KOLONIËN. BATAVIA, 23 September. Op 18 Sept. heeft de raad van justitie uitspraak gedaan in de zaak van den heer H. B. Van Daalen, redacteur van de Java-bode. De raad heeft aangenomen dat in het mail overzicht van het nummer van 18 Juli n°. 166, wat de eerste geïncrimineerde ainsnede betreft, gepleegd is smaad en hoon jegens den G.-G. en de ingezetenen tot haat en minachting tegen de regeering worden opgezet; dat in de tweede ge ïncrimineerde zinsnede door het woord „bewinds lieden" geen bepaald persoon is aangewezen en de beklaagde mitsdien wordt vrijgesproken op dat punt; dat in de derde geïncrimineerde zinsnede gepleegd is smaad jegens den G.-G., maar daar door geene opzetting van de ingezetenen kan wor den gevondenen dat het boos opzet den raad overtuigend voorkomt. De raad heeft mitsdien den heer H. B. Van Daalen veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar. De Indiër verhaalt dat de heer Van Daalen in revisie zal komen en men verzekert dat ook de officier van justitie dat voornemen heeft. Het O. M. had toch twee jaren geëischt. Ook in de afd. Salatiga hebben de inwoners van eenige dessa's zich tot het bestuur gewend, met verzoek om conversie van het communaal in individueel grondbezit te mogen erlangen, en heeft de resident toegestaan aan dat verlangen te vol doen. Hetzelfde schrijft men uit Demak, waar zich almede bij den landbouwer de wensch open baart de sawah's duurzaam te verdeelen, terwijl in de afd. Kendal de conversie reeds in meer dan honderd dessa's wordt voorbereid. Van de candidaten, die zich medio Sep tember aan het ambtenaars-examen B onderwor pen hebben, is slechts éen, met name de heer Zwager, geslaagd. De eisch van het O. M. in zake het proces R.anzow is: Ranzow, twaalf jaren tuchthuisstraf, een geldboete van f 39112.25 en een van f '10274; Apfel, vijf jaar tuchthuisstraf; Oei Bin Soei, twee jaar dwangarbeid buiten den ketting; Gan Boen Tik, Tan Bong Liong, Tjan Boen Tan en Tjan Tjoen Thoa, allen een jaar dwangarbeid buiten den ketting en allen in de kosten van het proces. Door den gonv.-gcneraal van Ned.-Indië zijn de volgende be schikkingen genomen. Civiel Departement. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned wegens ziekte, aan den tel. 2de kl. H. Th. E. Handt; aan den Isten comm. op het resid.-kant. te Amboina II. Grocncveldt; aan den burgcropnemer in het gouv. Celebes C. TV. A. Kloer en aan den 3deu comm. op het resid.-kant. to Soerabaya W. Taunay. Ontslagen: Op verzoek, eervol, de klerk bij het dep. van ond., eered. en nijv. II. A. E. Popp en de tuinman bij 's lands plantentuin te Buitenzorg G. B. Hesseling. Benoemd: tot laten eomm. op het resid.-kant. te Amboina, Mr. J. C. E. baron Van Heerdt; tot buitengew. subst.-griilier bij de recht bank te Somoroto (Madioen,) B. Scholten Gzn. Verleend: Een tweej. verlof naar Europa wegens ziekte, aan den contr. Iste kl. bij het binnenl. best, op Java en Madura C. F. Deibert; een tweej. verlof naar Ned. wegens ziekte, aan den adm. der tin mijnen te Djcbbes (Banka) G. A. Schouteneen tweej. verlof naar Ned., wegens meer dan 15 jaren onafgebr. dienst in Ned.- Indië, aan den opz. 2de kl. bij den waterst. en 's lands burg. en openb. werken A. G. De Fisser. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens ziekte, de comm. ode kl. bij den post- en tel. A. W. Palm. Benoemd: tot res. van Krawang, Mr. F. A. Loudon; tot houtv. 3de kl bij liet boschwezen op Jaya en Ma dura J. H. Van der Meulen; tot contr. 2de kl. B. L. Repelius, tot adsp.-contr. F. J. Vau Ilaeften. