LEIDSCH DAGBLAD, N°. 4532. A0. 1874. Donderdag 19 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommersp 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, TRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17j. Groolere lctlcrs naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Ter Gemeente-Secretarie is in druk, tegen he aling van 20 cents, verkrijgbaar het voorstel der laadscommissie in zake de superintendentie van iet Heilige Geest of Arme "Wees- en Kinderhuis !hier, alsmede tegen 10 cents het daarop uitge- iraclit rapport door het Bestuur van dat gesticht. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen om vergunning tot het houden van 'plaatsen van brandstoffen, van 1°. Maarteil Picter Ouds- uorn, broodbakker, in zijn huis aan de Hoogewoerd 4, 2°. Gerard Dirk Jan Beulink. broodbakker, in ja pakhuis aan de Langegracht n°. 33°. Jan De la Bije, iödbakker, in zijn pakhuis aan de Oostdwarsgracht 114°. Wed. Reinier Jansen, broodbakster, in haar kkuis in de Oost-Havenstraat n°. 15°. Arie Van der rom, koopman, in zijn pakhuis in de Koesteeg n°. 15; Hermanns Tan Houwcliug, smid, in zijn huis aan Hoogewoerd n°. 162; 7°. Boudewijn Cramer, koop- n, in zijn pakhuis hoek IJzerengracht en Binnenvest- 'ccht n°. 34; en 8°. P. H. Hoos Zoon, kooplieden, hunne drie ineenloopende pakhuizen aan de Oude Hee- 'ngracht n°. 18; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 124 Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be tters van de naast bijgelegene en belendende panden, t opzichte der informaliën de commodo et incommododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op Ihet Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 23sten 'November aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende da belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver gui/u daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de williging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRAN DELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den lSden November 1874. LEIDEN, 18 November. vestigen de aandacht van belangheb- op de gelegenheid tot verzending der Wij Inden irrespondentie naar Ned.-Indië, door middel van |t stoomschip Prinses Amalia, waarvoor de jatste lichting aan het postkantoor alhier is |paald op 20 November, des namiddags te 1 voor drukwerken een half uur vroeger. De narnen van mej. Aafke Kuypers en den --r E. Skaletsky, violist uit Amsterdam, hebben goeden klank en daarom zal het velen ge legen doen te vernemen, dat eerstdaags door tempre Crescendo" een concert ten voordeele algemeene armen dezer gemeente zal gege- ;n worden, waarop genoemde personen zich zui doen hooren. Het goede doel is eene aan dring te meer om dit concert bij te wonen. Bij het Nieuwe Rotterdamsche Tooneelge- ■Ischap, onder directie van de heeren Legras, an Zuylen Haspels, is geëngageerd onze vroegere -idgenoot de heer H. E. Huygens, eerelid der *reeoiging Harmonie alhier, waarbij hij zijn eerste pleiding voor het tooneel heeft genoten. Heden is aan de hoogeschool alhier bevor- er'l tot doctor in de rechten de heer W. A. De 0nge, geb. te Zierikzee, met Stellingen. Bij het gemeentebestuur van Maastricht is ngekomen een schrijven van den heer De Geijter, °orzitter der regelings-commissie van het te Ant- erpen gehouden XlIIde taal- en letterkundig origres, houdende aanvrage om de eerstvolgende 'jeenkomst der congresleden te Maastricht te doen lafds hebben. Naar men verneemt is de raad A'rnemens het aanzoek in te willigen en reeds .oedig tot de benoeming van een voorloopig be- lQllr van het congres over te gaan. Voor de betrekking van hoofdonderwijzer aan de 2de openbare school te Hendrik-Ido-Am- bacht zijn op de voordracht geplaatst de heeren C. Heule te Ouwerkerk in Zeeland, P. Van den Ent te Leiden, J. C. Maarteveld te Schiedam, C. Schepp te Rotterdam, L. Akkersdijk te Rot terdam en M. Wolters te Alblasserdam. In de gisteren gehouden zitting van den Haagschen gemeenteraad is benoemd tot leeraar in de Hollandsche en de Fransche taal hij de burger- dag- en avondschool de heer C. N. Klausz, hoofd onderwijzer te Breukelen, en tot stads-klokkenist de heer J. A. H. Van Hartrop, klokkenist te Leiden. Het voorstel tot het aangaan eener geldleening ten bedrage van 550,000, benoodigd voor de over neming der particuliere gasfabriek, is door den raad met algemeene stemmen aangenomen. Al de tijd werd overigens besteed aan de lezing der notulen, aan eenige benoemingen, een paar punten van ondergeschikt belang en verder aan eene vergadering met gesloten deuren, die ruim een uur duurde, en gevolgd werd door een open bare discussie. Het punt, in besloten zitting en later in 't openbaar behandeld, betrof het voor stel van de heeren Eyssel, De Pinto en Van "Waning, ten doel hebbende om openbaar te maken de notulen van het verhandelde in de besloten zitting van 29 Sept. 11. De heer -.Eyssell zeide, dat er nu niet meer voorgesteld kan worden notulen vast te stellen, die vastgesteld zijn (die van 29 Sept.), maar dat het voorstel strekt om de notulen van 6 Oct. te doen afdrukken in het Bijbladhoudende het verslag van het