Te Boxtel is Donderdag het tienjarig zoontje van den machinist Wilke verdronken door zich op het broze ijs te wagen. Het hoog militair gerechtshof heeft in hooger beroep baron Yan Asbeck, luitenant der huzaren te Verilo, veroordeeld tot een maand kamer-arrest zonder accès. De veroordeelde had op een ingezetene van Yenlo een slag in het aan gezicht gewroken, welken hij van dezen na eene beleediging in woorden ontvangen had en was voor die wraakoefening door den krijgsraad ver oordeeld tot f 25 boete. Betrekkei ij k de quaestie van v e r p 1 ic ti ling, die er voor de Ned. Rijnspoorwegmaatschappij zou bestaan om, ten behoeve van den heer W. J. Doude van Troostwijk, een trein te doen op houden aan het station Nieuwersluis, tot het op nemen van personen en goederen, hebben gisteren wederom voor den hoogen raad de pleidooien plaats gehad en is van de zijde van den heer D. van T., als eischer in cassatie, tegen het be klaagde arrest van het provinciaal gerechtshof in Utrecht aangevoerd eene reeks van cassatiemiddelen, waarbij wordt voorgesteld de schending en ver keerde toepassing van onderscheidene wetsartikelen en bepalingen van Kon. besluiten, omdat het hof in de dienstregeling, door den minister van binnenl. zaken in deze vastgesteld, heeft aanwezig geoordeeld eene vreemde aan de verweerderesse in cassatie niet toe te rekenen oorzaak en overmacht. Tot toelichting dezer middelen trad voor den eischer op Mr. D. M. Yan Stipriaan Luïscius, hebbende de heeren Mrs. J. Kappeyne van de Coppello en B. M. Ylielander Hein de voorge stelde cassatiemiddelen bestreden en tot handha ving van 's Hofs arrest geconcludeerd. Reeds vroe ger was in drie instantiën de eischer in het ge lijk gesteld en heeft dan ook de Maatschappij ter voldoening ten slotte aan 's hoogen raads be slissing, den trein ter voornoemde plaatse doen ophouden, doch eene latere wijziging van de zijde des ministers in het dienstreglement heeft ook in de gedragslijn van de Maatschappij eene verande ring teweeg gebracht. Aangaande het treffend tafereel dat dezer dagen te R.osendaal plaats had geeft de kapitein zelf, de heer Yan Poll, in de Rosendaal- soke Cl. een kleine rectificatie. De grijze vader, die van ouderdom niet gaan kon, is niet 80, maar 68 jaar. Hij had niet in 3 jaren geen tijding van zijn zoon ontvangen, maar deze had zijne ouders trouw op de hoogte gehouden van zijn wedervaren, en nog laatstelijk hun zijne aankomst te Port-Saïd gemeld. Ook heeft de kapitein geen ridderorde, en was bij zijne aankomst te Piosen- daal zonder mantel gekleed. Te Zwolle is Donderdag de kleerma- kersknecht D. B., oud bijna 40 jaren, terwijl hij het middagmaal gebruikte gestikt, ten gevolge van het gulzig eten van vleesch. Uit Aver eest wordt van 25 dezer ge- rneldNadat de boerenknecht van K. P. de koeien met knollen had gevoederd, wierp hij de vork weer in den knollenhoop. Terstond hoorde hij eenige smartelijke kreten en merkte tot zijne groote ontsteltenis, dat er een ongeluk had plaats gehad. Hij had nl. het zevenjarig zoontje van K. P., dat in den knollenhoop weggekropen was, met de vork in 't hoofd getroffen. Denzelfden avond is 'tkind aan de gevolgen overleden. Te Smilde doet zich het zeldzame geval voor, dat de schoenmaker R. reeds sedert Zondagavond in een diepen slaap is gezonken, zonder dat het mogelijk is hem te doen ontwaken. De geneesheer acht den toestand zeer gevaarlijk. BUITENLAND. Frankrij k. Naar gemeld wordt heeft de ministerraad langdurig beraadslaagd over de geschillen lusschen de liberalen en de orthodoxen in de hervormde kerk. Het besluit is in dien zin gevallen, dat het gezag van de algemeene synode gehandhaafd wordt, en dat de liberalen, indien zij zich niet aan hare besluiten willen onderwerpen, eene afzonderlijke kerk kunnen stichten, die echter, om wettig te bestaan, door den staat moet erkend zijn. "VVillen de liberalen dus eene door den staat erkende afzonderlijke gezindte