hoorde, maar wel aan den eigenaar van het huis. Uitspraak 1 December. Evenals in de zoölogische tuinen te Berlijn en te Keulen, heeft ook in de tuinen van Aitis te Amsterdam in den laatslen tijd eene besmettelijke en vaak doodelijke ziekte onder de groote roofdieren geheerscht, nopens welker waren aard nog geen voldoend licht schijnt te zijn op gegaan. Te Lutten, gemeente Ambt-Har den- berg, is gisteren een 60-jarige arbeider, terwijl hij naar den zolder wilde gaan, van de ladder ge vallen en kort daarop aan de gevolgen overleden. Een treffend tooneel had dezer dagen te Rosendaal plaats. Een grijsaard van 80 jaren bevond zich aan het station en wachtte op zijn zoon, die 13 jaren geleden naar Indië was vertrokken en nu uit den Atjinoorlog zou terugkeeren, nadat de vader in de laatste 3 jaren geen tijding van hem had ontvangen. Toen de trein aankwam, zochten de talrijke aanwezigen den terugkeerende onder de reizigers. Eindelijk stapt met veel moeite een militair, in een mantel gewikkeld, uit een coupé lste kl. De oude man slaakt een kreet; hij had zijn kind herkend. Langzaam naderen zij elkander, de vader wegens zijne hooge jaren, de zoon wegens een wonde, die zijn krachten had uitge put. Eindelijk vallen zij in eikaars armen en bleven zoo een geruimen tijd staan. Intusschen was de mantel losgeraakt, en de zoon toonde zijn verrasten vader de uniform van kapitein, en de orde van den Nederlandsc.hen Leeuw. Een aantal ingezetenen van 's-Her- togenbosch, tevens leden der sociëteit Casino, hebben zich bij request tot den Koning en tot de Tweede Kamer gewend. Zij verzoeken Z. M., het verbodsbesluit van den burgemeester in zake de opvoering eener operette door den heer Van Lier en zijn gezelschap; en aan de Tweede Kamer om de handeling des burgemeesters als willekeurig en onwettig te brandmerken. Het N. v. cl. Dag meldt: Dinsdag is opnieuw een matroos op het wachtschip te Nieu- wediep afgestraft, en wel met niet minder dan zeventig slagen. Ten einde het kermen en om genade roepen van den delinquent voor het publiek minder hoorbaar te maken, deed men het ranselen vergezeld gaan van de muziek van trom en fla geolet. De bewoners van het Ankerperk aldaar worden ook dikwijls op het gezicht van soortge lijke executiën onthaald. Onmiddellijk achter hunne woningen, in het zoogenaamde „Boerenverdriet", ligt een instructie-vaartuig, waarop men de jeug dige schepelingen reeds vroeg met die straf eigen rnaakt. De Midd. Ct. meldt, dat de in de vorige week uit Middelburg vertrokken zonderlinge Engelschman uit Ipswich, de heer Bedford, weder zoek is. Namens de familie is Woensdag bij de politie aldaar bericht ontvangen, dat hij te Ipswich nog steeds tevergeefs verwacht werd. Hij schijnt van zijn geleider gescheiden te zijn geraakt, zoo dat laatstgenoemde alleen te Ipswich is terugge keerd. In den nacht van 2 0 op 21 dezer werd inbraak gepleegd in de schuur van D. d. V., landbouwer te Beemster. Den volgenden morgen bleek het, dat het horloge, de zilveren tabaks en sigarenkoker van den knecht, benevens een vijftal kazen ontvreemd waren. Terstond viel er kwaad vermoeden op J. B., die 't vorige jaar als knecht bij D. d. V., gewoond had. De rijks veldwachter heeft de vermiste zilveren voorwerpen ook gevonden op een verborgen plaats bij het huis van den verdachte, die thans in de gemeente Akersloot woont. Hy ontkent echter den diefstal gepleegd te hebben. Woensdag-ochtend had op de Belgi- sche grenzen een duel met de sabel plaats tusschen de heeren S. en B. v. T., van Maastricht, waarbij de eerste door een sabelhouw in den arm gewond werd. De twist tusschen die heeren schijnt ont staan te zijn over het balloteeren der leden van de dansvereeniging „Redoute." Op de telegraafkantoren te Berlijn worden tegenwoordig, ter bespoediging der bezor ging van telegrammen, deze met het adres buiten waarts gevouwen, waarna ze in een doorschijnende enveloppe worden gestoken. De telegrafist wint