Gulden, P. Elenbaas, J. E. Scheffer, A. A. Lammers en G. D. v. d. Swaagh zijn gesteld ter beschikking van den gouv.-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot opzichter 3de kl. bij den waterstaat en de burgerl. openb. werken daar te lande. Bij beschikking van den minister van bin- nenl. zaken is den spoorwegopziener 3de kl. J. A. A. Jonkergouw, ter standplaats Yenlo, opgedragen het dagelijksch toezicht op den spoorweg van "Venlo naar de Pruisische grens in de richting van Straelen, met ingang van den dag, waarop die spoorweg voor het verkeer wordt geopend. Bij koninklijk besluit van 28 Nov. jl. is aan den heer Ledeboer, notaris te Makkum, c. s., de gewichtige concessie verleend tot droogmaking van de in Friesland gelegen Makkumer-, Parre- gaster- en "Workumermeeren met de aangrenzende poelen. Bij beschikking van 3 December is aan F. Den Hartog, te Amsterdam, tot wederopzeg ging vergunning verleend voor een schroefstoom boot tusschen Amsterdam en Tiel, tot vervoer van personen, goederen en vee, en tot het slee pen van schepen. Z. M. heeft met ingang van 1 Januari benoemd tot burgem. der gem. Diever L. "W. Yan Os; met ingang van 15 Dec. tot burgem. der gem. Nisse, Ovezande en Driewegen Jhr. M. J. De Marees van Swinderen; aan F. Botgorschek, in Den Haag, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder 1ste kl. der Frederiks- orde, hem door Z. M. den Koning van "Wurtem- berg geschonken; aan Jhr. P. O. H. Gevaerts van Simonshaven, hofmaarschalk van H. M. de Koningin, het aannemen en dragen der versier selen van commandeur 1ste kl. dier orde; H. Yan Eeghen, wiens diensttijd als directeur vanwege den handel bij het Amsterdamsch entrepotdok met 31 Dec. eindigt, opnieuw als zoodanig benoemd; J. C. Burlage, wiens diensttijd als directeur van wege den handel bij het vrij-entrepót te Rotter dam met 31 Dec. eindigt, opnieuw als zoodanig benoemd; J. Loopuyt, wiens tijd van zitting als directeur van het entrepot te Schiedam met 6 Januari e. k. eindigt, als zoodanig opnieuw benoemdtot ridder in de orde van den Ned. Leeuw J. Boissevain, directeur der stoomvaart- maats. Nederland. Gemengd Nieuws. Gistermorgen is de stuurman D. K., van de stoomboot Volhardingliggende in de Haven alhier, in zijne kooi levenloos gevonden. Eenige doove kolen in een bak waren geheel ver gaan, zoodat de man denkelijk gestikt is. Vrijdag-ochtend zou een twaalfjarig meisje te Dordrecht, terwijl hare ouders wegens den marktdag afwezig waren, de kachel aansteken, toen op de eene of andere wijze hare kleederen vlam vatten. Zij heeft zulke hevige brandwonden bekomen, dat haar leven in gevaar is. Te Beverwijk is voor eenige dagen een kindje van anderhalfjaar verbrand. De moeder, die voor zaken uit moest, liet het kind aan de zorg van haar 8- of 9-jarig dochtertje over, dat, om broertje te verwarmen, vuur ging halen, het in den kinderstoel plaatste en daarna zelf ging spelen. Het kind geraakte in brand en was spoedig een lijk. De vrouw van een arbeider te Nieuw- Appelscha is onlangs het slachtoffer geworden van een zeer ongepaste grap. Terwijl haar man af wezig was, werd zij des nachts eensklaps opge klopt en werd haar toegeroepen, dat zij moest opstaan, omdat haar man dood thuis gebracht zou worden. De vrouw schrikte van die tijding zóó geweldig, dat zij eenige dagen later overleed. De justitie tracht den bedrijver van dit feit op te sporen, doch tot hiertoe tevergeefs. Zaterdag is de behandeling der zaak van Samuel Bobbe en Sara Bobbe (dochter), in zake de uitgifte van valsche Belgische bankbil jetten, voor het provinciaal gerechtshof in Zeeland voortgezet. De beschuldigden ontkenden beiden hardnekkig dat zij bewust waren van de valsch- heid der biljetten. De procureur-generaal heeft de schuldigverklaring volgehouden en de veroordeeling gerequireerd tot de bij de artikelen 147 en 148 van het wetboek van strafrecht bepaalde straffen, wat den eersten besch. betreft, met inachtneming van art. 70 van genoemd wetboek, en wat de tweede aangaat, tot toepassing van eene lichtere straf, met het oog op hare nauwe betrekking tot den eersten besch., alsmede op haar jeugdigen leeftyd. De verdediger