Gisterochtend omstreeks 10 uren is te Amsterdam in het Damrak, tusschen de Beurs en de Effectensociëteit, het lijk van een welge kleed persoon ontdekt en door de politie uit het water gehaald. INGEZONDEN. Op mijn schrijven in het Dagblad van 9 Decem ber zijn twee antwoorden ingekomen. Het eerste is van iemand, die zijn naam voor het publiek verborgen houdt, en die, terwijl hij doet, alsof hij alles begrijpt, toont, dat hij van de gelreele zaak niemendal heeft begrepen, daar hij den lezer ver gast op een vies verhaal, dat geen licht verspreidt en waarvoor niemand hem dankt, allerminst de dilettant-sigarenpijpjesmakers, die tot des inzenders kennissen schijnen te behooren, en van wier edel bedrijf bij eene schets levert, die zonderling ge noeg afsteekt bij zijne grootmoederlijke uilboeze- ming over de voor een christen-leeraar te duur gekochte waarheid. Het tweede artikel is van den heer Fabius, die verzekert, mij niet begrepen te hebben, maar niette min toont, dat hij de zaak, door mij ter sprake gebracht, wel begreep, daar hij haar behandelt op waardige wijze, zoodat ik reden heb hem voor zijn schrijven dank te zeggen. Naar aanleiding van laatstgenoemd opstel nog een enkel woord. Zooals men zich herinnert schreef ik mijn eerste stukje ten gevolge van een hoofd artikel, hetwelk meer bijzonder gericht was tot de Dierenbeschermings-vereenigingen, en daar ik nu tot het bestuur van eene dergelijke vereeniging behoor, en mij dus de uitnoodiging van genoemd hoofdartikel persoonlijk mocht aantrekken, zoo ant woordde ik daarop, maar meende ditantwmrd de gegeven omstandigheden niet te mogen geven, zonder daarbij gewag te rnaken van het bekende gerucht over de vermoorde kat. Het was dus niet als burger der academiestad, veel minder als hand haver van de eer eener studentenvereniging, maar uitsluitend als voorstander van de zaak der dieren bescherming dat ik de pen voerde. In laatstge noemde qualiteit schreef ik met het doel om de aandacht te vestigen op eene zaak, die naar mijne overtuiging niet in den doofpot mocht geduwd, en het middel, dat ik daarbij gebruikte, waseene beleefde zinspeling op de omstandigheid, dat de beschuldigden, naar het zeggen der menschen, leden zouden zijn van het studentencorps. Op die zinspeling, die niets onbehoorlijks bevatte, ver wachtte ik, wat ik, in het belang der goede zaak, vurig wenschteeen warm en waardig antwoord van een lid van het studentencorps. Het opstel van den heer Fabius heeft bewezen, dat ik mij met geen ijdele hoop had gevleid. "Wat nu eindelijk den vorm betreft, waarin ik mij uitliet, ik erkendie „smettelooze banier" paste beter in een opgewonden toost dan in een kalm courantenartikel, en die geheele volzin met zijn „rechtschapen burgers" geef ik voor niets meer dan voor een van die phrases, die wij, ieder op onze beurt, wel eens gebruiken, en die (wanneer zij, zooals in dit geval, welgemeend zijn) onder de hoogere standen steeds met die vriendelijke waardeering worden beantwoord, waarop zij, krachtens hare zuivere bedoeling, aanspraak hebben. R. KOOPMANS VAN BOEKEHEN. KOLONIËN. BATAVIA, 8 November. De militaire tevens civiele bevelhebber te Atjin telegrapheerde, onder dagteekening van 24 Octo ber jl., het volgende: „Vijand talrijk en werk zaam in omtrek onzer etablissementen. Luitenant A. F. Begemann der infanterie, 17 dezer op patrouille schotwond in bovenbeen, is thans hersteld. Blokkade Pasei opgeheven. Gezondheidstoestand niet verbeterd. Aantal sterfgevallen stationair; lij ders toegenomen. Sinds 2 dezer vier gevallen van cholera, één geval van pokken." Den 7den Nov. publiceerde de regeering een nader telegram van dezen inhoud: „Djoeloh heeft vlag geheschen, blokkade opgeheven, Banda van "Westkust terug met vrij bevredigende berichten. Vijand versterkt zich in richting Longbatta. Ge zondheidstoestand ongunstigaantal lijders en sterfgevallen toegenomen. Pokken geen nieuwe sterfgevallen, cholera één." Met het Ned. schip Java-Packet, gezagv. Trappen, werden vijf schipbreukelingen van het ver brande Engelsehe vaartuig Euxine aangebracht. Zij werden op de hoogte van Kaap de Goede Hoop door genoemd vaartuig, in een sloep rond zwalkende, in een deerniswaardigen en uitgeput- ten toestand aangetroffen en opgenomen. Door den honger gedrongen en geen hulp ziende opdagen, hadden zij een hunner kameraden, door het lot daartoe aangewezen, het leven henomen, om niet van ellende en kommer om te komen. Door den gouverncur-geDeraal van Ned.