LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4513. A0. 1874. Woensdag 28 October. PRIJS DEZER COURAJïT Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per poül1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1G regel?f 1.05. Iedere regel meer0.17J. Groolcrc letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Ter Gemeente-Secretarie is in druk, legen betaling van 20 cents, verkrijgbaar het rapport van de Commissie van Financiën op de Gemeen- tebegrooting voor 1875. LEIDEN, 27 October. Dr. J. Van der Vliet alhier is benoemd tot rector aan de Lalijnsche school te Zalt-Bommel. Met genoegen vernemen wij dat ook Z. K. H. Prins Hendrik heeft ingeteekend op „Het Verloren Paradijs", heldendicht in twaalf zangen door John Milton, in Nederduilsche verzen overgebracht door J. J. L. Ten ICate, met platen van Gustave Doré. De Tweede Kamer is tot hervatting harer werkzaamheden bijeengeroepen tegen Dinsdag 3 November a. s., 's namiddags te 3 uren. Aan de Groningsche hoogeschool is bevor derd tot doctor in de heelkunde de heer J. En- sing, med. doctor, geboren te Groningen. Gisteren zijn in Den Haag 12 candidaten voor de acte in de Engelsche taal geëxamineerd; 1 trok zich terug, 5 werden afgewezen; toegelaten mej.: M. Bulkley, A. M. P. Greeve, A. E. Jolles, Ch. S. Wilson en A. Ossenbruggen, uit Den Haag, en mej. A. Scheltema, uit Rotterdam. Het Ned. stoomschip Holland, van Batavia naar Rotterdam, is 24 dezer Malta gepasseerd. Z. M. de Koning, die reeds meermalen zijne bijzondere belangstelling heeft doen blijken voor den door een schot blind geworden luitenant Comfurius, van de Aljin-expeditie, Zaterdag jl. met liet ridderkruis der Militaire Willemsorde begiftigd, heeft dien officier gisteren eene piano eerste qualiteit ten geschenke gezonden. De directie van de Haagsche opera heeft genoemden officier een doorloopend vrije entree aangeboden. Naar men verneemt zal Zr. Ms. schroef- stoomschip Leeuwarden een kruistocht onder nemen in de Middellandsche Zee en zal die reis worden meegemaakt door Z. K. II. prins Alexander. Uit Seheveningen wordt gemeld: Hoewel hier de meeste weezen door de naaste bloedver wanten worden verzorgd en er op een bevolking van plus minus 9000 zielen slechts een vijfentwin tigtal weezen zijn, in wier behoefte wordt voorzien, zoo hebben toch op het initiatief van het Nuts- bestuur een aanzienlijk getal ingezetenen besloten, ais leden en begunstigers het doel en de werk zaamheden der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin te bevorderen, geleid door de overtuiging dat, wat in eigen kring niet noo- dig wordt geoordeeld, echter elders dringend voor ziening vereischt. Blijkens een mededeeling van Zr. Ms. ge zant te Weenen behooren de verzoeken van Neder landers, om vergunning tot aanbieding van voor werpen van kunst of letterkundige werken aan Z. M. den Keizer van Oostenrijk gericht te worden tot den Oostenrijkschen gezant in Den Haag, terwijl rechtslreeksche toezendingen aan Hd. op kosten van den afzender zullen worden teruggezonden; door Z. M. den Koning van Denemarken worden geen letterkundige werken van vreemdelingen aan genomen zoodra zij in den handel verkrijgbaar 2'jn gesteld; Z. M. de Koning van Zweden en Noorwegen heeft besloten geen voorwerpen van kunst of letterkundige werken aan te nemen, welke weemdelingen Hd. als huldeblijk wenschen aan te bieden. De luitenant-ter-zee 2de kl. Jhr. F. G. M. Van der Wijck, aan boord van Zr. Ms. ramschip Btiffel, wordt met den laatsten dezer op non activiteit gesteld. Z. M. heeft aan J. Cordeweener, te 's-Her- togenbosch, vergund het aannemen en dragen der versierselen van officier der orde van Nischan Eftihar, hem door den Bey van Tunis geschonken het hij besluit van 5 December 1851 ingesteld eereteeken tot belooning van eervollen langdurigen werkelijken dienst bij de schutterij toegekend aan W. Vellinga, sergeant-majoor en E. Leijenaar, muzikant, beiden bij de dd. schutterij te Harlin- genmet ingang van 1 Nov. benoemd tot griffier bij het kantongerecht te Woubrugge, Mr. J. M. Rens, adv. te Rotterdam. Gemengd Nieuws. De processtukken in zake den agent van politie W. in Den Haag, die ruim drie maan den geleden zich aan manslag heeft schuldig ge maakt, zijn thans door de raadkamer van de rechtbank naar den procureur-generaal verzonden. Te Ameland is weder liet lijk vaneen manspersoon aan wal gespoeld, het derde binnen weinige weken. Naar gissing was het dat van iemand van 30-jarigen leeftijd, gemiddelde lengte, zwaar van postuur, alleen gekleed met een blauw wollen trui en een lederen riem om het midden. Het lijk was overigens in zoo ver gevorderden staat van ontbinding, dat er niets meer aan viel te herkennen. Gisternacht is een schaap uit een weiland onder de gemeente Rijswijk ontvreemd, dat men later geslacht gedeeltelijk in een sloot heeft teruggevonden. Het beste gedeelte hadden de dieven medegenomen; de