vormen, dan moeten zij de regeering de grondslagen mededeelen, waarop hunne kerk zal berusten, zoomede de reglementaire voorschriften, die hare inrichting beheerschen. Yolgens de Gaz. des Trib. is het juist, dat de heeren Rouher en de Casabianca gedag vaard zijn, om te verschijnen voor den heer Dela- haye, rechter van instructie in de zaak van het geheim comité voor het beroep op het volk. Maar ze zijn enkel gedaagd als getuigen, niet als be schuldigden. De heer Grandperret, die, volgens sommige bladen, insgelijks eene dagvaarding had ontvangen, is niet voor den rechter van in structie geroepen. Ouitscli.la.iid.* De rijksdag heeft bij eerste lezing de voorge stelde wet op de burgerlijke rechtsvordering gesteld in handen der reeds gekozen commissie van 28 leden. Het voorstel van Lasker, om de wetsvoor stellen betreffende de rechtspleging gezamenlijk te doen behandelen door eene permanente commissie, die ook na de sluiting van den rijksdag diligent zou zijn, is met bijna algemeene stemmen aan genomen. Spanje. De heer Buckland, Engelsch onderdaan en cor respondent van de New- York Timesen Mac Gahan zijn bij het overtrekken van de Bidassoa bij Santiago, tusschen Hendaye en Irun, aange houden door de republikeinsche troepen en, hoe wel zij van regelmatige paspoorten waren voorzien, naar Fontarabia gebracht. Daar werden zij in een cel in de stadsgevangenis opgesloten. De heer Evelyn, correspondent van de New-York Times te Parijs, werd van het gebeurde onder richt en nam oogenblikkehjk maatregelen voor de invrijheidstelling der beide gevangenen. Buckland werd dan ook Dinsdag ontslagen; ook omtrent Mac Gahan was bevel gegeven hem in vrijheid te stellen, maar verontwaardigd over de wijze waarop hij behandeld was, uitte hij eenige bedreigingen tegen den a'lcade van Fontarabia. Deze hield toen Mac Gahan ter zake dier bedreigingen gevangen en heeft bovendien een civiele akte tegen hem ingesteld. Men verwacht echter dat deze zaak geene gevolgen zal hebben. Yan de in Noord-Amenka bestelde geweren en ammunitie zijn de eerste ladingen dezer dagen aangekomen; te Cadix, Yigo en Santander waren onder anderen 22,000 Remington-geweren voor de regeering aangebracht, welke te Springfield onder toezicht van Spaansche officieren vervaar digd zijn. De reeds vermelde Alfonsisten, die door de regeering verbannen zijn, zijn de luitenant-generaal Gasset en de heeren Bremon, Elola en Montene gro, welke naar de Canarisclie eilanden zullen worden overgebracht; generaal de Valmaseda is naar Portollano verbannen. Uit Madrid wordt gemeld, dat het meester stuk van Murillo, de heilige Antonius, dat uit de hoofdkerk te Sevilla gestolen is, in twee stukken ge sneden teruggevonden is. Te Reus, eene aanzienlijke labriekstad in Catalonië, is eene samenzwering der Internationale ontdekt, en te dier zake zijn een groot aantal personen in hechtenis genomen. Onder de by hen in beslag genomene papieren zouden zich vele brieven uit Frankrijk, Italië en Duitschland bevin den, welke geen twijfel overlaten omtrent de deel neming der Internationale in die landen aan de verijdelde samenzwering. Telegrammen. St.-PETERSBURG, 27 November. De Bank heeft het disconto voor wissels verminderd van 6 op 5'/2 en voor beleeningen van 7 op 6»/2 pCt. GENÈVE, 27 November. Op den St.-Bernard zijn acht Italiaansche werklieden, twee geestelijken en een bediende door een sneeuwstorm overvallen en allen bedolven. MADRID, 27 November. In eene door het Spaan sche Crédit-Mobilier gehouden algemeene vergade ring zijn al de voorstellen van het Parijsche comité ongewijzigd en met algemeene stemmen goedge keurd. In het rapport wordt eene meerdere waarde in portefeuille van 24 millioen fr. aangekondigd. Het dividend voor 1874 zal waarschijnlijk 10 pCt. bedragen. PARIJS, 27 November. Het Journal Officiel bevat een decreet, houdende benoeming van den heer Colet, thans bisschop van Lucon, tot aart bisschop van Tours, in de plaats van wijle den heer Fruchard. LONDEN, 27 November. De commissaris der 1876 te houden Amerikaansche tentoonstel!.