Gemengd Nieuws. In Den Haag ontmoette gisternacht een nachtwacht iemand, die een groote stalen spanzaag droeg. Daar de man de herkomst van dit voorwerp niet kon aantoonen, heeft de nacht wacht hem aangehouden en naar het politiebureel geleid, waar aan het licht kwam dat hij het ■werktuig had weggenomen uit de meubelfabriek van de firma M., aan de Veerkade, welk etablis sement hij vermoedelijk was binnengedrongen. De verdachte dief, V. d. L. genaamd, was evenals de drie bij de onlangs gepleegde inbraak betrok ken personen, uit Rotterdam derwaarts gekomen om zijn bedrijf uit te oefenen. Hij is voorloopig onschadelijk gemaakt door zijne overbrenging naar het huis van arrest. Te Nieuwstadska naai is een meisje van 9 jaar, achter op een rijtuig willende klim men, er afgevallen en tusschen het wiel geraakt. Bewusteloos werd zij naar de ouderlijke woning gebracht en korten tijd daarna stierf zij aan hersenontsteking. In den nacht tusschen Zaterdag en Zondag is een marinier, als schildwacht aan de noordwestzijde van 's Rijks werf te Hellevoetsluis op post slaande, door drie tot dusver onbekende personen aangevallen, die blijkbaar het voornemen hadden op 's Rijks werf diefstal te plegen. De schildwacht, niet van patronen voorzien, liet zich van den wal afwerpen, zonder zelfs alarm te maken. De dieven schijnen intusschen de zaak niet vertrouwd te hebben en zijn onverrichter zake met de sloep, waarmede zij gekomen waren, weggevaren. Men doet ijverig onderzoek om hen op te sporen. Uit Goes wordt van 7 November ge meld Een ontzettend ongeluk bracht hedenmid dag een groote beweging in ons anders zoo vreedzaam stadje teweeg. De surnumerair bij de staatsspoorwegen M., die ten huize van zijn oom alhier verblijf houdt, was bezig met in de woon kamer een revolver schoon te maken, die hij meende dat niet geladen was, toen onverwacht de haan neersloeg en het schot de vrouw des huizes in het onderlijf trof. De toestand der vrouw is gelukkig niet hopeloos. Zij is moeder van een zevental grootendeels jeugdige kinderen. De acclimata tie-tuin te Parijs heef', dezer dagen uit Brazilië eenige nandou's ont vangen, en zij wil pogingen doen om dezen vogel, die de struisvogel der nieuwe wereld is, in Frankrijk inheemsch te doen worden. Om de schoone vederen, het smakelijk vleesch en de goede eieren dezer dieren zouden door het gelukken dier poging de nijverheid en volksvoeding een groote aanwinst doen. De nandou's, welke de acclimatatie- tuin reeds bezat, zijn volkomen geacclimatiseerd en leggen geregeld. De te Haarlem bestaande sociëteit „Trou moet Blijcken" heeft gisteren ondershands gekocht een in haar perceel inspringend gebouw, waarin sedert tal van jaren een tabaksaffaire, „de Snuifmolen" genaamd, is gevestigd geweest. De koopprijs bedraagt f 26,500, en de leening van f 28,000, die tot het afdoen dier som was uitge schreven, is in minder dan 24 uren gemakkelijk volgeteekend geweest. Opmerkelijk is, dat het ge kochte perceel in 1815 voor 2200 verkocht is. Door den fabrikant J. De Bruin te Gouderak is een werktuig uitgevonden ten dienste der touwspinnerij. Door de aanwending van dit werktuig, dat slechts f 1,25 kost, kan de arbeid der kinderen, die tot zeer onlangs nog daarvoor noodig was, geheel gemist worden. Een Franschman verhaalt in de Fi garo, hoe 't hem ging, toen hij onlangs een kaart onder kruisband uit Petersburg naar Parijs wilde verzenden. Het postkantoor weigerde haar aan te nemen, op grond dat het posttractaat tusschen Rus land en Frankrijk kaarte» uitsloot van de ge wone verzending als drukwerk onder kruisband. De man gaat naar huis, pakt de kaart in gewast linnen en naait er een wit stukje calicot op voor het adres. Tweede weigering: Het posttractaat met Frankrijk schrijft voor, dat de enveloppe uit één stuk moet bestaan. Het moet dus overgepakt worden in wit linnen. De afzender gaat weer naar huis en verandert emballage en adres. Derde weigering: Het tractaat met Frankrijk eischt vijf