LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4545. A0. 1874. Vrijdag 4 December. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1*40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN doen i welen, dat de Gemeenteraad, ingevolge art. "265 der wet in 29 Juni 1851 Staatsblad n°. 85), in zyne vergadering in heden heeft vastgesteld het 2de Suppletoir Kohier der iaatselijke directe belasting voor het jaar 1874, en dat Kohier itiog ter Secretarie dezer gemeente (financieele afdeeling), «durende acht dagen, voor een ieder ter lezing is edergelegd; terwijl binnen dien tijd elke op dat Kohier •ngeslagene, krachtens de 5de zinsnede van bovengenoemd etsartikel, zijne bezwaren tegen den aanslag, bij ver- ekschrift op ongezegeld papier, bij de Gedeputeerde laten dezer provincie kan inbrengen. En geschiedt hiervan afkondiging door plaatsing in i Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 3 December 1874. LEIDEN, 3 December. De minister van financiën vestigt de aan- ïcht der belanghebbenden op de gelegenheid tot ïrzending naar Ned.-indië, door middel van liet oomschip Harrington, van de „Commercial leamship Company", en van hel stoomschip 'rins Hendrikvan de maatschappij Nederland. Bet \ertrek van de Harrington uit Rotterdam I op den 6den December, en dat van de Prins Bendrik uit het Nieuwediep op den 12den 1 iecember bepaald. Met het laatstgemelde stoom- fchip zal dus behalve voor Batavia een brieven- hJ naar Padang worden verzonden. De laatste lichting voor de verzending per barrington is aan het postkantoor alhier bepaald den 6den, des namiddags te 5 uren; voor ukwerken een uur vroeger. De tweede uitvoering van het Wiener Ge- llschaft hier ter stede heeft oneindig beter vol- laan dan de eerste. Dat de voorstelling van Mad. ingot zoo verschrikkelijk veel le wenschen over- et, zal wel de oorzaak zijn geweest dat „Die Prinzes- von Trapezunt" met een zoo veel kleiner bezoek rerd vereerd. Intusschen zou niemand, die voor ene enkele maal eens hartelijk wil lachen om iet burleske der Olïenhachiana, zich gisteravond ien bezoek hebben beklaagd. Ook werd er inder- aad gezongen. Fraulein Syrië werd meer dan iens welverdiend toegejuicht. Gisteravond werd het gebouw voor Kunsten n Wetenschappen in Den Haag plechtig geopend. Het heeft met zijn voorwerk en doorrit eene engte van 74 meter hij eene breedte van 32.90 m., e groote zaal biedt eene ruimte aan voor meer lan 2500 personen. Het orkest is in dier voege ogericht, dat het ook als tooneel zal kunnen morden gebruikt. In het sousterrain ter hoogte an den beganen grond (de zaal- of parterregrond ;t '1.40 m. daarboven) vindt men de verschil- eod restauratiezalen, de biljartzaal, de buftetkamer, tfukens, service, woning voor den kastelein, kel- enz. Men heeft ook drie calorifère-kelders, an waar, volgens een geheel nieuw systeem, de aal en de verschillende salons warmte zullen ontvangen en ventilatie tevens. Nopens dit ver- warrnings-systeem verneemt men, dat daarvoor borden aangewend zeven groote toestellen van 30 ierkante meters verwarmende oppervlakte, welke dienen om warme versche lucht in de verschillende lokalen te voeren, terwijl de schadelijke lucht door Wonderlijke trekschoorsteenen naar huiten afge- oerd wordt. Er zijn dwarsgangen over de geheele reedte van het gebouw en onder de zaal aangebracht '^verzekering van eene goede gemeenschapook Nft men zorg gedragen voor vele uitgangen *et buitenwaarts draaiende deuren, zoo voor als achter en ter zijde van het gebouw, ten einde allen aandrang, bij onverhoopt brandgevaar, te voorkomen. In het frontgebouw heeft men eene zeer ruime vestibule met vier Ionische zuilen en voorwerk, waarachter de foyer-gang en daarnaast ter weerszijden ruime salons. Vijf dubbele deuren geven toegang tot de vestibule en even zoovele leiden tot de groote zaal, terwijl twee hoofdtrappen en eenige kleinere zoowel aan de zijde van de Muzenstraat als van 't Park gelegenheid bieden om op verschillende plaatsen de concertzaal te hereiken. Aan de voorzijde van het gebouw heeft men hoven de vestibule drie ruime salons, die in één zaal kunnen worden vereenigd van eene opper vlakte van niet minder dan 368 vierk. meters. By het inwendige van de eigenlijke concertzaal treft nu reeds het grootsche van het geheel. De aanmerkelijke hoogte loopt uit op een fraai geplei sterd plafond, in het middelpunt waarvan eene groote lichtkroon tol op de helft der ruimte neder- hangt. De ruimte is zuiver langwerpig vierkant; aan heide zijden loopen de twee galerijen met net bewerkte balustrades, terwijl talrijke lichtarmen het effect hij den avond moet verhoogen. De vloer is zeer eenvoudig van hout neergelegd en door sneden van de roosters der verwarmingstoestellen. Het naakte van de nog niet afgewerkte vestibule was hij de plechtigheid van gisteravond door bloe men en gewassen gemaskeerd. Het gebouw staat van alle zijden vrij, zoodat het geheel kan worden omredener is bovendien nog gelegenheid het door een park te omringen. De voorgevel is in