EÏDSCH DAGBLAD. JV°. 4541. A0. '1874. baandag 30 November. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommeis0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17$. Grootere letters naai" plaatsruimte. ilïRGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, ëzien de adressen om vergunning tot het houden van plaatsen van brandstoffen van1°. NicolaaS Blow, melk- kooper, in zijn pakhuis in de Verwerstraat n°. 1; 2°. Udorus Johannes Bots, grutter, in zijn pakhuis in Vestestraat n°. 12; 3°. Jan Van Gent, koopman, in woonhuis in de Weddesteeg n°. 13 en 15; 4°. Ber- dus Antonie llarteveld, koopman, in zijn huis aan Voldersgracht n°. 30; 5°. Willem Arnoldus Jacobus Loopman, in zijn pakhuizen in de Mirakelsleeg n°. 15 20; C°. Abraham Owel, koek- en banketbakker, in pakhuis in eene poort aan de Haarlemmerstraat; 7°. ian Christiaan Rating:, broodbakker, in zijn pakhuis de lvolfmakerssteeg n°. 138°. Johannes Petrus Sasse, ikelbakker, in zijn pakhuis in de Joost van Zonneields- irt aan de Aalmarkt n°. 4; 9°. de Weduwe P. H. lit, broodbakster, in haar pakhuis in de Koddesteegn0. 10° Frauciscus Fredericus Wijnstroom, banket- ker, in zijn pakhuis in de Maarsmanssteeg n°. 8; relet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 4 Staatsblad n°. 19); ben te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be iers van de naast bijgelegene en belendende panden, opzichte der informatién de commodo et incommododoor gemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 3den ernber aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen \erzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver ia daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de ïlligmg niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. ■eiden, 28 November 1874. fte BURGEMEESTER van LEIDEN, pezien art. 21 der wet van 4 December 1872 {Staatsblad f 13i); [Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- Ipen week 1 persoon aan de Mazelen is overleden, pn geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat- in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. [Leiden, 28 November 1874. LEIDEN, 28 November. Heden vierde de hoogleeraar M. De Vries dachtenis van zijne 25-jarige ambtsbediening n de hoogescholen van Groningen en Leiden, ia alle zijden werden den jubilaris de ondub- lzinnigste blijken gegeven, dat zijn onderwijs zijne hartelijke belangstelling in zijne leerlingen 'g gewaardeerd worden. Nadat te 4 uur de dor magnificus Prof. A. Heynsius den jubilaris id gelukgewenscbt, ontving deze te halftwee eene putatie uit zijne oud-leerlingen, waarbij zich rscheidene vrienden en vereerders aansloten, aniens hen voerde Dr. E. Verwijs het woord i schetste in hartelijke taal de veelzijdige ver- enslen van den jubilaris, en de dankbare her- inering, die hij in bet hart van velen zijner oegere leerlingen heeft achtergelaten. Als een andenken aan dezen dag werd hem namens ne oud-leerlingen en vrienden een beeld aan boden van Jacob van Maerlant, vervaardigd oor den beeldhouwer van het standbeeld te Damme, en heer H. Pickery te Brugge. Dit bronzen beeld 'Jst op een eikenhouten voetstuk in gothieken l'jl, waarop met vergulde gothische letters de nscriptie is aangebracht: Aan M. DE VRIES. Groningen. Leiden. 1849—1874. Namens de literarische faculteit, die zich te ge- jtar tijd naar het huis van den jubilaris had be lden, werd hij gelukgewenscht door den hoog leraar H. Kern. Te twee uren vervoegde zich hem eene deputatie uit zijne tegenwoordige klingen, uit wier naam de heer S. Muller Hz. den hoogleeraar toesprak. Tevens werd hem namens hen aangeboden eene sierlijke pièce de milieu, ver vaardigd door den heer Van Kempen te Voorschoten, waaraan o. a. twee schilden zijn aangebracht, op een van welke een toepasselijk opschrift, op het andere de wapens der twee academiën sierlijk gegraveerd zijn. Bij het beeld werd den hoogleeraar een album met de namen der deelnemers aangeboden, bij het geschenk der studenten een kunststuk van calligraphie, zijnde een perkament, vervaardigd door den heer Grevenstuk te Amsterdam, voorzien van de handteekeningen der deelnemers, omlijst dooreen in middeleeuwschen stijl gekleurden rand, met toe passelijke figuren en de wapens der beide academiën. Eindelijk kwamen te halfdrie de praeses en ab- actis van het studentencorps den jubilaris de hulde brengen der studenten, door wien hem ook des avonds te 9 uren eene serenade zal gebracht worden, waarbij de heer W. Van der Vlugt het woord zal voeren. Het behoeft niet gezegd te worden, dat de jubilaris elk hem gebracht huldebewijs in warme woorden beantwoordde. Moge de Leidsche academie zich nog lang ver heugen in het bezit van den man, die zoo ondub belzinnig loont een trouw vriend te zijn voor zijne leerlingen. De Vereeniging van onderwijzers en onder wijzeressen in het derde schooldistrict van Zuid- Holland heeft in hare vergadering van heden o. a. een adres van gelukwenschlng doen toekomen aan den hoogleeraar M. De Vries, wegens zijn 25-jarige vervulling van het