lakken. Ook daaraan voldoet de man. Vierde weigering: Het pakket moet begeleid zijn door een geschreven declaratie, daar het als han delsartikel, niet als eenvoudig drukwerk, gaan moet. Hij schrijft de declaratie, "Vijfde weigeringwant r op die declaratie moet hetzelfde cachet staan af gedrukt als op het pakket. Ook daaraan wordt voldaan en nu gaat eindelijk de kaart naar Frankrijk: voor 17 kopecks (60 centimes) tot aan de grenzen en verïolgens voor 4 franken 75 centimes tot Parijs. De Franschman voert dit aan als een bewijs, dat de Fransche wet de studie in de aardrijkskunde geweldig tegenwerkt. Greld.- en eflfectenmarlit. Amsterdam, van 2 tot 7 Nov. 1874. Voor het eerst sedert geruimen tijd vertoonde de beurs weder eens een willig voorkomen en behield dit, gesteund door betere buitenlandsche koersen, tot Vrijdag, toen vooral flauwe Duitsche merken haar weder de oude physionomie deden aannemen. Voor zoover onze beurs het initiatief nam tot vooruitgang, en dit gold voornamelijk de Natio nale Schuld, vond zij daartoe aanleiding in een voordracht van den minister, om tien millioen van 's rijks schatkist in Nederlandsche Werkelijke Schuld te beleggen en hij eventueele noodzake lijkheid om het kasgeld weder te vermeerderen de ingekochte schuld te kunnen beleenen. Men schijnt het aan de beurs goed te keuren dat er geen sprake is van amortisatie, maar van beleg ging en van beleening, doch niet van verkoop, waardoor de spreekwoordelijk geworden stabili teit der Nationale Schuld te eeniger tijd zou kun nen lijden. In afwachting dat 's ministers voorstel ingang vindt en tot wet zal worden verheven, steeg de 2'/2 pGt. Schuld van 60/,6 tot 62'/s, de 3 pCt. van 72'/8 tot 72?/8, de 4 pCt. van 94>/j tot 963/i6, de 3'/2 pCt. Amortisatie-syndi caat van 899/ie tot 903/, pCt. bij het sluiten dei- week, nadat zij vroeger reeds een hooger stand punt hadden bereikt. Spanjaards hoe kan het ook anders bij den ontredderden toestand des landswaren flauw, doch de meeste Russische soorten, zoowel Staats- als Spoorwegwaarden, herstelden zich van den vroe- geren druk, evenals ook de Oostenrijksche Rente schuld en de meeste Loten. Wat de Russische soorten betreft, mag die prijsverbetering wel eenige bevreemding wekken na de kortelings geuite meening dat het Russische gouverne ment tot de hervatting der speciebetaling wenschte over te gaan. Immers bijna alle betalingen geschie den thans in Rusland in sterk gedeprecieerd papie ren geld en bij den bekenden altijd ebbenden toestand der Russische schatkist zal het niet mogelijk zijn tot den bedoelden maatregel over te gaan, zon der haar door een kolossale leening te doen voor afgaan, eene leening buiten alle verhouding grooter dan eenige welke ooit door den Czaar gesloten werd. Nu moge het waar zijn dat geen leening in wezenlijkheid tot nuttiger doel kan strekken, noch productiever zijn dan zulk eene, die van de betaling in papieren geld tot die in specie moet voeren, onbetwistbaar is het, dat de lasten van den staat er belangrijk door worden vermeerderd en dat de geheele operatie vooral in een land als Rusland buitengewone inspanning en groote offers vordert. Wij voor ons echter juichen het voor nemen van Ruslands regeering toe warmeer zij werkelijk dat voornemen heeft en zouden in het belang dier rijken niets liever zien dan dat Oostenrijk, Italië en Frankrijk evenzeer de speciebetaling konden hervattendoch zoo ver zijn vooral de beide eerstgenoemde landen nog niet Van de speculatie-fondsen zijn Turken van 43"/,6 op 42'/2, Egypte 1868 van 79 op 787/s, '1873 van 733/s op 73'/s, Grieken van I33/8 op 12'/, pCt. gevallen en herwonnen Columbia's van 523/( tot 539/8, 5 pCt. Peruanen van 56'/„ tot 56'/8, 6 pCt. van 68'/,6 tot G83/s pCt.; Noord-Ameri- kaansche Statenbonds waren wat flauwer, doch van de Spoorwegwaarden waren er verscheidene die eenigszins, enkele die vrij belangrijk rezen. Geld op prolongatie liep van 4'/2 op 3'/2 pCt. terug. BUITENLAND. Frankrij