LEIDSCH DAGBLAD. JV°. 4527. A0. 1874. Vrijdag 13 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per po«>t1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17J. Groolcrc letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 12 November. Wij maken belanghebbenden opmerkzaam op de pas verschenen lijst van het postkantoor voor den winterdieust 18741875, waarop o. a. de aan wijzing van den tijd voor de laatste lichting der brieven naar de verschillende plaatsen in het biunen- en buitenland bestemd, alsmede voor de verzending per landmail voorkomt. In de gisteren gehouden zitting der Prov. staten is o. a. het voorstel van Gedep. stalen lot het verleenen van een subsidie uit de provinciale fondsen aan de kweekschool voor bewaarschool onderwijzeressen te Leiden, aangenomen. Aan L. J. Van der Burg, gewezen custos van het scheikundig laboratorium aan de hooge- school te Leiden, is verleend een pensioen ten laste van den staat ten bedrage van f 341 'sjaars. De minister van financiën vestigt de aan dacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot Terzending der correspondentie naar Ned.-Indië, door middel van het stoomschip Prinses Amalia van de maatschappij „Nederland", waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op 21 November is bepaald. Met deze gelegenheid zal, behalve voor Batavia, mede een brievenmaal naar Padang wor den verzonden. Het stoomschip Holland, van de maat schappij „Java", zal den 28sten November uit Botterdam vertrekken. Met deze gelegenheid zal ook, behalve voor Batavia, eene brievenmaal naar Padang worden verzonden. Dr. W. A. Enschedé, hoogleeraar in de wis- en natuurkundige faculteit aan de hooge- school te Groningen, is voornemens, met het einde van den tegenwoordigen academischen cursus zijn emeritaat aan te vragen. In de gisteren te Amsterdam gehouden raadsvergadering zijn tot wethouders benoemd: Dr. C. E. Heynsius en Mr. G. v. Tienhoven, de eerste ter vervanging van Jhr. G. A. Tindal, de tweede ter vervanging van den heer J. Coninck Westenberg. Tot lid der raadscommissie in zake de Kanaal-maatschappij werd, in plaats van het onlangs overleden raadslid, gekozen Mr. H. L. M. buden. Te Amsterdam werd Dinsdag, onder lei ding van den heer T. Modderman Az., eene ver gadering gehouden van regenten en regentessen van weeshuizen, bijeengeroepen door de vereeni- ging in het belang van weezenverpleging. Het onderwerp waarover gehandeld werd, wasde wenschelijkheid van het stichten van een bond van weeshuisbesturen. Het resultaat van het lang durig debat was, dat de volgende motie werd aangenomen: „de vergadering, prijs stellende op de samenwerking tusschen de onderscheidene wees huisbesturen, is van oordeel dat de vereeniging in het belang van weezenverpleging het meest geschikte orgaan is om dat doel te bereiken." Aan het bestuur, dat dit mandaat in overweging zal nemen, is machtiging verleend zich hoogstens acht leden van weeshuisbesturen te assumeeren, om eene volgende vergadering van advies in deze te dienen. Uit het antwoord van den minister van hinnenlandsche zaken omtrent de zinsnede, in het voorloopig verslag voorkomende nopens het lager onderwijs, blijkt: dat ook naar het inzien des ministers het verkieslijk is zich voor het tegen woordige te onthouden van beschouwingen over ons lager onderwijs, en het tijdstip af te wachten, waarop een ontwerp tot wijziging der wet van 1875 aan de orde zal komen. De gewone audiëntie van den minister van marine zal morgen niet plaats hebben. Aan F. Schenk, O.-I. hoofdambtenaar, laat stelijk resident van Ternate, thans met verlof hier te lande, is vergund het aannemen en dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van St.-Anna, hem door Z. M. den keizer aller Kussen geschonken. De kapiï.-ter-zee P. Van der Velden Erdbrink, de luit.-Ier-zee 2de kl. D. L. M. E. Keus, de offic. van administr. lste kl. J. F. J. Mahieu en W. F. E. ie Rutte en de offic. van administr. 3de kl. P. A. Molenaar, laatst behoord hebbende tot de zeemacht in Oost-Indië en van daar den 30sten Oclober jl. in Nederland teruggekeerd, zijn op non activiteit gesteld. Z. M. heeft benoemd lot burgem. der gem. 's-Hertogenbosc.il Mr. A. F. X. Luybenbij het wapen der artillerie: bij het 2de reg. vesting.-art., tot lsten luit. (n. o. v. r.), den 2den luit. S. J. Droogleever, van het corps; bij het 3de reg. vesting.-art., tot kapt. 2de kl. (n. o. v. r.), den lsten luit. S. J. A. De Quer- tenmont, van het reg. rijdende art.; den kapt. J. B. Heymans, van het 3de reg. vesting.