zonder aan de bekende ziekte onderhevig te zijn. De smaak van deze soort munt boven alle andere aardappelsoorten uit. Men schrijft uit Overschie van 17 November aan den Standaard: „Hedenavond tegen vijf uren arriveerde hier van Rotterdam een locomotief met een paar wagens, om, zooals ge woonlijk geschiedt, een lading steenkolen te halen, welke bij de spoorbrug nabij Delfshaven liggen. Op het oogenblik van aankomst was juist de brug open, doch daar men bezig was met de sluiting en deze niet veel tijd vordert, had de brugwachter schoon de brug nog niet gesloten was toch het sein van doorrijden voor de locomotief gegeven, in de meening dat hij alles wel bijtijds in orde zou hebben. De locomotief reed dus door en kwam aan de brug, die nog slechts half ge sloten was. Voor stoppen of remmen was geen tijd meer: het zware lichaam stortte met een donderend geweld door de opening in het water en bleef geklemd zitten tusschen de muren der brug, die op vele plaatsen deerlijk beschadigd is. De stoker was bijtijds van de locomotief gespron gen de machinist kwam in het water terecht, doch gelukkig zoo, dat men hem spoedig kon helpen en hij dan ook met den schrik is vrijgekomen. Persoon lijke ongelukken hebben er dus niet plaats gehad. De brugwachter, die schier zinneloos van schrik, ontsteltenis en angst voor de gevolgen was, is in verzekerde bewaring genomen. Op zijn gedrag is niets te zeggen; hij is een oppassend rnan. Gelukkig dat er eerst anderhalf uur later een passagierstrein moest aankomen. Men voorzag dade lijk in de eerste behoefte door het maken van een noodbrug, zoodat de reizigers bij de brug moeten uitstappen, over de hulpbrug passeeren en dan aan de overzijde in een anderen trein moeten overstappen. Zoolang de locomotief niet is opgehaald, blijft de scheepvaart, die op dat punt nog al druk is, geheel gestremd." Voorts wordt omtrent dit ongeval nog gemeldDe locomotief ligt met het voorste gedeelte onder water, de tender hangt gedeeltelijk op den kant der brug, van welke de eene zijde is vernield; men vreest dat ook de sluis, alsmede de fun deering der brug zijn beschadigd. Door de pachters der schutsluis is tegen de stremming der scheep vaart protest aangeteekend. Men zegt dat de wachter bezig was met een arbeid, welke in de maand November eigenaardig thuis behoort, doch op dat oogenblik minder wenschelijk was. Voor eenigen tijd werd inde garni- zoens-infirmerie te Den Helder een soldaat van het daarliggende bataljon infanterie opgenomen, die blijken sclieen te geven van zwakke geest vermogens. Op zekeren nacht was hij verdwenen en had, zeker in een helder oogenblik, de spaar penningen van een der ziekenoppassers, benevens diens burgerkleederen meegenomen en deze laatste aangetrokken. Weken lang bleef het, in -weerwil van de ijverigste nasporingen, onbekend waar hij zich ophield, doch eindelijk is hij te Amsterdam ontdekt. Van het meegenomen geld en de kleeren was niets meer te vinden. Men zal nu in de eerste plaats een onderzoek instellen naar den staat zijner geestvermogens. Volgens een Belgisch blad is te Rozendaal, in Noord-Brabant, verleden Donderdag het volgende voorgevallen. Een Belg, Jacques Broglia genaamd, die naar Nederland was uitge weken om een veroordeeling wegens een druk persdelict te ontgaan, werd door een landgenoot naar een koffiehuis gelokt, waar zij eenige glazen wijn dronken. Na het verlaten van het koffiehuis werd hij plotseling door zijn metgezel en een ander, die hem opwachtte, naar een gereed staand rijtuig gesleurd. Toen Broglia om hulp riep, trachtten de aanvallers hem door het toebrengen van slagen tot stilzwijgen te brengen. Doch in- tusschen schoten eenige personen te hulp en be vrijdden hem. De aanvallers wisten echter op Belgisch grondgebied te ontkomen. Hun doel schijnt te zijn geweest B. met geweld naar België te voeren. Er is proces-verbaal opgemaakt en ook een aanklacht ingediend bij de Belgische