Bij de Tweede Kamer is ingekomen de uit voerige memorie van beantwoording op de be grooting van uitgaven voor de voltooiing van het vestingstelsel. De memorie is vergezeld van twee afzonderlijke beantwoordingen der nota's van de heeren Stieltjes en De Roo. De Minister erkent reeds nu dat de vestingwet, zat die worden uit gevoerd, volgens de Bijlage I der wet, niet kan worden uitgevoerd voor 30 millioen gulden. De ramingen zijn te laag gesteld door: 1°. den te grooten spoed waarmede de berekeningen zijn ge maakt; 2°. later opgedane ervaringen 3°. stijging der arbeidsloonen. De minister wil op den ingeslagen weg voortgaan en de Hollandsche waterlinie, de zeegaten en de toegangen langs de spoorwegen in staat van tegenweer brengen. Een commissie zal werden benoemd om eenheid te brengen in alles wat nog moet worden daargesteld. Den wensch om een behoorlijk afgerond plan te ontvangen noemt de minister overdreven. Naar het Vaderland verneemt is de zaak der indertijd in dat blad opgenomen nota over de oud-katholieken een nieuwe phase ingetreden: 1°. is aan onzen minister van buitenlandsche zaken aangeboden, hem confidentieel nadere in lichtingen te geven over het ontstaan der nota; 2°. een builenlandsch diplomaat is bereid de ver antwoordelijkheid voor het stellen der nota op zich te nemen, en waarschijnlijk zal daarvan in de Tweede Kamer mededeeling worden gedaan. Yoor eenigen tijd werd door den heer Victor De Stuers medegedeeld, dat een beroemd Belgisch schilder zich beijverde eene som bijeen te brengen, om te Amsterdam eene betere bewaarplaats voor onze schilderijen te doen oprichten. Men heeft dit voor een satire gehouden, ten doel hebbende ons Nederlanders aan te sporen, meer zorg te dragen voor onze kunstvoortbrengselen. Ook het Handels blad schreef in dien geest. De heer De Stuers komt hiertegen op en verzekert dat zijn bericht volkomen waarheid was. Genoemd blad echter voegt hier een noot bij, en verklaart dat een on derzoek bij den schilder zeiven gedaan het tegen deel uitwijst; deze vond het zelfs niet aangenaam dat hem het bedoelde plan was toegeschreven. De opbrengst der Middelen over elf maanden van 1874 is f 81,126,922.96 tegen in 1873 77,749,156.26. De gewone audiëntiën van den minister van financiën en dien van oorlog zullen op Don derdag 17 dezer niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot commies der pos terijen van de 3de kl. J. R. Van Lennep, U. Feenstra en W. J. Borgerhoff-Mulder, surnumerairs A. L. Van der Niepoort, ontv. der dir. belast, en acc. te Culemborg, benoemd tot ontv. te Lobith; tot ontv. der dir. bel., enz. te Koewacht, J. L. De Weille, thans te Overslag; aan A. J. W. Van Delden, oud-voorzitter der Kamer van koophandel en nijverheid te Batavia, vergund het aannemen der onderscheidingsteekenen van officier der kon. orde van Cambodja; aan YV. Ramann, te Amster dam, idem der versierselen van ridder van de orde van de kroon van Italië; aan L. Van der Hilst, in Den Haag, idem van ridder der militaire orde van J. C., hem door Z. M. den Koning van Portugal geschonken, en van ridder der orde van San-Marino; A. Koops Lzn., op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als burgem. der gem. "Win schoten; lDenoemd tot rechter-plaatsverv. in de arrond.-rechlb. te Appingedam Mr. W. F. Weru- meus Buning, notaris aldaar; den 2den luit.- kwartierm. bij het corps mariniers C. J. Hazenberg bevorderd tot lsten luit.