en Mr. Betz beval haar in de clementie van het Hof aan, dat hij zijne nog gisteren gedane uit spraak de vrouw tot zes maanden eenzame op sluiting veroordeelde. Het Hof behandelde ver volgens de valschheid in een onderhandsch geschrift, aan een sjouwerman uit Rotterdam geïmputeerd, waardoor hij f 1.50 aan de rechthebbenden onttrok. "Voor een paar menschen, waar hij uit goedheid was in huis genomen, had hg op zich genomen eenige goederen te beleenen, daar zij wegens ziekte om geld verlegen waren. Hij ontving 6, maar gaf sléchts 4.50 en veranderde in het lombardbriefje het geldcijfer, dat daarop was gesteld. Ook voor dezen persoon eischte het O. M. tucht huisstraf, en nadat Mr. Horch op eenige verzach tende omstandigheden had gewezen, legde het Hof den ondankbare eene gevangenisstraf van drie jaren en twee geldboeten, elk vau f 50, op. De burgemeester van Heemskerk heeft aangehouden een gulden, jaartal 1860, die valsch is en weinig verschillend van den echten alleen is de kleur iets loodachtig, het randschrift onduidelijk en het muntstuk lichter van gewicht. Ook de klank verschilt. De beeltenis van Willem III en het wapen zijn zeer juist nagebootst. Uit Nieuwveen wordt gemeld: Was in de Nieuwkoopsche en Zevenhovensche polders de hooibouw niettegenstaande de koude Meimaand gunstig te noemen, de oogst van granen en peul vruchten overtrof aller gunstige verwachting. Rijzonder levert de rogge, die 't meest geteeld wordt, een zeer ruim beschot van extra zware qualiteit. De aardappelen, waarin weinig van de bekende ziekte werd waargenomen, hebben eene bevredigende uitkomst opgeleverd, waardoor bijzon der de mindere klasse is gebaat. De bovenver melde uitkomsten wat betreft hooi- en korenbouw zijn dan ook duidelijk zichtbaar aan de hoogopge- taste kapbergen, die eene schoone getuigenis dragen van des landbouwers rijkdom. Ook met betrekking tot den veestapel is de landbouwende stand in gemelde polders voor zooveel ten minste betreft die, behoorende onder de gemeente Nieuwveen en Zevenhoven buitengewoon geze gend, als hebbende zich, gedurende dit jaar, daar onder geen ziekte van eenigen aard vertoond, ter wijl ten slotte kan worden vermeld, dat het nieuw te veld staande gewas zich byzonder gunstig ver toont, zijnde een lage waterstand in gezegde polders daaraan ongetwijfeld zeer bevorderlijk. Toen Donderdag-avond de trein uit Kampen naar Utrecht over de ijzeren draaibrug over de Willemsvaart te Zwolle kwam, brak de ijzeren opzelstang en viel van het excentriek der brug, gelukkig zonder dat de trein eenig letsel bekwam. Met balken heeft men voorloopig de brug zoodanig gesteund, dat de treinen er over kunnen blijven rijden. De goederentrein uit Fries land heeft denzelfden avond nabij Zwolle eene pink overreden, waardoor de voorste bagagewa gen, waarin 2 conducteurs zaten, derailleerdede bagagewagen en een goederenwagen bekwamen belangrijke schade; de conducteurs kwamen met den schrik vrij. Men schr ij ft uit Almelo: Een zon derling geval heeft zich hier voorgedaan. De raad dezer gemeente, die bijna geen raad weet om in de fmancieele behoefte der stad te voorzien, vond bij het vaststellen van den hoofdelijken omslag nog een persoon, die nooit was aangeslagen, en wel een ongehuwde dame, aan welke dan ook als belastingschuldige een aanslagbiljet gezonden werd. Bij nader onderzoek is echter gebleken, dat wel vijftig dames vergelen waren bij het vast stellen van den hoofdelijken omslag, en die in dezelfde omstandigheden verkeerden als de ééne aangeslagene; maar nu het mooiste van de zaak: onder de dames die van de belasting vrygesteld bleven, bevinden zich de zusters van vier raads leden, zoodat men veronderstellen moet dat, bij het vaststellen van het kohier, bij deze toch bovenal het geheugen op den loop was. De Belgische uitvinder der adver tentie-brieven heeft een brevet voor zijn uilvin ding genomen. De uitvinding bestaat hierin, dat men voor vijf centimes een vel papier met een postmerk van tien centimes koopt. De binnenzijde van het brievenpapier is