van den eersten besch., Mr. Yan Deinse, betoogde dat geen wettig bewijs was geleverd en concludeerde tot vrijspraak; ook de verdediger van de tweede besch., Mr. E. Fokker, concludeerde tot vrijspraak, op grond dat het feit niet strafbaar, het bewustzijn van de valschheid der biljetten niet gebleken en de qualificatie door het O. M. gegeven niet aannemelijk is. Uitspraak 11 dezer. Ten gevolge van het ongeluk, aan de boot van het Engelsche schip Aurora overkomen, is door de admiraliteit order gegeven, onmiddellijk proeven te nemen met een nieuwe inrichting der sloepen, waarbij de banken los zijn en een zoo danig drijfvermogen bezitten, dat zij vier of vijf personen boven kunnen houden. Er is reeds 20 October een proef genomen met dit stelsel te Has tings, die toen aan de verwachting heeft beant woord. De IVature bericht, dat er weder een nieuw voorstel is om Engeland met Frankrijk te verbinden. Dit is nu niet door een tunnel of overbruggen, maar de uitvinder wil aan de En gelsche en Fransche kusten hoofden of landtongen in zee brengen, die elkander tot op een kleinen afstand naderen, en slechts een kleine ruimte overlaten voor het passeeren van schepen. Hoe op dit gedeelte de communicatie zal geschieden, wordt niet vermeld, doch er alleen bijgevoegd, dat de kosten niet hooger zullen wezen dan van een tunnel. Het bericht aangaande den diefstal van het- schilderij van Murillo, den heiligen Antonius voorstellende, uit de cathedraal van Sevilla schijnt niet geheel juist te zijn. Men meldt althans nader, dat niet het geheele stuk is weg genomen, doch alleen de hoofdfiguur, de heilige zelf, uitgesneden. Vermoedelijk heeft een der schuldigen, terwijl de anderen in de nabijheid deden alsof zij in het gebed verzonken waren, zich achter het stuk verborgen gehouden en zoo het feit kunnen plegen. Een brief uit Madrid meldt dat men de daders op het spoor is en dat de hoofdschuldigen een paar Engelschen zouden zijn, die zich met eenige Spanjaarden tot deze schandelijke daad vereenigd hadden. Toen de politie eene premie had uitgeloofd, is iemand komen opdagen die uit naam der medeplich tigen beloofde al wat op den diefstal betrekking heeft te zullen openbaren en de plaats aan te wijzen waar men het gestolene verborgen heeft, mits men de dieven verder niet vervolgen zal. Daar dit laatste beloofd is, zal men hoogst waarschijnlijk het gestolene terugkrijgen en het schilderij nog kunnen herstellen. KOLONIËN. BATAVIA, 29 October. Uit Makasser wordt van 6 October gemeld Dinsdag-avond kwam het Fransche stoomschip LAvenir, kapt. Bachelerie, alhier op de reede terug. Na van hier vertrokken te zijn om eene reis naar Nieuw-Guinea te ondernemen en Berrouw (op de NO. kust van Borneo) aangedaan te heb ben, was het schip voor de Soeloe-eilanden geko men, waar het Spaansche gouvernement eene blokkade onderhoudt. Onder beschuldiging de blokkade te hebben gebroken, werd de VAvenir met zijne lading prijsverklaard en onder commando van een Spaansch marine-officier en andere beman ning naar Manilla opgezonden. Daar werd het schip, na ruim een maand oponthoud, door een junta vrijgesproken, doch de lading aangehouden eene uitspraak, waarbij van fraude en contrabande wordt gesproken, doch naar den meesten voor komt op niet den minsten grond, daar er zelfs geene poging is gedaan om eenige goederen te ontschepen. De gezagvoerder Bachelerie, die ver meent ten hoogste onrechtmalig en willekeurig te zijn behandeld, heeft zich bij den Franschen consul te Manilla beklaagd en een aanzienlijken eisch om schadevergoeding ingesteld, welken eisch de consul door het Fransche gouverne ment bij het hof te Madrid zal trachten in te vor deren. Ieder, die de op de zaakbetrekkelyke papieren heeft ingezien, vermeent dat door het Spaansche gouvernement groot onrecht is geschied. In eenige groote Engelsche en Fransche bladen zullen door den gezagvoerder Bachelerie alle bescheiden wor den gepubliceerd, terwijl men meent dat deze gewichtige zaak inderdaad als van internatonaal belang moet beschouwd worden. Men verzekert aan de Java-Bode, dat de Nederl.