-kwartierm. Gemengd Nieuws. Naar wij vernemen heeft eene vrouw met twee zeer jonge kinderen zich verdronken, en zijn hunne lijken gistermorgen uit den Singel nabij de Rijnsburgsche poort opgehaald. Zaterdag-morgen had in Den Haag in de fabriek van de firma Van Malsem, in de Frederiksslraat, een 22-jarig jongmensch het ongeluk met een zijner armen onder een machi nale zaag te geraken, met het gevolg dat hem hem de voorarm bijna geheel werd afgesneden. Tweeon bezoldigde r ij ksveldwachters zijn door den kantonrechter te Hillegersberg tot het maximum van straf veroordeeld, omdat zij in vereeniging met elkander, zonder akte en zonder vergunning, des nachts gevischt hebben met een net, waarvan de mazen te klein waren. "Woensdag a. s. zal voor 't prov. ge rechtshof van Noord-Holland terechtstaan H. K. P. Meyer, geboren te Nieuwer-Amstel en wonende te Amsterdam, beschuldigd van moedwilligen dood slag, gepleegd op zijn 14-jarig zoontje. Als ver dediger van den beschuldigde zal optreden Mr. L. H. Kuhn Jr. De Arnh. C t. meldt: Dinsdag-avond wacht den leden van „Physica" eene aangename uilspanning. Drie heeren hebben op zich genomen eene séance te geven a la Bastian-Taylor, waarin dezelfde verschijnselen zullen worden waargenomen als de mediums te voorschijn riepen. Een van de heeren zal physical, een ander mental medium zijn. De rol van den mediumgeleider is nog niet opgedragen. Naar wij van goederhand vernemen, zijn de heeren Bastian en Taylor vertrokken en kunnen derhalve verdere aangevraagde séances dier mediums geen voortgang hebben. Men ver zekert ons tevens, dat de heer Van Hemert evenals zoo velen dupe is geweest en dat tusschen hem en de Amerikanen volstrekt geen deelgenootschap bestond. Donderdag jl. behandelde het Hof te Arnhem wederom een zoogenaamde Harderwijker valschheid, in welke zaak de besch., Pinet genaamd, een zonderlingen levensloop heeft gehad. Volgens zijn eigen verklaring was hij gedurende den Fransch-Duitsclien oorlog luitenant bij hel 125e Fransche linieregiment; hoewel hij onbemiddeld en van betrekkelijk geringe afkomst was, moest hij toch in zijn rang met de andere officieren mededoen en feesten, o. a. bij den prefect zijner garnizoensplaats Cherbourg, bijwonen, zoodat hij langzamerhand in schulden geraakte. Zijn com mandant zond hem daarom weg, waarop hij deserteerde en zich naar Brussel begaf, waar hij bij een fabrikant in dienst kwam en het tamelyk goed had, totdat hij in handen viel van een werver, die hem dronken maakte, hern overhaalde om dienst te nemen voor het Ned.-Indische leger, en hem terstond medenam naar Harderwijk. Hier liet de werver hem onder een valschen naam dienst nemen, met welken hij den engagements- staat, de krijgsartikelen en de quitantie voor het handgeld teekende. Later werd zijn ware naam door een anoniernen brief verraden. Dientenge volge stond hij voor het Hof terecht, beschuldigd van valschheid in authentieke en publieke ge schriften. Daar hij geen woord Hollandsch verstond, werd hij in het Fransch ondervraagd, evenals ook bovenvermelde Brusselsche fabrikant, die als ge tuige was gedagvaard. De advocaat-generaal, Mr. de Meijier, eischte de lichtste straf, n.l. zes maanden gevangenis. De ambtshalve verdediger, Mr. ten Hoet, wees op verzachtende omstandig heden. Het Hof zal a. s. Donderdag uitspraak doen. Verleden zomer hebben te "Wigan eenige mijnwerkers op de gruwelijkste wijze een weerloozen grijsaard mishandeld, M'Gralh geheeten, wien zij een oog uitrukten, en bytende kalk in de bloedende holte en in den mond goten. De ongelukkige M'Gralh, een tachtiger, is ten ge volge dier mishandeling krankzinnig geworden. Dezer dagen zij twee zijner aanranders tot twintig, twee anderen tot 15 jaren dwangarbeid verwezen. Niet altijd verneemt men na soortgelijke, in Enge land maar al te veelvuldig voorkomende gevallen, dat billijke straf op de misdaad volgt. De Daily Telegraphdie binnen kort aanmerkelijk vergroot zal worden, drukt thans een dagelijksche oplage van 176,174 exemplaren. Niet minder dan 45,981,405 couranten werden, van '1 Januari tot 31 October 1874, door de persen van 't blad in de wereld gezonden. Bij den uitgever John Murray, teLon- den, heeft thans, in twee lijvige deelen, 't laatste dagboek van Dr. Livingstone 't licht gezien. Het loopt van 1865 tot 1873, en geeft een geregeld verslag van des reizigers tocht van den mond der Rovuma naar de meren Nyassa, Tanganyika en Bangweolo, alsmede van zijn laatsten zwerf tocht van Unianyembe naar Ilala, waar hij stierf. Gelijk men weet, is 't oorspronkelijke van Living stone's journaal tegelijk met zijn stoftelijk overschot door zijne trouwe inlandsche bedienden te Zanzibar aangebracht. INGEZONDEN. Tot besluit. Het tweeledig hoofddoel van mijn schrijven, dat den 11 den Dec. 1.1. in dit dagblad verscheen, is bereikt. 