echter met advertentiën gevuld en deze worden door de industrieelen be taald, welke zich van dit middel van publiciteit bedienen. De verkooper waarborgt de verspreiding der advertentie in duizend exemplaren. Sedert eenige dagen zijn te Rotterdam aangebracht de ten gevolge van bekomen lekkage beschadigde vrachtgoederen uit het Engelsche stoomschip Aurora. Kort na de lossing bleek het, dat sommige der balen en zakken eene groene kleur hadden aangenomen, doordien zich onder de lading eenige vaatjes met zwavelzure koper-oxyde hadden bevonden, welke wrak geworden waren en waarvan de inhoud vermengd was met het door het lek ingestroomde water. Daar deze zwavelzure koper- oxyde behoort tot de zware vergiften en de door het vergiftigde water aangetaste eetwaren, als rijst, koffie, suikerthee enz. zeer nadeelig voor het gebruik zouden kunnen zijn, heeft de politie te Rotterdam maatregelen genomen, waar door zy hoopt de ontvangers, zoowel als de koo- pers en verbruikers dier waren te kunnen vrij waren voor groote onaangenaamheden en nadee- lige gevolgen. Voor het dichtmaken van kleinega- ten in gashouders wordt door den Engelschman Hall de volgende handelwijze aanbevolenmen make het gat met een vijl. volkomen rond, neme dan een stuk looden buis, dat zoo nabij mogelijk in het gat past, slaat dit aan het eind goed dicht en drijft het aan het andere einde konisch uit. Dit stuk buis steke men in het gat, snijdt het op J: 25 millimeter van buiten af, besmere het buitenste met wat kit en slaat den vooruitstekenden rand om. Door een houten, konisch gesneden pen in de buis te drijven, drijft men deze uit, zoodat de kant van het gat in het lood van de buis snijdt. Men neemt dan de houten pen weg en vult de buis op met kit. By grootere gaten laat men de houten pen eenvoudig zitten, doch snijdt ze zoo af, dat zij niet vooruitsteekt. In plaats van met kit kan men de buis ook opvullen met lood. BUITENLAND. FranlirijL;. Woensdag hadden er opnieuw wanordelijkheden onder de medische studenten te Parijs plaats, hoe wel er voorzorgen waren genomen om ze te ver hinderen. Ofschoon de les van den hoogleeraar Ghauffard te 5 uren zou beginnen, was de binnen plaats der Geneeskundige School, evenals den vori- gen keer, reeds te vier uren vol jongeliedenmaar ditmaal werd aan ieder, die geen diploma van het vierde studiejaar kon vertoonen, de toegang tot de collegezaal geweigerd. Dientengevolge werden slechts een driehonderdtal studenten toegelaten. De overigen bleven op de binnenplaats wachten tot de hoogleeraar Ghauffard kwam. Zoodra hij verscheen, werd er gefloten. De voorstanders van den hoogleeraar antwoordden hierop met een oor- verdoovend: Bravo! Nu volgde er een onbeschrij felijk tumult. Gefluit, gesis, kreten, uitjouwingen, bijvalsbeluigingen volgden elkander op met eene hevigheid, dat iemand hooren en zien verging. In de zaal zelve was insgelijks een verschrikkelijk alarm. De hoogleeraar trachtte evenwel zijn les te beginnen. Toen hij tien minuten op den katheder had gestaan, wilden de studenten, die op de bin nenplaats waren gebleven, de deur openloopen. Een ruit werd gebroken of ingeslagen. Op dat oogenblik verschijnt de heer Wurtz, deken van de faculteit. Zoodra hij in de zaal kwam, houdt het gefluit op om plaats te maken voor daverende bijvalsbetuigingen. De heer Wurtz tracht nu de studenten tot bedaren te brengen. Hij geeft hun te kennen, dat zij een gevaarlijk spel speel den. De studenten zijn voor die vermaning doof. Het tumult begint opnieuw. Wij willen geen Jezuïetwordt er geroepen. De heer Wurtz gaf toen bevel de zaal te doen ontruimen. Het be richt van de Gazette des Tribunauxdat de lessen aan de geneeskundige school voor eene maand geschorst zijn, heeft zich niet bevestigd. De officieuze Moniteur zegt, dat de regee ring bij de hervatting der parlementaire werk zaamheden de volgende staatkunde zal in acht nemenOvertuigd, dat tegenwoordig onmogelijk een definitieve staatsvorm kan gevestigd worden, zal zij de voornemens, door Mac Mahon tijdens zijn tocht door