kozen. Het gerucht wil, dat, ingevolge de houding van de uiterste rechterzijde, de ministerraad be sloten heeft dat in de boodschap over de consti- tutioneele wetten zal gesproken worden, doch dat er geene regeerings-quaestie van zou worden ge maakt. De boodschap zou Donderdag gelezen worden. Tot ondervoorzitters zyn gekozen de heeren Martel, Benoit-d'Azy, De Kerdrel en d'Audifïret- Pasquier, de laatste bij tweede stemming. Volgens den Courrier de France zou het kabinet besloten zijn den staat van beleg weldra in gansch Frankrijk op te heffen. Mac Mahon zal dit in zijne boodschap aan de kamer mededeelen en in verband met dat besluit zullen binnenkort de ontwerpen op de drukpers en op het recht van vereeniging en vergadering bij de nationale vergadering inkomen. België. In den Echo da Parlement leest menWij vernemen dat de troepen, in garnizoen te Brussel, tot nader order in de kazernen zyn geconsigneerd. De reden van dezen maatregel is ons niet bekend. De heer Defuisseaux, lid der linkerzijde, heeft in de gisteren gehouden zitting der Kamer verzocht de regeering te interpelleeren over de wijze, waarop de wet op de uitlevering en uit zetting van vreemdelingen in zeker geval is toe gepast. De interpellatie is op Vrijdag a. s. bepaald. Ouitsclilancl. De gewezen keurvorst van Hessen ligt te Praag zoo gevaarlijk ziek, dat men zijn dood tegemoet ziet. Te Dusseldorf wordt eene diergaarde opge richt. In eene hierover gehouden vergadering is voor een bedrag van 70,000 thaler geteekend. De zaak is reeds sinds lang aanhangig geweest, maar er bestond geschil tusschen de bewoners van het noordelijk en die van het zuidelijk gedeelte der stad over de keuze van een terrein. Na vruchtelooze pogingen om dit conflict bij te leggen en een vergeefsche aanvraag bij den gemeenteraad om een stadsterrein in koop te mogen overnemen, zijn alle moeilijkheden thans uit den weg geruimd en uitgestrekte gronden door particulieren beschik baar gesteld. Wegens de groote verwoestingen, door de Phylloxera vestatrix in de Zuid-Fransche wijn bergen aangericht, heeft zich in den rijksdag eene vrije commissie geconstitueerd, die thans een wetsontwerp ter bestrijding van het gevaar voor Duitschland heeft ingediend. Daarin wordt voor gesteld, den rijkskanselier te machtigen, tegen schadeloosstelling uit 's rijks kas de besmette wijnstokken te doen uitroeien en den bodem te doen desinfecteeren. Het schijnt echter in den rijksdag geen bijval te vinden. Over 't algemeen kan men zich meer vereenigen met een voorstel orn alle wijnbergen door eene commissie van des kundigen te doen onderzoeken en de zaak voor- loopig aan te houden. Spanje. Men verzekert dat de markies de Villadonas en de heer Caldero, hoofdofficieren van den staf van don Carlos, naar Parijs zijn vertrokken. Het gerucht loopt dat ook Saballs zich op Fransch grondgebied bevindt. Vijftien Carlisten hebben zich te St.-Sebastian om het indulto aangemeld. Oostenr.-Hon^. Monarchie. Door de regeering is tot lid der internationale rechtbank te Kaïro in Egypte benoemd de raads heer in het hof te Weenen en tevens afgevaar digde in den rijksraad, Dr. Lapenna. Ook Hongarije zal, naar men verneemt, in de Egyptische inter nationale rechtbanken vertegenwoordigd zijn. De Hongaarsche minister van justitie Pauler is deswege met een bekend rechtsgeleerde en lid der Hon gaarsche Kamer in onderhandeling Julius Payer, eerste luitenant bij de Tyrool- sche jagers en een der hoofdleiders van de jongste Noordpool-expeditie, heeft zijn ontslag uit den militairen dienst gevraagd. Telegrammen. ROME, December. In de Kamer werd voorlezing gedaan van een voorstel van eenige afgevaardigden, strekkende om aan Garibaldi van staatswege een jaarlyksche rente toe te kennen. De minister-president Minghelti verklaarde, dat de regeering voornemens was met hetzelfde doel een wetsontwerp in te dienen. LONDEN, 1 December. De mijnwerkers te Wigan eischen terugkeer tot den vroegeren standaard der loonen. De fabrikanten te Sheffield trachten aan vreemde concurrentie weerstand te bieden, door