eenige dagen mocht toegestaan worden. Als resul taat van al die discussiën besloot de raad toch met 14 tegen 12 stemmen het dagelijksch bestuur op te dragen zich in deze tot den minister te wenden. Aan de procureurs-generaal, officieren van justitie bij de arr.-rechtbanken en ambtenaren van het Openbaar Ministerie bij de kantongerech ten in Nederland heeft de procureur-generaal bij den Hoogen Raad de volgende circulaire gericht Het is bekend, dat ten aanzien van de rech terlijke machtiging, te verleenen voor den verkoop van onroerende goederen, aan meerderjarigen en minderjarigen gezamenlijk toebehoorende, vooral na de wet van 18 April 1874 Staatsblad n°. 68), verschil van opvatting omtrent de bevoegdheid bij rechtbanken en kantonrechters in ruime mate zich heeft geopenbaard. Vermits eene meer vaste regeling omtrent die bevoegdheid, vooral in het belang der rechtzoekenden, mij hoogst waarschijn lijk voorkwam, heb ik gemeend, in het belang der wet, eene beslissing van den Hoogen Raad te moeten uitlokken op dit rechtspunt, in eene zaak, waarin eene arrondissements-rechlbank zich onbevoegd had verklaard van een zoodanig ver zoek kennis te nemen, doch welke zaak in kracht van gewijsde was gegaan, doordien door de ver zoekers in die rechtspraak was berust en door hen eene beschikking van den plaatselijken kan tonrechter, Ier zake van denzelfden boedel en hetzelfde onroerend goed, ten gunste was verkregen. De Hooge Raad heeft op mijn requisitoir in deze beslist en was met mij van oordeel, dat in die zaak de bevoegdheid tot kennisneming en beschikking, door de wet van 18 April 1874, Staatsblad n°. 68) niet geacht kon worden te zijn overgegaan op de kantongerechten. Ik heb de eer, ter bevordering zooveel moge lijk van eene in deze hoogst wenschelijke een heid van jurisprudentie, u hierbij te doen toe komen een afschrift van 's Hoogen Raads arrest, met verzoek om de colleges, waarbij gij fungeert, met dat afschrift in kennis te willen stellen en daardoor de eenheid van jurisprudentie op dit punt te willen helpen bevorderen. Het onlangs door den minister van binnen- landsche zaken namens den Koning ingetrokken ontwerp van wet, tot rangschikking van dysenterie onder de wet op de besmettelijke ziekten, is thans wederom bij de Tweede Kamer ingediend. Gelijk men weet, was tijdige vaststelling dier wet niet meer mogelijk, daar 24 Oct. jl. de termijn was verstreken, gedurende welken het kon. besluit betreffende de dysenterie van kracht is. Het stoomschip Prins Hendrikkapt. M. C. Braat, is gistermorgen van Greenock naar Nieuwediep vertrokkenhet stoomschip Maas% kapt. Chevalier, Maandag 16 dezer te New-York aangekomen. Zr. Ms. schroefstoomschip Curasao, onder bevel van den kapt.-ter-zee J. A. Vandevelde, is den 17den dezer van Lissabon vertrokken, met bestemming naar Rio de Janeiro. Aan boord was alles wel. Gemengd Nieuws. Hedennacht had J. De R., een knaap van elf jaren, het ongeluk van een schip in de Haven alhier overboord te vallen. Zijn lijk is des morgens gevonden. Gistermiddag omstreeks vijf uren voer door den Vliet nabij den molen van den heer M., onder Zoeterwoude, een schuitje, waarin een vrouw gezeten was en dat door den man getrokken werd, toen van de andere zijde een groot schip kwam aanvaren. De jager van het laatste vaartuig had de onvoorzichtigheid door te varen, zonder de lijn over te werpen, zoodat de vrouw door de lijn werd gegrepen en in den Vliet geraakte, waaruit zij met groote moeite door eenige aanwezigen op het droge werd gebracht. Met eene hevige worsteling van den man der drenkeling en den jager eindigde het drama. Voor het provinciaal gerechtshof in Zuid-Holland werd gisteren bepleit de vordering van de Oost-Indische Maatschappij van administratie en lijfrenten, thans in liquidatie, gevestigd te Amsterdam, ingesteld tegen de handelsvennootschap onder de firma A. Van Hoboken en Zonen, koop lieden en scheepsreeders te Piotterdam, waarbij werd gevraagd de storting van het bedrag van 25 aandeelen in de maatschappij. De