LEIDSCH DAGBLAD. [II-1 N°. 4531. A°. 1874. Woensdag 18 November. Mén -.8. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Groolerc letters naar plaatsruimte. De nieuwe Abonné's, ,Bilk- nog niet in het bezit der Premieplaat zijn, kunnen haar nog Woensdag en Donderdag tegen betaling van het abonnement November ad 43 cents aan het Bureel afhalen. LEIDEN, 1! November. Een regeeringstelegram uit Atjin van S dezer meldt: Den 7den dezer zijn zeven versterkingen in de kampongs Berouw en West-Lemboeh door onze troepen genomen; drie punten werden bezet en hierdoor is thans de geheele Pedirdijk in ons bezit. Aan onze zijde sneuvelde een offi- ciersbediende, terwijl gewond werden de overste Diepenhroek (in den linkerarm) en 17 militairen, waaronder 4 zwaar, henevens '2 dwangarbeiders. De vijand vluchtte, achterlatende ongeveer 40 doo- den en 3 gewonden, terwijl 20 Aljineezen hoven- dien sneuvelden hij de vlucht over de Atjinrivier. Gezondheid dezelfde. [Wegens de late ontvangst gisteravond in eenige nummers niet medegedeeld.] In de gisteren te Amsterdam gehouden bui tengewone algemeene vergadering van aandeelhou ders in de Amst. Kanaalmaatschappij, waarin een kapitaal van f 1,565,500 aan aandeelen, uitbren gende 389 stemmen, vertegenwoordigd was, werd, na voorlezing van de gesloten conventie, het I volgende voorstel bij acclamatie aangenomen„De vergadering, kennis genomen hebbende van de akte van overeenkomst op 27/28 October jl. dooi de regeering met de Amsterdamsche Kanaalmaat schappij, keurt goed het sluiten door de directie van eene overeenkomst met de regeering, waarhij de in de concessie bepaalde eindtermijn van de voltooiing van het werk wordt verlengd, en waarbij de vervallenverklaring van de concessie voor het geval van niet-naleving van de met de regeering vast te stellen tusschentermijnen van de opleve ring van onderdeelen van het werk afhankelijk wordt gemaakt van overmacht bij de wet te erkennen." Door commissarissen was daarover een gunstig praeadvies uitgebracht. Gisteren zijn aan het departement van buitenlandsche zaken door wederzijdsche gevol machtigden onderteekend een handelstractaat en een overeenkomst tol wederkeerige uitlevering van misdadigers tusschen Nederland en den Oranje- "Vrijstaat. Blijkens het officieele dagblad van Canada zijn bij besluit van 9 October de schepen onder Nederlandsche vlag toegelaten tot de kustvaart in Canada, op denzelfden voet als de Canadasche schepen. Dr. H. Brockhaus, geboren te Amsterdam 4 Februari 1804, chef der beroemde boekhande laars-firma F. A. Brockhaus te Leipzig, is Zondag nacht overleden. Uit Haarlem wordt aan het Handelsblad gemeld, dal Jhr. Salvador naar het gesticht Meeren- berg is vervoerd. - Het stoomschip Madura, van Batavia naar Nieuwediep, is gisteren Dungeness gepasseerd. De wethouder, waarnemend burgemeester van 's-Hertogenbosch, heeft de aldaar aangekon digde opvoering van: „Het Parijsche leven", we gens de onzedelijke strekking verboden. Z. M. heeft benoemd tot inspecteur der registratie en domeinen: van de 1ste kl. A. W. Van Boven; van de 2de kl., J. F. Van Dunne en G. J. De Sitter; van de 3de kl. J. S. Ilussem, ontvanger te Helmond; tot rijks-ontvanger te Dirksland K. Boudewijn, thans te Aalten. Z. M. heeft aan Jhr. Mr. O. W. J. Berg van Middelburgh, Zr. Ms. kamerheer en buitenge woon gezant en gevolm. minister op non-activiteit, verlof verleend tot het aannemen der orde van St.-Anna 1ste kl., hem door Z. M. den Keizer aller Bussen geschonkenaan Dr. M. W. C. Gori, te Amsterdam, vergund het aannemen en dragen der herinneringsmedaille van den veldtocht 18701871 voor niet-strijdenden, hem door Z. M. den Duitschen Keizer, Koning van Pruisen, geschon ken; aan Mr. F. T. Vredenrijk Engelenburg op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgem. der gem. Groesbeekbenoemd tot burgem. der gem. Nede G. J. Clant; Th. J. F. Kegelaer, prov. veearts te Hulst; H. J. Kegelaer, veearts te Honlenisse; F. Van de Vorst, veearts te Siltard, en C. Kritzler, veearts te Amsterdam, die na afgelegd examen de bevoegdheid tot uitoefening der veeartsenijkunst, in haar ge- heelen omvang, in aangrenzende rijken hebben verkregen, tot die uiloefening ook hier te lande toegelaten; A. De Meester, veearts te Westcapelle (België), die na examen die bevoegdheid in België heeft verkregen, tot uitoefening dier kunst hier te lande toegelaten; aan den adspirant-ingenieur der marine D. v. Vliet, op zijn verzoek, met uit. December eervol ontslag uit 's Rijks dienét ver leend. Gemengd Nieuws. De strafkamer van den Hoogen Raad heeft bij arrest van gisteren o. a. verworpen het beroep, ingesteld door C. Ketting c. s. te Amster dam, die door het hof van Noord-Holland tot geldboeten zijn veroordeeld ter zake van overtreding der wet op den zeepaccijns. De advocaat-generaal Van Maanen