LEIDSCH DAGBLAD. N0. 4540. A0. 1874. Zaterdag 28 November. STADS-BE RICH TEN. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leidon per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Kommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. rRIJS DER ADVERTENTIES: y Van 16 regelsf 1.05. V Iedere regel meern 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Abonnementen worden dagelijks aangenomen. STENPELING VANf GASMETERS, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien alinea 3 van art. 8 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad n°. 96), bepalende dat de gasmeters tot op 1 Januari 1876 in gebruik, tot 1 Januari 1880 van den ijk zijn vrijgesteld, mits vóór 1 Januari 1876 voorzien van een door den Minister van Binnenlandsche Zaken vast te stellen bijzonder merk, ter aanduiding dat deze overgangs bepaling daarop van toepassing is, Gelet op de beschikking van genoemden Minister, van den 8sten September jl„ houdende bepaling dat het merk, in het aangehaalde wetsartikel bedoeld, zal zijn de ESCU LAAP-STAF; Brengen bij deze Ier kennis van belanghebbenden dat tot stempeling van bedoelde gasmeters door den IJker, chef van dienst, alhier zitting wordt gehouden in het lokaal van den IJk, op de Aalmarkt, naast de gemeente- apotheeken wel Voor wijk VI, op 1, 2, 3 en 8 December, n VII, 9, 10, 15, 16 en 17 December, d VIII, *22, 23 en 24 December, de buitenwijk, op 29, 30 en 31 December, telken dage van des voormiddags negen tot een uur des namiddags. Voorts wordt medegedeeld, dat door den IJker, chef van dienst, van deze bepaling kan worden afgeweken, wanneer de meters niet verplaatsbaar zijn, of wel belang hebbenden verzoeken dat ter vereenvoudiging van de werkzaamheden, de stempeling geschiede ter plaatse waar de gasmeter zich bevindt, zullende in het laatste geval de eigenaar der meters zorg hebben te dragen dat, voor zijne rekening, de hulpmiddelen voor de stempeling en het noodige personeel aanwezig zijn, alsmede dat de nieters geheel gereed zijn om de stempeling te ondergaan. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 October 1874. LEIDEN, 27 November. In hare zitting van heden heeft de Tweede Kamer, na velerlei discussiën, de motie der heeren Van Eek en Bredius ter gunste der inter nationale arbitrage aangenomen met 35 tegen 30 stemmen. Het hoofdstuk buitenlandsche zaken is aan genomen met algemeene stemmen, na de verklaring van den minister, dat de nota betreffende de Oud- Katholieken, opgenomen in het Vaderland, noch door hem, noch door zijn voorganger is verstrekt aan den Duitschen gezant. De discussie over het hoofdstuk justitie is daarop aangevangen. De nestor der hoogleeraren aan het Athenaeum Illustre te Amsterdam, Prof. P. H. Suringar, mocht deze week het voorrecht smaken den dag te her denken, waarop hij 30 jaar geleden zijn ambt aanvaard had, en ontving bij die gelegenheid tal rijke blijken van belangslelling, waaronder ook de gelukwenschen van het Amsterdamsch studenten corps, die hern, namens den senaat, door den rector en ab-actis werden aangeboden. De „Academia Caesarea Leopold. Carol. Germanica Naturae Curiosorum," die haar zetel te Dresden heeft, heeft tot haar lid benoemd Dr. L. Mulder, te Arnhem. Het nieuw lid heeft, over eenkomstig het bij deze in 1652 opgerichte aca demie van oudsher bestaande gebruik, een bijnaam en wel dien van J. A. Stöckhardt ontvangen. De gemeenteraad van Maastricht heeft met algemeene stemmen besloten, voor het in den zomer van het aanslaande jaar te houden taai en letterkundig congres de noodige lokalen be schikbaar te stellen en de kosten der samen komst voor rekening der gemeente te nemen. Het stoomschip Conrad is 24 dezer te Batavia aangekomen de Voorwaarts is den 25sten van Batavia naar Nederland vertrokken. Het stoomschip W. A. Scholten, kapt. Hus, den 12den November van New-York vertrokken, is gisteren te Vlissingen aangekomen. Aan de besturen der gemeenten, hoogheem raadschappen en polders in deze provincie heeft de Commissaris des Konings in dit gewest het noodig getal afdrukken doen toekomen van de circulaire des ministers van justitie aan het O. M. bij de provinciale gerechtshoven betreffende uitstel der executie van gevangenisstraf na den wette- lijken termijn. Door de Haagsche onderofficiers-vereeniging van het regiment grenadiers en jagers onder de zinspreuk: „Door oefening grooter" werd Woens dag-avond in de breede en tamelijk lange exercitie zaal op de kazerneplaats, die in een schouwburg is herschapen, met net decoratief, eene uitvoering gegeven, welke geopend werd door hel gymnastiek- personeel, dat door zijne vlugheid van bewegingen zeer veel bijval verwierf van de vele toeschouwers, waaronder men opmerkte den luit.