vennootschap was over deze vordering verwonderd, daar 't be kend was dat de 25 aandeelen in Januari J870 in Indië op eene publieke veiling waren verkocht voor 22,500 en wel aan de handelsvennootschap Dumonler en Co., kooplieden te Batavia, die hoewel op eigen naam koopende, de tusschenpersonen waren van het Indisch Bestuur der Lijfrenten-maatschappij, terwijl mede bleek dat de aandeelen later aan het hoofdbestuur te Amsterdam waren opgezonden en de koopsom uit zijn kas was betaald, zoomede dat dat bestuur zich als eigenaar van die aandeelen deed gelden. De koopers der aandeelen werden door de verkoopers, die zich niet meer als eigenaren beschouwden, in vrijwaring geroepen, doch de maatschappij bleef op betaling aandringen, daar de aandeelen niet overgeschreven waren, en vor derde, met het oog op de statuten, de benoeming van arbiters om dit geschil te doen beslissen. Deze vordering werd door de Rotterdamsche rechtbank toegewezen, maar de handelsvennootschap Van Hoboken en Zonen teekende appèl aan. Zij acht zich door het vonnis, ten aanzien van de benoe ming van arbiters, bezwaard en beweert dat thans een geheel ander persoon tegenover haar staat dan art. 36 der statuten bedoelt. Dit gevoelen werd gisteren door de advocaten Mrs. Kappeijne van de Coppello en Vlielander Hein nader toegelicht. Voor de lijf renten-maatschappij, in liquidatie, werd het vonnis verdedigd door Mr. A. 8. Van Nierop, van Am sterdam. De uitspraak deelen wij later mede. Het defect-worden der spoorweg brug over de Delfshavensche Schie is ontstaan doordien een locomotief zonder trein in de open staande brug reed. Alle reizigers naar en van Rotterdam moeten, ten gevolge van dit ongeval, nabij de brug uitstappen, en over eene tijdelijke brug loopen, om aan de overzijde in een anderen trein over te stappen. Naar men met zekerheid verneemt zijn te South-Shields, nabij New-Gaslle, gearres teerd de twee Italiaansche matrozen, die verdacht worden in de vorige week te Rotterdam den manslag op zekeren Van der "Wiel te hebben ge pleegd. Het is de justitie gelukt hun spoor te volgen over Antwerpen naar de plaats hunner aanhouding, waar zij waarschijnlijk weder zouden worden opgenomen door het schip, dat zij te Rotterdam hadden verlaten en dat, zonder dat de bemanning was aangevuld, Zondag-ochtend met bestemming naar South-Shields het anker had gelicht. Een inspecteur van politie, van de noodige stukken voorzien, was echter den kapitein van het schip vóór. Ten gevolge van hel bestaande traclaat zal tot hunne uitlevering door de Engel- sche regeering vergunning kunnen worden ge geven. Van Vianen werd Maandagjl. geboeid naar Gorcum overgebracht en ter beschikking van den officier van justitie aldaar gesteld een arbeider, verdacht van in den nacht tusschen 12 en 13 October jl. op de steenfabriek de Middelwaard onder Vianen een diefstal met inbraak te hebben gepleegd. Men meldt uit Middelburg: Sedert een paar dagen zwierf hier rond, zonder nacht verblijf te hebben, een persoon, netjes gekleed, omstreeks 50 jaren oud en niets sprekende dan Engelsch. Zondag 11. meldde hij zich op een der buitensingels bij eenige bewoners aan om nachtverblijf, te kennen gevende dat hij niet in de stad wilde komen; op hunne weigering ver toonde hij een groot aantal Engelsche goudstukken en een pak Engelsch bankpapier, ter waarde van ongeveer ƒ5000. De politie heeft hem naar zyne herkomst gevraagd, doch daar hij niet in het bezit is van papieren en alleen eene zeeplaats in Engeland konde noemen, van waar hij gekomen zou zijn, is een nader onderzoek ingesteld. De man houdt thans geheel vrijwillig nacht en dag op het politie-bureel zijn verblijf, en wil het niet verlaten; hij gebruikt er zijn middagmaal en be kommert zich niet over de belangrijke som, die de commissaris van politie onder zijn berusting heeft genomen. Wederom heoft eene te Heerlen ge houden boring, ditmaal in de nabijheid van den Chorisberg, tot de ontdekking geleid van eene steenkolenlaag, die naar het zich laat aanzien, van aanzienlijke uitgestrektheid en groote waarde i.