den prijs van hun product te verlagen. De heer Disraeli is veel beter. Naar de Daily Neius uit Weenen verneemt heeft de Britsche gezant te Konstantinopel klach ten ingediend over het toenemen van den slaven handel tusschen Afrika en Turksche onderhoorig- heden. Volgens de Pall Mall Gazette heeft de Engelsche regeering den sultan van Zanzibar tot een bezoek uitgenoodigd, onder verzekering, dat zijne ontvangst volkomen aan zijn rang geëven- redigd zal zijn. De sullan wordt in het aanstaande voorjaar verwacht. NEW-YORK, 1 December. De openbare schuld is sedert de vorige opgave met 123,000 dollars verminderd. In de schatkist is aanwezig 83,043,000 doll, in goud en 16,699,000 in geldswaardig papier. PARIJS 2 December. De Soleil zegt, dat het ontwerp der boodschap gisteren in den minister raad is onderzocht; daarin werd het uitzicht ge opend op de opheffing van den staat van beleg, maar tengevolge van de gemeentelijke verkiezingen, zoowel te Parijs, als in andere steden, welke in radicalen geest zijn uitgevallen, heeft de minister raad zich krachtig daartegen verklaard. Voorts hebben verscheidene ministers bedenkingen ge- opoerd tegen de wyze, waarop de quaestie nopens de constitutioneele wetten in de boodschap is te berde gebracht. Laatste berichten. In de zitting der Tweede Kamer van heden heeft bij de voortgezette behandeling van het hoofd stuk binnenlandsche zaken de minister op de vragen van den heer De Roo geantwoord, dat de regeering geen legerorganisatie bij de wet kan toezeggen. De militiewet zal in het voorjaar worden ingediend; militie- en schutterijwet gelijktijdig te herzien, daarvan is de minister geen voorstander. De discussiën zijn gevorderd tot de afdeeling waterstaat. Van den Hoek van Holland wordt gemeld, dat gisteravond te 8 uren een Scheveningsche born tegen den kop van den Noordelijken Dam is geloopen en verbrijzeld. Zeven man zijn daarbij verdronken en twee hedenochtend gered door de stoomboot Lord Cardigan. De naam van het bomschip is onbekend. LEIDSCHE SCHOUWBURG. Dat het gezelschap der Koninklijke Hollandsche tooneelisten niet voldoet aan de eischen die men het stellen mag, is eene waarheid, door de voor stelling Maandag-avond in onzen schouwburg gegeven opnieuw bewezen. Zij die beweren dat het tooneelgezelschap uit de residentie het minste is onder de betere in ons land hebben volkomen gelijk. Maar a qui la faute? Aan den directeur? Aan de arlisten? Aan het repertoire? Aan het publiek? Of rust mog-lijk de schuld op allen en alles te zarnen? Wij gelooven het laatste. De meer derheid der arlisten van den Koninklijken Holland- schen schouwburg is volstrekt niet van talent ontbloot en wel in staat om 'aan de opbeuring van ons tooneel mede te werken, als inaar de middelen, die hun daartoe ten dienste staan, wor den aangegrepen. Het zou zeker zeer wenschelijk zyn als de heer Valois aan zijn gezelschap eenige goede krachten kon toevoegenmaar waar die te vinden? Als eenmaal de dezer dagen geopende Tooneelschool hare vruchten zal beginnen af te werpen, zal daarin beter kunnen worden voor zien, maar zoolang dal niet gebeurt, zal ieder die belang stelt in ons tooneel wel doen, zoo goed mogelijk te roeien met de riemen die hij heeft. „Quand on n'a pas ce qu'on airne il faut aimer ce qu'on a" zei dezer dagen een verslaggever in „Ons tooneel" ten opzichte van het Haagsche gezel schap. En ziedaar wat niet genoeg in het oo£ wordt gehouden, noch door de directie, noch door de arlis ten, noch door het publiek. De directie zou beter zorg kunnen dragen voor de keuze van goede stukkei berekend naar de krachten van het personeel. Ge? drama's als „Twee Moeders", dat even zwak is conceptie als versleten van vinding, schoon enkele goed geteekende tooneelen heeft; ook ge classieke treurspelen, waarvan het gezelschap rollen niet bezetten kan, maar liefst eenvoud tooneelslukken van de nieuwere school. En als d: de arlisten van talent, die het gezelschap heel zich met de borst op hun spel toeleggenals b.i mevr. Valois-Sablairolles zich tracht te ontwenne aan de hebbelijkheid