heeft gisteren conclusie genomen in de zaken van het bestuur van den Geerpolder, onder Leimuiden, tegen Jan Den Ouden. Die ambtenaar was van oordeel, dat de dijkplicht van den geïntimeerde door het hoefslagboek moest worden bewezen, en dat dit bewijs niet ten processe aanwezig was. Hij concludeerde mitsdien tot bevestiging der uit spraken van den eersten rechter. Te Amsterdam is gisternacht een soldaat, die tusschen 12 en 2 uren op schildwacht stond voor de Nederlandsche Bank, in het Rokin geraakt en verdronken. De. rechtbank te Zwolle heeft den gedetineerden P. De Boer, arbeider te Staphorst, die in den morgen van 21 September jl. onder de gemeente Zwartsluis den arbeider E. Van Laar met een mes een steek in hel hoofd heeft toege bracht, ten gevolge waarvan deze na eenige oogenblikken is overleden, naar de correctioneele terechtstelling verwezen en zijne voorloopige invrij heidstelling gelast. De rechtbank heeft daarbij aangenomen, dat De Boer door den verslagene vooraf met een zeis is verwond geworden, en er alzoo provocatie heeft plaats gehad. De executeuren in den boedel van wijlen Dr. W. Bosch verklaren dat geene papieren betreffende het bestuur over Java in vroegere jaren uit zijne nalatenschap aan iemand zijn af gegeven met de opdracht die voor de pers te bewerken. DenotarisH.terstandplaats Wittem is op bevel van den officier van justitie bij de arrond.-rechtbank te Maastricht, in den avond van jl. Zaterdag door de gendarmerie van Gulpen in zijne woning in hechtenis genomen en Zondag ochtend naar het huis van burgerlijke verzekering te Maastricht overgebracht. De gevangenneming heeft plaats gehad ten gevolge van eene tegen hem ingediende klacht, als zoude hij zich in de uitoefening van zijn ambt aan het vervalschen eener handteekening hebben schuldig gemaakt. De gearresteerde is des namiddags voor den rechter van instructie, den heer J. Nijst, in verhoor ge weest. De schoener Maroni Packet, kapt. De Boer, is volgens te Amsterdam ontvangen parti culier schrijven uit Cayenne24 Sept. in de Marowyne aangekomen, dus na eene reis van 45 dagen. De kapitein bericht zware stormen in de Noordzee doorgestaan en met veel windstilte onder de keerkringen te kampen gehad te hebben, maar het scheepje had zich uilmuntend gehouden. De schoener is slechts twaalf lasten groot en was bemand met vier personen. De kapitein was ver gezeld van zijne vrouw en twee kinderen. Op de kust van Terschelling is den 11 den dezer gestrand het Ned. brikschip Hollan der, kapt. P. Dijker, komende van Riga met eene lading balken. Een hevige slorm uit het N. N. W. verijdelde alle pogingen om van strand af te houden, ook door het aan flarden scheuren van het meerendeel der zeilen. Daar men van den wal het onvermijdelijke der stranding had opgemerkt, werd met allen spoed de reddingsboot der N.- en Z.-Hollandsche reddingmaatschappij naar de kust vervoerd en onverwijld in zee ge bracht, terwijl inmiddels het schip werkelijk was gestrand en ieder oogenhlik door het zware stooten dreigde wrak te worden. Met de reddings boot, bestuurd door schipper T. P. Bakker en bemand met acht roeiers, was bedaarde moed en meer dan gewoon beleid noodig om de in nood verkeerenden te hereiken. Toch mocht het waag stuk, na veel doorgestane gevaren, gelukken. De kapitein en zijne uit 7 personen bestaande equipage werden behouden aan wal gebracht. En het was meer dan tijd, daar het schip een paar uur later verbrijzelde en spoedig het strand bezaaid lag met wrakhout, balken, gebroken zeemanskisten enz. Uit Gastel wordt gemeld: Met oud en nieuw-model vuurwapenen op schouder, trokken verleden week alhier een dertigtal jagers en ver dere liefhebbers uit, om jacht te maken op het wild zwijn, waarvan de geruchten al geruimen tijd in deze omstreken hadden melding gemaakt, doch dat nu door den boschwachler op eene bepaalde plaats was ontdekt. Nadat het boschje, waarin het zwijn verblijf hield, behoorlijk was afgezet, trachtte men het dier er uit te drijyen, hetgeen gelukte. Nauwelijks op de open vlakte verschenen, werd het door een paar kogels getroffen, uit de buksen van de heeren B. en V. Grommende en knorrende vervolgde het zwijn zijn weg, werd nogmaals ge troffen, zonder echter te vallen, en ontsnapte verder in het hout. Den volgenden dag werd de jacht op nieuw georganiseerd, doch „oom Kees" vertoonde zich niet. Of het dier overleden is aan de beko men wonden, welke, te oordeelen naar de bloed sporen, nog al ernstig moeten geweest zijn, of dat het zich ergens schuil houdt, is tot heden een raadsel. Men schatte de zwaarte van het zwijn op 75 a 85 kilo, het had slagtanden van 7 a 8 duim. In de nabijheid van Havre heeft men een zoogenaamden zeeduivel gevangen, bekend onder den wetenschappelijken naam van Lophius pis-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1