-Indié zijn de volgende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Verleend: een tweej. verlof naar Europa wegens ziekte, aan den ambt. op nonact. P.. H. G. Peijneke, laatst. 2de comm. bij het coll. van boedelm. te Batavia. Be noemd: tot resid. der Zuider- en Oosterafd. van Borneo G. J. Gersen; tot contr. 1ste kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madura, II. J. Oosting; tot comm. 3de kl. bij den post-en telegraafd. J. L. W. G. Koch, J. O. Lichte en J. Van der Star; tot lsten hulponderw. aan de openb. 2de school te Sama- rang, D. W. Lantermans. Ontslagen: door den raad van just, te Samarang, als buitengew. subst.-griff. bij die rechtb. C. G. Frcderiksz; door den landraad te Malang (Pasoerocan) als buitengew. subst.-griff. bij die rechtb., C. C. L. De Poijt; benoemd: tot subst.-griff. bij die rechtb., H. A. Bruckner. Ontslagen: eervol, de comrn. 3de kl. bij den postdienst "W. M. Ketting Olivier; eervol, degew. comm. 3de kl. bij den post en telegraafd. A. YV. Palm; eervol, met behoud van recht op pensioen, de gew. klerk bij den ontv. der in- en uitvoerr. en acc. te Batavia, W. F. Brugman, op wachtgeld. Benoemd: tot notaris te Soerabaya, li. J. Hartevelt. Bij den waterstaat en 's lauds burg. openb. werken: tot iDgen. 1ste kl., C. E. D. Verschneren, 2de kl. W. E. Heskes, 3de kl. L. H. Slinkers, H. G. Levert, S. J. G. Van Overveldt en H. G. C. M. Ham ming; tot adsp.-ing. H. IJpes en D. Crok. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan het lid der algem. renenk. J. W. Van Weelderen, en aan den ing. 2de kl. bij deu waterstaat en 's lands burg. openb. werken W. B. C. De Bas; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den comm.- archiv. bij het bureel van het mijnwezen L. C. Van Berkel. Ontslagen: de contr. 2de kl. bij het biuuenl. bestuur op de bezitt. buiten Java en Madura, G. K. Pik; eervol, de hoofd- comm. bij het depart, van just., Mr. P. H. F. Junius, met bepaling dat hij belast blijft met de function van audit.-mil. bij den krijgsraad to Atjin; op verzoek, eervol, met behoud van recht op pensioen, de ambt. op wachtgeld M. C. A. Kobitzch, telegr. der 1ste kl. Benoemd: tot koofdcomm. bij het depart, van just. Mr. J. F. Jas; tot lid van de kamer van kooph. en nijverheid te Samarang, A. Mesritz; tot 2den hulponderw. aan de openb. lagere school te T'agal, D. Schoondermarktot 3den hulponderw. aan de openb. 2de lagere school te Samarang, A. Muijderman. Departement van Oorlog. Verleend: een tweej. verlof naar Ned., wegens 15 en 12 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indié, aan den kapt. K. 11. A. Haaek van der Goes en aan den 2den luit. P. M. Dusser de Baremie, beiden van de inf.ontslagen: op verzoek, eerv., weg. lichamel. ongeschiktheid, met behoud van recht op pens., de kapt.-kwartierm. bij de milit. adm. Jhr. P. F. Coeneu; eerv., weg. lichamel. ongeschiktheid, met behoud van recht op pens., de kapt. der inf. F. D. Cochinseerv., weg. overgang in 's lands burgerlijken dienst, de 1ste luit. der art. H. IJpes en D. Crok; bevorderd: bij dc genie: tot luit.-kol. A. J. II. Van Kappen, tot maj. L. J. Resner, tot kapt. J. Th. Kaunemans; bij den milit. geneesk. dienst: tot off.-vau-gez. lstc kl., F. S. Pauli; ontslagen: op verz., eerv., weg. volbr. diensttijd, met beh. van recht op pens., de kapt. der inf. J. H. KDijff; bevorderd: bij de inf.: tot kapt. W. K. Staats, A. J. Ludwig, C. F. Koch en A. G. Debart; bij de genie: tot magazijnm. 2de kl. (1ste luit.), 11. W. A. Lohn en C. Den Hengst bij de art.: tot kapt. P. E. Reese; tot magazijnm. 1ste kl. (kapt.) W. R. L. F. Schulze; bij den milit. geneesk. diensttot off.-van-gez. 1ste kl. J. J. Van Vogelpoel en W. J. J. Zuur. Departement der Marine. Benoemd: tot gezaghebber 3de kl. W. J. Van Santen, met bepaling, dat hij belast blijft met het gezag over het gouv. stoomschip Bennetttot gezagh. 