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned wegens ziekte, aan don res. van Kadoe P. L. Van Bloemen "Waandcrs; een tweej. verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den 2den ondern. aan de kweeksch. voor. inl. onderw. te Fort de Koek TV. F. Weide, en aan den comm. 2de kl. bij den post- en tel. M. L. W. C. Motta. Ontslagen: Eervol, de lste comm. bij het dep. der burg. openb. werken H. TV. C. Veldman; op verz., eervol, wegens ziekte, de griff. bij den landraad te Pekalongan J. Th. E. Jorissen; op verz., eervol, met behoud van recht op pens., de kl. bij den ontv. der in- en uitvoerr. en acc. te Pekalongan M. P. J. Sclim. Benoemd: tot adv.-gen. bij het het hoog gerechtshof, Jhr. Mr. H. L. "Wichers ;"tot off. van justitie tc Samarang, Mr. H. F. C. Eogcl- brecht; tot ads.-res. van Ngrowo, J. H. F. Sollewijn Gelpke; tot secr. der resid. Proboliügo, Mr. Th. A. A. Schüner- marek; tot comm. bij de burg. openbare werken L. A. Mar tens; tot 2den comm. bij de algem. rekenk. A. P. Barbier; tot opz. lste kl. bij den waterst. en 's lands burg. openbare werken, G. G. Van Gijen; tot griff. bij den landr. te Pekalon gan, J. TV. G. Vau Hek; tot contr. lste kl., J. A. B. TViselius; tot contr. 2de kl. J. N. Labaar; tot adsp.-contr., Ch. F. Zeemantot chef der tel. afd. (standplaats Soerakarta), P. Scheltema Beduin, tot chef der 4de tel.afd. (standpl. Soera- Laya) A. H. Holdcrt, tot kantoorch. 3de kl. G. Verburgt en A. TV. L. HeDnebert; 4de kl., B. F. Andeweg, TV. C. "W. Van Pergen en A. De Graaf; tot waarnemend kantoorch. 4de kl. P. H. Van Bosstraeteü; tot comm. 3de kl., G. P. RaveDswaaij, G. C. Holtzapfel. R. G. J. De Vos en S. De Brain Veldkamp tot adj.-comm. TV. Aart de Jong, V. Zcijdel, P. TV. II. Hor- nuDg, TV. F. II. Lcijting, C. Heijne en J. E. Fredriks, de eerste bij het postk. te Makassar, de tweede en derde resp. hij het tel.-kantoor te Weltevreden en te Samarang en de overigen bij het post- en tel.-kantoor te Soerakarta. Departement van Oorlog. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den maj. der inf. J. P. Van Lier; een tweej. verlof naar Ned., wegeDs 15 en 12 jaren onafgebr. dienst in Ned.-Indië, aan den off.-van-gez. lste kl. A. C. Hoogeveen en aan den lsten luit. der inf. J. J. Meijboom. Ontslagen: op verzoek, eervol, wegens volbr. diensttijd, met behoud van recht op peD8„ de maj. der inf. P. B. Bruijn van Rozenburg, onder toek. van den titul. rang van luit.-kol. Bevorderd: bij de inf. tot kol. H. L. Veenhuijzen, tot luit.-kol. K. W. H. De CoeDens, H. F. Meijer, thans met verlof in Ned., en M. C. E. Ruempoltot maj. L. W. C. Gerlach en H. Demmeni. Bij de art., tot kapt. L. D. F. Daguiés en M. B. Van Slee, tot lsten luit. D. Crok, H. P. A. De Wilde, J. A. Almerood, G. De Bruijn, "D. Moreau en G. A. Kusky. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den kapt. der inf. J. J. Van Poll. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegens lich. ongeschiktheid, met behoud van recht op pens., de onderint. lste kl. bfj de mil. adm. J. B. De Graaf; tot off.-van- gez. 2de kl. C. F. Erdbrink; bij de mil. adm. tot lsten luit.-kwartierm., H. D. Tuynenburgh. Verleend: Een tweej. verlof naar Ned., wegens ziekte, aan den kapt. der art. K. J. A. Pape; een tweej. verlof naar Ned., wegens 12 jaren onafge broken dienst in Ned.-Indië, aan den kapt. der inf. F. De Lannoij. Ontslagen: Op verzoek, eervol, wegen6 volbr. diensttijd, met bohond van recht op pens., de kapt. C. J. G. De Bruin en de lste Init. P. F. A. Van Stuwe, beiden der inf.op verzoek eer vol, de lste luit.