waarin de brand ontstond, is geheel uitgebrand; de voorgevel is naar heneden gestort, gelukkig zonder iemand te kwetsen. Een ander perceel in de Korte Wijnstraat heeft ook eenige schade be komen, terwijl verder de tegenoverliggende panden door de felle hitte als geblakerd werden. Tegen den middag was de brandweer het vuur meester, doch nog tot in den avond gaven de stoomspuiten water, om het rookende en smeulende puin uit te dooven. Nadat men te Sassenheim ruim een jaar van de longziekte bevrijd was gebleven, is zij thans aldaar weder uitgebroken op eene weide van de wed. P. Van den Berg. Vr ij dag-nacht is te Amsterdam een welgekleed jongmensch op het Spui in het water geraakt; door een nachtwacht werden pogingen tot redding gedaan, die echter vruchteloos waren. Zaterdag-ochtend te halfzes werd het lijk opge haald. Bij arrest van het provinciaal ge rechtshof van Limburg is P. J. Ahn, oud 26 jaren, schoenmaker, geboren en wonende te Richterich (Pruisen), thans te Maastricht in hechtenis ter zake van hier te lande uitgeven en in omloop brengen van valsche Duitsche thalerstukken, tot eene eenzame opsluiting van één jaar en eene geldboete van f 50 veroordeeld. Naar aanleiding van het bericht omtrent de opsporing en aanhouding der twee Italiaansclie matrozen, die verdacht worden van moord, is een schrijven ontvangen van den kapi tein van het schip, tot welks equipage die matrozen hebben behoord, den heer G. B. Bancalari. De kapitein verklaart, dat hij reeds twee dagen na den moord de twee matrozen als deserteurs heeft opgegeven en een rapport van desertie, alsmede hunne zakboekjes en gage-rekening bij het Itali- aansche consulaat te Rotterdam heeft ingediend. Hij schrijft voorts, dat zoo hij de ontsnapping der twee matrozen had willen begunsligen, hij niet verscheiden malen aan de politie zou hebben toe gestaan aan boord te komen en het schip te visiteeren, en ook niet aan de politie zakboekjes of paspoorten der bedoelde matrozen zou hebben laten zien, waaruit de politie aanwijzingen kon putten. Voorts verklaart de kapitein, dat bij niet zonder zijn equipage voltallig te maken vertrokken is, daar hij, geen Italianen kunnende vinden voor de geheele reis, Hollandsche „rHnners" heeft aan genomen. Ieder Franse liman gebruikt gemid deld 5 lucifers per dag, dat wil zeggen, dat in eene maand in Frankrijk 4600,000,000 lucifers worden gebruikt. Hieruit volgt, dat in Frankrijk per jaar, alleen voor het gebruik van lucifers, 75,000 stères hout noodig zijn. Een ander voor beeld van houtconsumlie levert het kinderspeel goed. Bij voorbeeldte Parijs alleen worden in eene maand 200,000 dozijn kindertrommen gemaakt, of per jaar 30,000,000 trommels en 60,000,000 trommelstokken. De firma Villers-Cotterets voor ziet bijna geheel in deze behoefte, en heeft daar toe ongeveer een bosch van 20,000 hectaren noodig. BUITENLAND. Prankrlj li. Terwijl Frankrijk nog treurt over het verlies van den verdienstelijken Francis Gamier, is reeds weder het bericht gekomen van den dood eens Franschen reizigers van wien men terecht de beste verwachtingen koesterde. Kapitein Fau nam deel aan de Fransche expeditie in Birma, welke op het einde van 1873, in den vorm van een gezantschap, ter regeling van de handelsbetrek kingen tusschen Birma en Frankrijk uit Europa vertrok. Toen het gezantschap terugkeerde, bleven kapitein Moreau en Fau achter. Na nog drie maanden te Mandalay, de hoofdstad, gebleven te zijn, vertrokken zij naar Mone, een stad van 20000 inwoners. Zij vormden het plan het land tusschen den Irawaddy en den Saloean te door reizen en van daar naar Kiang-Hong aan den Mekong op te breken. In de bosschen en rijst velden, welke Mone omgeven, heerschen tegen het laatst van Mei kwaadaardige koortsen, welke Fau, juist toen de reizigers op het punt ston den te vertrekken, zoo geducht aantastten, dat hij den llden Juli van dit jaar overleed, na een ziekte van slechts