genoeg maakt een der heeren de opmerking, dat wanneer men Réunion vergelijkt met Texel, dan Texel zich nog niet over zijn bestaan behoeft te schamen." Tot lector aan de Latijnsche school te Amersfoort is benoemd de heer H. J. Snijder, te Oudshoorn. Een door den jeugdigen kunstschilder Bos uit Groningen dezen zomer op doek gebracht „Gezicht in een antieke Drentsche boerenwo ning", moet, naar men zegt, door Z. M. den Koning voor zijn kunstverzameling zijn aangekocht. Een gisteren bij de Tweede Kamer ingekomen wetsontwerp, houdende bepalingen omtrent het beleggen van in 's Rijks schatkist aanwezige gel den tot het verkrijgen van rentebesparing ten be hoeve van den Staat, strekt om, voor zoover de geregelde loop van den dienst het toelaat, van de in 's Rijks schatkist aanwezige gelden eene som van hoogstens tien millioen gulden te besteden tot den aankoop van 2'/^, 3 of 4 pCts. rentegevende Nationale Schuld. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op a. s. Vrijdag niet plaats hebben. De minister van financiën vestigt de aan dacht op de gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Nieuw-Zeeland langs den weg van San Francisco. De verzending dier brieven malen geschiedt uit Londen '17 Nov. en 15 Dec. a. s., en vervolgens des Dinsdags om de vier weken. Het port der brieven, enz. is hetzelfde als dat bij verzending over Engeland langs den weg van Suez verschuldigd is. De Ned. Bank had op "2 Nov. bij een muntmateriaal van f 134,913,450.11 voor eene som van f 114,948,529.255 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt 45,979,411.70 meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Met ingang van 15 Nov. is P. Dekker be noemd tot rijkstelegraafkantoorhouder en brieven gaarder te 's-Gravesande. Z. M. heeft aan Mr. H. R. Warmolts, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid en vice-president van het college van regenten over het huis van arrest te Heerenveen, en benoemd tot lid van dat coll. Mr. J. J. Kuipers, kantonrechter aldaar, zijnde het vice-presidium opgedragen aan het oudste lid A. R. van Voorstmet ingang van 1 Dec. aan A. W. E. Gunning, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als notaris te Oude Wete ring, gemeente Alkemade; aan den voor den dienst in Oost-Indië bestemden soldaat E. Schulz, van het kolon. werfdepot, vergund het dragen der Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en '1871. Gemengd Nieuws. Naar men verneemt z ij n gisteren door de politie in Den Ilaag twee mannen aan gehouden, op wie verdenking rust van medeplich tigheid aan de Zaterdag-nacht in de Spuistraat aldaar gepleegde inbraak. Gisterochtend is door de politie te Rotterdam op de veemarkt aangehouden een 34-jarige timmermansknecht, J. D. genaamd, af komstig uit de gemeente Tilburg, die zich had schuldig gemaakt aan diefstal van eene koe uit de weide, ten nadeele van den heer P. Romein, te Hillegersberg. Hij wilde de koe op de veemarkt verre beneden de waarde verkoopen. De aangehou dene was in het begin dezes jaars uit de cellulaire gevangenis te Rotterdam ontslagen, waar hij 22 maanden, mede voor diefstal, had doorgebracht. Te Utrecht is J. v. B. gisteren door het prov. gerechtshof in hooger beroep wegens mishandeling van den heer D. veroordeeld tot een cellulaire gevangenisstraf van 15 dagen en tot be taling eener geldboete van 8. Gisteren heeft zich te Amsterdam het zeldzaam geval voorgedaan dat crediteuren in een faillissement hadden te stemmen over een hun aangeboden accoord van 100 pCt. Het namens de aldaar gefailleerde kassiersfirma J. H. Schuymer en Zonen door Mr. J. Pinner tot gemeld bedrag aangeboden accoord is, gelijk zich begrijpen laat, <loor de crediteuren aangenomen. Door het prov. gerechtshof is G. A. Wijnschenk, knecht in de tapperij van de weduwe Kaspers te Amsterdam, schuldig verklaard aan de hem te laste gelegde valsche getuigenis in de cor- rectioneele zaak, ten voordeele