justitie. De arrondissements-rechtbank te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen den fabrikant W. B. Van Amerongen, beklaagd van, in strijd met artikel 4 der wet van 4 April 1869, andermaal gebruik te maken van een plakzegel, wetende dat het reeds gebruikt was. De rechtbank heeft den bekl. schuldig ver klaard aan het hem ten laste gelegde feil en veroordeeld tot het minimum der door de wet bedreigde geldboete, eene namelijk van ƒ50, met subsidiaire gevangenisstraf van 7 dagen. Zij heeft o. a. overwogen dat, ofschoon de wet van 1869 een aanvulling is der zegelwet van 1843, niet de formaliteiten en termijnen van laatstgenoemde wet, maar die van het wetboek van strafvordering van toepassing zijn en voorts beslist dat, wanneer blijkt dat op een plakzegel een handteekening gesteld is, daarin het bewijs ligt van het gebruik en het derhalve niets afdoet of het handelspapier, waarvan het afgenomen en op een ander is over gebracht, al of niet in circulatie is geweest. BUITENLAND. Frankrij li. De ministers hebben zich Woensdag bezig ge houden met de presidenls-boodschap. Deze is nog niet vastgesteld en zal vermoedelijk niet vóór de gemeentelijke verkiezingen vastgesteld worden. Men verzekert, dat het ministerie voor de consti- tuoneele wetten een beroep zal doen op de nationale vergadering, die omtrent den toestand en de moeielijkheden uitspraak behoort te doen, terwijl het ministerie enkel geroepen is het Septennaat te bedienen. Volgens den Moniteur duren de onderhan delingen tusschen het rechter- en linker-centrum nog steeds voort. Nadat het rechter-centrum eene bijeenkomst zal gehouden hebben, die bepaald is tegen de volgende week, zal het aan 't linker centrum een programma voorleggen. Men gelooft dat het in verzoenenden geest zal zijn. JDuitscJiland. Drie Elzasser afgevaardigden hebben bij den rijksdag een voorstel ingediend om de schoolwet voor Elzas-Lotharingen, van 12 Februari 1873, buiten werking te stellen en de vorige school» wet er weder in werking te brengen. De Germania deelt eene interpellatie mede, die de heer Winterer eerstdaags bij [den rijks dag zal indienen en reeds door 29 medeleden is onderteekend. Het is een verzoek om opheldering wegens gewelddadige handelingen in Elzas-Lotha ringen tegen personen die indertyd de Fransche nationaliteit hebben aangenomen, naar Frankrijk zijn verhuisd en nu bij gelegenheid hunne familie in hun vorig vaderland bezoeken. Een dezer per sonen werd, ten onrechte op grond van dienst plichtigheid, door de gendarmerie aangehouden en, toen hij wilde ontvluchten, zoodanig door drie kogels gewond, dat hij aan de gevolgen is over leden. Een ander kwam ook van tijd tot tijd in zijne vorige woonplaats terug en telkenmale werd dan bij zijne ouders eene huiszoeking gehouden, waarbij zij onder zware bedreigingen werden gesommeerd hem uit te leveren. Eindelijk gelukte het, hem te arresteeren. Of de burgemeester der plaats al protesteerde, onder opmerking dat de man een Fransche pas had en met zijne veran dering van nationaliteit alles in behoorlijken vorm was geschied, het hielp niets. Met de handen op den rug gebonden werd hij weggebracht en eerst na verloop van zeven maanden, op verlangen der Fransche regeering, in vrijheid gesteld, met ver goeding van 4 thaler reisgeld. Er is bepaald, dat voor allen, die de Fransche nationaliteit hebben aangenomen en niet binnen den vastgeslelden termijn naar Frankrijk zijn verhuisd, die natio naliteit vervalt. Vandaar dat hun zelfs het stem recht is verleend. Desniettegenstaande worden zij door de politie op allerlei wijze lastig gevallen en worden velen genoodzaakt hunne nationaliteits verklaring schriftelijk in te trekken, onder bedrei ging van anders over de grenzen te worden gebracht. De interpellant vraagt nu, of de regee ring met die feiten bekend is; zoo ja, met welke wet zij meent ze in overeenstemming te kunnen brengen, of anders hoe zij aan