LEIDSCH DAGBLAD. N'. 4536. A0. 1874. Dinsdag 24 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regel?f 1.05. I Iedere regel meern 0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. BERICHT. Met 1 December begint een nieuw kwartaal vau bet Leidseli Dagblad. Zij, die zich alsdan op deze courant abonueeren, ontvangen de nog ver schijnende nummers tot dien datnm gratis. STADS-BERICHTEN. STEMPELING VAN GASMETERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien alinea 3 van art. 8 der wet van 8 Juli 1874 (5iwhblad n°. 96), bepalende dat de gasmeters tot op 1 Januari 187G in gebruik, tot 1 Januari 1880 van den ijk zijn vrijgesteld, mits vóór 1 Januari 1876 voorzien van een door den Minister van Binneniandsche Zaken vast te lellen bijzonder merk, ter aanduiding dat deze overgangs bepaling daarop van toepassing is; Gelet op de beschikking van genoemden Minister, van den Ssten September jl„ houdende bepaling dat het merk, n het aangehaalde wetsartikel bedoeld, zal zijn de ESCU LAAP-STAF; Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat ot stempeling van bedoelde gasmeters door den Ijker, thef van dienst, alhier zitting wordt gehouden in het okaal van den IJk, op de Aalmarkt, naast de gemeente- apotheek, en wel a V, op 24 en 25 November, a VI, 26 November, 1, 2, 3 en 8 December, VII, d 9, 10, 15, 16 en 17 December, VIII, a 22, 23 en 24 December, de buitenwijk, op 29, 30 en 31 December, ■eiken dage van des voormiddags negen tot een uur des lamiddags. Voorts wordt medegedeeld, dat door den Ijker, chef an dienst, van deze bepaling kan worden afgeweken, vanneer de meters niet verplaatsbaar zijn, of wel belang- lehLenden verzoeken dat ter vereenvoudiging van de werkzaamheden, de stempeling gescliiede ter plaatse waar de gasmeter zich bevindt, zullende in het laatste geval de eigenaar der meters zorg hebben te dragen dat, voor ijne rekening, de hulpmiddelen voor de stempeling en het noodige personeel aanwezig zijn, alsmede dat de meters geheel gereed zijn om de stempeling te ondergaan. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat- ling in de Leidsehe Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 October 1874. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, doet te weten, dat aan den ontvanger der directe be lastingen alhier zijn ter hand gesteld twee op den 20sten dezer maand invorderbaar verklaard Kohieren voor de belasting op bet parsoneel, dienstjaar 1874/5, houdeDde aanslagen voor een vol jaar tl voor negen maaDdenterwijl ieder verplicht is zijn aaDslag t; den bij de wet bepaalden voet te voldoen. En wordt deze door plaatsing in de Leideche Courant afgekondigd. De Bnrgemtester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 23 November 1874. LEIDEN, 23 November. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van Cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen ƒ51.00, ƒ26.00, 5.50 en I 2.60; de laagste 51.00, ƒ25.50, 5.10 en 2.60. Het is nog maar weinig weken geleden schrijft Prof. M. J. De Goeje aan den Spectator de Oost-Indische afdeeling der verzameling Wijkt werd door den aankoop der handschriften door wijlen Prof. Roorda nagelaten, en door een geschenk van Maieische handschriften van den heer Tromp, resident der Zuider- en Oosteraf- deeling van Borneo. Thans weder heeft de heer W. H. De Jong, controleur bij 't binnenlandsch bestuur op Java, een achttal Javaansche hand schriften geschonken, door hem te Banjoemaas verzameld. Ik heb mijn ambtgenoot Kern verzocht, deze te onderzoeken en van hem onderstaande beschrijving ontvangen, die mij te belangrijk voor komt, om enkel in de catalogus-portefeuille eene plaats te ontvangen. Men ziet daaruit, welke diensten de geschriften van Insulinde's bewoners ook voor onze kennis van het volk zelf kunnen bewijzen. En dit moge voor hen, die gelegenheid hebben handschriften te hekomen, een prikkel zijn, om het voorbeeld van de heeren Tromp en De Jong te volgen, en zoo het hunne bij te dra gen tot uitbreiding onzer verzameling, die op weg is belangrijk te worden, maar het ook behoort te zijn voor de eer onzer natie en tot steun der wetenschap. Uit Alphen wordt gemeld: Vrijdag-avond trad in eene vergadering van het alhier gevestigde Nuts-departement als spreker op Dr. J. Ten Brink uit Den Haag, en de wijze, waarop die heer zijne taak volbracht, is eene opzettelijke vermelding waardig. Spreker had tot onderwerp gekozen Vondels treurspel „Gijsbrecht van Aemstel", en hij liep met zijn gehoor dat tooneelstuk door met het doel om de groote waarde van Vondel als treurspeldichter te doen uitkomen. Ofschoon deze boeiende letterkundige voordracht uit haren aard meer bestemd scheen te zijn voor een kring van letterkundigen, was zij zoo ingericht, dat zelfs de minst ontwikkelde hoorders den spreker konden begrijpen, terwijl allen inderdaad eenige uren van waar kunstgenot smaakten. Tot hoofdonderwijzer aan de openbare lagere school te Waddinxveen is benoemd de heer C. C. Regt. De Staatscourant bevat het vierde vervolg der nominatieve opgave van de Europeesche offi cieren, onderofficieren en soldaten, die gedurende de krijgsverrichtingen tegen het rijk van Atjin gesneuveld, gewond of ten gevolge van die krijgs verrichtingen overleden zijn, voor zooverre daar omtrent tot op 8 September 1874 bij het depar tement van oorlog in Ned.