calorius. Dit zeldzame zeemonster, dat de aan zienlijke lengte van 1.15 meter heeft, is onmiddel lijk naar het aquarium Saint-Roch te Havre overgebracht. Men gelooft echter dat men het niet lang in het leven zal kunnen houden. De heer J. C. Taylor, lid van het E n- gelsch geographisch genootschap, heeft eene belang rijke ontdekking gedaan. Hij heeft in Orwell een onderaardsch woud gevonden. Dit is vertegen woordigd door eene turflaag, welke stammen, bladeren en vruchten bevat van eiken, olmen hazelstruiken en dennen, waaronder men de over blijfselen van een mammoulh gevonden heeft. Onder de turflaag vindt men een bed van zoet- walermosselen, die thans niet meer in Orwell gevonden worden. De heer Taylor beweert, dat dit bosch, daar, evenals vele andere, moet bestaan bebben voor de daling van den bodem, waardoor Engeland van het vasteland werd gescheiden. BUITENLAND. Frankrij li. De minister van oorlog legt grooten ijver aan den dag voor de voltooiing van de nieuwe ves tingwerken. Hij heeft bevel gegeven, met den bouw van het bij Dijon op te richten fort De la Mottegiron onverwijld een aanvang te maken en verscheidene huizen te koopen, die tusschen Bel fort en de forten Justice en Miotte liggen. Met de nieuwe vestingwerken om Lyon zal nu insge lijks eerstdaags een begin worden gemaakt. Die slad zal eene vesting van den eersten rang en door de verbinding van de Rhóne met de Saóne de sleutel van het zuidelijk Frankrijk worden. Op den top van Mont-d'Or zal eene sterke citadel worden opgericht, wier kanonnen het gansche Saöne-dal tot ViUefranche, het plateau Bresse en de forten in het dal Lazerque, zoomede de spoorwegen naar Mont-Biron en Parijs, zullen bestrijken. Het resultaat van de verkiezingen voor de algemeene raden, voor zoover bekend, is dat 5 conservatieven en 3 republikeinen gekozen zijn. Sinds geruimen tijd heeft men niets ver nomen omtrent den gerechtelijken stand der zaak van „het Comité voor een beroep op het volk." De Courrier d' Flat meldt thans dat de heer Delahaye, rechter van instructie, sedert 1 Augustus niet meer in 't bezit is der stukken betreffende die aangelegenheid. Ze zijn in handen van den procureur-generaal bij het hof van Parijs. De hooge waardigheid van sommige beklaagden, voegt het blad er bij, maakt het optreden van een anderen magistraatspersoon als rechter van instructie noo- dig. Immers, 't is bekend, dat de Grootkruisen van het Legioen van eer voor een bijzonder hof moet terechtstaan. Émile De Girardin, de nieuwe hoofdredac teur der France, verklaart, dat zijn blad aan geene partij behoort en geeft als programma Het persoonlijk septennium tot 1880; instand houding der tegenwoordige nationale vergadering tot 1880, met uitsluitend wetgevende bevoegdheid; opheffing van den staat van beleg; directe ver kiezing door het land van eene conslitueerende vergadering in 1880. De Liberté deelt eene zonderlinge statistiek mede, eene lijst namelijk van de vrouwen en meisjes, die te Parijs tot model dienen voor schil ders, photografen, beeldhouwers, enz. en die van dit poseeren een beroep maken. Haar aantal be draagt 671, waaronder 230 Fransche, 120 Italiaan- sche, 80 Engelsche, 60 Zwitsersche, 50 Spaansche, 49 Belgische, 45 Duitsche en 30 Amerikaansche vrouwen. Men vindt er slechts ééne Iersche schoone onder. Het loon, dat voor dit poseeren wordt be taald, loopt zeer uiteen. Het minste is 2 fr. Duitschlancl. Daar de deken Tomaszewski, te Prezemeszna, na eene maand gevangenisstraf te hebben onder gaan, volhardt in zijne weigering om te zeggen wie in het bisdom Posen als pauselijk delegaat fungeert, is hij tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Blijkens officieele bekendmaking is te Ton- dorf, nabij Wandsbeck, in Holslein, onder het rundvee de longziekte en op verschillende plaatsen in West-Pruisen onder de varkens het miltvuur uilgebroken. Het officieel orgaan te Dresden meldt, dat tot nogtoe van regeeringswege wel vergunning is verleend tot het verbranden