dat belanghebbenden mitsdien, voor zoo ver dit niet reeds geschied is, zich tot bet verkrijgen van een bewijs van toelating tot de uitoefening der rveeartsenijkunst, uiterlijk op 30 November a. s., met gezegeld adres, vergezeld van voormelde be wijsstukken, tot hem béhooren te wenden. Op na dat tijdstip ingezonden verzoekschriften mag, vol gens het aangehaald wetsartikel, geen gunstige beschikking volgen. De officier-machinist 2de kl. G. B. Hardes wordt met 1 Dec. a. s. geplaatst bij 's Rijks werf te Amsterdam. Z. M. heeft aan den offic.-van-gezondh. 2de kl. P. J. L. Döring van het personeel van den geneesk. dienst van het leger in Ned.-Indië, thans a, la suite van het koloniaal werfdepot, vergund het dragen der Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk, in '1870 en 1871; de benoeming van Jhr. Ph. A. H. Van Bevervoorden tot Oldemeule, burgem. van Landsmeer, tot secr. dier gemeente, goedgekeurd. Gemengd Nieuws. De slagers te Amsterdam hebbenden prijs van het ossenvleesch met 10 cent per kilo verlaagd. De plaatsvervanger H., bij het depot van bet 8ste reg. inf. te Utrecht in garnizoen, een soldaat die verschillende disciplinaire straffen heeft ondergaan, heeft reeds eenige dagen zijn corps verlaten, zonder dat men zijn spoor heeft kunnen ontdekken. G i s t e r n a m i d d a g is de brug over de Delfshavensche Schie defect geraakt, zoodat geen treinen konden passeeren en de reizigers te Rot terdam teruggebracht moesten worden. Geen per soonlijke ongelukken zijn te betreuren. Gistermiddag is op het klipperschip De Waterweg II, liggende te Rotterdam in het Dok, een sjouwer, terwijl hij tusschendeks liep, waarschijnlijk door de duisternis misleid, door een laadgat in het ruim gevallen en op de plaats doodgebleven. Zijn lijk is naar zijne woning ver- woerd. Het Rotterdamse he Zondagsblad van 1-4 dezer, het prospectus van de Rotterdam- sche vleeschhouwerij en broodbakkerij besprekende, zegt o. a.„Zelfs met het vaste voornemen om zeer kalm en tevens zeer onparlijdig te zijn, achten we ons verplicht de verklaring af te leggen, dat vooral de quaestie van de vermenging en verval- sching van het brood eene verhouding heeft aan genomen, die ontzetting moet inboezemen. Een onzer medeburgers, wakker geschud door de polemiek, die door het Zondagsblad in het leven werd geroepen, heeft, niettegenstaande zijn leve rancier een der voornaamste bakkers van Rot terdam is, een door hem geleverd brood schei kundig doen onderzoeken door den bekenden scheikundige De Loos, thans directeur van de Hoogere Burgerschool te Leiden. Bij dat rapport verklaart de heer De Loos, dat hot brood veront reinigd is met aluin. Het volkomen uil gedroogde brood bevat daarvan 3 pGt. (aluin in gekrislalli- seerden toestand. Maandag-morgen is aan de Mijl te Dordrecht in eene herberg twist ontslaan tusschen twee broeders Koper en zekeren A. De Graaf, welke voor een der eerstgenoemden bijna een zeer noodlottig gevolg heeft gehad. Ten gevolge van den twist, die echter eer een slechts korte woordenstrijd schijnt geweest te zijn, verwijderde zich De Graaf uit de herberg, doch hield op den weg post, terwijl de gebroeders K. nog geruimen tijd in de gelagkamer bleven. Ten slotte liet de herbergierster ook deze laatsten, welke niet langer wilden vertoeven, langs eene achterdeur uit. Zij moesten echter niettemin den openbaren weg pas seeren, en zoodra had De Graaf hen niet in het oog, of hij schiet op Jan Koper toe en brengt hem met een zakmes eene geduchte wond in den onderbuik toe, zoodat K., in afwachting der aankomst van de geneeskundige hulp, zeer veel bloed verloor. Nadat het eerste verband gelegd was, is hij naar het gasthuis vervoerd, terwijl de justitie, van het gebeurde onderricht, terstond een gerechtelijk onderzoek instelde, ten gevolge waar van De Graaf in hechtenis genomen is en naar het buis van arrest overgebracht. De gewonde is, naar men verneemt, gelukkig niet gevaarlijk gekwetst, althans edele deelen schijnen niet geraakt