een gedeelte des lands uitgedrukt, tot richtsnoer nemen en een dringend beroep doen op alle gematigde mannen, van welke partij ook, om mede te werken tot dadelijke organisatie van de volmacht des presidents. Zij zal mitsdien de nationale vergadering het volgende programma voorleggen: oprichting van eene Eerste Karner indeeling van het departement in even zoovele kiesdistricten als er arrondissementen zijnrege ling van de wijze van overgang van het bestuur; recht van ontbinding voor den maarschalk, in ver- eeniging met de Eerste Kamer. Ouitschland.. Woensdag heeft in de Vossische Hof-Conditorei te Berlijn een hevige brand gewoed, waarbij twee meisjes, een meesterknecht en twee andere per- sonen verbrand, een brandspuitgast en eene vrouw doodgevallen en vijf personen zwaar gekwetst zijn. Bij de in den bondsraad aangekondigde wets ontwerpen betreffende de buitengewone behoeften voor marine en telegraphic, wordt eene leening van 16 millioen rijksmark voorgesteld. Dertien millioen daarvan zouden voor de uitbreiding der marine, de drie overige voor de uitbreiding van de telegraphie bestemd zijn. Volgens nadere berichten is graaf Arnim in zijn paleis gearresteerd door den commissaris van politie Bormann onder geleide van de noodige manschappen en is het bevel tot deze arrestatie, evenals bij de vorige, gegrond op de artt. 133 en 348 van het strafwetboek. Ten gevolge van de verklaring der geneeskundigen omtrent zijn ge zondheidstoestand zal hij voorloopig niet naar de gevangenis gebracht, maar in zijn paleis bewaak; worden. Spanje- De republikeinen hebben bij het vervolgen de Carlisten alle huizen op hun tocht verbrand Ongeveer 300 huizen zijn door hen in de asd gelegd. Het leger der Carlisten schijnt geconcefr treerd tussclien Vera en Lesacade republikeinen trekken in die richting voort. Officieele berichten, van de Carlisten ui: Catalonië ontvangen, spreken het gerucht tege: dat don Carlos zijn broeder Alphonsus met eeni diplomatieke zending zou hebben belast. Volgens de Köln. Ztg. wordt door de neder laag der Carlisten een financieel plan van don Carlos in duigen geworpen. Met een Londensch bankiers huis zou nl. de overeenkomst gesloten zijn een? groote leening aan de markt te brengen, zoo dn Pampeluna of Irun zou zijn ingenomen. Groot-Britannië. De Daily Telegraph meldt, dat de Scholsche staatskerk en Free Ghurh 't plan opgevat hebben om gezamenlijk een grooten zendings- en han delspost te vestigen aan 't zuidelijk uiteinde van 't meer Nyassa. Een predikant te Marple Bridge is in onge legenheid geraakt, doordien hij, na pas van de pokken hersteld te zijn, den trek naar gezellig verkeer niet gedurende een zeker tijdperk heeft kunnen weerstaan. Zijn dokter had hem verlof gegeven om uit te gaan, doch daar hij nog besmet ting overdragen kon, hem verboden zich op de straat of onder menschen te begeven. De een zaamheid intusschen had voor den herstellende niets bekoorlijks. Hij besloot derhalve, in spijt van des geneesheers verbod, aan zijne gemeente een verrassing te bereiden, door onverwacht weer in den kansel voor haar op te treden. De gemeente, gevoelig en verheugd, stroomde toede predikant stichtte haar, en gebruikte daarna bij een der gemeenteleden 't middagmaal met dat gevolg, dat de vrouw van dit al te gastvrije lid de pokken kreeg. Dit was zeker door den predikant zoo niet bedoeld; maar desniettemin werd hij door de rechtbank strafbaar bevonden, en beboet voor 't bedrag van 20 shillingen mitsgaders de kosten. Turkij e. Uit IConstantinopel wordt geméld, dat de groot vizier aan den Russischen gezant, generaal Ignatieft, de stellige verzekering heeft gegeven, dat de vorst van Montenegro geheele voldoening zou verkrijgen, daar uit het onderzoek reeds nu duidelijk gebleken was, dat het alleen Turksche onderdanen waren, die de schuld dragen van de trearige en bloedige tooneelen te Podgorilza. Telegrammen. WEENEN, 13 November. Uit zeer betrouwbare bron wordt verzekerd, dat het gerucht, dat door

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2