daardoor den tijd uit, die anders tot het schrijven van het adres op de enveloppe benoodigd was; het rijk wint het drukloon van adressen uit, terwijl de persoon aan wien het gericht is onmiddellyk bij 't ontvangen ziet, uit welke plaats het tele gram verzonden is. Leopold Freud, die in den nacht van 3 November in een spoorweg-coupé, tusschen Kojetin en Chropin in Moravië, Ernst Katscher vermoordde en beroofde, is door de rechtbank van gezworenen te Olmütz tot den dood met den strop veroordeeld. Het vonnis maakte op den moordenaar, die alles tot in de kleinste bijzon derheden bekend had, blijkbaar weinig indruk. Het talrijke publiek daarentegen gaf na het voor lezen van dit vonnis door luide teeltenen zijne voldoening daarover te kennen. Welke revolutionaire geest de school- jeugd te Bucharest bezielt, is Zondag 15 dezer ge bleken. Geheel uit eigen beweging en zonder andere leiding dan die van eenige schoolmakkers, heeft zij het initatief genomen tot eene daad, welke, naar hare overtuiging in strijd met de eer en het patriotisch gevoel der Pvumeen- sche natie, door de regeering schandelijk ver zuimd werd. Het schijnt namelijk den toorn der jeugdige patriotten te hebben opgewekt, dat het ruiterstandbeeld var. Michiel den Stouten reeds gedurende zes maanden op een der pleinen opgericht en nog altijd niet onthuld was. De schooljeugd besloot daarom op eigen gezag tot de plechtige onthulling van dit standbeeld over te gaan. Op het bepaalde uur verscheen zij ter bestemder plaatse, en een leerling van het gymnasium droeg eene toepasselijke redevoering voor, waarin de regee ring voor haar verregaand verzuim ten zeersle werd gelaakt. Reeds maakte men de noodige toebereidse len om het omhulsel van het standbeeld met petroleum te bevochtigen, ten einde het te verbranden, daar de jeugdige oproermakers zich niet de moeite gaven de juiste koorden te zoeken, waarmede het omkleedsel moest worden neergetrokken, toen de politie, van de zaak verwittigd en blijkbaar in de meening verkeerende dat z'y met een oproer in optima forma te doen had, de hulp inriep van de militaire macht en, bijgestaan door eene com pagnie infanterie en een escadron cavalerie, alle toegangen tot het plein bezette en de oproer makers insloot. De overmoedige schoolknapen gaven zich natuurlijk op genade en ongenade aan deze overmacht over, die na het verrichten dezer helden daad, onder de hilariteit der bevolking, naar de kazernen terugkeerde. Intusschen gaf de regee ring aan den wensch van het jonge Rumenië gehoor en bepaalde, dat de plechtige onthul ling Vrijdag 20 November zou plaats hebben in tegenwoordigheid van den vorst en zijne echt- genoote, benevens alle burgerlijke en militaire autoriteiten. Een levensverzekeringmaatschappij in Engeland heeft een verdienstelijk werk verricht, door ieder in de gelegenheid te stellen nauwkeurig de waarde van zijn lichaam te berekenen. Is men toch bij die maatschappij voor 12000 verzekerd, dan betaalt zij voor het verlies van een oog of arm 1680, voor beide oogen of armen ƒ4200, voor een of meer vingers 420, voor één been 480, voor beide beenen 4200, voor een hand 840, voor een voet ƒ1680, voor een of meer teenen 840. Voor een dubbele beenbreuk betaalt de maatschappij 840, voor een enkele slechts ƒ510. Alle lichaamsdeelen zijn behoorlijk vermeld alleen de neus is niet genoteerd; die schijnt ver geten te zijn. BUITENLAND. Frankrijk. De stedelijke raad van Parijs heeft het plan eener leening van 220 millioen aangenomen. Zij zal worden uitgegeven in obligatiën, rentende 20 fr. 