te zijn, zoodat er alle hoop bestaat op herstel, hetgeen wellicht nog eene verzachtende omstandigheid zal opleveren voor den dader, die gehuwd is en vader van drie jeugdige kinderen. De heer Yan Lier, wiens aangekon digde opvoering door den waarnemenden burge meester van 's-Hertogenbosch verboden werd, heeft te dezer zake proces-verbaal doen opmaken en beteekenen. De officier van justitie is in verzet gekomen tegen het bevelschrift der Zwolsche rechtbank, waarbij P. De Boer, arbeider te Stap horst, naar de correctioneele terechtzitting is verwezen en zijne invrijheidstelling gelastde zaak zal thans aan de beslissing van het hof worden onderworpen. Het prov. gerechtshof te Groningen heeft den aannemer, die beschuldigd was van door onachtzaamheid den dood van een werkman en de verwonding van een tweeden te hebben teweeggebracht, vrijgesproken. In Schotland bestonden lang nog strafbepalingen uit de middeleeuwen tegen gods lastering en vloeken, ja zelfs tegen het spreken van onzedelijke woorden. In 1862 zijn die straf bepalingen afgeschaft en vervangen door de „alge- rneene politie- en verbeteringswet." Men doorboort de tong niet meer van de schuldigen, maar men maakt zijne beurs aanzienlijk lichter. Sedert eeni- gen tijd hadden de inwoners van Leith het ver geten en men hoorde hen den ganschen dag vloeken; vruchteloos zocht de geestelijkheid dit te keer te gaanhet kwaad werd met den dag erger. De autoriteit heeft toen een middel gevonden om er een einde aan te maken. Op een Zaterdag avond ging een agent van politie in burgerkleeding in eene herberg, die bekend stond als de verza melplaats van hen die zich door vloeken erg onderscheidden. Hij had niets bij zich dan een oud nummer van de Times. Nauwhjks was hij gezeten of hij hoorde een geduchten vloek. De agent scheurt een stukje van zijn courant en steekt het in den zak. Bij den tweeden vloek van denzelfden persoon scheurde hij een tweede stukje, en zoo vervolgens tot hij er honderd had. Toen begreep hij dat het genoeg was en bracht den welopgevoeden man naar den rechter, welke hem voor eiken vloek, door een stukje papier ver tegenwoordigd, tot een shilling boete veroordeelde, aldus tot honderd shillings of zestig gulden, tenzij hij liever in de gevangenis mocht zitten, totdat de boete betaald was. Op denzelfden avond werden op dezelfde wijze achttien andere personen beboet, en ontving de rechtbank 750 aan boeten. BUITENLAND. Fi-anlïx*ij 1ï. De raad van het departement der Seine heeft in zijne zitting van 14 dezer beraadslaagd over een voorstel van den heer Raspail (den zoon), waarbij de wensch wordt uitgesproken dat de wet, die aan het gouvernement het recht geeft de rnaires te benoemen, worde afgeschaft. De prefect bestreed dit voorstel nadrukkelijk, op grond dat het in de staatkunde ingrijpt, en mitsdien geen onderwerp van idiscussie kan uitmaken, en zeide o. a. dat, werd het besluit aangenomen, het gouvernement het zou vernietigen, gelijk het alle besluiten van diei|> aard vernietigd heeft. Het voorstel is echter aangenomen met 25 stemmen tegen 13. In de daarop gevolgde namiddag-zitting is een voorstel van den heer Lockroy goedge keurd, waarbij de wetisch wordt te kennen gege ven, dat een algemeepe amnestie voor staatkun dige misdrijven worde verleend. De staatscommissie tot onderzoek der suiker - quaestie is met haren arbeid gereed. Hare be raadslagingen hebbentot de volgende conclusiën geleidDe suikerfabrieken, die tevens raffinaderijen zijn, zullen aan het joezicht van de ambtenaren der indirecte belastingen worden onderworpen, evenals de eenvoudige fabrieken. Een wensch in dien zin is door de nationale vergadering, op her haald voorstel van den heer Pouyer-Quertier, ge formuleerd. Doch dit nieuwe systeem van controle zal eerst den lsten Joli 1875 in werkingtreden, dat wil zeggen op het oogenblik dat de overeen komst met Groot-Britannië, Nederland en België ten einde loopt. Het is voor Frankrijk eene zaak van belang, dat er tusschen de verschillende suiker- produceerende staten gelijkheid van belastinghef. fing zijanders zouden de Fransche raffinaderijen in een ongunstigen toestand komen. Voorts is besloten dat tot onderzoek van het suikergehalte men zich zal bedienen van suikermeters, zooals die door de wetenschap in den jongsten tijd ver beterd zijn. Deze conclusion, zegt de Moniteur, zullen weldra in een wetsontwerp geformuleerd worden, om na verloop van eenige maanden, als de regeering het advies van nog meer bevoegde personen zal hebben vernomen, bij de Karner te worden ingediend. Den 15den is in de kerk van St.