van gemelde weduwe, en onder aanneming van verzachtende omstandig heden veroordeeld tot eene cellulaire gevangenis straf van vier maanden. Dat de jeugd zich reeds vroeg in den wapenhandel oefent meldt het N. v. d. D. is zeker in onze dagen niet te veroordeelen. Op het stadhuis te Amsterdam drijft men dit echter wat heel ver. Cornelis Fredericus Melchior Essen- berg, oud 5 jaar en 9 maanden, ontving tot tweemaal toe een oproepingsbiljet voor de schut terij. De jeugdige schutter moest zich volgens die biljetten in de maand October vervoegen op het militie-bureel op den Achterburgwal. Maandag-middag is de woning van T. Van Es, te Haarlemmermeer, geheel afgebrand. Niets is verzekerd. Met groote moeite is men er in geslaagd, de drie kinderen, waarvan het oudste 4 jaren is, te redden, daar de vader afwezig en de moeder op eenigen afstand in het veld werk zaam was. Men vermoedt, dat de brand ontstaan is doordien het oudste kind aan het vuur is geweest. Te Dalfsen is eene boerendochter, die vlagen van verstandsverbijstering had en dan wel eens heimelijk van huis ging, Maandag morgen levenloos in een sloot gevonden. De rechtbank te Deventer heeft twee jongentjes van 8 en 9 jaren ieder tot een ge vangenisstraf voor den tijd van één jaar veroor deeld wegens het ontvreemden van geld uit de laden van toonbanken bij verschillende nering doenden, na reeds vroeger wegens dergelijk ver grijp tot gevangenisstraf te zijn veroordeeld. De eisch van het O. M. was in deze een gevange nisstraf van 4 maanden voor ieder. Reeds sedert langen tijd werd er bij verschillende ingezetenen te Olst gestolen, zonder dat men den dader op 't spoor kon komen. Voor eenigen tijd werd aan een boer, die van de stad naar huis keerde en een klos touw aan den wagen had, dit touw ontstolen; het vermoeden viel op een tienjarigen knaap uit Olst, omdat deze bij den wagen was geweest en het touw sedert vermist was; later vermiste een ander ingezeten uit Olst een rijksdaalder en een tiensluiverstukje uit een por- temonnaie, die hij geborgen had in een ongesloten koffer; ook hier viel het vermoeden op dien jon gen. Hierna vermiste een ander 3 a 4 kilo vet uit een pot, die in den kelder stond, en eindelijk een vierde een koek, die geborgen was in een glazenkast. Uit de verklaring der getuigen bleek, dat de knaap zich aan deze diefstallen had schuldig gemaakt, welke hij dan ook aan den veldwachter alle bekend had, terwijl nog een getuige beweerde dat ieder in Olst in angst verkeerde, wanneer men wist dat de booswicht in de nabijheid van iemands woning of erf was, terwijl hij zich dikwijls liet ontvallen: „wacht, ik zal je den boel in den brand steken, enz." Het O. M. achtte de schuld des beklaagden wettig en overtuigend bewezen en eischte, dat de knaap voor den tijd van 5 jaren zou worden overgebracht naar een verbeterhuis. Het prov. gerechtshof van Friesland heeft twee gedetineerden in het tuchthuis, die in de maand April dezes jaars een hunner mede gevangenen ieder met een persplank op erge wijze hadden verwond, veroordeeldden een tot tuchthuisstraf voor den tijd van zeven jaren, den ander tot correctioneele gevangenisstraf' voor den tijd van zestien maanden, in eenzame opsluiting te ondergaan, en geldboete van f 8. De burgemeester F. Neumann, te Kyritz, in de Pruisische provincie Brandenburg, heeft onlangs bij de repetitie in den Amerikaan- schen circus een paar olifanten zoodanig getergd, dat het personeel hem uit vrees voor ongelukken uit den circus heeft gesmeten.'s Avonds na afloop der voorstellingen, toen eenige olifanten op straat stonden om naar Ruppin te worden vervoerd, gaf hij een van de kleinsten dezer dieren een slag. Onmiddellijk grijpt een groote olifant hem met den slurp aan, slingert hem omhoog en ploft hem op de straat neder, zoodat hij op het zelfde oogenblik den geest gaf. BUITENLAND. Frankrij k. De commissie die te vorigen jare te Parijs onder voorzitterschap