van lijken bij wijze van proefneming, maar dat die vergunning niet meer zal worden verleend. De proefnemingen met het verbranden van doode dieren daarentegen mogen vrij worden voortgezet. -De bondsraad heeft van den rijkskanselier een ontwerp ontvangen tot het sluiten eener lee ning van 15,200,000 mark voor Elzas-Lotharin- gen, deels om te kunnen voldoen aan de bepa lingen der Fransch-Duitsche conventie vau 11 Dec. 1S>71, deels ter voorziening in sommige uitgaven. De Duitsche oorlogsmarine zal in de twee onlangs bij Samuda te Londen bestelde pantser schepen eene zeer belangrijke versterking erlan gen. Volgens het jongste plan betrekkelijk de organisatie der marine moesten namelijk, indien aan de monden der Elbe en der Wezer geene torenforten opgericht werden, twee groole pant serschepen tot bescherming van den toegang tot de havens gebouwd worden, in navolging van de Russische schepen der zoogenaamde Popoffka- klasse. Het plan van den aanleg van torenforten heeft intusschen een aantal wijzigingen ondergaan, ten gevolge waarvan de aanbouw der beide zware pantserschepen toch nog gebleken is nood zakelijk te zijn om de verdediging der oorlogs haven onder alle omstandigheden te verzekeren. Voor zooveel tot nogtoe aangaande de schepen bekend is, zullen zij, met afwijking van de cirkel vormige gedaante der tot hetzelfde doel gebezigde Russische pantserschepen, den thans gebruikelijken vorm hebben. Ten einde hunne beweeglijkheid te verhoogen zullen zij elk van drie schroeven voor zien worden; voor hunne wapening zijn de nieuw ingevoerde kanonnen van 30'/2 c. m. bestemd, waarvan zij er elk zes zullen voeren. In overeen stemming met dit tegenwoordige zwaarste kaliber van de Duitsche kust-artillerie, krijgen zij een pantser van 20 a 25 duim. De kanonnen rusten op draaischijven en zoogenaamde dekkingsaffuiten en vuren over bank. Deze affuiten zinken na het schot door eene eigenaardige inrichting zoo diep, dat met gemak van den geschutstand gedekt op nieuw geladen kan worden, waarna het kanon door middel van eene met het affuit in verbinding staande hydraulische pomp weder omhoog wordt gebracht. Het hoofddoel dezer vaartuigen is, als drijvend fort met hun zwaar geschut de aanval lende vijandelijke schepen af te weren; zij zijn echter tevens bestemd om met zeer sterke rammen de vijandelijke schepen aan te tasten en in den grond te boren. In volle zee zullen zij niet gebruikt worden. Men rekent er op, dat zij in het najaar van 1875 van stapel zullen loopen. Op advies der provinciale schoolcommissie te Coblentz heeft de minister van eeredienst en onderwijs verboden, op de scholen gebruik te maken van het leerboek, door den bisschop van Paderborn ten behoeve van het Katholiek gods dienstonderwijs ingevoerd. De commissie achtte het beter dat de leeraars en onderwijzers zich zonder leerboek zouden behelpen, dan er zulk een te gebruiken. De minister heeft haar echter gelast, voor de scholen een ander, door den bis schop goedgekeurd, leerboek aan te schaffen. Spanje. De Carlislen schrijven hun nederlaag bij Irun hoofdzakelijk toe aan de laffe houding van een hunner generaals, Ceballos genaamd, commandant generaal van Guipuzcoa. Deze Ceballos zou, bijna zonder een schot te lossen, eene zeer gewichtige positie hebben opgegeven. Yolgens eene corres pondentie aan den Univers werd hij onmiddellijk vervangen door den brigade-generaal Egana, doch volgens eene andere, aan hetzelfde blad op den zelfden dag (12 November) geschreven, had Ceballos zijn commando behouden. Don Carlos heeft zelf den terugtocht der Carlisten gecommandeerd. Vol gens mededeelingen, van beide partijen ontvangen, zou Loma bevel gegeven hebben eenige huizen, die den Carlislen als strategische punten weder dienst zouden kunnen doen, te verbranden. De vrijwilligers hebben die bevelen veel Ie ruim opgevat en, toegevende aan persoonlijke wraakzucht, vol gens sommigen 300, volgens andere wel 600 huizen verbrand, totdat de strenge bevelen van Laserna