-kolonel com mandant van het regiment en tal van officieren. De avond werd verder afgewisseld door een muziekuitvoering van een weibezet strijkorkest, voorts door zang en tooneelvertooning. Vooral in het tooneelspel zijn deleden-militairen zeer bedreven. Een Rink tooneel, voorzien van fraaie decoratiën, die de vereeniging verschuldigd is aan de bekwame han den van den kapitein-adjudant en een korporaal bij het regiment, beiden uitmuntende in het schil deren, biedt hun daartoe de gelegenheid. Zeer fraaie costumes enz. maken er een goed geheel van. De ziel dezer vereeniging is de kapitein-adjudant, de heer Ongerboer, wien de lof niet mag worden onthouden, dat hij deze nuttige vereeniging tot zulk eene hoogte heeft gebracht, als men bij deze uitvoering heeft kunnen gadeslaan. Z. M. heeft aan den ijker der maten, ge wichten en weegwerktuigen C. C. Bollee, met ingang van '1 Januari, op zijn verzoek, eervol ontslag uit zijne betrekking verleendde benoe ming van J. Luyk, burgem. van Scherpenisse, tot secr. dier gem., goedgekeurd; benoemd tot burgem. der gem. Groesbeek Jhr. G. J. J. J. M. Dommer van Poldersveldt; tot ridder van den Ned. Leeuw Dr. Joh. G. Mezger te Amsterdam; tot rechter in de arrond.-rechtbank te Hoorn Mr. A. Van Laer, thans kantonr. te Delden; den lsten luit. L. Schneither, van het 3de reg. inf., uit den militairen dienst onlslagen, en hem tot levensonderhoud toegekend een voortdurenden on derstand ten bedrage van 172 'sjaars. Gemengd Nieuws. Te Amsterdam is zekere T., tuin i er s- zoon, in hechtenis genomen, die zich reeds her haalde malen had schuldig gemaakt aan brutale oplichterijen en daarvoor dan ook onderscheidene vonnissen achter den rug had. Door zich uit te geven beurtelings voor baron Van Zuylen, graaf Van Hogendorp of andere aanzienlijken, wist hij relatiën aan te knoopen met verschillende voorname ingezetenen en onder allerlei voorwend sels zich gelden te doen afgeven. Zoo knoopte hij Dinsdag in het Poolsche koffiehuis te Amsterdam een gesprek aan met een jongmensch en gaf zich toen uit voor baron Van Ittersum. Het jonge mensch, die in de stad vreemdeling was, gevoelde zich zeer vereerd met de welwillendheid van den baron, die zich bereid verklaarde den dag verder met hem door te brengen. Om allen schijn van bedrog te vermijden, begaf onze held (met 7 centen in den zak) zich bij een zadelmaker, kocht daar onder scheidene zadels en tuigen, die bezorgd moesten worden bij een voorname familie, waar hij voorgaf te logeeren. Ook koos hij zich daar twee kostbare wandelstokken uit, waarvan hij een aan zijn nieu wen vriend aanbood, om diens genegenheid nog meer te winnen. De zadelmaker haastte zich het bestelde aan 't adres te bezorgen, doch vernam daar, dat er volstrekt geen baron Van Ittersum logeerde, en ook niet verwacht werd. De goede man kreeg terstond vermoeden dat hij bedrogen was, en vreesde het ver lies zijner beide prachtige wandelstokken. Tegen den avond meende hij evenwel gezien te hebben dat de beide heeren zich naar het theater van den heer Van Lier begaven en waarschuwde de politie. Voor deze was 't nu zeker niet gemakkelijk in een volle zaal de twee nog onbekende heeren alleen op eenige aan wijzing uit te visschen. Zij begreep evenwel, dat de beide heeren, na de vermoeienissen van den dag, allicht in de pauseering eens de buitenlucht zouden genieten en b. v. bij Roetemeijer een glas bier zouden gebruiken. Dit vermoeden werd reeds na het eerste bedrijf bevestigdde held, die toen een oude bekende der politie bleek, viel in den val, en het jonge mensch, dat niet weinig verheugd was van zulk een welwillend vriend ontslagen te zijn, was daardoor bevrijd van wellicht nog grooter onaangenaamheden. A. J. F. Monterozzi stond Dinsdag voor het hof van Noord-Holland terecht, beschuldigd van diefstal van gas door middel van binnenbraak. In IS68 had M. aan de directie der Hollandsche gasfabriek kennis gegeven, dat hij geen gas meer wilde branden. De meter was daarop weggehaald en de verbindingsbuis door een dop gesloten. In Febr. 11. werden de buizen in de Utrechtsche Dwarsstraat, waar besch. woonde, vergroot, 'bij welke gelegenheid de daar bezig zijnde werkman een verbindingspijp ontdekte van de hoofdbuis naar de woning van den besch. Daar niemand zich daarin bevond, ging hij bij de onderburen, alwaar hij vernam, dat M. gas brandde en een gaskachel had. Monterozzi, die inmiddels was aangekomen, ontkende dit en ging door de kelder woning naar zijne vertrekken. De werkman ging verslag aan de fabriek brengen waarop twee ge- emplooieerden met hem medegingen. De moeder van besch. nam den sleutel der deur mede, zoodat M. de deur niet kon openen. Na lang aanmanen en wachten gingen de personen door de kelderwoning van M. 's vertrek, alwaar de werkman met de hand den dop wegnam en bemerkte dat het vet zeer versch was. Op de zitting verklaarden de onderburen gas te hebben zien branden in een petroleum-kachel. M. ont kende den diefstal en beweerde steeds petro leum te branden. Het O. M. achtte de schuld wettig en overtuigend bewezen èn door dadelijk bewijs èn door aanwijzingen, en eischte een cel lulaire gevangenisstraf van 4 maanden. Mr, Haas, voor den beschuldigde opkomende, betwistte het direct bewijs, daar men deskundige moest zijn om uit te maken, of het petroleum of gaslicht is, en geloofde dat hier geen diefstal met binnen braak was, daar de leiding in huis het eigendom is van den eigenaar der woning en bijgevolg de huurder den dop mocht afnemen en daardoor volstrekt geen inbraak pleegde, evenmin als hij zich aan diefstal van gas had schuldig gemaakt, zoo hij licht uit de pyp had gebrand, daar het gas evenmin als de pypen aan de fabriek toebe-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1