LEIDSCH DAGBLAD, N°. 4524. A0. 1874. Dinsdag 10 November. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per po?t1.40. Afzonderlijke IS'ommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTEXTIEN: Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171.' Grootcre lellers naar plaalsruimle. STADS-BERICHTEN. STEMPELING VAN GASMETERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien alinea 3 van art. 8 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad n°. 96), bepalende dat de gasmeters tot op 1 Januari 1876 in gebruik, tot 1 Januari 1880 van den ijk zijn vrijgesteld, mits vóór 1 Januari 1876 voorzien van een door den Minister van Binnenlandsche Zaken vast te stellen bijzonder merk, ter aanduiding dat deze overgangs bepaling daarop van toepassing is; Gelet op de beschikking van genoemden Minister, van den Ssten September jl., houdende bepaling dat het merk, in het aangehaalde wetsartikel bedoeld, zal zijn de ESCU LAAP-STAF; Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat tot stempeling van bedoelde gasmeters door den I.Jker, chef van dienst, alhier zitting wordt gehouden in het lokaal van den IJk, op de Aalmarkt, naast de gemeenie- apotheek, en wel Voor Wijk IV, op 10, 11 en 12 November, V, 17, 18, 19, 24 en 25 November, VI, 26 November, 1, 2,3 en 8 December, VII, 9, 10, 15, 16 en 17 December, VIII, 22, 23 en 24 December, de buitenwijk, op 29, 30 en 31 December, telken dage van des voormiddags negen tot een uur des namiddags. Voorts wordt medegedeeld, dat door den IJker, chef van dienst, van deze bepaling kan worden afgeweken, wanneer de meters niet verplaatsbaar zijn, of wel belang hebbenden verzoeken dat ter vereenvoudiging van de werkzaamheden, de stempeling geschiede ter plaatse waar de gasmeter zich bevindt, zullende in het laatste geval de eigenaar der meters zorg hebben te dragen dat, voor zijne rekening, de hulpmiddelen voor de stempeling en het noodige personeel aanwezig zijn, alsmede dat de meters geheel gereed zijn om de stempeling te ondergaan. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 October 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien art. 264 der wet van den 29sten Juni 1851 (Staatsblad N°. 85); Doen te weten, dat het 2de Suppletoir Kohier van de plaatselijke directe belasting over 1874 op heden voor- loopig is vastgesteld, en van heden tot en met den23sten November aanstaande ter Secretarie dezer gemeente (financieele afdeeling), van 10 tot 4 uren, voor een ieder ter lezing is nedergelegd. En wordt deze door plaatsing in de Leidsche Courant afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 9den November 1874. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag den 12den November 1874, 's na middags te twee uren. LEIDEN, O November. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ping van Cokes op het raadhuis alhier van par tijen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen /'50.00, ƒ25.50, ƒ6.40 en 2.60; de laagste 50.00, 25.00, 5.00 en 2.50. In de maanden Juli, Augustus en September zijn aan het postkantoor alhier de volgende brieven gezonden, die wegens onbekendheid der adressanten niet bezorgd zijn kunnen worden. Noord-AmerikaA. Vruggink, Ogden-City. BelgiëI. F. Schrieck, AntwerpenE. Rouse, BruggeP. Du Rieu, Luik. DuitschlandRumand, Ophoven, beiden te MülheimI. Oudshoorn, Wat tenscheid; Mej. J. Levoir, W. P. Wolters, beiden te Weenen. Engeland: Ch. Heymans, H. Park, beiden te Londen; over Engeland: H. W. A. Engels, Delagoa-baai. FrankrijkStrudter, BordeauxP. Hantzer, Nantes; Ch. en P. Durant, Chateleux de Sawadsky, M. Richaud, N. M. De Wal, allen te Parijs; Mad. Ie Gallais Verdier, ToursJ. v. Eden, Constantine. Aan de hoogeschool alhier is Zaterdag, na verdediging van stellingen, bevorderd tot doctor in de rechten, de heer W. C. Veenstra, geb. te Banda. Heden viert L. Moijen zijn 65sten geboor tedag en herdenkt tevens zijn 40-jarige werk zaamheid bij de heeren Jongmans en Zn. alhier. In het laatst verschenen nummer van Sem- pervirens lezen wij onder het opschrift „planten door den handwerksman gekweekt", het volgende, waarop wij, met het oog vooral op den hand- werksstand te dezer stede, de aandacht vestigen. Nu het kweeken van planten door den arbeiden den stand ook Hier te lande meer en meer wordt aangemoedigd, is het goed mede te deelen wat op dit gebied in Engeland, waar men het eerst de nuttigheid hiervan toonde te begrijpen, tegen woordig wordt gedaan. Vóór eenige weken werd door H. K. H. prinses Louise, dochter van koningin Victoria een meeting gepresideerd, in 't belang der bevordering van plantenteelt door den handwerksman. Deze teelt wakkerde in de laatste jaren in Engeland en Schotland sterk aan, en, dank zij ten deele de zachte en vochtige temperatuur, zag men diar tropische Varens, Begonia's uit Brazilië en Mexico groeien en bloeien achter de eenvoudige ramen der werkmanswoningen van Londen en Manchester. Dat deze gewoonte alleszins door de meergegoe- den verdient aangemoedigd te worden, is buiten twijfel, en zóó heeft men het dan ook in het hij uitnemendheid practische Engeland reeds