-kwartierm. bij de mil. adm. C. H. Jeltjes, met vergunning de aan dien rang verbonden uniform te blijven dragen. Departement van Marine. Benoemd: Tot insp. over de bcbakening, de knstverl. en het loodsw., de onderinsp. R. J. A. Bonricius. Ontslagen: eervol, met behoud van recht op pens., de klerk bij het havendep. te Amboina H. C. Scheepe. Be noemd: Tot vice-comra., tevens kctelscheepm. te Soerabaija, W. II. Berkhemer. BUITENLAND. Frankrij k. De heer Thiers is den 28sten dezer van zijne reis naar Italië te Nizza teruggekeerd. Eene schit terende ovatie is hem daar ter stede ten deel gevallen. Duitscliland. Het getuigenverhoor in het proces tegen Kull- mann is gisteren voortgezet. De voorzitter, de adviezen der geneeskundigen over Kullmann's geestvermogens resumeerende, zeide dat zijn toe stand van dien aard was, dat de misdaad toe rekenbaar was, maar in beperkte mate. De ambtenaar van het openbaar ministerie bestreed met verontwaardiging het denkbeeld, dat de aanslag eene schijnvertooning in overleg met Bismarck was geweest. Het betrof hier slechts twee punten: 1°. Was Kullmann voornemens prins Bismarck te dooden en heeft hij daarom een met scherp geladen pistool op hem afgescho ten? 2°. Heeft hij de daad met voorbedachten rade ten uitvoer gebracht? Op heide vragen heeft de beschuldigde ronduit een bevestigend antwoord gegeven. Hij was in den beginne geen dweper. Eerst te Salzwedel is hij lot fanatisme vervallen. Zijne daad was slechls eene handeling van ruw geweld, wraakzucht, verfijnde hoosheid, een lage poging tot moord. Mitsdien eischle spr. schuldig verklaring. De verdediger, advocaat Gerhard, wierp een terugblik op den strijd tusschen Kerk en Slaat en den oorsprong der Meiwetten. Kullmann, die zich vroeger om geen godsdienst had bekommerd, heeft eerst te Salzwedel, waar hij uit verveling lid van de katholieke Mannen-vereeniging is ge worden, geleerd in die zaken belang te stellen en heigeen daar werd gesproken heeft hem aan 't dwepen gebracht. Onder dien belreurenswaar- digen invloed is hij tot zijn noodlottig besluit gekomen. Spr. meende hierop te meer de aandacht te moeten vestigen, omdat Kullmann, blijkens rapport van deskundigen, in te ziekelijken toestand van geest en gemoed verkeerde, dan dat hem de daad kon worden toegerekend. Spr. concludeerde mitsdien tot vrijspraak. De rechtbank heeft den beschuldigde veroor deeld tot tuchthuisstraf voor den tijd van veertien jaren, henevens verlies van de burgerlijke eer en plaatsing onder politietoezicht voor den tijd van tien jaren. De te vroege openbaarmaking der acte van be schuldiging is opgehelderd. De ambtenaar van het O. M. namelijk vestigde de aandacht op het feit, dat in strijd met de rijkswet op de drukpers, de acte in sommige dagbladen was openbaar gemaakt twee dagen vóór zij in openbare zitting was voor gelezen. Bij onderzoek is gebleken, dat een beambte ter kanselarij zich op strafbare wijze een afschrift van het stuk had weten te verschaffen, waarom dan ook onmiddellijk eene vervolging tegen hem is ingesteld. De stoomkorvet Hcrtha is uit Kiel voor den tijd van twee jaren naar de Oost-Aziatische wateren in zee gegaan. Telegrammen. BAYONNE, 30 October. De generaal Laserna is naar Madrid vertrokken, na een onderhoud gehad te hebben met generaal Moriones. Men acht het waarschijnlijk dat Laserna het bevel zal nederleg- gen, omdat het ministerie de door hem verzochte toezending van geld en troepen vertraagd heeft. De Carlistische generaal Elio heeft aanzienlijke strijdkrachten bijeengebracht op den weg van Pampeluna, en bedreigt Boven-Arragon. NEW-YORK, 30 October. Generaal Concha heeft eene rondreis gemaakt op Cuba. Naar men verzekert was het doel zijner reis, om Calinto Garcia te Manzilla een bezoek te brengen, tea einde inlichtingen te hekomen