-Indische levensverzekering- en lijfrente- maatschappij, na kennis genomen te hebben van eenige opmerkingen, besloten heeft zich bereid te verklaren alsnog van het contract voor een lijf. rente ten voordeele van den heer Gomfurius ai te zien, indien zulks in het belang van dien onge- lukkigen militair mocht geoordeeld worden wen- schelyk te zijn. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de volgende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Nd,, wegens ziekte, aan den contr. 1ste kl. bij het binnenl. bestoor op Java en Madura C. G. E. Ottenhoff, en aan den 2dta hulponderw. aan de openb. lagere school te Tagal D. J. J. W. Van Ardenne. Ontslagen: Op verzoek, eervol nit 'slank dienst, met behoud van recht op pens de pakhuism. te Wijn- koopsbaai C. M. Ham en de gewezen klerk op het resid.-kantoor te Madioen G. E. E. Portier; eervol, uit 's lands dieost, rnett:- houd]van recht op pens., de gewezen vendu-afsl. bij het vende- kantoor te Grissee, W. H. Van Garling; eervol, uit 'elands dienst, de opz. 3de kl. bij hetmijnw. J. Lenggenhager. Benoemd; Tot voorzitter van den landraad te Bondowoso (Bezoeki), Nr. L. J. Godefroy; tot commies op het bureel van het ads.-res. van Priaman F. W. Lamballais Tesscnsohnbij bet binnenl. bestuur op Java en Madura, tot controleur 1ste kl., J. D. Harders; 2de kl. H. F. Adriaans; tot adspir.-controleur, J, H. C. Blaauw. Departement] van Oorlog. Ontslagen: eervol, uit 'slank dienst, de burgerl. klerk by het algem. genie-magazijn te Samara^ A. C. Voerman. Departement der Marine. Vergunning verleend: om k repatrieeren, als overcompleet bij het eskader in Oost-Ind., na deu kapt.-ter-zee N. M.. J. Kroef; wegens langdurig verblijf: aan de luits.-ter-zee 2de kl. A. A. Escher, H. H. Hora Siccama, J. Fichet, J. Haremaker, C. Hoffman, W. F. Wcseé- lingh, W. C. P. E. 13e Klopper, de offic. van admin. 3de kl J. A. Sonnenberg, P. Gallas en den scheepskl. S. J. A. Deijll; op ministerieelen last: buiten bezwaar van deu lande, aan dei luit.-ter-zee 2de kl. A. van Hengel. BUITENLAND. Uelgië. Omtrent een bericht in de Belgische dagbladen, dat de burgemeester en een schepen eener Vlaarn- sche gemeente wegens medeplichtigheid aan moord gearresteerd zijn, vindt men in de Stad Gent de volgende opheldering. Yóór 3 jaren werd zekere Droogenbroeck, van Liedekerke in Brabant, in eene woning te Denderleeuw gedood door een geweer schot, dat door het geopende venster op hem gelost werd. Alle nasporingen der justitie naar den dader waren tot dusverre tevergeefs; reeds vier personen, onder welke de burgemeester Bar bier en de schepen Yan Daele, werden aange houden, maar wegens gebrek aan bewijs spoedig weder op vrije voeten gesteld. Thans is zekere vrouw Stoffijn, die reden meent te hebben zich over haar man te beklagen, komen verklaren dat de moord op Droogenbroeck indertijd gepleegd werd door haar man, daartoe aangespoord en wellicht ook omgekocht door den burgemeester en den schepen. De instructie heeft voldoende bezwaren tegen Stoffijn, Barbier en Yan Daele aan het licht ge bracht, om de justitie tot hunne terechtstelling voor het hof van assises te Gent te doen be sluiten. De zaak zal den 14den dezer dienen. Als aanleiding tot de misdaad wordt politieke haat genoemd. Onitsclilanci. In de Zaterdag gehouden zitting van den rijks dag verklaarde, volgens het stenographisch ver slag, de voormalige "Wurtembergsche minister en afgevaardigde Yarnbueller (wiens rede op de tri bune niet te verstaan was), dat de door een be kend prelaat gebezigde woorden „ons kan niets helpen dan de revolutie", afkomstig zijn van den voormaligen pauselijken nuntius te Munchen, mgr. Meglia, die ze in 1869 in officieel onderhoud met den Wurternbergschen gezant bezigde. De heer YVindthorst sprak over de opheffing van den gezantschapspost bij den Pauselijken Stoel. De r'yksregeering zeide hij zij er ver af den Paus niet als opperhoofd der katholieke kerk te erken nen, doch dit brengt nog niet mede de benoeming van een gezant bij het Yaticaan. Zoo er nood zakelijkheid ontstaan mocht voor diplomatieke betrekkingen met de Roomsche curie, dan heeft de rijksregeering daartoe diplomaten in Rome.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2