k. De heer Parsy is in het departement du Nord gekozen met 118,689 stemmen tegen Fiévet, die die er 102,000 bekwam; in Oise de hertog de Mouchy met 53354 stemmen tegen Rousselle, die •19167, en Levavasseur, die 18816 op zich ver- eenigd heeft. Eene commissie, door den minister van openbare werken benoemd, om een onderzoek in te stellen naar het water der Seine, dat bezwan gerd is met het vuil der riolen, enz., heeft gecon stateerd dat het water dier rivier bij Epinay in 't geheel geen zuurstof meer bevatdat wil zeggen dat er dier noch plant in leven kan. De commissie heeft dientengevolge geadviseerd, uit de riolen niets meer in de Seine te laten ontlasten, zonder dat het vooraf gezuiverd zij. Dezelfde voorzorg zal geno men moeten worden ten opzichte van den afval uit de fabrieken en werkplaatsen. De commissie is van meening dat het beste zuiveringsproces verkregen wordt door middel van besproeiing van lande rijen. Nadat de gemeenteraad te Parijs over deze hoogst gewichtige zaak had beraadslaagd, is be sloten om de riolen van Parijs, door middel van éen hoofdriool, op de velden van Gennevilliers te laten uitkomen, en alzoo de Seine te bevrijden van het vuil en van de andere verderfelijke en rottende stoffen, die tegenwoordig tot zoo groot nadeel voor de gezondheid in die rivier hun weg vinden. De te Parijs aanwezige agenten, die ver volgd werden wegens het voorspiegelen van groote winsten aan hen, die deelnemen aan wedden schappen bij wedrennen, zijn door de correctioneele rechtbank tot verschillende boeten verwezen. Eenigen hunner waren reeds vroeger veroordeeld; maar terwijl ze van dit vonnis in hooger beroep kwamen, hebben ze hunne industrie openlijk voortgezet. De bij de agenten gestorte inleggelden van de onnoozele lieden, die zich door het lokaas van groote winsten hebben laten beetnemen, zijn tevens bij vonnis der rechtbank in beslag genomen. Bij twee dier agenten, Flahaut en Rouveau, heeft men eene som van 20,000 fr. aan inleggelden gevonden. Spanje- In Madrid liep het gerucht dat Serrano zeer nadrukkelijk generaal Letona heeft uitgenoodigd officieel te ontkennen, dat hij de schrijver was van de beruchte brochure, die men aan hem toeschreef, opdat men hem dan de betrekking van kapitein- generaal van Arragon zou kunnen aanbieden. Wat daarvan aan is, is moeilijk te beslissen. Inlussehen is het zeker; dat Letona officieel heeft ontkend de schrijver te zijn der brochure en ook dat hij met den titel van kapitein-generaal naar Saragossa vertrokken is. Uit de domkerk te Sevilla is de prachtige schilderij van Murillo, de Heilige Antonius, gestolen. De regeering heeft bericht ontvangen dat don Carlos op Fransch grondgebied is; het doel van zijn verblijf was onbekend. In het Journal des Bébals wordt eene zeer uitgebreide circulaire van den Spaanschen minister van binnenlandsche zaken aan de gouver neurs der provinciën vermeld. In dat stuk schreef de minister Sagasta dat de regeering begrijpt de oogen niet te mogen sluiten voor de verschijnselen van onrust welke in Spanje opgemerkt worden. Hoewel niet gezind met onverbiddelijkheid gebruik te maken van de buitengewone macht, welke zij aan de dictatuur ontleent, acht de regeering het noodig hare voornemens te openbaren, in het vertrouwen dat zulks voldoende zal zijn en de noodzakelijkheid van het nemen van strenge maat regelen zal voorkomen worden. De minister herhaalt dat er van herstel der vrijheden en bijeenroeping der Cortes eerst sprake kan zijn, wanneer de wonden des lands zijn genezen. De Carlistische opstand zal dus eerst nagenoeg bedwongen dienen te zijn. Hij meent het Spaansche volk hulde te moeten brengen wegens de gebrachte offers tot het herkrijgen van de vrijheid in het vader land en tot het behoud der integriteit van het grondgebied voor zoover Cuba betreft. Men moet wèl weten dat de regeering vast besloten heeft eiken toeleg tot verstoring der orde in de kiemen

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2