LEIDSCI DAGBLAD. JV°. 4544. A0. 1874. Donderdag 3 December. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nomraers0.02. Deze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regelsf 1,05. Iedere regel meerf 0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen om vergunning tot het houden van ieryplaatsen van brandstoffen van 1°. Nicolaas ComeÜS Ondsliooru. broodbakker, in zijn pakhuis in de Burgsteeg d». (3; 2° Eelke Wopkes Van der Meer, koopman, in zijue pakhuizen aan de Oude Vest n°. 235 en aan de Uiterstegracht n°. 18; 3°. Richard Van der Geer, koop man, in zijne panden in de Heerensleeg n°. 20 en 22; en 4°. het adres van Cliristiaan De Keyzer, smid, daarbij verzoekende om in zijn huis aan het Levendaal n°. 45 eene smidsvuring te mogen doen plaatsen; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der information de commodo et incommode, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 7den December aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 2 December 1874. LEIDEN, t December. Op het concert, dat naar wij nader ver nemen den 8sten dezer door Sempre Cres cendo zal worden gegeven ten voordeele der dgemeene armen dezer stad, zal mej. Aafke kuypers zich geheel vrijwillig en belangeloos doen hooren. Wij mogen verwachten dat het doel waar voor het concert gegeven wordt, evenzeer als de waardeering van dit voorbeeld der soliste en hel kunstgenot dat zij verschaffen zal tot een druk bezoek zullen aansporen. Het stoomschip Holland is gisteren van Hellevoetsluis naar Batavia, via Suez, vertrokken. De audiëntie van den minister van binnen- landsche zaken zal a. s. Zaterdag niet plaats hebben. In de gisteren gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraad is o. a. ingekomen een Kon. besluit, waarbij ongegrond worden ver klaard 's Raads bezwaren tegen het bevel van Ged. Staten tot oprichting eener derde openbare school voor uitgebreid lager onderwijs. Voorts werd discussie gevoerd over hel praead- vies van Burg. en Weth. om, met betrekking tot het minerval aan het gymnasium, in den loop van dit jaar van 100 op f 150 gebracht, aan Ged. Staten te antwoorden, dat de Raad, na de door het hooger bestuur medegedeelde bedenkin gen, geen reden heeft kunnen vinden tot wijziging van zijn besluit. Het praeadvies werd met 20 tegen 10 stemmen aangenomen. Blijkens bericht van den Nederlandschen consul te Djeddah is door de Turksche regeering aan Dr. Pasqua een onderzoek opgedragen omtrent den gezondheidstoestand in Hedjaz. De uitslag van dat onderzoek is geweest, dat de pestziekte aldaar als geweken kan worden beschouwd. De paardenarts 2de kl. M. Stoffels is over geplaatst van het reg. veld-art. bij het lsle reg. huz.id. 2de kl. D. C. Valewink van het 4de reg. huz. bij het reg. veld-art. en de 2de luit. J. Hora Adema van het 3de reg. vesting-art. bij het reg. veld-artillerie. De Ned. Bank had op 30 Nov. bij een muntmateriaal van f 136,794,023.085 voor eene som van f 118,485,447.26 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 47,394,178.905 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Z. M. heeft aan Mr. A. L. P. baron De Constant Rebecque, attaché bij het Ned. corps diplomatique, verlof verleend tot het aannemen van de orde der IJzeren Kroon, 3de kl., hem door den keizer van Oostenrijk geschonkenaan A. G. Schepers met ingang van 15 Dec. vergund zijn notarieele standplaats van de gem. Gorssel over te brengen naar de gem. Zelhem; benoemd tot proc.-generaal bij het prov. gerechtshof in Overijsel Mr. T. H. Bondam, thans id. in Drenthe tot proc.-gen. bij het prov. gerechtshof in Drenthe Mr. W. L. Schiffer, thans advoc.-generaal in Gro ningen zijnde de benoemden tevens tijdelijk belast met de functiën van directeur van politie. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen is tusschen zekere vrouw G. en hare bejaarde moeder, woonachtig aan de Oranjegracht alhier en wel in hetzelfde huis, twist ontstaan, ten gevolge waarvan, nadat de moeder hare 37-jarige en gehuwde dochter eenige slagen had toegebracht, zij een duw van de dochter ontving, waardoor zij over een drempel struikelende eene niet ernstige wonde aan het hoofd bekwam. Het prov. gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de bekende zaak tegen den koperslager Monterossi. Het hof heeft bewezen verklaard den hem te laste geleg den diefstal van gas door het wegnemen van een dop, geplaatst op een verbindingspijp aan de hoofd buis der Hollandsche gasfabriek, hem schuldig verklaard aan diefstal in een bewoond huis door middel van binneribraak en veroordeeld tot eene cellulaire