den Italiaansche renaissance stijl opgetrokkendoor den modelleur Eugène Lacomblée zijn negen beeltenissen geboetseerd van Nederlanders, hoofdvertegenwoordigers van de Wetenschappen en van de Kunsten, die, aan de kroonlijst van het gebouw geplaatst, zyne bestem ming aanwijzen. Het zijn de beeltenissen van: Christiaari Huygens, Desiderius Erasmus, Hugo Grotius, Herman Boerhaave, Joost Van den Von del, Jan Pietersz. Sweelink, Rembrandt Van Rijn, Hendrik De Keizer en Ward Bingley. In verband met dit negental, zijn nog zes en dertig namen van geniale vaderlandsche mannen die door de hoofdwapenen hij den ingang worden aangeduid, bestemd om in gulden letteren de wanden van de groote zaal te sieren. Er is reeds nu op gerekend, in de groote zaal, op den achtergrond van het orkest, een orgel te houwen. Tot directeur van deze nieuwe instel ling in de residentie is gekozen de heer L. Jahn. Algemeen wordt hulde gebracht aan Dr. Wap, die de ziel der oprichting van dezen aan Kunst en Wetenschap ge wijden tempel is. Hem kwam toe de inwydings-cantate te schrijven zij werd door Nicolaï op edele wijze in tonen vertolkt. Het con cert, dat in alle opzichten voldaan heeft en druk bezocht werd, werd bijna ten einde toe bijge woond door H. M. de Koningin. In de zitting van den Amsterdamschen ge meenteraad is gisteren na langdurig debat met 28 tegen 7 stemmen het volgende voorstel van de raadscommissie in zake de Kanaalmaatschappij aangenomen1°. met betrekking voor zooveel noodig van het besluit tot aanhouding der voor dracht van B. en Ws., dezen uit te noodi- gen, die voordracht terug te nemen2e. de ontworpen missive aan de regeering en de grond slagen voor een overeenkomst met de Kanaal maatschappij goed te keuren; 3°. de commissie te machtigen met de regeering en de Kanaal maatschappij, zoo noodig, in verder overleg te treden, om nadere regelingen te maken. Tevens is de ontworpen missive aan de hooge regeering goedgekeurd. De Staatscommissie, belast met de samen stelling van een nieuw welhoek van strafrecht, is, naar men verneemt, reeds zoover met haar taak gevorderd, dat het wetboek ter perse is en binnenkort met een rapport den Koning zal kunnen worden aangeboden. Z. K. H. prins Hendrik heeft Dinsdagj Den Helder bezocht, hoofdzakelijk om naar men ver neemt een plan en teekening te heoordeelen eener belangrijke verbouwing van het stoomschip Prins van Oranje, van de maatschappij Nederland. Het plan zou zijn, om genoemd stoomschip te verlengen met 130 voeten; welk stok in de midden moet worden aangebracht. Tevens zouden de hutten voor de passagiers op het dek worden gebouwd. Een en ander om meer laadruimte te verkrijgen. De uitvoering zou van de goedkeu ring van Z. K. H. afhankelijk zyn gesteld. Het stoomschip Prinses Amaliavan het Nieuwediep naar Batavia, is 29 November des namiddags Gibraltar gepasseerd; de Amboina, van Glasgow naar Batavia, is met schade te Falmouth binnengeloopen. Zr. Ms. schroefstoomschip Leeuwarden, on der hevel van den kapt-t.-z. Jhr. J. H. Van Ca- pellen, is den Isten dezer van de reede van Texel naar zee vertrokken tot het doen van een oefe- ningstocht en het bezoeken van eenige havens in West-Indië. De luit.-ter-zee 2de kl. P. J. L. De Chate- leux en de offic.-van-gezondh. 2de kl. C. J. A. De Groot, laatst behoord hebbende tot het eskader in Oost-Indié en respect, den 2isten en 24sten Nov. jl. in Nederland teruggekeerd, worden met die tijdstippen op non-activiteit gesteld. (remengd Nieuws. Gisteravond heeft op de Maas, tegen over het Boschland, in de nabijheid van Rotterdam, een groot ongeluk plaats gehad. Eene boot, waarin een aantal werklieden (men spreekt van 30 a 40) van Fyenoord naar deze zijde der rivier werden overgebracht, is naar men beweert tengevolge van ongeoefendheid der roeiers door de stoom boot Vooruitgang omgevaren. Onmiddellijk werden van het stoomvaartuig en van de stoomboot Be- schaving sloepen uitgezet en zoowel van de stads- als van de overzijde bootjes aangebracht, om hulp te verleenen; doch niettegenstaande allen ijver kon men onmogelijk al de in het water ge raakte personen redden. Het is nog niet bekend, hoeveel er zijn omgekomen. Men weet alleen dat er eenigen te Rotterdam, op Ftjenoord en onder Kralingen zijn aangebracht, waarvan er onder geneeskundige behandeling zijn, terwijl er nog vermist worden. Voor zoover rnen uit de uiteen- loopende berichten kan opmaken, zouden er onge veer 20 gered en zou daarvan 1 onder Kralingen aan de gevolgen reeds overleden zyn. Omtrent de vergiftiging te Haarlem verneemt het Utr. Dagblad de volgende bijzon derheden. De dochter Sophia, die zich nu in hechtenis bevindt, is krankzinnig. Zondag 11. legen halfelf was de ongelukkige in het huis van arrest gedagvaard om een verhoor te ondergaan, wer- waarts zij door een barer bloedverwanten, ook al een slachtdier der vergiftiging, maar gelukkig genoegzaam hersteld, begeleid werd. Hare ant woorden waren zoo vreemd, dat er aan geveinsde^

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1