LEIDSCH N°. 4584. A0. 1874. Zaterdag 21 November. STADS-BERICHTEN. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Noromere0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsi#05. Iedere regel meer0.174. Groolere lettere naar plaatsruimte. PROCES-VERBAAL •n de inlevering en opening van slembriefjes, die ten behoeve der keuze van vier Leden der Kamer van Koophandel en Fabrieken ie Leiden heeft plaats gevonden 20 November 1874. Het bureau van stemopneming neemt in de ter inlevering van stembriefjes bestemde zaal op het Raadhuis plaats, middags te twaalf uren. Het is samengesteld uit den heer Dr. Willem Cornelis Van den Brandeler, Burgemeester, Voorzitter, en de hee- Mr. Lucas Daniel Suringar ea Herman Cornelis Juta, leden van den Gemeenteraad, Stemopnemers. De lijst der kiezers, die bij de verkiezing in aanmer king komt, mitsgaders een exemplaar van het Koninklijk besluit van den 9den November 4851, houdende vaststelling van een Reglement, bevattende algemeene bepalingen be treffende de Kamers van Koophandel en Fabrieken, worden de tafel, voor het bureau staande, nedergelegd. De stembus, na onderzocht en volkomen ledig bevon den te zijn, wordt met twee sleutels gesloten, waarvan de eene door den voorzitter van het bureau en de andere door den heer Suringar, als oudsten stemopnemer, in bewaring wordt genomen. In de stembus zijn briefjes geworpen door de op de ne\ensgevoegde lijst vermelde kiezers. En is dit zonder stoornis der orde afgeloopen. Te twee uren wordt door den Voorzitter verklaard dat de ter inlevering der stembriefjes bestemde tijd verstreken is en daarop de stembus gesloten op de voorgeschreven wijze. Onmiddellijk wordt de bus geopend en bevonden zeven en veertig stembriefjes te bevatten. Dit getal, met de lijst der kiezers, die briefjes heb ben ingeleverd, vergeleken zijnde, is gebleken te zijn even groot als het getal der kiezers. Nadat de briefjes zijn dooreengemengd, worden zij door den Voorzitter een voor een geopend en overluid voor gelezen. Het bureau heeft van onwaarde verklaard geen stembriefje. Het getal der geldige uitgebrachte stemmen is mitsdien geweest zeven en veertig. Van dit getal zijn uitgebracht op de heeren Jan Cornells Zaalberg 45, Herman Cornelis Hartevelt 43, Jan Van Heukelom Junior 42, Dominicus Antonius Sclirellen 36, N. J. Sanders 4, Mr. S. Le Poole 3 stem men, J. Van Lith, Mr. M. H. A. Lisman, P. van Bleiswijk Ris, D. Noothoven van Goor, M. Hartog, H. W. F. Bakker, F. C Gerlings, S. B. Vos, C. J. Leembruggen, A. C. Leem bruggen, D. C. Dros, A. Van Driel, A. Slok en P. Fontein Jr., ieder ééne stem. Hebben alzoo de volstrekte meerderheid van stemmen verkregen de heeren Jan Cornelis Zaalberg, Herman Cor nelis Hartevelt, Jan Van Heukelom Jr. eivDominicus Anto nius Schretlen. Zijn derhalve verkozen lot Leden der Kamer van Koop handel en Fabrieken te Leiden de heeren: JAN CORNELIS ZAALBERG, HERMAN CORNELIS HARTEVELT, JAN VAN HEUKELOM Jr. en DOMINICUS ANTONIUS SCHRETLEN. En zijn tegen deze opening van stembriefjes door de in de zaal aanwezige kiezers geene bezwaren ingebracht. En is na afloop van dit een en ander proces-verbaal opgemaakt, in tegenwoordigheid van allen die zich in de zaal bevonden. Gedaan te Leiden, 20 November 1874. v. d. BRANDELER, Voorzitter. SURINGAR. i c, H. C. JUTA. LEIDEN, 20 November. Bij de heden alhier gehouden verkiezing van vier leden voor de Kamer van Koophandel en fabrieken zijn uitgebracht 47 geldige stemmen. Herkozen zijn de heeren: J. C. Zaalberg, H. G. Hartevelt, J. Van