verhandelde in den raad. De heer Mock herinnerde dat dit voorstel in verband stond tot een onderwerp, dat al een ge heel jaar publiek is behandeld en besproken. Plotseling wordt daaromtrent eene mededeeling, gedaan in geheime zitting, rondverteld. Hij kon zich, ondanks die handelwijze, met het gedane voorstel niet vereenigen. In besloten zitting laat men zich gewoonlijk onbewimpeld uit, en hij ver geleek de behandeling van zaken aldaar met een huiselijk négligé, waarin men zich bezwaarlijk in het publiek kan vertoonen. Maar dan was het ook niet aan te raden, het daarin gesprokene over het Thorbecke-monument nu te gaan publiek maken. Hier viel de voorzitter den spreker in de rede onder opmerking, dat de heer Mock nu is getreden in de zaak zelve, maar dat thans aan de orde is het voorstel van den heer Eyssell c. s. En nu traden verschillende leden in beschouwin gen over de vraag, of aan de leden ten aanzien van het in comité verhandelde al dan niet het geheim was opgelegd. En dit laatste èn de on aannemelijkheid van het voorstel om der beginselen wille, ook met het oog op de bepaling van het reglement van orde, werd docr den voorzitter en andere leden aangedrongen. Terwijl de heer De Pinto meende, die opleg ging van geheimhouding als niet ernstig gemeend te moeten opvatten, bleef de heer Eyssell zijn gevoelen volhouden, dat er stellig van geen ge heim sprake was en hij zich dan ook niet ont zien had het verhandelde openbaar te maken gelijk hij dat zou blijven doen. Ook meende de heer De Pinto, dat, nu de zaïk slechts ten halve onder het publiek was bekend gemaakt, het maar heter was alles te publiceeren Die omstandigheid, en de scheeve en verkeerde voorstellingen, die er van de zaak onder het publiïk waren gemaakt, gaf een der tegenstanders van het voorstel (den heer De Tour van Bellinchave) juist aanleiding als sub-amendement voor te stellen eenvoudig te besluiten het geheim op te heffen. Nadat dit was aangenomen met 21 tegen 11 stemmen, ontstond eene woordenwisseling over de vraag, of dat voorstel was te beschouwen als een afzonderlijk voorstel, dan wel als een sub-amen- dement op het aan de orde zijnde voorstel, en werd bij tusschenstemming beslist in laatsten zin, zoodat het voorstel E. c. s. daardoor beschouwd werd niet te zijn vervallen. Dat voorstel werd ten slotte verworpen met 25 tegen 7 stemmen. In den loop der beraadslaging gaf de heer Mock bij herhaling te kennen, dat hij zijne rede, waartoe hem het woord ontnomen was, zou doen plaatsen in het Haagsche Dagbladdoch de voorzitter ontried hem die handelwijze. Daarmede liep die zaak af. De Staals-Ct. deelt het volgende mede: De Commissie voor het gedenkteeken, opgericht te Ginneken ter eere der nagedachtenis van de militai ren die in 1830, 1831 en in December 1832 bij de verdediging der Citadel van Antwerpen sneuvel den, of aan de daarbij hekomen wonden overleden, heeft, met goedkeuring van Z. M. den Koning, de eer, allen, die gerechtigd zijn tot het dragen van de Citadel-medaille, uit te noodigen tot de bijwoning der plechtige onthulling van dat monument, welke in tegenwoordigheid van den Koning, den 30sten November aanstaande, op het nader te bepalen uur, zal plaats hebben. Het uur zal zoo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. Aan de Utrechtsche hoogeschool is bevor derd tot doctor in de geneeskunde de heer P. W. Onnen, van Dordrecht. Door de Provinciale Staten van Noord-Brabant is aangenomen een voorstel van Gedeputeerde Staten, om eene som van 900 beschikbaar te stellen tot toekenning van toelagen uit de provin ciale kas aan ieder onderwijzer, aan een openbare of bijzondere school werkzaam, die in het bezit is eener acte van bekwaamheid tot het geven van landbouw-onderwijs. De minister van binnenlandsche zaken maakt bekend dat op 5 November jl. aan zijn adres, onder het postmerk 's-Herlogenbosch, is ontvangen een som van f 132,50, in een bankbiljet van f 100, drie muntbiljetten van f 10 ieder, en ƒ2,50 in postzegels, met de aanduiding: „voor den Staat in zake van Staatsspoorwegen", welke som aan den minister van financiën is overgemaakt. De Ned. Bank had op 16 Nov. bij een_ muntmateriaal van f 13b,042,103.82 voor eene som van f 112,514,129.175 minder aan bankbil jetten in omloop dan wiartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt f 45,005,651.67 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. De minister van binnenl. zaken gelet op art. 15 der wet wet van S Juli 1874 (Staats blad n°. 98), waarbij is bepaald dat aan allen, die gedurende de laatste 10 jaren vóór het in werking treden dier wet een patent hadden als veearts, zonder een diploma van veearts te be zitten, de uitoefening der veeartsenij kunst vergund blijft, indien zij zich binnen drie maanden naliet in werking treden dier wet met een daartoe strekkend verzoekschrift tot den minister van binnenlandsche zaken wenden, met overlegging \an een bewijs, dat zij gedurende voormelden termijn een patent als veearts hebben gehad brengt in herinnering, dat de aangehaalde wet op 1 September jl. in werking is getreden, en

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1