van 't begin af begrepen. Daarom rekende de prinses Louise van Lorne het niet beneden zich - en ze verrichtte een hoogst verdienstelijk werk ermee om de Lon- densche werklieden, die den tijd hadden weten te vinden om, tusschen hun werkuren, hun woningen met bloemen op te sieren, en van de schamele vertrek ken kleine tuintjes te maken zeker altijd slechts op kleine schaal, maar die toch merkwaardig mogen genoemd worden om de soorten die men soms aantreft en den welstand der planten onder zülke omstandigheden door hare blijkbare belang stelling krachtig aan te moedigen. De deken Stanley, de markies van Lorne, echtgenoot van prinses Louise, en een groot aantal hooggeplaatste perso nen woonden deze interessante plechtigheid hij. Er werd voor een waarde van meer dan 1000 p. st. (alzoo ruim 12000) aan prijzen onder deze kamerkweekers uitgereikt. Men heeft in den laatsten tijd, ziende hoe men hier te lande moet sukkelen om een beetje geld voor zoodanig doel bijeen te krijgen, wel eens de opmerking gemaakt: „als ge alle jaren op die wijze moet komen vragen, zal men ten laatste 't geven moede worden." Wij hebben gezegd: 't Is mogelijk, maar ook iets anders is mogelijk, namelijk dat de commis- siën die deze zaak hier ter harte nemen, met ieder jaar het benoodigde geld gemakkelijker en dat ze tevens meer zullen krijgen, naarmate er meer noodig zal zijn. Dat de beschaafde en gegoede stand, den lust hiertoe met ieder jaar bij den werkman ziende toenemen en begrijpende welk een belangrijke moreele weldaad de aanmoediging daarvan is, met ieder jaar, sommigen zelfs zonder dat ze er om gevraagd worden, hunne bijdragen zullen verhoogen Wie zal gelijk hebben Moge de tijd hierop een antwoord geven, 't welk onze natie evenzeer tot eer verstrekt, als dit bij onze overburen 't geval is. Door een commissie uit het prov. gerechts hof in Zuid-Holland zijn na afgelegd examen als candidaat-notarissen toegelaten de heerenJhr. J. Van den Berch van Heemstede en M. Van Piossem Hoogendijk, uit Den Haag, en J. C. Spruyt, uit Gouda. Een der adspiranten is afge wezen. Tot rector aan het gymnasium te Arnhem is benoemd Dr. J. J. Cornelissen, conrector aan het gymnasium te Deventer. Dr. L. J. De Jongh in Den Haag is be noemd tot ridder der orde van het Legioen van Eer, als blijk van waardeering van zijne weten schappelijke verhandelingen over de levertraan. In eene vergadering van aandeelhouders in de maatschappij tot verbetering van het Zwolsche- diep is met algemeene stemmen het ontwerp goedgekeurd, waarbij de werken der maatschappij, met uitzondering van die betreffende de landont- ginning, aan het rijk worden overgedaan tegen een bedrag van ƒ25000, te voldoen in tienjaar- lijksche termijnen. De onthulling van het monument te Gin- neken zal op den 30sten dezer plaats hebben. Daar vanwege het departement van oorlog aan 's Rijks magazijnen te Woerden en Wieric- kerschans een groote voorraad materieel en goe deren voor den dienst is afgekeurd, waaronder zich ongeveer 40,000 kilogr. gegoten ijzer, 4000 puntkogels, granaten, enz. bevinden, is besloten 25 November tot de publieke verkooping daar van over te gaan. Mej. de wed. Leuven herdacht dezer dagen hare vijfentwintigjarige ambtsbetrekking als op zichtster over de werkverschaffing aan nagelaten weduwen van spoorwegbeambten. Zij ontving daar voor als blijk van hoogachting vanwege de directie der Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij eene prachtige vergulde pendule ten geschenke. Zr. Ms. stoomkanonneerboot Havik, in aan bouw op 's Rijks werf te Amsterdam, is in den namiddag van den 7den dezer met goed gevolg te water gelaten. Het Ned. stoomschip Java is 7 dezer van Batavia naar Nederland vertrokken. De Staats-Ct. behelst het Kon. besluit waarbij bewilliging wordt verleend op het ontwerp der akte houdende wijzigingen in de statuten van de naamlooze vennootschap Nederlandsche Handel maatschappij, gevestigd te Amsterdam. De Staats.-Cl. behelst het verslag der Com missie van 1 Augustus 1874 tot I Augustus 1875 belast met het afnemen der geneeskundige examens volgens art. 5 der wet van '1 Juni *1865 (Staats blad N°. 59), gewijzigd bij de wet van 8 Juli •1874 N° 97). De audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft aan J. W. Wilsen Elias, eerst- aanw. ingen. voor de staatsspoorwegen in Den Haag, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder 1ste kl. der huis- en verdienstorde van den hertog Peter Friedrich Ludwig van Olden burg, en aan W. F. Rochussen, Zr. Ms. buitengew. gezant en gevolm. minister te Berlijn, van het eere-grootkruis derzelfde ordeherbenoemd tot burgem. van Lekkerkerk, R. Blok, secr. dier ge meente; tot burgem. van Balgoy, J. De Bruyn Hz. secr. dier gem., en tot burgem. van Wychen, M. C. Waszink; met ingang van 15 Nov. a. s. benoemd tot subst.-griffier bij de arrond.-rechtbank te Brielle Mr. J. Van Doorn, adv. te Utrecht; tot kantonrechter te Hulst, Mr. F. J. F. M. Walter, adv. te Breda; tot grilt, bij het kantongerecht te Hulst, C. A. Vieweg, cand.-notaris te Leur; den

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1