1°. werd de steeds toenemende overdrijving van het betreurenswaardige feit beteugeld, door het blootleggen der naakte waarheid; 2°. werd de dikwijls verkeerd beschuldigde op eigen verzoek tegenover de buiten wereld in zoo verre gerechtvaardigd, dat men h e m niet langer den gepleegden moord kan verwijten. Dil nog ten slotte! De critiek van Ds. v. Boekeren behoeft niet beantwoord. Haar inhoud zelf veroordeelt den schrijver volkomen. Bovendien heeft Z.Eerw., ten mijnen opzichte, een weg ingeslagen, waarop niemand zou willen volgen. Weer blijft mijn naam verzwegen, als onver schillig voor het publiek. Aan Ds. Van Boekeren heb ik dien laten weten, reeds een dag voor de inzending van mijn artikel. En hiermede is door mij het laatste woord in deze zaak gesproken. L. B., '14 Dec. '74. d. H. BUITENLAND. Duitscliland. Ten gevolge der mededeeling van den advocaat- generaal, dat een bloedverwant van graaf Arnim Vrijdag in de getuigenkainer met eenige getuigen, inzonderheid met den heer Landsberg, in gesprek was geweest, heeft de president voor het vervolg dergelijk verkeer verboden. Na de voortzetting van het getuigenverhoor werden er stukken voorge lezen, betreffende de bekende artikelen in deo Echo du Parlement en de Weener bladen. Zooals reeds gemeld is, heeft graaf Arnim gewei gerd t,e verklaren, of hij aan de openbaarmaking der stukken in de laatstgenoemde bladen ha deelgenomen. Het verzoek om graaf Hermann Arnim als getuige te dagvaarden werd verworpen. Na voorlezing van een brief van den heer Lausér, heeft de verdediger Dockhorn aangetoond, dat er niet van Arnim's maar van andere zijde pogingen tot omkooping waren gedaan. Zijn verzoek om dienaangaande nieuwe getuigen te dagvaarden is afgewezen. Zaterdag-namiddag werd uitsluitend geheime zitting gehouden. Ten gevolge van de plaats gehad hebbende gevangenneming van den redacteur van de Ger- maniaden heer Majunke, lid van den rijksdag, ten einde zijn straf te ondergaan wegens over treding der drukperswet, heeft de afgevaardigde Lasker een door alle fracties ondersteund voorstel ingediend, waarbij de dagelijksche commissie wordt uitgenoodigd ten spoedigste rapport uit te brengen, of een dergelijke arrestatie van een lid van den rijksdag gedurende de zitting wettig is en hoe die eventueel kan worden voorkomen. Het voorstel is met algemeene stemmen aangenomen. De Nordd. Allg. Z. heeft dezer dagen de fractie van het centrum in den rijksdag de fractie- Kullrnann genoemd. De National Lib. Corr. vindt dit niet alleen ergerlijk, maar in een als officieus bekend blad ook gevaarlijk, en twijfelt zeer of de regeering het zal goedkeuren. De rechtbank te Koningsberg heeft de aldaar bestaande socialistische werklieden-vereeniging voor staat en maatschappij gevaarlijk verklaard en mits dien last gegeven tot hare ontbinding. De proeftochten met zwaar beladen spoor treinen over de spoorbrug te Wezel hebben met goed gevolg plaats gehad. Spanje. Uit Carlistische bron wordt nog gemeld dat Lorna gesneuveld en Blanco gekwetst zou zijn. De Garlisten zouden veel geweren en munitie inza melen op het slagveld, dat met lijken als bezaaid is. In het noordoosten van Spanje zouden de vereenigde troepen van Saballs, Tristany, Miret en Huguet San-Geloni hebben aangevallen en met brandkogels beschoten. De Garlisten werden echter met groote verliezen teruggeslagen en namen de wijk langs den weg naar Moseny. De Carlistische junta van Seu d'Urgell heeft het plan voor een gedwongen leening ontworpen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2