-art., op non-activiteit gesteld, in afwachting van nadere beschikking. Gemengd Nieuws. Hedenmiddag omstreeks een uur is alhier in den Nieuwen Rijn drijvende gevonden het lijk van zekeren S., die sedert elf dagen ver mist werd. Ook bij een geacht fabrikant te dezer stede is een schrijven uit Madrid ontvangen, waarin het voorstel gedaan wordt om behulpzaam te zijn in het opgraven van een schat. Wij zullen om de curiositeit dien brief, in het Fransch ge steld, morgen vertaald mededeelen. Dinsdag-avond is te Amsterdam een dronken schoorsteenveger van de trappen gevallen en kort daarop overleden. De persoon te Maastricht, tegen wien vermoedens waren ontstaan als zou hij den dood zijner moeder hebben veroorzaakt, is onmiddellijk na de gerechtelijke lijkschouwing, waarbij zich niets voordeed wat die vermoedens wettigde, op vrije voeten gesteld. In de Bovenkerk te Kampen is voor eenigen tijd aan de noordzijde boven het orgel eene muurschildering ontdekt, welke, volgens het oordeel van deskundigen, uit de tweede helft van de zeventiende eeuw afkomstig moet zijn. De beelden zijn vrij ongeschonden te voorschijn ge bracht. De schildering is het eerst opgemerkt door den koster der kerk. Dinsdag-morgen is in de Moddermo- lensteeg te Amsterdam, in een perceel waarin eene waler- en vuurnering wordt uitgeoefend, de vloer van een zoogenaamde „hangende kamer", met turf overladen zijnde, ingestort. Man, vrouw en drie kinderen gebruikten juist het middagmaal en werden onder de turven bedolven. Gelukkig heeft niemand ernstig letsel bekomen, en kon men allen spoedig bevrijden. Daar ook een deel van de ne- dervallende brandstof op het groote gemetselde fornuis was neergekomen, bestond er dadelijk brandgevaar. De brandweer was echter spoedig hij de hand, en bleef, terwijl men de turven met haar hulp opruimde, nauwlettend toezicht houden. D i n sd ag - mo r g e n is een jongeling van 16 a 18 jaren in het Marinedok te Vlissin- gen gevallen en verdronken. Zijn lijk is door de jongens van het wachtschip opgehaald. Dinsdag-avond ongeveer halfelf is te Bussum brand uitgebroken in de bleekerij van Banus. Door flinke en krachtige hulp van de brandweer en anderen gelukte het 't woonhuis, dat aan het brandend gebouw grensde, te sparen. De bleekerij zelve is tot den grond afgebrand. De oorzaak moet gelegen zijn in het drogen van goed, 't geen in dezen tijd meestal door kachels geschiedt. Een jaar geleden werd in Den Haag veel sensatie verwekt door het failleeren eener algemeen bekende bankiersfirma aldaar, waarvan de leden naar het buitenland de wijk namen. Velen, die grootere of kleinere kapitalen bij de firma hadden gedeponeerd, troffen door deze on verwachte gebeurtenis gevoelige financieele slagen, waarvan later en ook nu nog de gevolgen zijn waar te nemen. De curatoren, in het faillissement benoemd, werden al spoedig met een aantal vor deringen tot teruggave van effecten en waarden overstelpt, aan welke vorderingen, na toewijzing door de arrond.-rechtbank, zooveel mogelijk werd voldaan. Curatoren, zich bewust dat zij met be drogen eigenaren te doen hadden, refereerden zich steeds aan het oordeel van den rechter. Dit was echter niet het geval met eene vordering van den vader der voortvluchtige leden van de firma. Deze werd door curatoren tegengesproken, maar toch werd de eisch lot teruggave uit den faillieten boedel van een aanlal effecten, door de rechtbank gegrond geoordeeld en aan den eischer toegewezen. Van deze beslissing kwamen curato ren in hooger beroep. Zij bewezen dat er groot verschil bestaat tusschen den vader der voort- vluchtigen en de overige aanspraak makende personen. Zij betwistten zijn eigendom op de ge vorderde effecten en beschouwden die als een deet van het bedrijfskapitaal, door den heer d. G. aan zijne kinderen verstrekt om hen te helpen. Van terugbekoming daarvan kan h. i. geen sprake zijn. Deze tegenspraak werd gisteren voor het hof van Zuid-Holland door Mr. A. M. Van Stipriaan Luïscius nog nader in bijzonderheden toegelicht. Tot bestrijding van dit gevoelen voerde Jhr. Mr. E. N. De Brauw het woord. Niet dan noode was van zijne zijde tot procedeeren overgegaan. Hij geloofde dat de vordering van den heer d. G. gerustelijk in het volle daglicht kon worden gesteld, als op waarheid gegrond, en pleiter drukte den wensch uit, dat mocht het hof slechts op één enkel punt twijfelen, het dan het vonnis zou ver nietigen en de vordering afwijzen. Zijne partij was er op gesteld, om met vlag en wimpel te worden in het gelijk gesteld. De uitspraak van het hof zullen wij later mededeelen. Den 7den dezer is te Dresden het lijk eener 23-jarige vrouw, echtgenoote van een geneesheer, door middel van den toestel van Sie mens verbrand. Dit geschiedde ingevolge testamen taire beschikking der overledene. Ruim l'/4 uur nadat het lijk in den kelder was nedergelaten, werd de asch aan de familie ter hand gesteld. De luitenant der Hongaarschehon- ved-huzaren Zubowitz heeft eene weddenschap aangegaan om den weg van Weenen naar Parijs, een afstand van 1112 kilometers, in den tijd van 14 dagen op één en hetzelfde paard af te leggen. Den 25slen October is hij van Weenen vertrok ken en den 9den November, des ochtends te 11 uren, Ie Parijs aangekomen. Het paard scheen niet zeer vermoeid te zijn.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1