LEIDSCH DAGBLAD, N°. 4529. A0. 1874. Maandag 16 November. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommersu 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, TRIJS DER ADVERTENTIES,' Van 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien de adressen om vergunning tot het houden van itgplaatsen van brandstoffen, van 1°. Jacobus Vail Berkel, ;oopman,' in zijn pakhuis in de 2e Haverstraat n°. 87; A de Wed. Yan Ilaansbergen en Dntilli, koorlieden, in hun pakhuis aan de Rloemmarkt n°. 15 3°. Hendrik Tan Leeuwen, koopman, in zijn pakhuis in de Lange- straat n". 34; 4°. Johannes Rinkel, broodbakker, in zijn oonhuis aan de IJzerengracht n°. G; 5°. Autouie Jan Adrianns Snoek, broodbakker, in zijn huis in de Galgstraat n°. 58, alsmede voor een bakoven in hetzelfde perceel; 6'. Henricns Speel, broodbakker, in zijn pakhuis in de Dollebakkerssteeg n°. 37°. Hendrik Van de Wijngaard, tooprnan, in zijn huis aan den Zuidsingel ri°. 4'J; 8°. Jaco- ims Johaunes Lagerbcrg, brood- en koekbakker, in zijn iuis aan de Hooge woerd n®. 168, alsmede voor een bakoven in hetzelfde perceel; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari 1S24 Staatsblad n®. J9); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, tón opzichte der informa'.iên de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op tel Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 19den Vovember aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver- uim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de nwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 14den November 1874. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 {Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week geen personen aan de Mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. d. BRANDELER. Leiden, 14 November 1874. LEIDEN, 14 November. Heden zijn aan de hoogeschool alhier be vorderd tot doctor in de rechten de heeren: \V. E. H. Van der Borch, geb. te Hondsdonk gem. Ginniken, met stellingen, en H. J. Kann, geb. te 's-Hertogenbosch, met acad. proefschriftde militie en het militair bestuur gedurende het tijdvak der unie van Utrecht, 15791795. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 72—84 vol wassen personen en van 2433 kinderen. Den 16den December e. k. zal in het ge bouw der Polytechnische school te Delft een ver gelijkend examen worden afgenomen voor de betrekking van adjunct-ijker der maten, gewich ten en weegwerkluigen. Aan die betrekking is verbonden een jaarwedde van f 1000. Wie aan dit examen wenscht deel te nemen, moet zich voor 25 Nov. schriftelijk hij het depart, van binnenl. zaken aanmelden en op 16 Dec. den ouderdom van 18 jaren hebben bereikt. Dr. L. S. r. Meijboom, predikant hij de Ned. Herv. gemeente te Amsterdam, is Donderdag avond, na een ongesteldheid van eenige weken, overleden. Het Ned. stoomschip Prins van Oranje, van Batavia naar Nieuwediep, is den 12den te Dover aangekomen om steenkolenvoorraad aan te vullen, en heeft gisterochtend te zeven uren de reis voortgezet. Volgens eene verklaring van den minister van buitenlandsche zaken in zijn antwoord op bet sectie-verslag van de Tweede Kamer nopens 2|jn departement, zijn onze betrekkingen met Venezuela hersteld en verkeert onze vertegenwoor diger op goeden voet met het bewind aldaar. De onderhandelingen over eene vriendschappelijke afdoening van eenige hangende reclamatiën tus- schen Nederland en Venezuela zijn nog in gang tusschen een specialen plenipotentiaris en onzen zaakgelastigde. De aandeelhouders in de mijncompagnie Nederland kunnen, volgens eene kennisgeving van den heer M. Anker, 1500 stuks aandeelen tegen 50 pCt. van de hand zetten aan een syndicaat van bankiers, 't welk 3000 aandeelen wil koopen. De helft er van is door den heer Anker voor zijne lastgevers tot dien prijs aangeboden, op voorwaarde dat de Nederlandsche aandeelhouders een gelijk bedrag leveren. De Köln. Ztg. spreekt met zeer veel lof over onzen landgenoot, den heer Jacob Kwast, die den 3den dezer voor het eerst te Keulen in het openhaar als pianist is opgetreden. Zij vermeldt verder, hoe die jeugdige kunstenaar door de Nederlandsche maatschappij tot bevordering der Toonkunst in staat is gesteld om zijn muzikalen aanleg te ontwikkelen en later op kosten van onzen koning te Leipzig, Berlijn en Brussel zijne studiën, ook op het gebied der compositie, voltooid heeft. De heer Kwast is thans te Keulen werkzaam als leeraar aan het conservatorium in de plaats van Prof. Gernsheim, die den heer Woldemar Bargiel eenige maanden geleden als muziekdirecteur der afdeeling Rotterdam van de Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst is opgevolgd. Vanwege de Vereeniging van industrieelen en werkbazen zal, onder goedkeuring van haren beschermheer, Z. K. H. Prins Frederik der Neder landen, in het jaar 1875 te Breda eene provinciale tentoonstelling van nijverheid in den uitgestrektsten zin plaats hebben. De