hieraan een einde maakten. In het Spaan sche leger vond dit vandalisme algemeen afkeu ring, en zelfs door de Carlislische correspondenten wordt van de verontwaardiging van Laserna et zijne omgeving gewag gemaakt. Uit Madrid wordt gemeld, dat de Carlislet die in Maeslrazgo zijn gebleven, heftig vervolg worden. Zij zijn begonnen den Ebro over t trekken om weder in Catalonië te komen, wa» het regeeringsleger hen zal vervolgen. De dorpe weigeren subsidie aan de Carlisten te geven. Ht| Noorden en de Cantabrische kust worden bezoek door stormen en sneeuw. De officieuze Monileur meldt: De in Pyreneeën verschanste Carlisten kunnen alleen let koste eener geweldige militaire inspanning ge dwongen worden om naar Frankrijk de wijk li nemen; maar de Spaansche financiën bevindei zich in een slechten toestand om de 150,00) man, welke daarvoor vereischt zouden worde: uit te rusten en te onderhouden. Daarbij kome nog andere omstandigheden. Maarschalk Serrati kan niet wenschen dat een ander dan hij dei groole onderneming uitvoert en het voordeel dl': van trekt, want het is zeker dat geheel Spar. de knieën zou buigen voor den generaal, die au den tegenwoordigen burgeroorlog een einde maat! Eindelijk levert deze oorlog aan de Spaanse!.- schatkist een middel op om geen van hare schuil eischers te voldoen; met den vrede zou alle vu ontschuldiging ophouden en rnen zou de aclita- stallige renten, bezoldingen, pensioenen enz. moela betalen. Het tekort is zoo groot, dat niemar wenscht het oogenblik te zien aanbreken, waar; men verplicht zal zijn naar middelen van voc ziening te zoeken. Telegrammen. MADRID, 14 November. Bazaine wordt De derdag alhier verwacht en zal zich hier mella woon vestigen, doch slechts als particulier perst» ANCONA, '15 November. Gisteren is een m Bologna bestemde goederentrein in botsing gekon» met een passagierstrein, welke door de snect was opgehouden. Drie wagens werden verbrijze veertig personen gekwetst en één gedood. BAYONNE, 16 November. De troepen uil Laserna hebben met hunne inscheping naar Sa: tander een aanvang gemaakt. De liberale bev J king is ontevreden. De Carlisten hebben z,. meester gemaakt van den weg in den omtrd van Irun. PARIJS, 16 November. De Liberté meldt onila reserve, dat den l lden dezer tusschen den presi dent Avellanede der Argentijnsche republiek en generaal Mitre eene transactie is gesloten, volgen welke de eerstgenoemde zijne functie zou neder- leggen en er nieuwe verkiezingen zouden worde: uitgeschreven. ROME, 16 November. Safi is te Rimini geko zen. Van de bekende resultaten van de verkil- zingen zijn 271 gunstig voor de rechterzijde, 19! voor de linkerzijde en zijn er nog 42 onzeker. NEW-YORK, 16 November. De thesaurier de- Vereenigde Staten heeft aangekondigd, dat dl ontvangsten over het loopende jaar hebben bedr. gen 762 millioen dollars, waaronder begrepc eene leening van 493 millioen. De uitgaven bedroe gen 742 millioen, waaronder 531 millioen dollat. aangewend voor schuldaflossing. Naar men verzekert is de poging tot op stand in Costarica, ten einde Joaquin Fernando tot president te doen benoemen, mislukt. De in surgenten zijn uiteengejaagd, na Punta Arenas li hebben ingenomen. Het gerucht is in omloop, dal de Spaansche kanonneerboolen Tornado en Ge-- rona Laguayra met een bombardement bedreigen Laatste berichten. In de zitting der Tweede Kamer van heden is na verdediging door den minister van financiën van dezen geheel tjjdelijken maatregel en na langdurige discussie, art. 1 van het ontwerp lol schorsing der aanmunting van zilveren standpen ningen aangenomen met 43 tegen 22 stemmen, heer Van Houten heeft een nieuw art. 2 voor gesteld, bepalende de rijksaanmunting gedurende den duur der schorsing. Morgen voortzetting. Gisteren is een der van Den Haag naar Gouda vertrokken spoortreinen van den Rijnspoor weg aan het station in laatstgenoemde plaats op een verkeerd spoor geloopen, zonder dat daarbij

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2