gevangenisstraf van 4 maanden. De logementhouder P. Tiddens, van Londen, die naar Holland gekomen was om een pleizierreisje te maken, ziet den duur daarvan op minder aangename wijze verlengd. Gisteren toch veroordeelde de rechtbank te Rotterdam hem wegens misbruik van vertrouwen tot eene correclioneele gevangenisstraf van 2 jaren en eene boete van f 600, subsidiair 6 maanden gevangenis. Aan deiV. R. Ct. wordt uit Hellevoet- sluis gemeld, dat het toedienen van slagen aan boord der oorlogschepen aldaar zeer vermindert en gelukkig maar zelden meer voorkomt. De com mandant van een der oorlogsbodems, bemerkende dat door zijne onderofficieren gebruik werd gemaakt van den vroegeren regel, om de jongens uit de hand met een eind touw te straffen, verbood dit ten strengste, liet al de jongens voorkomen, beloofde aan de twee, die 't best hadden opgepast, na volbrachte reis, ieder een zilveren horloge, en zeide aan de twee die vervolgens zich door goed gedrag het meest zouden onderscheiden, op kosten van den commandant een reisje toe naar het ouderlijk huis. In den afgeloopen zomer werden ver scheiden ingezetenen van Kampen de dupe eener oplichterij op groote schaal, gepleegd door de 22- jarige huisvrouw van den veearts E. Die vrouw wist zich, voornamelijk door middel van een valsch testament, bij vele winkeliers en handelaren een groot krediet te openen en gelden te bekomen. Toen men later aan de echtheid van het testament begon te twijfelen, maakte zij zich uit de voeten. Door de arrond.-rechtbank te Zwolle werd tegen haar rechtsingang met bevel van gevangenneming verleend, ter zake van valsckheid in geschrifte, en Maandag is zij te Goor door den brigadier der ryksveldwacht aangehouden en naai* het huis van verzekering te Zwolle overgebracht. De arrond.-rechtbank te Assen heeft de hervormde gemeente te Hoogeveen bij verstek veroordeeld om aan de predikanten van den ring Meppel f 562.50 te betalen, verschuldigd voor het waarnemen van predikbeurten gedurende het onbe zet zijn van predikantsplaatsen. Verleden week had te IJsbrechtum het volgende voorval plaats. Een inwoner van Bolsward, die van den marktdag van Sneek in vrij beschonken toestand huiswaarts keerde, geraakte van den weg in een sloot. Na er uitgehaald te zijn, werden pogingen aangewend, om hem bij een boer in het hooi te brengen, maar men werd afgewezen. Hij werd daarop in het klokkenhuis gebracht. Toen men hem den volgenden morgen er uit zou halen, was de man een lijk. Naar men verneemt heeft de rechterlyke macht zich de zaak aangetrokken; 't lijk is althans te Sneek gebracht om geschouwd te worden. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur Zeker zullen velen met mij met verwondering gelezen hebben dat B. en Ws den Raad voor stellen, aan B. E. Spijker, straatmaker in dienst van de gemeente, na bijna 60-jarigen diensttijd, geen pensioen of eene toelage, waarom hij ver zocht heeft, te verleenen, op grond dat zulks nooit aan stadswerklieden is gedaan en eene in williging van Spijker's verzoek aanleiding zou geven tot herhaalde aanvragen van dien aard, die alsdan bezwaarlijk zouden kunnen worden afge wezen. De aangevoerde gronden mogen zoo juist moge lijk zijn, nochtans blijft het zeker dat men hier met een zeer exceptioneel geval te doen heeft, daar het naar stellers meening zoo niet in 't ge heel dan toch zelden is voorgekomen dat een stadswerkman 60 jaren in dienst der gemeente is geweest en toen pensioen of toelage vroeg. Voldoet men dus aan het verzoek van Spijker omdat hij de gemeente bijna 60 jaren trouw heeft gediend, dan zal daaruit volstrekt niet resul- teeren dat men ook moet voldoen aan de ver zoeken van stadswerklieden, welke de gemeente korter tijd gediend hebben. En nu nagaande dat de persoon in quaestie in dienst der gemeente zoo oud is geworden dat hem het werken niet meer mogelijk is, en hij dus buiten staat verkeert in zijn onderhoud te voorzien, dan zal zeker het geven van pensioen of toelage, gelijkstaande aan 2/3 van het vroeger door Spijker genoten tractemeni, ieder weldenkende genoegen doen, en niemand zal klagen dat zijn hoofdelijke omslag, moest het zijn, met eenige centen daarvoor wordt vermeerderd. Korten tijd geleden verleende de raad aan de heeren v. d. Horn, v. d. Togt en mej. Renssen pensioenen, dat zij ook nu niet schrome een oud geworden werkman eene kleine toelage te ver leenen voor 60-jarigen trouwen dienst. Fn. BUITENLAND. Frankry k. In de gisteren gehouden zitting der nationale vergadering is de heer Buffel tot voorzitter her-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1