LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4515. A0. 1874. Vrijdag 30 October. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Kommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. De nieuwe Abonné's, ie nog niet in 't bezit der Premieplaat zijn, :unnen haar Maandag 2 November aan't Bureel ioepoortstraat N°. 1, afhalen tegen vooruitbeta al» van liet abonnement-November ad 43 cents. LEIDEN, 39 October. Heden is aan de Hoogeschool alhier bevorderd lot doctor in de rechten de beer J. Boldingli Gz., geb. te Hoorn, met stellingen. In Den Haag zijn gisteren voor de acte in I de Engelsche taal geëxamineerd 12 candidaten; i trok zich terug5 werden toegelaten, mej. A. C. Leijten en M. H. H. "Wolvekamp uit Rot terdam, A. D. J. Parmentier uit Leiderdorp, M. W. !C. J. Piper uit Zoeterwoude en J. M. E. Van de Riviere uit Dordrecht. Voor de acte van hulponder- vijzeres werden van de 16 candidaten 10 toege zien, mej.B. II. J. Van Beeten uit Leiden, Van den Brand uit Geervliet, IC. Th. Ebbink uil Voorburg, M. J. Finke uit Schiedam, B. A. Greeve uit Leiden, A. H. C. Michael uit Gouda, I. Pvoepman uit Hellevoetsluis, S. P. M. Van der Iwalme uit Voorburg, M. C. A. Tonino uit Schiedam en Ch. W. Van der Velden Erdbrink uit Leiden. Uit Katwijk wordt gemeldDe haringvis- herij liet zich tot nu toe zeer gunstig aanzien oor den laatsten storm is zij echter sterk getrof- ?n. Van de plus minus 50 uitgezeilde bomschui- en waren Maandag 21 teruggekomen, doch vele iet totaal verlies hunner netten. Sommige ree- ers verloren voor f 4000 aan netten. In de laatste zestien jaren heeft zulk een tegenspoed in haringvisscherij niet plaats gehad. De Staatscourant behelst het verslag van de commissie tot 1 Augustus 1875 belast met iet afnemen der examens van apotheker, volgens rt. 9 der wet van 1 Juni 1865 StblN°. 59). Het Ned. stoomschip Koning der Neder landen is 27 dezer van Batavia naar iNederland lertrokken. Het ramtorenschip de Koning der Neder- 'unden is gisteren met goed gevolg aan de Rijks werf te Amsterdam te water gelaten. Uit Singapore werd gisteren perj^telegraaf gemeld, dat volgens geruchten van Nederlandschen oorsprong, aldaar verspreid, de Atjineezen sterker on vermeteler worden. In eene Dinsdag-avond te Amsterdam gehou- len vergadering der maatschappij voor den wer kenden stand heeft de heer P. Witkamp melding ;emaakt van Amsterdams aanstaande zesde eeuw- eesl. Den 27sten October zal het zeshonderd laar geleden zijn, dat Floris de Vijfde den ■msterdammers tolvrijheid verleende voor de oederen, welke zij door zijn rechtsgebied zouden poeren. De giftbrief, in het latijn gesteld, waarbij on dat belangrijke voorrecht geschonken werd, is het oudste bekende stuk betrekkelijk de stad en bevindt zich nog heden ten dage in vrij gaven toestand in de ijzeren kapel der Oude Kerk. Het verheugde spreker te kunnen mededeelen, da' weldra van eenige vroede medeburgers de oproeping zou uitgaan tot verschillende vereeni- gingen en tot alle stadgenooten, om de plechtig heid te helpen voorbereiden. Op het kerkhof „De Liefde" te Amsterdam werd gisteren op plechtige wijze onlhuld het gedenkleeken door de bestuurders van het volks zangonderwijs gewijd aan de nagedachtenis van 'ulhelmus Smits. Het bestaat uit een zerk van eschauzijnsclien steen, waarop een opschrift is ge beiteld. Boven de zerk verheit zich een spits met lofwerk, rustende op den hoorn des overvloeds, aan Smits aangeboden op het zilveren feest van het volkszangonderwijs, en in wiens midden en medaillon het borstbeeld van den zangmeester prijkt. De minister van oorlog heeft order gegeven tot de samenstelling van een raad van onderzoek in zake den luitenant S. van het 3de regiment infanterie. - Gisterochtend is mgr. Hermanus Heijkamp, bisschop van Deventer bij de oud-bisschoppelijke clerezy in Nederland en pastoor der St.-Laurens- kerk in den Oppert te Rotterdam, in den ouderdom van bijna 70 jaar overleden. Als handels-essayeur is na examen toege laten de heer L. S. Langendijk, te Alkmaar. Reeds sedert eenige maanden vertoeft in ons land de heer J. Kohn-Zedek, rabbijn te Lem- berg, die zich bezig houdt met het uitgeven van een voor de wetenschap hoogst kostbaar document, nl. van de oudste commentaar op het oude Testa ment, bekend onder den naam van Midrasch Inlam- denu, waarvan het handschrift in de bibliotheek te Oxford wordt bewaard. Bij de beoefenaars der Oostersclie talen slaat de heer Kohn-Zedek om zijn arbeid hoog aangeschreven. Door hem werd de Fransch-Duitsche oorlog in het Hebreeuwsch te boek gesteld. Hij tracht voor zijn kostbaren arbeid ondersteuning, door onderteekening, te vinden. Aan IC. A. Bunge is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als Nederl. consul te Havre, en als zoodanig benoemd F. Bunge, thans vice-consul. De luit.