zorg en de regeling van deze provinciale tentoonstelling is, onder de leiding van den heer J. A. Van den Burg, oud-lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, die het eerevoorzitterschap heeft aanvaard, opgedragen aan aan eene commissie, bestaande uit de heeren J. F. De Booy, voorzitter, J. E. Vreede, P. Schellekens, J. F. De Volder, J. C. Rosu-Piron, penningmeester, en Jan Philipson, secretaris. Voorloopig is de ope ning der tentoonstelling bepaald op 13 Juli 1875 en de sluiting daarvan op 8 Augustus daarop vol gende, terwijl zij zal plaats hebben op een der geslechte terreinen nabij de stad Breda. Prins Frederik heeft als blijk van ingenomenheid met deze onderneming reeds eene som van f 500 voor het doel beschikbaar gesteld, terwijl Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden een gelijk bedrag tot bestrijding der onkosten heeft doen toekomen. Eene provinciale subsidie wordt aan de tentoon stelling niet toegekend, doch men hoopt dat de Stalen vooralsnog op hun besluit zullen terugkomen. Van 4 tot 31 Oct. jl. zijn, blijkens inge komen ambtsberichten, door longziekte aangetast: in Noord-Brabant 8, in Zuid-Holland 49, in Noord-Holland 4 en in Friesland 55, totaal in het rijk 116 runderen. In het vorige tijdperk van 4 weken waren 82 runderen door die ziekte aangetast. Het ressort van Zr. Ms. consul-generaal te Hamburg is uitgestrekt over de Nederlandsche vice-consulaten te Wismar en Roslock. Bij kon. besluit is bepaald dat aan het ontvangkantoor der in- en uitgaande rechten en accijnzen te Delft c. a. zal zijn verhonden een tractement van f 3600 's jaars en eene jaarlijksche vergoeding voor bureelkosten van f 2240, zonder genot van biljetgelden, met verplichting voor den ontvanger om, met inbegrip van de helooning van den boekhouder, aan het kantoor verbonden, jaarlijks minstens f 1940 te verantwoorden als salaris voor klerken, en om alle ten zijnen kantore ontvangen leges en emolumenten aan het rijk te verantwoorden en over te storten. Z. M. heeft aan Dr. H. Van Hall, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te Middelburg, en als zoodanig benoemd H. L. Gerth van Wijk, dusver tijdelijk leeraar aan die school; aan Mr. R. J. graaf Schimmelpenninck, grootmeester van Zr. Ms. Huis, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder grootkruis met het groote lint van de orde der kroon van Italië; Jhr. Mr. F. P. Van der Hoeven, Hd. minister resident bij het hof van Italië, teruggeroepen en tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minis ter bij het hof van Rusland benoemd. Gemengd Nieuws. Naar men verneemt is den politie- agent Werson de beschuldiging van doodslag ten laste gelegd. Uit het verhoor, dat Werson hij de justitie heeft ondergaan, blijkt, dat hij verschil lende opgaven heeft gedaaneerst dat hij niet weet Hansen te hebben verwond; daarna, dat hij woedend geworden zich van zijn mes heeft bediend om zich te verdedigen en dat het hoogstwaar schijnlijk is dat de verslagene onder de worste ling in het mes zal zijn gevallen; vervolgens dat hij dit alles slechts als mogelijk beschouwt en eindelijk, dat hij door de twee genoemde personen geslagen zijnde het mes heeft uit zijn zak gehaald maar zich niet herinnert en zelfs niet gelooft het gebruikt te hebben. Dezer dagen heeft aan de pyrotech- nische werkplaats te Delft eene ontploffing plaats gehad in eene der huisjes waar men bezig was met het vullen van slaghoedjes. Het huisje is geheel uit elkander geslagen, en de vier personen, die er werkzaam waren, zijn allen min of meer gekwetst, zoodat men hen naar het gasthuis heeft moeten vervoeren. Sedert eenige dagen hebben de groote slachters te Utrecht het vleesch weder 5 cents per kilo afgeslagen, zoodat het nu in ééne maand 15 cents per kilo minder is geworden. Gistermorgen heeft een steenhou wersknecht te Rotterdam, door het kantelen van een marmeren plaat, op de werkplaats van den architect Margré, het linkerbeen ter hoogte van de dij gebroken. Hij is naar het ziekenhuis vervoerd. Valsch getuigenis, afgelegd in eene boetstraffelijke zaak ten voordeele van een beklaagde, was het misdrijf, ten laaie gelegd aan eene wasch- vrouw uit Rotterdam en waarvan zij gisteren voor het Hof in Zuid-Holland rekenschap moest geven. Zij had ter terechtzitting van de Rotter- damsche rechtbank ontkend te weten, dat een zakje, waarin eene hoeveelheid ontvreemde koffie- boonen, loehehoorde aan zeker persoon, die van diefstal daarvan werd verdacht en met wien zij in goede verstandhouding leefde, terwijl zij in de instructie van die zaak had opgegeven, dat den hekl. het zakje toebehoorde en tot gebruik voor zijn boterham diende. Zij beleed thans, onder eeda onwaarheid le hebben gesproken en riep liet mede lijden met haar in, daar de heirokken persoon haar had bedreigd. Mr. Van Maanen eischte hare veroordeeling lot tuchthuisstraf van 510 jaren

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1