van rnevr. Mac Mahon inschrijvingen heeft geopend voor het verschaf fen van een gezond en krachtig maal aan behoefti- gen tegen 2 sous (in volksgaarkeukens), zal dit werk weldra hervatten. De commissie, of liever de bevolking, die het liefdadige werk door hare bijdragen heeft gesteund, zal dit jaar weer in een grooten nood te voorzien hebben. Nu reeds hebben niet minder dan 102,719 personen zich bij de armbesturen en soepinrichtingen laten inschrijven. JDuitsclilancl. De Kreuzzeit. maakt een aan haar medege deeld schrijven van graaf Arnim openbaar, gedag- teekend van 1 dezer, waarin deze de door zijn bloedverwant, graaf Arnim-Crie wen, tegen hern ingebrachte beschuldiging, als zou hij zich roet beurs-speculaties hebben afgegeven, bestempelt als laster. Volgens berichten uit Trier aan de Ger- mania is aldaar de kapelaan Schneiders, die ver- oordeeld was het larid te verlaten, bij het einde der hoogmis in de St.-Laurentiuskerk aan den voet van het altaar gearresteerd, ten gevolge waar van er zulk een tumult is ontstaan, dal de man schappen der politie zich eindelijk met de blanke sabel moesten weren en de marmeren communie bank in het gedrang is verbrijzeld. Uit Beieren wordt gemeld, dat Kullmaru krachtens ministerieel besluit zijn straf zal onder gaan in het tuchthuis St.-George, nabij Bayreutli Grroot-13rit£imULë. Telegrammen van den Times-correspondent le Morar melden aan dat blad, dat de identiteit van den vooronderstelden Nana Sahib door nieuw getuigen gestaafd is geworden. Die getuigen zijo echter allen inlanders, op wier verklaringen om verscheiden redenen niet veel staat te rnakeo valt. De enkele Europeanen, die den Nana per soonlijk gekend hebben Dr. Tresidder, die een tijdlang zijn lijfarts was en een operatie aas zijn voet verrichtte, en kolonel Mowbray Thoinsoi een der vier die aan 't bloedbad te Cawnpor. ontsnapten blijven twijfelen. Onder de Mahrat- las heerscht groote agitatie. Nana Sahib is of was namelijk cle wettige vorst van hun land, en in hunne oogen een onschendbaar personage. Op militair-technisch gebied heerscht een groote bedrijvigheid. Zoo werden onlangs de ver sterkingen van Gibraltar en Malta van zwaar ge trokken geschut voorziende oude kanonnen van gietijzer, die reeds zoolang op hunne plaatsen figureerden, liggen thans in 't arsenaal te Wool wich en wachten op den smeltoven of den harner van den afslager. De beide forten, die tot be scherming van de Medway-rivier en van de wer ven te Chatham aan de zeezijde gebouwd zijn, worden met zwaar geschut gewapend; met de ves tingwerken, die Chatham, 't belangrijkste marine etablissement van 't land, aan de landzijde moeten dekken, zal onverw'yld een begin worden gemaakt, en wel in de eerste plaats met het fort te Borstal in de nabijheid van Rochester. De heer Ward Hun!, eerste lord der admiraliteit, ontwikkelt grooten ijver. Als eerste maatregel voor een betere recru- teeri-ng der vloot, die in uitzicht is gesteld, moet beschouwd worden de oprichting, door de admi raliteit, van een pensioenfonds voor weduwen en weezen van zeelieden en marine-soldaten, waar voor reeds de bekrachtiging der koningin is ge vraagd. Een nieuwe luchtballon, voor militaire doeleinden uilgevonden door een zekeren heer Menier, doet veel van zich spreken. De uitvinder beweert, dat bij den ballon binnen het half uur op 'i slagveld kan vullen en oplaten. Oostenr.-Hong. Monarchie. In de Kamer van afgevaardigden is gisteren een voorstel door eenige leden ingediend, strek kende tot regeling der rechtsbetrekkingen van de Oud-Katholieken tot den staat. Door den afge vaardigde Fux is een voorstel gedaan tot veran dering van de wijrze van verkiezing der leden van de delegatie; hij wenschte dat zjn voorstel in han den gesteld zou worden van eene commissie ad hoc van 15 leden. Dit verzoek werd door de Kamer met 153 legen 57 sternrnen afgewezen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2