-ter-zee 1ste kl. C. Bijleveldt wordt met 1 Nov. als 1ste officier geplaatst aan boord van Zr. Ms. schroefstoomsehip Leeuwarden, in stede van den luit.-ter-zee 1ste kl. C. L. Van Woelderen, die op non-acliviteit wordt gesteld. De minister van oorlog heeft o. ra. goedgevon den te benoemen tot kapt. 1ste kl. den kapt. 2de kl. K. Eland, van den generalen staf; over ie plaat sen bij het 4de reg. inf. den kapt. L. E. Gerdes- sen, van het 5de reg.eervol te ontheffen van zijne betrekking van directeur der stafschool den luit.-kolonel J. M. Van der Star, van den gene ralen staf, onder dankhet. voor de bewezen dien sten, terwijl die hoofdofficier is bestemd om defi nitief aan den chef van den gen. staf te worden toegevoegd; te bestemmen tot chef van den staf der 3de divisie inf. den majoor A. J. W. Van der Schrieckopenlijk zijne tevredenheid te betui gen aan den luit.-kol. J. H. Frankamp, aan de majoors J. H. Kretzer, C. G. C. F. Xsing en H. A. Frantzmann, alsmede aan den kapt.-instruc- teur L. M. C. Rollin Couquerque, leden der com- missiën belast geweest met de herziening van het handboek der onderoff. en korp. der art., voorts aan den off.-van-gez. 3de kl. F. Daniels voor de goede diensten bewezen bij het spoor wegongeluk bij Warmond. Het Staatsblad n". 134 behelst het besluit van den 22sten October 1874, betreffende de uitloting en aflossing van 3'/j percents schuldbe kentenissen ten laste van het voormalig amorti satie-syndicaat voor 1875. Z. M. heeft met ingang van 15 Nov. be noemd tot plaatsverv. kantonrechter te Hoogeveen L. N. Heyl, ontv. der registr. ën domeinen aldaar; tot procureur bij de arrond.-rechtbank te Deven ter Mr. D. Dumbar, thans griffier bij het kantong. te Beetsterzwaag. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen had bij het ruimen der mestputten in de cavalerie-kazerne alhier een werkman, waarschijnlijk door het inademen van. gassen bedwelmd, het ongeluk bewusteloos neder te zinken. Nadat de heer Andreson met het grootste geduld twee uren lang alle pogingen in het werk gesteld had om de levensgeesten bij den man op te wekken, is deze, nog altijd huiten kennis, naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Gisteren werd in de openbare verga dering van den raad van state behandeld het beroep van G. M. Koentz, voormalig adjunct-comman dant in het huis van militaire detentie te Leiden, tegen het Kon. besluit van 10 April jl. waarbij hem, na gedurende vele jaren in civiele en militaire be trekkingen den lande te hebben gediend, eervol ontslag is verleend en wegens lichaamsziekte een pensioen is toegekend van 150 'sjaars. Uit het rapport van den staatsraad Meeussen bleek dat èn de minister van justitie ën de raad van toezicht op het pensioenfonds voor burgerlijke ambtenaren volhardden bij hun gevoelen, dat reclamant in de termen viel van art. 5 der wet, daar hij lijdende was aan lichaamsgebre ken, die voldoende waren bewezen door de verklaring van geneesheeren door den kanton rechter benoemd en behoorlijk beëedigd. Als gemachtigde voor den reclamant trad op advo caat Belinfante, die betoogde, dat hier alleen sprake kon zijn van toepassing van art. 3 al. 2 der pensioenwet, daar, zoo al niet als bewezen, dan. toch als genoegzaam zeker vaststond, dat het lichaamslijden van den reclamant het gevolg was van eene ernstige verwonding aan het hoofd, hem op 31 December 1871 in het huis van militaire detentie te Leiden door een der gevangenen verra derlijk toegebracht; en dat in ieder geval het het koninklijk besluit niet door een voldoend ad ministratief onderzoek was voorbereid. Dagelijks komen te Scheveningen nog berichten in van de groote verliezen door den laatsten storm aan de verschillende aldaar te huis behoorende visscherspinken en vischwant op zee toegebracht. Dinsdag werd de treurige tijding ontvangen, dat twee brave huisvaders in dien storm bij Doggersbank over boord geslagen en verdronken zijn, namelijk een stuurman van den reeder G. Den Duik en een visscher van den reeder A. v. d. Toorn. Met angst en bekommering wordt naar tijding uitgezien van de ruim 80 nog in zee zijnde vaartuigen. Het prov. gerechtshof te Leeuwar den heeft eene kroeghoudster, die zeker heer van zijn gouden horloge had beroofd, en twee harer medeplichtigen tot vijf jaren tuchthuisstraf ver oordeeld en een vierden schuldige tot acht maan den eenzame opsluiting. Een der medeplichtigen, een 57-jarige weduwe, die steeds op vrije voeten was gelaten, heeft zich des nachls buiten de stad verdronken. Zij moet van haar plan daartoe inge val van veroordeeling zelfs tot geringe straf, reeds eenige dagen geleden haar kennissen hebben ver wittigd. Op den Dinsdag te Sneek gehouden marktdag verloor een boer een zakboekje met pi. m. 1250 aan bankpapier. Twee schooljongens vonden liet en ontvingen als belooning de kapitale som van 1

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1