om iederen volzin uit spreken als eene vraag; als de heer Bigot zi< leert wachten voor plat- en grofheden, dan ook dit gezelschap bevorderlijk kunnen zijn aa de herleving van ons tooneel. Maar dan moet hi publiek niet doen als Maandag-avond en thu blijven. Dan moet het aanmoedigen en niet on moedigen. Alleen in het eerste geval zal ro< recht hebben te eischen dat directeur en artiste zich bevlijtigen orn aan de eischen der kunst e van den goeden smaak te voldoen. Leiden, 1 December 1874. BURGERLIJKE STAND YAN LEIDEN. van 26 Nov. tot en met 2 Dec. 1874. GEHUWD. J. Herner jm. eu J. Prins jd. J. Vro: jm. en J. W. Cornelisse jd. P. Frankhuizen jen. en J. Van den Bosch jd. A. A. Van der Haas jm. en M. Hartog jd. J. C. l)e Jong jm. en II. Buis jd. BEVALLEN. A. Broekhuizen, geb. Stavleu, Z. -] Bey, geb. De Tombe, Z. M. Pieket, geb. Bodiju, Z. - Stol, geb. Cedron, Z. L. Van der Linden, geb. Van Reydeu, Z. P. C. Reykcn, geb. Doesbarg Smits, D. Kwaadgras, geb. Dee, D. E. Somerwil, geb. Van der E D. E. Van Wijk, geb. Schieck, Z. G. Den Holder,;: Verhoog, D. J. Jau6en, geb. P aDje, D. A. YV. der Krogt, geb. Van der Koelen, Z. A. Van Ouwerk geb Schultze, D. J. Jansen, geb. Rietbergen, Z. J 1 Wijting, geb. Van Oosten, Z. M. W. Bink, geb. Ahsp D. M. Larest, geb. Thiel, Z. A. E. M. Jongmans, c Verbrugge, Z. M. J. Van der Waals, geb. Van Lett': Z. J. M. Bavelaar, geb. Bavelaar, D. A. Vaa OcS geb. De Boer, Z. A. Koopman, geb. De JoDg, Z. - Huge, geb. Van den Berg, Z. A. Van Haasteren, geb. ft straatcn, Z. M. W. E. Wiggers, geb. Perein, I). I Mieremet, geb. Eikerbout, D. L. Vunderiük, geb. Huter, Z. C. H. Eradns, geb. De Vrind, Z. tl. Carpentier Wilderra geb. Van D\jk, D. W. P. Swaak, geb. ('alkhoven, Z - Vau der Nat, geb. Boelhouwer, D. M. N. Slok, geb Na D. D. Dnyverman, geb. Scheppink, Z. J. Gnu9lra, f De Vrind D. A. Cbaudron, geb. Van Evert, D. J. JPtt geb. Van der Woerd, Z. levenl. OVERLEDEN. M. Herckenrath V. 74 j. --1. Blaow D. 4 m T. T. Weisenfelrl D. 2G j. M. Sloklinyz; D. 25 j. H. W. v. Kempeu Z. 1 m. J. O. StejiW 29 j. M. Lacourt, wed. C. Van der Zeeuw 61 j Haasbeek Z. 15 m. J. Van Klaveren Z. 2 j. M. V den Berg wed. J. C. De TEcluse 83 j. G. C. Kooremau 2 m. C. Benning D. 2 m. H. Dekker Z. 13 j. Onderwater Z. 17 in. P. De Mey Z. 1 m. B. V Kampen D. -1 j. J. C. Onvlee Z. 2 j. AI. Haasbeek j. C. Smit, geb. Kreuger, 64 j. H. Brune Z. 12 ni. G. Bergman D. 10 m. M. J. Martijn D. 2 j. C. 1 Noordhout D. 2 m. J. La Rivière 6L j. J. A. P. KI Z. 25 j. A. Van der Steen Z. 49 j. J. Van Nieuweuho* D. 7 j. P. Dingjan Z. 3 m. J. Vau Bieincn, wed. Oudshoorn, 77 j. H. Aliog, wed. H. Planje, 71 j. J. Verboef Z. 7 m. T. Vau Wageningen 72 j. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. De Vereeniging tot verbetering van volksgc zondheid beveelt zoo dringend mogelijk den gc meenteraad aan de aanneming van het voorst tot toepassing van het Liernurstelsel op dc omtrek der Gedempte Marendorpsche Achteigraclr als de buurt waar het rioolstelsel het gebiekkig- is en reeds nu voortdurend niet onbelangrijk uitgaven vordert: uitgaven, die toch nauwlijk verhinderen kunnen dat die geheele streek a meer en meer, als een broeinest van epideiiiieèn tot gevaar strekt voor de geheele stad. In lid bedoelde voorstel wordt aangedrongen op Ju werken naar een algemeen plan. Dat, ook hij toepassing van het stelsel in een deel vau stad, liefst van een algemeen plan moet worde1 uitgegaan, ligt voor de hand, en daarover zal ch ook een ieder het wel eens zijn. Evenmin vali er te twijfelen of op de vraag: „waar le begii nen?" een ander antwoord moet gegeven wordei dan: „daar waar de behoefte aan verbetering grootsle is." Commissarissen der stedelijke gasfabriek legged over een concept-verordening „houdende bepali» gen omtrent het gebruik van gas door particulieren ter wijziging van de beslaande van 14 Mei'185d, Gemeenteblad n°. 2. Deze wijzigingen achten i) noodzakelijk met het oog op de bezwaren waarop vele kleine verbruikers sluiten, wanneer iloui

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2