'sjaars, aflosbaar met 500 fr.geheele aflos sing in 75 jaren. De republikeinsche dagbladen melden, dat ten gevolge van de vele aanvragen orn ontslag, door maires ingediend, onmiddellijk na het openen der zitting het voorstel zal worden gedaan, om het ontwerp op de gemeentelijke inrichting aan de orde te stellen. De Opinion Nationale bericht, dat de heer Emile Ollivier stappen heeft gedaan bij den gou verneur van Parijs, generaal Ladmirault, om ver gunning te krijgen voor het oprichten van een dagblad. De regeering heeft een pamflet tegen den koning van Italië, getiteld: „Le Roi bandit", in beslag genomen. De heer Thiers is, na een langdurige afwe zigheid, Woensdag te Parijs teruggekeerd. De Bonapartistische Pays meldt, dat de heeren Rouher, De Casabianca en Grandperret tegen heden voor den rechter van instructie gedaagd zijn, ter zake van het geheim comité voor het beroep op het volk. Aangaande de Fransche tabaks-régie worden de volgende mededeelingen gedaan. De régie trekt de tabak voornamelijk uit het vasteland van Amerika, Cuba en Porto Rico, hetzij door aan koop rechtstreeks van de planters, hetzij door middel van de consuls en andere tusschenperso- nen. Die aankoopen worden op een jaarlijksch bedrag geschat van 171 1 millioen pond tabak. Van binnenlandsche tabak, die hoofdzakelijk in de departementen Lot, Nord, Lot et-Garonne, Pas- de-Calais, Ile-et-Vilaine, Gironde, Meurthe en Dordogne én in Algerië verbouwd wordt, ver bruikt de régie jaarlijks gemiddeld '141/4 millioen pond. Vóór den oorlog bereikte de binnenlandsche productie een veel aanzienlijker cijfer, daar er in Elzas en Lotharingen jaarlijks op een oogst van meer dan 7 millioen pond tabak gerekend werd. De administratie bezit 35 depots voor de inlevering van de grondstof, 18 tabaksfabrieken, 357 pak huizen en zet haar product af in 40,599 labaks- winkels. Het debiet bedraagt niet minder dan 280 millioen franken, voorstellende een verbruik van bijna 32 millioen pond tabak. Het verbruik is in verhouding tot de bevolking het grootste in de departementen Pas-de-Calais, Nord, Bouches- du-Rhóne en Seine. De verbazende toeneming van het verbruik kan uil de opbrengst in ver schillende jaren blijken. De régie bracht op5-i millioen in 1815; 67 millioen in 1830; 95 mil lioen in 1840; 122 millioen in 1850; 195 mil lioen in 1860; op het budget voor 1875 is de opbrengst geraamd op 287 millioen franken. Dnitsclilaiid.. Na afloop van het officieele beurs-uur te Berlijn (2 uren) bleef tot nogtoe het beursgebouw tot 3 uren geopend. Daar hiervan gebruik wordt ge maakt om eene soort van nabeurs te houden, die, naar de meening van het comité uit den handelsstand, wegens de onsolide zaken die er wor den gedaan, zooveel mogelijk moet worden te keer gegaan, is men thans begonnen met het gebouw te halfdrie te sluiten. De deken Tomaszewski, die tot zes maan den gevangenisstraf was veroordeeld, omdat hij niet wilde zeggen wie in het aartsbisdom Posen als pauselijk delegaat fungeert, is wegens ziekte en daaromtrent ingediend geneeskundig attest voorloopig op vrije voeten gesteld. Volgens bericht uit Straatsburg zullen eenige aandeelhouders van den Parijschen Tempsonder anderen de heeren Claude, Dollfus, Lalance en Köchlin, te Bazel een blad uitgeven onder den naam La Paix, in het Fransch en Duitsch gej schreven, voornamelijk bestemd om in Elzas-Lot- haringen en Zuid-Duitschland propaganda te maken voor de republikeinsche politiek. De dagbladen melden, dat sedert verleden Zondag aan graaf Arnim meer vrijheid is gegeven, zoodat hij zonder toezicht mag uitgaan. Van deze vergunning wordt ruimschoots door hem gebruik gemaakt. Bij de voortzetting van het debat in den rijksdag over de wetten op het rechtswezen, heeft de Beiersche minister van justitie bezwaar ge maakt tegen het denkbeeld om een rijks-hoog gerechtshof ook bevoegd te verklaren in zaken, die uitsluitend behooren tot de bevoegdheid van een bondsstaat. Hij vond het gevaarlijk, voor alsnog verder te gaan dan in het belang der rechtseenheid dringend noodig is en achtte het raadzamer, thans het beginsel van decen tralisatie te huldigen, dan later door de onder vinding er toe genoodzaakt te worden. Van de zijde der andere Beiersche afgevaardigden werd er op aangedrongen, de bevoegdheid der rechtbanken

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2