daders zijn nog niet opgespoord. Vrijdag werd in Den Haag door de politie op de Gedempte Gracht een huiszoeking gedaan bij een koopman, in tegenwoordigheid van den rechter-commissaris en den officier van justitie. Onderscheidene pakken goed werden in beslag genomen en verzegeld. Deze huiszoeking stond in verband met de opsporing van een vreemdeling, die zich sedert eenigen tijd in Den Haag en te Rotterdam had opgehouden en er zijn werk van maakte, onder valsche namen en voorwendsels koopmansgoederen uit Engeland te ontbieden en aan de markt te brengen, zonder de gelden te verantwoorden. De persoon, die verdacht wordt zich aan dat misdrijf te hebben schuldig gemaakt, is gisterochtend te Amsterdam aangehouden. Gistermiddag is te Rotterdam een schipper, die in de rivier voor de Willemskade met zijn aak langs een aldaar liggend Rijnschip voer, terwijl hij met een zak kurken zijn vaartuig van dat schip afhield, met het hoofd tusschen den romp van het schip en de roef van zijn vaartuig beklemd geraakt, ten gevolge waarvan hij zoodanig gewond werd, dat hij eenige oogenhlikken later een lijk was. Zaterdag-middag is nabij Huisduinen een sloep met vier vletlerlieden bemand omge slagen en een dezer personen omgekomen. De beurtschipper van Steenwijk op Sneek, Jan Roeles genaamd, had Donderdag-mid dag tijdens den vreeselijken storm het voorrecht 9 menschenlevens te redden. Op zijn terugtocht naar Steenwijk kreeg hij op het Tjeukermeer een schip in 't gezichl, van waar het noodgeschrei dei- opvarenden niet weinig zijn aandacht trok, zoodat hij daarheen koers zette. Hartverscheurend waren de kreten der bemanning, wijl 't schip in een zinkenden toestand verkeerde en een der beide hen passeerende groote tjalkschepen, na eenige malen vergeefsche pogingen tol redding te hebben aangewend, niet bij machte scheen te zijn om hulp te verleenen, zoodat alle hoop op redding verloren scheen. Tweemaal had schipper Roeles hen bijna bereikt, doch werd telkens door den lievigen storm teruggeslagen. Eindelijk, ten derden male, gelukte het hem na ongelooflijke krachts inspanning, het zinkende schip te naderen en den schipper Schoonbergen met zijn vrouw, zes kinderen en een knecht aan boord van zijn vaartuig te bren gen, dat, met hout voor de firma H. &S. Tromp Meesters te Steenwijk, naar Echten werd gesleept, waarop allen behouden aan wal werden gebracht. Dezelfde beurtschipper redde in 1867, onder bijna gelijke omstandigheden, op hetzelfde meer schipper S. Bakker en diens beide zonen. In het verslag der Vereeniging tot verstrekking van dadelijke hulp aan minbezoldigde onderwijzers, enz. wordt gemeld, dat de hoofd onderwijzer Van Holten te Pouderoijen aan groot gebrek ten prooi is. De zorgen hij een talrijk gezin (er zijn 10 kinderen) en met onvoldoende bezoldiging 450) worden nog verzwaard, door dien zijne vrouw ziekelijk is en hij in den vorigen winter maanden lang met 5 of 6 zieken heeft getobd. Eerst toen de nood lot het uiterste was ge stegen, wendde Van Holten zich tot het bestuur der genoemde vereeniging. Na onderzoek heeft dat bestuur uit de kas der vereeniging gedaan wat het kon, om in de meest dringende behoeften te voorzien. In de woning waren zelfs geen bed den meer, en man, vrouw en kinderen lagen honger en ellende op het gelaat. Men zal thans ten behoeve van dit diep ongelukkige onderwij zersgezin een beroep doen op de openbare lief dadigheid. G-eld- en efïectenmarlrt. Amsterdam, van 19 tot 24 Oct, 1874. In dezelfde stemming, flauw en lusteloos, waarin de beurs verleden week sloot, opende zij deze en het scheen dat de neiging tot sterke daling, die aanvankelijk reeds waargenomen werd, voortgang zou maken, toen Donderdag de Engelsche merken hooger afkwamen op grond dat de verwachte nieuwe verhooging van het disconto bij de Bank van Engeland niet had plaats gehad en aan onze beurs eenige levendigheid, met vaster prijzen veroorzaakten. Slechts twee dagen echter duurde dat vleugje en Zaterdag getuigde het beursbullelin van de dagelijksche beurscourant met alle recht„Er ging in de meeste fondsen zoo weinig om, dat de bestaande omzet van volkomen stilstand wei nig verschilde." Toch bleven de prijzen, hoezeer meerendeels nominaal, vrij vast en waren er enkele soorten die zelfs iets verbeterden. Gaan wij nu het eindresultaat dezer week na, dan zien wij van onze Nationale Schuld alleen de 2'/j pCt. eene fractie geavanceerd en de 3 en 4 pCt. een weinig lager genoteerd dan voor acht dagen. Van onze industrieele fondsen niets opmer kenswaardigs dan de daling van de Aand. Box telWezel van 15 op ll'/j> sluitende 13'/» en Oblig. van 35*/4 op 29>/a met een slotprijs van 30'li pCt., in verband staande met de geprojec teerde nieuwe leening van f 11,000,000, waartoe de directie op de algemeene vergadering te Rot terdam gemachtigd is. Spanjaards zijn van 18'/i8 op '173/ic en van

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1