weinige dagen. Het lijk is in een kist van teakhout naar Mandalay gebracht en zal naar Frankrijk vervoerd worden. De Moniteur Universel wil weten, dat wanneer de nationale vergadering niet besluiten kan de constitutioneele wetten aan te nemen en het Septennaat op ernstige wijze te grondvesten, de regeering zich beijveren zal den staat van zaken, zooals die op wettige wijze den 20sten November 1873 gevestigd is, langs administratieven weg te handhaven en dien door al de partijen te doen eerbiedigen. Men kan er dus op rekenen zegt het blad dat het gezag van den maar schalk zeker duren zal tot den termijn, door de nationale vergadering bepaalddat wil zeggen dat het Septennaat niet vóór 20 November 1880 eindigen zal. Ofschoon de betrekkingen tusschen de Fransche en de Spaansche regeering in den laatsten tijd aanmerkelijk verbeterden, bleef de heer De Na- daillac steeds prefect van het departement der Basses-Pyrenées. Volgens de France zal ook op dit punt gehoor worden gegeven aan de klachten uit Madrid. Meldende dat de heer De Nadaillac dezer dagen een langdurig onderhoud had met den president der republiek, deelde de France mede, dat hij te Parijs zal blijven tot nader order. Het Memorial diplomatique zegt, dat de nieuwe, in Egypte op te richten rechtbanken den 15den Januari zullen geopend worden. De leden der rechtbank moeten zich voor vijf jaren ver binden, tegen een salaris van 30,000 fr. per jaar, en de toezegging van een jaar salaris in geval van overlijden en in geval de rechters, na ver loop van vijf jaren, hunne verbintenis niet kun nen of willen hernieuwen. Duitschlancl. De minister-resident te Rio, de legatieraad Uebel, is benoemd tot buitengewoon gezant en ge volmachtigd minister aldaar. De giften voor de noodlijdenden door den brand te Meiningen bedragen ruim een half millioen gulden. Volgens de Köln. Zeilung blijft er, na aftrek van zeer ruime vergoeding aan alle parti culieren wegens werkelijk geleden schade, nog een saldo, waarover het stedelijk bestuur zal beschikken. Eindelijk is het beslist, waar het monument ter eere van den minister Von Stein te Berlijn zal worden geplaatst. Na allerlei bezwaren is thans definitief eene plek op het Donhofs-plein aange wezen De heer Von Forckenbeck heeft Zaterdag- in den rijksdag verklaard, zijne herbenoeming tot president aan te nemen. Op de interpellatie van den heer Winterer over handelingen van ambtenaren jegens personen in Elzas-Lotharingen die de Fransche nationaliteit hebben aangenomen, heeft de rijkscommissaris Herzog geantwoord, dat die personen Fransche onderdanen waren en de Duitsche regeering aan een lid van den Duitschen rijksdag niet het recht kan toekennen, voor hen als verdediger op te (reden. Wanneer er een schending heeft plaats gehad van de rechten, waarop zij als vreemdelingen aanspraak hebben, dan ligt het op den weg hunner regeering, voor de handhaving van die rechten langs diplomatieken weg op te komen. In één der door den interpellant genoemde gevallen heeft dit plaats gehad en loen is de gearresteerde per soon op aanvraag der Fransche regeering op vrije voeten gesteld. Van de overige gevallen heeft de interpellant eene onjuiste voorstelling gegeven. Nadat de heer Windthorst vervolgens had aanbe volen, in dergelijke gevallen, als waarvan in de interpellatie sprake was, zooveel mogelijk conside ratie te gebruiken, werd de zaak hiermede als afgedaan beschouwd. Spanje. De Iberia is gestraft met eene boete van 1000 pesetas, omdat dit dagblad een artikel op nam, waarin de Fransche regeering wordt aan gevallen, omdat zij den heer De Nadaillac niet afzet, en omdat het eene correspondentie plaatste, waarin de heer De Chaudordy wordt beschuldigd een agent der Alphonsistische partij te zijn. De Daily News meldtNa het afnemen van den storm zijn de troepen ingescheept in acht transport- en vier oorlogschepen. Na het vertrek der troepen zijn bij Renteria de brand