- voor Europa, kolonel Forney, is te Londen ai gekomen. De tentoonstelling zal van 19 Ap tot 19 October duren. Laatste berichten. De Eerste Kamer heeft in hare zitting van heé met algemeene stemmen aangenomen alle ontwei] van geringen omvang, die heden aan de orde-; steld waren, waaronder naturalisation, onteigern gen, provinciale belastingen. Tegen Maandag een uur zijn aan de orde gesteld zes ontwerpt waaronder dat tot tijdelijke beperkiug der au munting van zilveren standpenningen. De Tweede Kamer heeft heden de discus: over het hoofdstuk justitie voortgezet. Eveua gisteren hebben tal van sprekers opnieuw veler! juridieke punten en vragen van wetgeving, organ salie, rechtspleging en codificatie meer of miné uitvoerig besproken, terwijl de heer Kuyper o aandrong op wetgevende regeling der arbeider quaestie. Maandag voortzetting. Z. M. heeft benoemd tot notaris binw het arondissement Leiden, standplaats Oude tering, gemeente Alkemade, den heer P. Yan Gra ningen, candidaat-notaris aldaar. Z. M. heeft benoemd tot bewaarder van: hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen i Winschoten, J. W. Iïeiser, thans ontvanger- registr. en domeinen te Enkhuizen. Gemeenteraad. INGEKOMEN STUKKEN. De districtsschoolopziener heeft aan B. Ws. in overweging gegeven, om eene overpli: sing voor te stellen van mej. Jesse als hoofdonc: wijzeres van de meisjesschool der 2de kl. m die der 1ste kl., ter vervanging van mej. Rensst B. en Ws. vereenigen zich met dit plan van schoolopziener, overtuigd dat mej. Jesse in vel opzichten de hoedanigheden bezit, die worden ven eischt om voor deze gewichtige laak in aawaer king te komen. Zij stellen voor haar te benoeme met 1 Januari 1875. Met het rapport der commissie van fabr cage op de adressen van J. Kriest en J. Zwe sloot, om continuatie der onderhandsche verhuni van twee stukjes teelland, gelegen aan het raao land onder Leiderdorp, kunnen B. en Ws. zie vereenigen, zoodat zij raden op die verzoeken afwi zend te beschikken en hen te machtigen om !-: eene openbare verhuring van bedoelde stukj- land over te gaan. De commissie van fabricage vindt geene vri heid op beide requesten gunstig te adviseerei maar wel om eene openbare verhuring aan t raden1°. omdat er geene bijzondere of buite: gewone redenen bestaan om af te wijken den regel en het belang der openbare verhurii gen2°. omdat de ervaring heeft geleerd, dat 1 openbare verhuringen de mededinging wordt bevor derd en geëerbiedigd; 3°. omdat de huurprijz- van dergelijke teelgronden voortdurend stijgen 4°. omdat de zeer lange duur, waarop aan J. Krie? de huur voor dezelfde som onderhands werd toe gekend, geen grond heeft of geeft, orn daarwe-i langer voort te gaan. Ter markt te Leiden aangevoerd. 27' en 28 November. Wintertarwe 25 hectoliter f 9.00 a f 10.00. Zodim tarwe 25 hectol. 8 50 a 9.00 Winterrogge 23 he- f 7.50 a f8.00. Zomerrogge 23 hectol. f 6.50 a 7.00.- Zomergerst 21 hectol. f 7.75 a f8.00. Chevalier-gerst-^ hectol. f 9.00 a f 9.25. Zware Haver 25 hectol. 5.? a f 6.00. Lichte Haver 25 hectol. 4.25 a f4.75. E venboonen 11 hectol. f 9.25 a f 9.50 Paardenbooneii hectol. f 8.75 a 9.25. Ossen stuks a f Stieren, 12 stuks f 55.00 a f 140.00 Kalfkoeien stuks 180.00 a 275.00 Varekoeien 430 stuks fl3Ö.(' a f 210.00. Vette koeien 360 stuks/195.00 a f260.00- Kalveren (vette) 38 stuks 34.00 a f76.00. Kalvert (magere) 5 stuks 8.00 a ƒ17.00. Hamels (mager* 000 stuks f .00 a .00. Hamels (vette) 728 stuk ƒ23.00 a ƒ3.600. Varkens (magere) 36 stuks f 15.00 ƒ32.00 Varkens (biggen) 144 stuks ƒ6.00 a 12.0'». Grasboter 6110 kilogr., 1ste qualit. i. val ƒ66.00 af' 70.0; Schei- 2de qualiteit 4 vat f61.00 a ƒ65.00; Grasboter b' qual. per kilogr. 1.65 a j 1.75; Schei- 2de qualiteit p*1 kilogr. f 1.52s a f 1.62s.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2