LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4547. A0. 1874. Maandag 7 December. PRIJS DEZER COURAAT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. .Franco per post1-40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.174. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art.. 8 der Verordening van den 4den Mei 1874 Gemeenteblad n°. 11); Brengen ter algemeene kennis dat tot het laten insclirij- ?n van nieuwe leerlingen voor (le openbare scholen oor voorbereidend en voor meer uitgebreid lager inderwijs gelegenheid gegeven wordt: voor die voor voorbereidend onderwijs voor jongens d meisjes, in het schoolgebouw aan de Oude Vest voor die voor meer uitgebreid onderwijs: der 1ste klasse, voor jongens, in het tijdelijk schoollokaal de Stads-saai-, der 1ste klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de \0ommarkt der 2de klasse, voor jongens, in het schoolgebouw in de Heterskerksiraat der 2de klasse, voor meisjes, in het schoolgebouw op de Reestraat-, n wel van den 7den tot en met den 19den December k., dagelijks (de Zondag uitgezonderd), van des voor- niddags hal/negen tot negen uren, en op Woensdag en aterdag, daarenboven, van twaalf tot twee uren des na- oiddags. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in e Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 4 December 1874. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 [Slaaisblad 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- lOOpen week 1 persoon aan de Mazelen is overleden. R£n geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat- nS m de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 5 December 1874. LE1DEK, 5 December. In de maand November zijn binnen de ge meente Leiden geboren 133 kinderen, als: 69 zoons en 64 dochters, waaronder zijn begrepen 2 tweelinggeboorten; overleden 112 personen, als: 21 mannen, 11 vrouwen, 40 zoons en 40 dochters: daarenboven als levenloos aangegeven 8 gehuwd 38 paren. De Commissie voor het examen van apothe kers heeft in de zitting van heden bevorderd tot apotheker de heerenJ. J. Post, geb. te Gronin gen, en J. A. Roelse, geb. te Onze-Lieve-Vrouwe- Polder. Naar wij met zekerheid vernemen heeft de heer Hermann Linde op verzoek van eenige heeren besloten in Januari a. s. nogmaals hier ter stede eene voordracht te komen houden. Het bestuur en de werkende leden der Ver eniging Harmonie alhier hebben, in navolging van hetgeen le dien opzichte in verschillende sleden van ons land reeds heeft plaats gehad, gisteravond het voornemen opgevat om ten voor- deele der in Atjin gewonde krijgers in het begin van Januari a. s. op te voeren „Magdalena Moons," historisch tooneelspel in vijf bedryven door J. IC. De Regt. De inteekening op de lijst, die eerst daags zal circuleeren, zal ongetwijfeld blijken dra- dat men veel voor onze dapperen overheeft en tevens kennis wil maken met het door een stadgenoot vervaardigd tooneelstuk. - Heden is alhier bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. A. F. De Vos van SSteenwijk van Essen, geb. te Windesheim, met Stellingen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het kerkhuis alhier opgenomen van 8394 vol wassen personen en van 2735 kinderen. Het stoomschip Prinses Amaliavan •neuwediep naar Batavia, is 3 December te Napels aangekomen en zou denzelfden avond de reis voortzetten. Gisteren werd het vierde eeuwfeest van het Utrechtsch gymnasium gevierd. De feestrede werd uitgesproken in de Pieterskerk door Dr. A. H. G. P. Van den Es, rector van het gymnasium. Uitvoerig schetste de redenaar de stichting en geschiedenis der school en hetgeen door haar is gewrocht, terwijl de rede werd besloten met eenige toepasselijke aanspraken. Vooral drukte hij den gemeenteraad op het hart om steeds trouwe ver zorgers van de wetenschap te blijven. Daarna volgde de uitvoering van een feestzang, waarvan zoowel de muziek als de woorden door oud-leer lingen waren vervaardigd. De compositie was ver vaardigd door Mr. J. C. M. Van Riemsdijk. Van de Pieterskerk begaven de feestgenooten zich naar de réunie in het gebouw voor kunsten en weten schappen, alwaar door het gemeentebestuur de herinneringsmedailles werden uitgereikt en eene door den lieer Nijland tentoongestelde, belang rijke, gecatalogiseerde verzameling portretten van vroegere leerlingen en docenten werd bezich tigd; van daar naar het diner, waaraan 120 personen, curatoren, docenten, oud-docenten en oud-leerlingen deelnamen. De feestdag werd met een serenade van de tegenwoordige leerlingen aan hun voorgangers besloten. Te 's-Hertogenbosch is Donderdag op 70- jarigen leeftijd overleden de heer Mr. Johan Vers feit, vice-president bij het provinciaal gerechtshof van Noord-Brabant. In 1830, bij den opstand van België, nam hij als schutter vrijwillig dienst, en woonde den tiendaagschen veldtocht hij. Hij ontving voor te dier gelegenheid betoonden moed, beleid en trouw de Militaire Willemsorde. Sedert 1838 maakte hij deel uit van de rechterlijke macht en stond als jurist hoog aangeschreven. Ook beoefende hij de schilderkunst, en werd door zijn rechtschapen gedrag door zijne medeburgers zeer hoog geacht. Openbare vergadering van den raad van state, atdeeling voor de geschillen van bestuur, op Woensdag den 9den December, des voormiddags te elf uren. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag '10 dezer niet plaats hebben. De St.-Ct. deelt mede, dat krachtens be sluit der Italiaansche regeering Civita-Vecchia met 1 Januari a. s. ophouden zal vrijhaven te zijn, en van dien tijd af de invoerrechten aldaar volgens de conventioneele tarieven geheven zullen worden. Z. M. heeft den 2den luit. A. W. Segboer, van het wapen der art. in Ned.-Indië, thans met verlof, voor den tijd van een jaar gedetacheerd bij den staf van het wapen der art. hier te lande; en bepaald, dat hij gedurende dien lijd werkzaam zal worden gesteld bij de pyrotechnische school. Gemengd Nieuws. De bejaarde vrouw op de Oranje gracht alhier, die Woensdag-morgen door het struikelen over een drempel een wond aan het hoofd bekwam, is gisteravond aan de gevolgen bezweken. Gisteren werd in de terechtzitting van het prov. gerechtshof de behandeling der zaak van den gesvezen politie-agent Werson hervat. Verhoord werden nog de agent van politie Weide- man en baron Van Voorst tot Voorst, oud- luit.-kolonel, getuigen a décharge. Eerstgenoemde, in Mei jl. op het Buitenhof geposteerd, vernam, toen Werson daar passeerde, een gesprek van de daar gestationeerde koetsiers, hierop nederkomende: daar gaat de luie timmerman; als we hem nog eens te avond of morgen krijgen, zullen we hem doodslaanen op 5 Aug. te Scheveningen een. gesprek van twee koetsiers, waarbij een zeide als de luie timmerman veroordeeld wordt om van elkander getrokken te worden, dan wil ik mijn paarden daarvoor wel leenen. De tweede getuige gaf op dat Werson dragonder was bij het eskadron, dat hij toen als ritmeester commandeerde. Werson's gedrag was alleszins gunstig, hij gedroeg zich als een goed militair, degelijk en willig in alles; hij had een goed oordeel en een goed karakter, maar men moest met hem niet gekscheren; hij was eer teruggetrokken dan vroolijk. Later ontmoette baron V. hem in een meubelfabriek en nog later als agent in de Maliehaan bij een volksfeest. Het kwam getuige voor, dat hij daar als bij keuze was geplaatst. Eenige jaren geleden zag hij hem met een steenworp op het Plein verwonden in zijn ijver om de orde te handhaven. Ter wille van zijn vrouw en kinderen was hij bij de politie gekomen. De verdediger van den besch., Mr. Jac. Van Gigh, beweerde dat er een onbewust handelen heeft plaats gehad, het gevolg van toegevoegd mechanisch ge weld, maar de misdadige bedoeling was z. i. uitgesloten. In concreto kwam spr. tot de toereken baarheid en las hij voor een advies van Dr. Ramaer nopens het onbewust handelen van Werson, waarbij als hoogst waarschijnlijk wordt aangenomen, dat hij in een staat verkeerde waarvan de invloed, door angst en toorn teweeggebracht, het gevolg was. Ook met het oog op dat attest kan hij ge- rustelijk concludeeren tot vrijspraak van besch. Wanneer men echter hier niet te doen heeft met een tijdelijken waanzin, dan is er z. i. toch wel een verregaande provocatie, zoo de toerekenbaar heid mocht worden aangenomen. De drie elementen voor het bestaan van provocatie waren ruimschoots aanwezig en uitvoerig trachtte hij het bestaan daar van in den volsten graad aan te toonen. Indien de verslagene zich niet had verzwakt door het voort durend gebruik van sterken drank, de verwonding zou niet zulke ernstige gevolgen hebben gehad als nu, en dal is door deskundigen pertinent verklaard. Dat oordeel maakt pl. tot het zijne. Met overtuiging zegt hij God beware ieder, dat hij komt in een geval als deze beschuldigde. Pleiter durfde ten slotte van zijn standpunt, wanneer zijn primaire conclusie niet wordt aangenomen, ten volle de clementie van den hove inroepen, vooral op grond van de naar zijn inzien aanwezige pro vocatie. De uitspraak is bepaald op a. s. Vrijdag, des morgens te elf uren. De vrouw, wier lijk dezer dagen uit het Spaarne is opgehaald, is thans herkend. Zij was woonachtig in de Hagestraat te Haarlem, genaamd J. Bosch, wed. J. De Loos, en 81 jaren oud. Zij schijnt ten gevolge van slecht gezicht in het water le zijn geloopen. Het volgend ongeval had Donderdag in de kazerne der pontonniers te Dordrecht plaats. Een oppassend jongeling, sedert korten tijd als vrijwilliger in dienst, had zich reeds den vorigen dag niet wel gevoeld, waarom hij in de infirme rie zou worden opgenomen. Des morgens gevoelde hij neiging tot braken en ging daarom met het hoofd buiten het raam liggen. Hij waagde zich echter te ver vooruit, zoodat hij het even wicht verloor en van eene hoogte van bijna 30

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1