dergelijke hande lingen een einde zal maken. Op voorstel van den heer Windthorst(cen- trum) is gisteren de heer Von Forckenbeck bij acclamatie tot eersten president van den rijksdag herkozen. Forckenbeck was niet ter vergadering aanwezig. Graaf ArninVs protest wegens geweigerde terugbetaling zijner cautie en wegens zyne tweede arrestatie is door de raadkamer afgewezen. De rijkswet op de nijverheid bepaalt, d: kinderen beneden de 12 jaar niet geregeld in h brieken mogen werken, dat zij van hun 12de b hun 14de jaar dagelijks minstens 3 uren school onderwijs moeten genieten, niet meer dan Gure; mogen werken, enz. Daar de Pruisische fabrikao ten langs de Nederlandsche grenzen die bepalm op de bij hen werkende Nederlandsche kindere niet toepassen, in de meening dat buitenlands jeugdige werklieden er van zijn uitgesloten, wore nu, ingevolge de rapporten en adviezen der fabriek inspecteuren, daaraan in zoover een einde gemast dat alleen de bepalingen op het schoolgaan mol maar alle overige op werk, werktijd enz. ook o die kinderen zullen worden toegepast. Spanje* Volgens een uit Madrid ontvangen telegram i Bazaine te Madrid aangekomen en is genero: Laserna overleden. In Iiun zijn door Laserna 1500 man t: verdediging van de stad achtergelaten overigs zullen de troepen, die aan de expeditie hdik deelgenomen, naar de Ebro-linie worden ten- gezonden. Telegrammen. BUENOS-AYRES, 16 November De gehet kustlinie is vry, met inbegrip van Dolores, en handel wordt levendiger. KONSTANTINOPEL, 18 November. De E? tische troepen hebben Darfur bezet en de sulk van Darfur is vervallen verklaard van den tro St.-PETERSBURG, 19 November. De Nes en het meer Ladoga zyn na twee dagen vo: met groote massa's ijs bezet. In de bocht n Kroonstadt ligt het ijs vast. De communicaties daar op St.-Petersburg is gestremd. LONDEN, 18 November. De Morning deelt een telegram mede uit Calcutta, dus I dende: Yakub Khan is bij een bezoek aan c emir van Afghanistan om het geschil te regel I over de troonopvolging verraderlijk in de gevJ I genis gezet. LONDEN, 19 November. De maatschappij ib[ I den Varna-spoorweg zal 26 dezer de vervsi 1 coupons der obligatiën en een dividend van 2o\l per aandeel betalen. Voor de Noordpool-expedile zullen wai schijnlijk walvischvaarders uit Dundee gecharle; worden. Sir Leopold Clintock bevindt zid thans voor dat doel te Dundee. Yi regeeringswege zijn maatregelen verordend l: beveiliging van het personenverkeer op de spoo: wegen, vooral die met enkel spoor. Bij nieuw: aanleg zal een stelsel worden ingevoerd, waarde, botsingen kunnen vermeden worden. De verschil lende maatschappijen zijn aangemaand tot omzie I tigheid en waakzaamheid. PARIJS, 20 November. De fabriek van cheru sche producten van den heer Poirier, te St.- Den is gistermorgen in de lucht gesprongen. Versche dene personen zijn gedood of gekwetst en de schal: aan de nabijstaande huizen is aanzienlijk. Het Journal o/ficiel logenstraft de mede deeling betreffende besluiten, in den ministerrad genomen, ten opzichte van de houding, welke lw bij de behandeling der constitutioneele welsont' werpen zou aannemen. Laatste berichten. Heden is van het koloniaal werfdepot te Har derwijk over Utrecht en Den Haag naar Nieuwediep vertrokken het reeds vermelde detachement sup pletietroepen sterk 150 man (waaronder 8 onder officieren) om nog heden te embarqueeren aao boord van het via Suez naar Java bestem^ stoomschip Prinses Amalia. B echtzaken. In de correctioneele zitting der rechtbank van 20 Nov. zijn de volgende vonnissen gewezen: R. v. Z., te Hillegom, wegens misbruik vaa vertrouwen, tot 2 m. cell, gev., geldb. van 12.50 of 1 d. cell. gev. M. V. en G. K., te Nieuw koop, de eerste wegens eenvoudigen diefstal en de tweede wegens medeplichtigheid daaraan, resp' tot 14 d. en 3 m. gev. B. De G. en W. v. d. te Oudewater, wegens idem, de eerste tot 3 m-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2