hoogleeraarsambt. Ook bracht zij haren voorzitter, den schoolop ziener Prof. M. J. De Goeje, eene ovatie wegens zijne herbenoeming als zoodanig. Mile. Agar zal binnenkort ook hier ter stede optreden. Onder voorzitterschap van den heer Van Bemmelen van Rotterdam hield de Nederlandsche Dierkundige Vereeniging voor eenige dagen hare gewone huishoudelijke vergadering te Amsterdam in een der zalen van Artis. Uit het jaarverslag en de rekening bleek, dat het getal leden was ge klommen tot 101, verdeeld in 4 begunstigers, 93 gewone leden, 1 buitenlandsch lid en 3 eere leden. Dr. J. G. De Man te Leiden werd als be stuurslid herkozen, terwijl het vervullen der vaca ture ontstaan door het aftreden van Dr. E. Piaget te Rotterdam, die zich niet weder verkies baar stelde, tot de zomervergadering werd uitgesteld. Ten opzichte van den tweehonderdjarigen gedenk dag van Leeuwenhoek's ontdekking der microsco pische wezens op 15 September e. k. werd besloten, dat de vereeniging per circulaire aan alle ge nootschappen, vereenigingen en maatschappijen in Nederland, die zich de beoefening der natuur wetenschappen ten doel stellen, eene uilnoodiging zou richten, om zich bij haar aan te sluiten, ten einde dien dag op eene waardige wijze te her denken. Door de hoogleeraren P. Harting te Utrecht en W. J. Van Ankum te Groningen werden uitvoerige mededeelingen gedaan en tot opname in 't tijdschrift gegeven. De gewone wetenschappelijke vergadering van het volgende jaar zal in Mei of Juni te Scheve- ningen of te Nieuwediep worden gehouden. Gedurende deze week zijn dagelijks in het "Werkhuis alhier opgenomen van 8189 vol wassen personen en van 2935 kinderen. In de te Amsterdam gehouden jaarlyksche algemeene vergadering van het algemeen beurs comité voor publieke fondsen zijn herbenoemd de heeren L. H. Weetjen, J. Dinger en J. W. Aikema, die zich daartoe bereid verklaarden; daarna is met algemeene stemmen aangenomen, om, te be ginnen met 1 Januari a. s., op Nieuwjaarsdag noch te leveren, noch te ontvangen. Den 24sten dezer is van de werf der heeren Mitchel C°. te Low Walker te water gelaten het schroefstoomschip Groningengebouwd voor de reederij van de heeren W. Ruys en J. G. N. Hoven, bestemd voor de vaart lusschen Rotterdam en Java, en gevoerd zullende worden door kapt. Bakker. De minister van binnenl. zaken vestigt de aandacht, zoowel van landbouwers als van scheeps- gezagvoerders en bestuurders van stoomvaartmaat schappijen, op de verwoestingen aangericht in Noord-Amerika door de Coloradokever, genaamd doryphora decern-lineata, waarvan de larve zich met aardappelloof voedt. Er bestaat gevaar dat dit insect herwaarts wordt overgebracht, wanneer de aardappelen uit de Vereenigde Staten in schepen worden medegenomen, vooral wanneer die tot pootaardappelen hier te lande worden ingevoerd. Z. M. heeft aan W. D. Van Roggen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan. a. s., eervol ont slag verleend als notaris te Wtjchen; aan Mr. A. F. X. Luyben, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonrechter te 's-Hertogenbosch; bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht in Ned.-Indië benoemd tot offic. van gezondh. 2de kl., J. B. A. K. Wolf, C. Weintraub en F. S. J. Pierer, civiel-geneeskundigen. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen omstreeks halfnegen werd alhier uit de Haven opgehaald het lijk van H. D., oud 13 jaren, die gisteravond uit de ouderlijke woning in de Ververstraat werd gemist. Donderdag had de knecht van een schipper uit Alphen, op de hoogte van Hazers- woude, het ongeluk over boord te vallen. Alle pogingen om de levensgeesten op te wekken waren vruchteloos. Te Amsterdam heeft zich een geval voorgedaan van watervrees, veroorzaakt door een hondebeet. Onder de hevigste pynen is Donder dag-avond, bij het vervoer naar het gasthuis, een jongeling van zeventien jaren aan die verschrik kelijke ziekte bezweken. Uit Schiermonnikoog wordt gemeld: De onderstrandvonder alhier W. Dijkstra, een braaf oppassend man en huisvader, is bijna het slachtoffer van eene schandelijke wraakneming ge worden. Des morgens omstreeks halfzes door de duinen huiswaarts keerende, werd hem onverwachts van achter een heuveltje met een stok zulk een geweldigen slag op het hoofd toegebracht, dat hij bewusteloos en bloedende neerviel. Toen de man weer tot zich zeiven kwam, was de lage misda diger verdwenen. De pogingen, door de politie in 't werk gesteld om hem op te sporen, zijn tot hiertoe vruchteloos gebleven. Het voorgevallene staat waarschijnlijk in verband met een onlangs plaats gehad hebbenden diefstal van hout, dat op 't strand was aangespoeld, in welke zaak Dykstra volgens eed en plicht heeft gehandeld. De korporaal te Harderwijk, die heden- ochtend met een transport suppletietroepen naar Indië moest vertrekken, is Donderdag-avond ge deserteerd, en heeft ongeveer f 100 meegenomen, die hem waren ter hand gesteld om blaasinstru menten ten dienste van genoemd transport aan te koopen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1