- De werkzaamheden, die dit zoo gelukkig en L moedigend resultaat hebben opgeleverd, waren eer op 26 October 11. aangevangen en slechts tot eeo diepte van ongeveer honderd meter doorgezet; i hadden plaats volgens de nieuwe hydraulisch methode, onder leiding en toezicht van den incre nieur-boormeester Przibilla, van Keulen. De ot vonden kool schijnt vel- en gaskool te zijn t bijgevolg tot de edelste en kostbaarste soort t behooren. Door de zich zoo snel opvolgende on! dekkingen komt men allengs tot de overtuigd dat dit district een uitgestrekt kolenveld is, <]i een belangrijken nationalen schat ver tegen woo: digt en voor de bewoners dier streken n[ vruchten voor de toekomst belooft. De stoomboot Lionvan Londen o; Harlingen varende, heeft Maandag een schoeut: thuis behoorende te Pekel-A en gevoerd do: kapitein Kuiper, overzeild, zoodat het schip onrnrj dellijk is gezonken. De equipage is door de Lm gereddoch een Engelsch matroos, die, zoo rut zegt ter redding der manschap, op den schoeuc oversprong, is verdronken. Men meldt uit Terschelling: Hetot stuimige weder heeft vele rampen veroorzaÉ Behalve een paar strandingen, ten gevolge vi hevige noordwestenslormen, is de Noordzee vol dij vende balken en wrakhout. Een rukwind, vergeie van hevige hagelbuien, woedde op onze kust a kwam zoo onverwacht, dat de zeelieden geen li hadden de zeilen behoorlijk te bergen of anke uit te werpen. Yan een der grootste, hier te Li behoorende Zuiderzee-vaartuigen sloeg plotseli de mast overboord; gelukkig kwamen eenige>i; sobers uit Vollendam de in nood verkeerea zeelieden te hulp en werd het vaartuig hier de haven gesleept. In hetzelfde weder verloor e; der loodsbooten de sloep. Men roemt zeer de: nieuw gebleken hulpvaardigheid en den moedi Vollendammer visschers. Door Dr. A1 phonse Windelincx,; Brussel, die een speciale studie heeft gema»! van de genezing van kanker en andere ziekJ van dien aard en wiens hulp in den laatstenïl door vele patiënten o. a. te Rotterdam v.d| ingeroepen en die te dezer zake strafrechtelijk wè vervolgd, is aan Z. M. den Koning een requt ingediend. Hij had vergunning verzocht in ons lat de geneeskunst te mogen uitoefenen, doch hij L schikking van den minister van binnenland sche zaken werd hem te kennen gegevta dat aan zijn verzoek niet kon worden vet daan, op grond dat Brussel, des adressants woo: plaats, niet gezegd kan worden langs de Nedt; landsch-Belgische grenzen te liggen. By zijn reque meent hij aan Z. M. in overweging te mo-ia geven, of een wet, welke voor specialiteiten de adressant de landsgrens als grens van weri zaamheid aanwijst, uit eenig oogpunt te verdedig: is, en of zoodanige wet bij voortduring beho. te worden gehandhaafd. Het eenig gevolg to van die bepaling is, dat de hjders naar de woo plaats dier specialiteiten moeten komen, en <1: alleen de meervermogenden hun hulp kunnen t langen, en zij die, gelijk hij, door speciale stud in staat mochten zijn, hulp te verleenen in gevalle' waarin de pogingen van andere geneesheeren faal den, en die tevens genoegzaam in de nabijheid ite grenzen wonen om te kunnen overkomen, door de tot hen gerichte aanvragen der patiënten als het ware gedwongen worden om de wet te overtre den. Hij heeft mitsdien gemeend, vooral in hel belang zijner patiënten, aan Z. M. eerbiedig overweging te mogen geven, of niet de bij art. - voorbehoudene bevoegdheid in dier voege zoo kunnen worden uitgebreid, dat de aldaar bedoelde vergunning zou kunnen worden verleend aan buitenslands wonende deskundigen, onverschillig of hun woonplaats juist een langs de grenzen gelegen gemeente zijen nadat de wet in dier geest zou zijn gewijzigd, op zijn verzoek alsnoj gunstig zou kunnen worden beschikt. BUITENLAND. Frankrij Is. Het Journal des Debats meldt, dat de ge* machtigden der 42 vrijzinnige Prolestantsche con* sistoriën, onmiddellijk na hunne bijeenkomst met den minister van eeredienst, eene vergadering

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2