3de kl. M. J. Sorel, met bep., dat hij belast wordt met het gezag over het goav. stoomschip Barilo. BUITENLAND. Frankrij k- De Fransche Bank heeft besloten, van de nog overgebleven biljetten van 20 franken tot een bedrag van 356 millioen aan de circulatie te onttrekken, en die te rembourseeren met goud. Het jongste artikel in het Journal des Dèbats over den financieelen toestand wordt ten onrechte geacht de zienswijze van den minister van finan ciën uit te drukken. De minister vindt de strek king er van te pessimistisch, en verschilt met den schrijver op verscheiden hoofdpunten van ge voelen. De nationale vergadering heeft met 477 tegen 167 stemmen besloten tot de tweede lezing over te gaan van het wetsontwerp van den heer De Pressensé betreffende de vrijheid van bijeen komst der godsdienstige gezindten. In eene bijeenkomst van het linkercentrum heeft een der leden zich als volgt uitgelaten „Wij hebben de grens bereikt, waar onze over tuiging ons gebiedt stil te staan. Het voorstel- Périer was de uitdrukking van onze staatkundige geloofsbelijdenis. De republiek alleen is mogelijk." De republikeinsche Unie heeft den heer Brisson tot haar president benoemd. öuitscliland. Volgens de Kieler Ztg. zijn de kanonneerbooten Albatros en Nautilust uit de Spaansche wateren, terugontboden. Bij de voortzetting van het proces gaf graaf Arnim te kennen, dat hij ten opzichte van de derde groep geschriften van de meeste aanschrij vingen op weinige na heeft aangewezen waar ze zijn. Over de plaats waar de „berichten" zijn kan hij geene inlichtingen geven. Hij kon het gezant- schapspersoneel niet van onachtzaamheid beschul digen, maar neemt persoonlijk alle verantwoording op zich. Bij het getuigenverhoor verklaarde de geheim- secretaris Scheven, dat hij met het ontbreken van geschriften het eerst bekend werd door den secre taris Holslein, die naar aktenstukken betreffende i de kerkelijke politiek voor Hohenlohe zocht. De I verdediger van den besch,, Dockhorn, beweerde, dat Holstein in December '1873 aan Arnim bekend had dat hij van Berlijn uitgezonden was met den last Arnim te bewaken en voortdurend berichten over hem in te zenden. De advocaat-generaal vroeg oproeping van Holstein, om hem gelegenheid te geven zich te verdedigen. Het gerechtshof besloot de oproeping per telegraaf te doen. In de namiddagzitting van gisteren heeft Arnim I hekend, dat hij aan den journalist Beckmann had I opgedragen het bewuste artikel in de Echo dn I Parlement te plaatsen. Na zijn terugkeer uit I Berlijn te Parijs had hij Kahlden als schrijver er I van doen doorgaan. Ook het auteurschap van een I ander artikel werd door Arnim niet verloochend I Plij had de pers willen influenceeren. Omtrent I de onthullingen in de Weener Preste weigerde! hij, ter wille van derden, ophelderingen te geven;I doch hij erkende den brief van Döllinger in del SrpenZtg. geschreven te hebben. De raad van legatie Von Bulow verklaarde, datI hij geen reden zag om uit de mededeeling vatl graaf Arnim betreffende het artikel in de EchI iets anders te lezen dan er in stond. Hij had o;l 22 September, toen het telegram te Brussel tegel lijk met het nummer van de Echo aangekomeB was, den inhoud daarvan telegraphisch aan denl rijkskanselier meegedeeld. Deze had den 25sfenl aan den raad van legatie Holstein per telegran 1 opgedragen het ironisch te behandelen, en hel, wanneer Arnim zulks goedvond, door de Duitsche bladen te doen overnemen. Arnim vond het goed. Het bericht van den graaf betreffende het artikel waarin hij Kahlden den schrijver er van noemt, had hij den 5den October aan den Keizer te Baden medegedeeld. Hij zelf had niet geweten, dat Kalhden slechts de voorgewende auteur, graaf Arnim zelf de ontwerper van het artikel was. De getuige Landsberg, uit Parijs, erkende dat hij zoogenaamde onthullingen aan de oude Weener Presse gezonden had. Plij weigerde echter te zeggen of Arnim aan die openbaarmaking deel had gehad. Spanje. Uit Santander wordt gemeld dat de Carlisten een jong Engelschman te Mioso bij Castro-Urdia- les als gijzelaar hebben gevangengenomen, voor de betaling van 70 pond sterling, die zij van den directeur der mijnen van Galdameo geëischt hadden. En uit MadridSerrano heeft Esparlero te Logrono bezocht. Zijne ontvangst in het leger was enthousiastisch. De operatiën zullen weldra be ginnen. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 11 December. De Rijks bank heeft te beginnen met 30 November (oude stijl), het wissel-disconto tot op 5 pCt.,en den rentestandaard van de Lombard tot op 6 pCt. verlaagd. FIGUERAS, 11 December. De aanval der Car listen op San-Geloni is teruggeslagen. WEENEN, 11 December. Een telegram uit Yokohama meldt, dat het voorbijtrekken van Yenus langs de zonneschijf aldaar met uitmuntend gevolg is waargenomen. Photographische albeeldingen zijn vervaardigd. ALEXANDRIE, 11 December. Darfour berust in de annexatie hij Egypte. Alleen de familie van den gewezen sultan blijft zich verzetten. Zij wordt door de Egyptische troepen vervolgd.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2