over de onder werping der insurgenten en hun gevoelen te ver nemen aangaande de amnestie. Laatste berichten. De memorie van antwoord op de Indische be grooting is verschenen. De minister is het vol komen eens, dat de Tweede Kamer beslissen moet omtrent het vertrouwen in hem te stellen en hij wijst op het belang dat in Indië geen twijfel besta omtrent den steun waarop hij bij de vertegen woordiging kan rekenen. Omtrent de politieke houdiüg, door hem bij zijn optreden aangenomen, maakt hij op, dat over den parlementairen regeeringsvorm de staf zou zijn te breken, indien elke staatkundige richting, aan het bewind komende, afbrak al wat op wetgevend en administratief gebied zonder hare medewerking is tot stand gekomen. Dit zou vooral verderfelijk zijn voor Indië; het optredend bewind moet rekenschap houden met den toestand dien het vindt en niet legen bestaande wetten of beslui ten reageeren op grond van vroegere bestrijding. Alleen als 's lands belang het dringend eischt, mag aan de wijziging van pas genomen beslis singen gedacht worden. Diezelfde bestendigheid eischt groote voorzichtigheid bij het voortgaan op de baan van geleidelijke ontwikkeling. Eene be zadigde toepassing der door de wetgevende macht gevestigde beginselen en zorgvuldige raadpleging over de beschikbare middelen ter voorziening in de behoeften is de weg door een goed staatsbe leid aangewezen. Op dien weg liggen geen opti mistische of pessimistische voorstellingen. Hij kan evenmin een onjuist beeld van den actueelen toe stand in Indië als eene verheerlijking van het af getreden bewind bedoelen. Becktzaken. Gewezen vonnissen in strafzaken door het Kantongerecht te Leiden dd. '19 October 1874. 1 Wegens na 11 uren des avonds bezoekers in zijn koffie huis te hebben gehad4 plaats nemen op met honden bespannen karren1 een ongemuilbanden hond voor een kar te spannen; 1 laten grazen van vee op den open baren weg; 2 zonder consent van h. h. van Rijnland te hebben gebaggerd; 1 des nachts na 12 uren de deur van haar bordeel niet voor het publiek te hebben gesloten 1 werpen met steenen op straat; 1 in verkeerde richting te hebben gereden; 1 werpen van vuilnis op ge meentegrond 1 zonder consent kippen laten losloopen op gemeentegrond; 1 buiten eene openbare waterplaats datgene te hebben verricht waartoe die inrichtingen bestemd zijn; 1 m draf door de Donkersteeg te rijden; 1 werpen van vuilnis in gemeentewater. Ter markt te Leiden aangevoerd. 30 en 31 October. Wintertarwe 18 hectoliter 9.00 a 10.00. Zorner- tarwe 18 hectol. ƒ8.50 a ƒ9.00 Winterrogge 20 heet. f 7.50 a f 8.00. Zomerrogge 20 hectol. 6.50 a f 7.00. Zomergerst 16 hectol. 7.75 a f 8.00. Chevalier-gerst 16 hectol. f 9.00 a f 9.25. Zware Haver 20 hectol. 5.50 a f 6.00. Lichte Haver 20 hectol. ƒ5.25 a ƒ5.75. Dui- venboonen 9 hectol. 9.25 a 9.50 Paardenboonen 10 hectol. f 8.75 a 9.25. Ossen stuks a Stieren, 15 stuks f 65.00 a f 155.00 Kalfkoeien 65 stuks '180.00 a 290.00Varekoeien 430 stuks 145.00 a f 225.00. Vette koeien 440 stuks 200.00 a ƒ290.00 Kalveren (vette) 38 stuks 40.00 a f 76.00. Kalveren (magere) 4 stuks 7.00 a 15.00. Hamels (magere) stuks f a f Hamels (vette) 795 stuks ƒ24.00 a ƒ38.00. Varkens (magere) 70 stuks /"15.00 a ƒ32.00 Varkens (biggen) 320 stuks ƒ3.00 a 13.00. Grasboter 8720 kilogr., lste qualit. val 69.00 a 73.00. Schei- 2de qualiteit 4 vat 64.00 a ƒ68.00; Grasboter lste qual. per kilogr. ƒ1.725 a 1.825; Schei-2de qualiteit per kilogr. ƒ1.60 a ƒ1.70. Lange Zwarte Turf 17000 dubb. hectol. ƒ0.25 a 0.27s. Ter markt aangebracht 956 runderen, 42 kalveren, en 824 schapen.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2