-Indië kennisgeving is bekomen. Aan den heer N. J. De Vries te Rotterdam oud-gezagvoerder, is op voordracht van het Konink lijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut, voor het inzenden der laatste extract-journalen van het schip Aeolus, een gouden medaille toegekend door de „Association Scientifique de France." Bij de onthulling van het monument te Ginneken zal het leger vertegenwoordigd worden door den oudsten officier, den oudsten onder officier, den oudsten korporaal en den oudsten soldaat van elk regiment. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevor derd tot doctor in de letteren de heer C. G. Van der Weerd, van Kampen. Het hoofdbestuur van het algemeene vrede bond heeft zich tot Tweede Kamer gewend met een adres, waarin aangedrongen wordt op de aanneming van de vrede-motie der heeren Van Eek en Bredius. De gewone audiënties van de ministers van financiën en van oorlog zullen op a. s. Donderdag niet plaats hebben. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, op a. s. Woensdag. Van 1866 af zijn op particuliere werven voor rekening van het departement van marine gebouwd 36 schepen, waarvan 27 op dergelijke inrichtingen in Nederland. Bij Kon. besluit is de jaarwedde van den commissaris van politie te Hoorn verhoogd met 400, en alzoo vastgesteld op 1400. Bij beschikking van den minister van koloniën is de hoofdonderwijzer H. S. Blekkink ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië gesteld, om te worden benoemd tot onderwijzer 3de kl. voor den dienst daar te lande. Blijkens de officieele Zweedsche courant van den 4den dezer is aan de vreemde schepen de uitvoer van handelswaren toegestaan van alle binnenzeeën, rivieren en kanalen in Zweden, op dezelfde voorwaarden, waarop die van het Maler- meer reeds was toegestaan, te welen, dat die uitvoer rechtstreeks naar buitenlandsche havens plaats hebbe en de schepen aan het tolambt van het betrokken district worden uitgeklaard. Deze vergunning brengt intusschen geene veran dering in de bepalingen voor vreemde schepen die van en naar eene andere binneniandsche haven vertrekken. De kapt.-ter-zee N. M. J. Kroef en de luit.-ter-zee 2de kl. A. A. Escher, beiden laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië en van daar den 11 den dezer in Nederland teruggekeerd, worden met dat tijdstip op non activiteit gesteld. Z. M. heeft bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht in Ned.-Indië benoemd tot offic-van-gezondh. 2de kl. W. Hamaker, arls; aan P. W. P. Rauwenhoff, hoogleeraar te Utrecht, en aan N. De Boer, hoogleeraar te Groningen, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van de kroon van Italië. Z. M. heeft pensioen verleend aan W. Harm- sen, postbode, 105; J. Hulst, ontv. der dir. belast, en acc., f 900J. Van der Mey, deurwaar der der dir. belast., 309Jhr. C. P. H. Tjarda van Starkenborgh, onderdir. 1ste kl. bij den dienst van den rijks-telegraaf te Amsterdam, 428; G. Steen, brievengaarder, 180; C. Koelewijn, opziener der domeinen, S8P. J. Colenbrander, commies 3de kl. hij 's rijks belast, 271P. C. Van Rotten, wed. van J. Tappij Gielen, id. Isle k!., 234. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen is zekere J. J., oud 15 jaar, werkzaam op de fabriek van den heer Van Heukelom alhier, met zijn been met een pees van eene machine in aanraking gekomen, waardoor hij rnel dat lichaamsdeel in een gat van de machine geraakte en daarbij zijn been ernstig heeft gekneusd. Hij is, na door Dr. Van Iperen geneeskundig behandeld te zijn, naar zijne woning vervoerd. Gisterochtend te halfzes brak te Ro t- terdam een hevige brand uit in een perceel aan de Korte Wijnstraat, een paar huizen voorbij de Luthersche kerk. Het uitgestrekte gebouw werd gebezigd tot bergplaats van verfwaren, koloniale waren, tabak en antiquiteiten, terwijl onder het dak eene timmermanswerkplaats was. Hoe en waar de brand is aangekomen, is onbekend. Er bestaat intusschen grond voor de veronderstelling, dat de brand moet zijn uitgebroken aan het achterge deelte van een der bergplaatsen, omdat het vuur zich allereerst mededeelde aan de achtergelegen aangrenzende gebouwen. Twee dier aan het Wolfs- hoek uitkomende perceelen werden zeer zwaar beschadigdhet eene bewoond door den heer G. Van Oordt, het andere door mevrouw Labouchére, dat voor de helft is uitgebrand. De handbrand spuiten, later geholpen door de stoomspuiten, slaagden er in, de vlammen te stuiten, die reeds tot op ligt bordes van een der perceelen aan het Wolfshoek waren doorgedrongen. Het gebouw,

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1