki ijgen en is ook de leverancier, die ze naar Parijs afzond, niet onbekend. Er is geen twijfel aan, of indien de Duilsche krachten tot het tijdig vervaar digen van het Mauser-geweer tekortschoten, Duitschland zoowel hier als te Luik zich van die wapens zou kunnen voorzien, ook zonder dat het verstrekken van model zou noodig zijn. De vrijmetselaars-loge „La constante et fidéle" te Samarang heeft de volgende prijsvraag uitgeschreven: „De vervaardiging van een school boek voor de hoogste klasse der lagere school, dat een beknopt en tevens boeiend verhaal bevat van de geschiedenis van Neerlandsch-Indië". Voor het beste antwoord is als belooning f 500 uitgeloofd. Ook voor Nederland is de mededinging opengesteld. Antwoorden worden ingewacht bij 't Bestuur der loge vóór ultimo December 1875. Z. M. heeft aan A. Van Os eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Brake], Poederoyen en Zuilichem en als dijkgraaf van het polderdistrict Bomrnelerwaard beneden den Meidijk; benoemd tot burgem. der gem. Koewacht P. F. Dierick. Gemengd Nieuws. Zondag- avond geraakten te Woer den twee volwassen personen en een kind, ten gevolge van de duisternis, in het water. Een der eersten werd het slachtoffer. De pogingen om hij den drenkeling de levensgeesten weder op te wek ken mochten niet baten.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1