DAGBLAD, N°. 4535. A0. 1874. Maandag 23 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meorn 0.17J. Groolere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. jURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen van: 1°. Weyland en De Fremery, zieders, waarbij zij aan de Gedeputeerde Staten dezer tincie verzoeken om in hunne fabriek aan de Oude ;t een stoomwerktuig van drie paardekrachten te mogen plaatsen; 2°. Jolianna Yermey, huisvrouw van Irnelis Sloos, winkelierster, om petroleum te mogen be- iren m haar huis aan de Oranjegracht n°. 93; 3°. Alber- De Neef, smid, om vergunning tot het plaatsen van vuring in zijn huis aan de Korte Langegracht n°. 19; Willem Frederik Milders, broodbakker, houdende zoek om een bakoven te mogen plaatsen in zijn huis de Groenhazengracht n°. 55°. Willem Breiumer, houder, daarbij verzoekende orn paardenmesl te mogen aren in een gemetselden hak in het perceel in de Irmstraat n°. 8; 6°. Izaak Hou weling, koopman; 7°. jlomon Louwrier, koopman; 8°. Johannes Hermanns ndwehr, broodbakker; en 9°. Gerardus Wilhelmus ,a der Drift, koopman, allen om brandstoffen te mogen gen, respectievelijk in de Prinsensteeg n°. 1, in de enesteeg n°. 35, in de Heerensteeg n°. 2 en aan de delstegracht n°. 8; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari Staatsblad n°. 19) in verhand met dat van 29 April 4 Staatsblad n°. 39); Men te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be iers van de naast bijgelegene en belendende panden, leo opzichte der inforrna'.iên de commodo et incommodo, door Bargerneester en Wethouders zal worden gevaceerd op bet Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 26sten [November aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver- Brn daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de jvilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 21sten November 1874. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 {Slaatsblad 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- open week geen personen aan de Mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaa t- ig in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. D. BRANDELER. Leiden, 21 November 1874. LEIDEN, 21 November. De minister van binnenlandsche zaken brengt er algemeene kennis, dat de commissie, belast iel het afnemen van het praktisch examen van fulp-apotheker, volgens art. 8, en van het examen 'an apotheker, volgens art. 9 der wet van 1 Juni 865, zitting zal houden op Maandag 23 November k. en volgende dagen te Leiden. Wij vestigen de aandacht op de brochure an Dr. L. W. E. Rauwenhoff betreffende het lervormde Weeshuis, bij S. G. Van Doesburgh ilhier verschenen. In een woord aan de Leidsche burgers stelt de schrijver hen op de hoogte van öeze bij de gemeenteraad aanhangige zaak, die de belangstelling der burgerij in hooge mate verdient, en besluit als volgt: Zoo pleit, dunkt mij, alles voor de verwerping aan het voorstel der Gecommitteerden. Mocht evenwel het streven naar bezuiniging in den Ge meenteraad alle andere overwegingen doen zwijgen, dan heb ik ten laatste nog een vraag Zoo al niet het beschreven recht, dan schijnt toch de billijkheid te vorderen, dat de Gemeen teraad zijn eigen beschikkingen over de afloopende subsidie ten opzichte van het Weeshuis, lot het einde toe getrouw nakome. Maar vindt men geen bezwaar om zich willekeurig aan die verplichting Ie onttrekken, wil men tot eiken prijs van de uit beering der subsidie worden ontheven, waarom dan ten minste niet aan de Regenten gevraagd 01 zij, met behoud van het burgerlijk karakter hunner instelling, hunne administratie zonder sub sidie willen voortzetten? De Regenten konden zich dan tot de burgerij wenden met verzoek om contributiën, die hen daartoe in staat stelden. Waarschijnlijk zouden zij niet worden teleurgesteld. Een aantal leden der Herv. Gemeente geven, behalve hunne giften in de kerken, een jaarlijksche contributie aan de Diaconie. Wij hebben nu uit de meiledeelingen van den Kerkeraad vernomen, dat de Diaconie reeds in 1873 in staat was, de renten van een kapitaal van f 40,000 af te zonderen voor de verpleging der weezen. Men mag niet onder stellen, dat die gelden onttrokken zouden worden aan de armbedeeling, en men moet dus wel aan nemen, dat de Diaconie vermogend genoeg is om zulk een belangrijk jaarlijksch bedrag voor andere doeleinden af te slaan. Dit ontheft ons, leden der gemeente, van de verplichting om haar door vaste contributiën te steunen en velen zullen, evenals ik, gaarne wat zij vroeger aan de Diaconie gaven, op het "Weeshuis overdragen, indien dit van de stedelijke subsidie werd beroofd. Althans het kon beproefd worden, of de Regenten bij de gemeen teleden geen vergoeding konden vinden voor de weggevallen subsidie. Wij zouden dan wel reden hebben ons te beklagen over geleden onrecht, maar liever dit, dan dat het Weeshuis kwam onder een bestuur, daf minder waarborgen oplevert voor een goede opvoeding der verpleegden. Toch, laat ons hopen, dat het daartoe niet zal behoeven te komen, dat het voorstel, in het belang der weezen door den Gemeenteraad zal worden verworpen. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 7991 vol wassen personen en van 2835 kinderen. Den 2den December a. s. zal het inwijdings feest plaats hebben van het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. Daartoe zullen 250 heeren en dames dilettanten medewerken. Als solisten zullen optreden mevr. Offermans van Hove, hofzangeres van H. M. de Koningin der Nederlanden, sopraan; mevr. Storm geb. Mauve, alt; de heer B. J. De Goey, tenor; en de heer G. A. J. Goudal, baryton. Het programma zal aldus worden samengesteld: 1Inwijdings-cantate, W. F. G. Nicolaï (woorden van Dr. Wap). 2. Psalm 145, Joh. J. H. Verhulst. 3. De vliegende Hollander, R. Hol. 4. Motett, A. Seiffert. Als directeur treedt op de heer L. Jahn, vroeger orkestmeester en directeur van den kon. Franschen schouwburg in Den Haag. Te Voorschoten zal a. s. Woensdag eene openbare vergadering gehouden worden om de vraag te bespreken of aldaar eene bouwvereeniging kan worden gevestigd. Men verneemt dat reeds 47 aandeelen a f 100 zijn geplaatst. Het stoomschip Koning der Nederlanden, van Batavia naar Nieuwediep, is gisterochtend het Suezkanaal ingegaan; het stoomschip John Bramall is den 14den dezer van Rotterdam te Batavia aangekomen. De gewone audiëntie van den minister van financiën zal op Donderdag 26 dezer niet plaats hebben. In drie afdeelingen der Tweede Kamer is bij de overweging van het wetsontwerp tot vast stelling van de begrooting der Algemeene Lands drukkerij de herbenoeming van den heer C. W. Mieling tot directeur dier instelling ter sprake gebracht. Terwijl men in een der afdeelingen te kennen gaf die herbenoeming met genoegen te hebben gezien, werd in een andere de wenscb geuit, dat door den min. van binnenl. zaken eenige inlichting gegeven werd omtrent de redenen, die hem er toe gebracht hebben, na kennisneming van het verslag der Commissie lot onderzoek van dan toestand en het beheer der Landsdrukkerij, den heer Mieling opnieuw als directeur aan te stellen. In een derde afdeeling keurde men het, zonder in een beoordeeling der verdiensten van den betrokken persoon te willen treden, bijna algemeen af, dal de minister onmiddellijk, slechts een paar dagen na zijn optreden, tot de bedoelde herbenoeming besloten heeft. Men kon die groote haast, na al het gebeurde in deze zaak, niet anders dan onstaatkundig noemen. Ter bevordering van het nuttige doel, door Amsterdams bestuur beoogd, namelijk het stichten eener nieuwe gezonde stadswijk in den Binnen- dijkschen polder, wordt onteigening door de regee ring aangevraagd tot beschikbaarstelling van het geheele terrein tot ophooging en doelmatige inrich ting van stadswege. De nieuwbenoemde muntmeester is niet op even voordeelige voorwaarden aangesteld als zijn voorganger. Een belangrijk deel van het munlloon zal voortaan aan den Staat komen. Uit de memorie van antwoord op de be grooting van financiën blijkt dat de minister een groot voorstander is van de oprichting van post spaarbanken ook in Nederland, en dat hij in dien geest een voorstel zal doen. Hij wil echter de zaak zoo trachten te regelen, dat de nu bestaande spaarbanken, die voor een groot deel uitmuntende diensten bewijzen, en waarvan sommige zeer goed zijn georganiseerd, niet langzamerhand verdwynen of althans zich oplossen in Staatsspaarbanken, maar integendeel zich nog krachtiger uilbreiden. Het Donderdag-avond in den stadsschouw burg te Amsterdam gehouden Caecilia-concert heeft, na aftrek der onkosten, f 2280.50 opge bracht ten voordeele van het Kunstenaarsfonds. In eene door de Amsterdamsche gemeen schappelijke vleeschhouwerij gehouden vergadering zijn de statuten vastgesteld. De Maatschappij stelt zich voor goed en gezond vleesch te leveren, tegen comptante betaling, den prijs door de leden onderling te bepalen, naar evenredigheid der marktprijzen. Verder is nog bepaald dat de Maat schappij als gevestigd zou worden beschouwd, indien voor f 10,000 is ingeschreven, waarvan reeds de grootste helft genomen was, nl. 553 aandee len a f 10; het geheele maatschappelijk kapitaal is bepaald op f 15,000. Nadat nog besloten was de Koninklijke goedkeuring der statuten aan te vragen, werden vijf commissarissen benoemd, en tot administrateur de heer C. A. Gasman. Er heeft zich te Amsterdam eene Commis sie gevormd voor het oprichten van een gedenk- teeken op het graf van den predikant Meyboom. Bij beschikking van den minister van marine is de student voor den milit. geneesk. dienst bij de zeemacht J. W. Koster, op zijn verzoek, eervol uit die betrekking ontslagen. De Staats-courant bevat het besluit van den 7den November 1874, bepalende de plaatsing in het Staatsblad van een additioneel artikel op het tusschen Nederland en de Vereenigde Staten van Amerika op 26 September 1867 gesloten postver drag en op de addilioneele conventie van 10/29 Januari 1870. In dit artikel wordt bepaald, dat het enkele port der brieven, die rechtstreeks tus schen de beide postadministratiën door middel eener lijn van stoornbooten zullen worden uiige-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1