Heukelom en D. A. Schretlen. Wij brengen ter kennis van belanghebbenden dat op Maandag 30 dezer in de Kweekschool voor zeevaart alhier een keuring zal plaats heb ben van knapen, welke bij 's Rijks zeemacht een verbintenis wenschen aan te gaan. In de zitting van de Tweede Kamer van gisteren is na een korte discussie met 34 tegen "18 stemmen een wetsontwerp aangenomen rege lende het beheer der gelden bestemd voor de vol tooiing van het vestingstelsel. De Kamer heeft zich vervolgens naar de sectiën begeven tot onder zoek van eenige wetsontwerpen en zal Maandag middag te 1 uur bijeenkomen tot behandeling der Staatsbegrooting. Blijkens een by het departement van kolo niën ontvangen telegram van den gouverneur-gene raal, dd. 18 dezer, had kolonel Pel den 14den dezer het volgende aan de Indische regeering geseind: De gezondheidstoestand was zeer ongun stig er viel veel regenden vorigen dag had men een cholerageval gehad. Te kotta Alam was eene batterij opgericht, die de rivier tot Longbatla bestrijkt. Gewond waren: luitenant Van den Bran deler (aan den rechterarm) en 15 minderen, waar van 4 ernstig; gesneuveld 1 militair en 1 koelie. De oorlogspartij had twee invloedrijke hoofden afgezet, omdat zij weigerden te vechten. Het volk wil niet meer vechten, als het niet door de hoe- loebalangs wordt aangevoerd. Imam Longbatta wil vechten tot het laatst. [Wegens de late ontvangst gisteravond in eenige nummers niet medegedeeld.] Naar aanleiding van onrustbarende geruch ten, die in omloop schijnen te zijn omtrent de stoomboot Conrad, wordt door het in Den Haag gevestigd agentschap der stoombootmaatschappij „Nederland" meegedeeld, dat gistermorgen recht streeks van de directie der Maatschappij een tele gram is ontvangen, waarin zij verklaart, dat er hoegenaamd geen grond beslaat tot ongerustheid over de Conrad; dat het stoomschip in de beste orde den 31sten October van Suez is vertrokken, en dat deze geruchten vermoedelijk aan kwaad willigheid te wijten zijn. Volgens het programma voor de onthulling van het gedenkteeken te Ginneken, op 30 dezer, zullen de Koning en de koninklijke prinsen aan het station Breda ontvangen en naar het kerkplein te Ginneken begeleid worden. Na de onthulling worden toespraken gehouden door het oudste mili tair lid der commissie, generaal graaf Van Limburg Stirum, door het gemeentebestuur en het kerkbe stuur. Door de vorstelijke personen zal een bezoek gebracht worden aan de graven van Chassé, Seelig, De Boer en Van Deventer. De arr.-rechtbank te Amsterdam heeft voor de vaceerende plaats van kantonrechter in het 2de kanton aldaar een nominatie opgemaakt, be staande uit de heeren: Mrs. Jhr. J. P. Ploos van Amstel, griffier bij het 2de kantongerecht, O. L. G. F. Aberson, kantonrechter te Nieuwer-Amstel en J. P. Huijser, kantonrechter te Medemblik. De Kamer van koophandel en fabrieken te Zutfen maakt aan belanghebbenden bekend, dat zij, naar aanleiding van in omloop zijnde geruch ten, volgens welke met 1 Jan. in Duitschland eenige Duitsche munten en Kassenscheine" buiten koers zouden worden gesteld, informatiën daaromtrent heeft ingewonnen bij de Kamer van koophandel te Keulen en van dit college heeft vernomen, dat ten 'gevolge der Rykswet van 30 April jl. in plaals der „Kassen- en Darlehnscheine" door Duitsche Staten uitgegeven, zullen komen „Reichskassenscheine", die na gereedmaking, welke in de eerste weken des volgenden jaars le ver wachten is, aan de Duitsche regeeringen zullen worden uitgereikt om uiterlijk l Juli 1875 haar papierengeld (Kassen- en Darlehnscheine) na open bare bekendmaking met de „Reichsscheine" te doen verwisselen en zoo spoedig mogelijk in te trek ken. Voorts dat na 1 Jan. 1876 niemand meer ver plicht zal zijn tot aanneming van „Kassenscheine" der Duitsche Staten met uitzondering van open bare kassen van den Staat, welke ze uitgegeven heeft, over het einde van welke inwisseling nog niets is bepaald; dat in den omloop van „Kassen- en Darlehnscheine" der Duitsche Staten tot 1 Jan. 1875, wettelijk geen verandering is gebrachten dat van buitenkoersstelling van Duitsche zilveren mun ten, die steeds drie maanden te voren openlijk moet worden bekend gemaakt, tot 9 dezer niets bepaald was. Z. M. heeft opgeheven de ontvangkantoren der directe belastingen en accijnzen te Geerlrui- denberg c. a., te Raamsdonk en te Terheijden c. a., zooals die thans bestaaningesteld de ont vangkantoren te Geertruidenberg c. a., bevattende de gem. Geertruidenberg en Raamsdonk; te Zwa- luwe c. a., bevattende de gemeenten Zwaluwe, Terheijden, Made en Drimmelen; benoemd tot rijksontvanger te Geertruidenberg A. P. Van Beuse- kom, te Zwaluwe V. J. F. Van Steenacker. Z. M. heeft aan Dr. L. J. De Jongh, in Den Haag, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder der orde van het Legioen van Eer, en van de versierselen van offic. der orde van Medjidié; benoemd lot procureur-generaal bij het prov. gerechtshof in Zuid-Holland Mr. H. Machielsen, thans procureur-generaal bij het prov. gerechtshof in Overijsel, zijnde de benoemde tevens tijdelijk belast met de functiën van directeur van politie in Zuid-Holland; met ingang van 1 Dec. tot griffier bij het kantongerecht te Woerden Mr. J. W. G. De Jonge van Ellemeel, advocaat te Oostkapelle; den officier-van-gezondheid 2de kl. F. L. Philipsen, van het personeel van den ge- neesk. dienst in Ned-Indië, thans met verlof, voor den tijd van éen jaar gedet. bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht hier te lande. Gemengd Nieuws. Uit Wassenaar wordt ons gemeld: Woensdag-avond is op het strand alhier een schip aangekomen, geladen met hout, balken enz., het welk door de hooge zee geheel doormidden is geslagenhet schip is vermoedelijk van Duitsche afkomst. Waarschijnlijk is de bemanning gered, omdat er hoegenaamd geen levensmiddelen voor handen waren bij de aankomst. Woensdag is door de politie te Rot terdam aangehouden een geslacht rund, dat per Moerdijksche stoomboot aldaar was overgebracht en voor een vleeschverkooper was bestemd, maar door de keurmeesters voor de consumtie is afge keurd en vervolgens op last der politie vernietigd. Uit Maassluis wordt gemeld dat de Duitsche schoener Ertiile, kapt. Angerstein, van Straalsund, met granen geladen, bij Monster is gestrand. De bemanning is gered door de red dingsboot van Terheijden. Het schip is vermoe delijk weg. Te Purmerende is Woensdag, terwijl men bezig was in een oud, bouwvallig huis turf op te hyschen, het bovenste gedeelte van den gevel naar omlaag gevallen, met het gevolg dat een man, vader van twee kinderen, het ongeluk had onder het puin bedolven te raken. Onmiddel- l'yk werd hij naar het gasthuis vervoerd. Meri vreest dat hij er het leven bij in zal schieten. Uit Assen wordt gemeld: Deproeven, genomen met aardappelen uit Noord-Amerika, de zoogenaamde „rozen-aardappels," zijn buitenge woon geslaagd. De opbrengst was bijna driemaal zoo groot als van andere soorten, terwijl die aardappelen op de schraalste gronden welig tieren,

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1