-Augustin eene plechtige mis gevierd ter gelegenheid van den naamdag der gewezen keizerin. Alle aan zienlijke imperialisten, ook de heer R.ouher, waren daarbij tegenwoordig. De ingenieurs, die opmetingen hebben ge daan voor de spoorwegverbinding tusschen de Russische en Britsche bezittingen in Azië, heb ben aan het Aardrijkskundig Genootschap te Parijs de voorloopige resultaten van hunne onderzoekin gen aan de grenzen van Afghanistan en in het Hira-i- laya-gebergte medegedeeld. Daaruit bleek dat zij drie richtingen voor den ontworpen spoorweg uit een technisch oogpunt uitvoerbaar achten. Hel best ge oordeelde tracé gaat uit van Lahore, doorsnijdt liei Himalaya-gebergte in nagenoeg noordelijke richting, wendt zich bij Karakorum noordwestwaarts op Yar- kand en is dus getrokken door rustig land, eerst door Kashmir, een aan de Britsch-Indische regeerio; schatplichtig land, vervolgens door Kashgar, waai YTacub Beg, de bondgenoot van Engeland, hel bestuur voert. Dat het overtrekken van het Hima' laya-gebergte moeilijkheden aanbiedt, wordt tea volle door de deskundigen erkend, doch zij ver klaren dat de richting zoo te kiezen is, dat mei vele buitengewoon kostbare werken vermijden kac, en dat, ingeval men tot het boren van tunnels zal moeten overgaan, de in vergelijking met de gesteenten in Europa zachte rotssteen die werken niet zeer moeilijk en kostbaar zal maken. Door den Moniteur Universel wordt lie gerucht tegengesproken dat de maarschalk-presr dent bij de heropening van de nationale vergadering eene boodschap zal indienen. Ten opzichte van het gerucht dat eerlang de opheffing van den staat van beleg door de regeering zal worden voorgesteld, zegt hetzelfde blad: „Wij rneenen te welen dat de re^eering, ofschoon zij alle met de binnen- landsche politiek in verband staande belangrijke vraagstukken in ernstige overweging neemt, echter nog geen vast besluit genomen heeft ten aanzien van de in staat van beleg verkeerende departe menten." Duit sclil arid. In de toelichting bij het plan der leening van 16,709,706 mark voor marine en telegraphie wordt het bedrag de daaruit te bestrijden kosten aldus verdeeld kazerne te Wilhelmshaven met. ameu blement en benoodigdheden 1,074,000, kazernes te Kiel en Friedrichsort 510,000, aanbouw van oorlogschepen 9,437,708, wapening van nieuwe schepen en proefnemingen met geschut 1,888,000, tweede havenkom te Wilhelmshaven 1,500,000; te zamen ruim 13 millioen. De overige 3 inillioem is bestemd voor telegraaflijnen en bureaux. In den rijksdag werd Maandag de bank- wet uitvoerig verdedigd door den minister Delbrück; hij verklaarde dat de rijkskanselarij niet tegen een rijksbank was, maar voor het oogenblik in de oprichting van zulk een bank Ie groote bezwaren zag, zonder haar echter voor de toekomst in beginsel te verwerpen. Verschillende sprekers verlangden echter dat de rijksbank reeds in deze wet zou worden gebracht en dienden een voorstel in om het ontwerp met die bepaling in handen te stellen eener commissie. Of de regeering aan den nationalen wensch zal toegeven, is nog onbekend. Oostenr.-Hong. Monarchie. De aartsbisschop van Olmütz is in ernstig con flict met de Pruisische regeering, daar hij de vacante pastoorsplaatsen in het deel van zijn diocees, hetwelk tot het Pruisische gebied behoort, heeft bezet zonder voorafgaande kennisgeving aan

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2