stichtingen weder begonnen en zijn eenige hui- zen bij die stad nagenoeg verbrand. Twee dag. blad-correspondenten werden dicht bij Hernani door de Carlisten gevangengenomen en naar Andova vervoerd, doch de Carlistische generaal Egana, de opvolger van Ceballos in Guipuscoa, heeft hen -terstond in vrijheid gesteld. Aldaar zyn twee bataljons Carlisten en te Tolosa vijf. De Carlisten herstellen zich van den indruk dien het échec bij Irun op hen had gemaakt. <jri"OOt-Oi*i t; n 1 nië. Naar men nader verneemt zijn bij de ontplof fing in de steenkolenmijn te Warren Vale 23 menschen omgekomen en werden er 4 gekwetst. - Een telegram uit Cape Coast Castle meldt, dat aldaar een gerucht in omloop is, luidens hetwelk koning Coffi Calcalli zou afgezet zijn, en zou opgevolgd worden door zijn neef Quacoc Duah. Indien een verhaal in de New-Yorker bla den geloof verdient, zou er thans een per soon gevonden zijn, die van 't overlijden van sir Roger Tichborne (den echten ditmaal) zou ge tuige zijn geweest. De persoon iif quaestie, George Claridge, thans te Honolulu woonachtig, verzekert, dal hij in 1855, op een afgelegen eilandje in den Stillen Oceaan, Sidney-Island, aan sir Roger de oogen sloot, 't Schip waar Claridge matroos op was, had sir Roger en nog een anderen schip breukeling in een open boot op zee zwervende ge vonden en die twee waren de éénig overgeblévenen van de equipage der verongelukte Bella 't schip waarmee sir Pmger uit Rio-Janeiro moet vertrokken zijn. Hij, Claridge, was rnet nog eenige manschappen en den zieken sir Roger op Sydney-Island ach tergelaten, om tripang te visschen. Doch spoed:: was sir Roger aan de gevolgen van de doorge stane ellende bezweken. Claridge heet nog een papier te bezitten, waarop sir Roger kort voor zijn dood met het bloed van een vogel eenige woorden neerschreef. Telegrammen. MADRID, 21 November. De Imparcial bevit het verslag der commissie, belast met het onder zoek van een voorstel betreffende de reductie de staatsschuld. De commissie is van oordeel, daté schatkist slechts '1 pCt. zal kunnen betalen, me nu, maar zoodra men tot den normalen toestand zal teruggekeerd zijn. PARIJS, 22 November. Het gerucht, dat de heeren De Cumont en Tailhaud ontslag zouden vragen, is valsch. Het bericht, dat de heeren Desjardins en Chevreuil ontslagen zouden worden, heeft zich niet bevestigd. De heer Chauflard Jr. verlaat zijne betrekking bij het kabinet van den minister van onderwijs en wordt benoemd tol auditeur bij den raad van state. BELGRADO, 22 November. De zitting der Skupschina is geopend. De vorst heeft in de troonrede melding gemaakt van de eervolle ont vangst, die hem te Konstantinopel en bij zijn bezoek aan het hof van Rumenië is ten deel gevallen, alsook van zijne samenkomst met andere vorsten en staatsmannen, welk een en ander voor Servië zeer nuttig kan zijn. Na de aankondiging van verschillende wetsontwerpen verzocht hij, in overweging te nemen of hel niet noodig zou zijn de grondwet te wijzigen in liberalen zin. BERLIJN, 23 November. De Pruisische Bant heeft het wissel-disconto tot op 6 pCt. en den koers der beleening tot op 7 pCt. verhoogd. PARIJS, 23 November. Bij de verkiezingen voor de gemeenteraden hebben de republikeinen de overwinning behaald te Lyon, (34 van de 36), Rijssel, Auch, Albi, Valenciennes, St.-Etienne, Dijon, Alais, Grenoble, Havre, Cambrai, Périgueux, Angers, Limoges, Nantes, Brest (3-4), Digne, Laval, Cherbourg, Aries, Villeneuve-sur-Lot, Hyères, Brives en Figeac. Te Draguignan en Pézénas zal eene herstemming moeten gehouden worden. Te Montpellier is alleen de republikein- sche lijst in aanmerking gekomen. Te Marseille hebben de radicalen met eene groote meerder heid van stemmen op de gematigde republikeinen gezegevierd. Laatste berichten. In de zitting der Tweede Kamer van heden hebben hij de algemeene beraadslagingen over de

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2