LEIDSCH DAGBLAD. A0. 1874. Dinsdag 27 October. i\°. 4512 PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: Van 1—6 regelsf 1.05. V' Iedere regel meern 0.171.^ Grootcrc letters naar plaatsruimle. Zij, die zich met 4 November a. s. op het Leidsch Dagblad abonneeren, ontvangen de tot dien datum verschijnende nummers gr at is. De maand November wordt dan, met inbegrip der premieplaatLeiden in 1574, waarvan nog een 50tal ex. voorhanden zijn tegen vooruitbetaling ad -43 cents in rekening gebracht. STADS-BERICHTEN. STEMPELING VAN GASMETERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien alinea 3 van art. 8 der wet van 8 Juli 1874 {Staatsblad n°. 96), bepalende dat de gasmeters tot op 1 Januari 1876 in gebruik, tot 1 Januari 1880 van den ijk zijn vrijgesteld, mits vóór 1 Januari 1876 voorzien van een door den Minister van Binnenlandsche Zaken vast te stellen bijzonder merk, ter aanduiding dat deze overgangs bepaling daarop van toepassing is; Gelet op de beschikking van genoemden Minister, van den Ssten September jl., houdende bepaling dat het merk, in het aangehaalde wetsartikel bedoeld, zal zijn de ESCU LAAP-STAF; Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat tot stempeling van bedoelde gasmeters door den IJker, chef van dienst, alhier zitting wordt gehouden in het lokaal van den IJk, op de Aalmarktnaast de gemeente- apotheek, en wel: Voor Wijk II, 27, 28 en 29 October, III, 3, 4 en 5 November, IV, 10, 11 en 12 November, V, 17, 18, 19, 24 en 25 November, VI, 26 November, 1, 2, 3 en 8 December, d VII, 9, 10, 15, 16 en 17 December, d VIII, 22, 23 en 24 December, de buitenwijk, op 29, 30 en 31 December, telken dage van des voormiddags negen tot een uur des namiddags. Voorts wordt medegedeeld, dat door den IJker, chef van dienst, van deze bepaling kan worden afgeweken, wanneer de meters niet verplaatsbaar zijn, of wel belang hebbenden verzoeken dat ter vereenvoudiging van de werkzaamheden, de stempeling geschiede ter plaatse waar de gasmeter zich bevindt, zullende in het laatste geval de meters geheel gereed moeten zijn om de stempeling te ondergaan. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 October 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Hendrik Jocliem Bootje, koop man, wonende alhier, daarbij vergunning verzoekende om het pakhuis aan den Ouden Singel N°. 156 tot magazijn van brandstoffen te doen inrichten; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januari "1824 Staatsblad n°. 19); Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatiën de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Donderdag den 29sten October aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 26sten October 1874. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden^ op Donderdag 29 October, des namiddags teeewuur. 'Onderwerp Begrooting der gemeente voor 1875, LEIDEN, 26 October. Bij de beden gehouden openbare verkoo- ping van Cokes op het raadhuis alhier van par tyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters waren de hoogste prijzen f 59.00, f 30.00, 6.20 en f 3.10; de laagste f 59.00, f 29.50, f 5.90 en f 3.05. Aan de hoogeschool alhier is heden bevorderd tot doctor in de rechten de heer A. D. Van As sendelft de Coningh, geboren te Bergen-op-Zoom, met academisch proefschrift: de aard en de ont wikkeling der zegel-, registratie- en successierechten in Frankrijk, Engeland en Nederland. Voor de Fransche taal werden Zaterdag in Den Haag geëxamineerd 9 candidaten, 1 werd afgewezen; toegelaten mej.: M. Bulkley, H. F. C. Dompierre de Chaufepié, A. S. De Lint, M. H. Mar da, Th. L. W. Muller, S. W. S. Roobol, S. P. Stulterheim en M. Ch. Visser, allen uit Den Haag 5 candidaten voor de acte van hoofdonderwijzeres werden allen toegelaten, mej. M. A. Hulstijn, J. Kropff en G. G. Steenbeek uit Rotterdam, S. H. W. Van Goor den Oosterlingh en J. J. Van der Weide uit Leiden. Bij de gisteren te Voorschoten gehouden herstemming voor 2 stemgerechtigden bij de Ned. Herv. gemeente van Voorschoten en Veur zijn gekozen de heeren L. J. S. Van Kempen en C. J. Broers. Naar men verneemt is de Haarlemsche zangvereeniging „Thalia", onder directie van den heer J. Steenman, voornemens, den 19den Novem ber e. k., te Haarlem een vocaal en instrumen taal concert te geven ten bate van het toonkunste naarsfonds. De solo-partijen zullen worden vervuld door mej. G. Donker, uit Amsterdam, sopraanden heer B. J. De Goey, uit Leiden, tenor, en den heer v. G., bas. Naar gebleken is werd in het vorige jaar meermalen van longziekte verdacht rundvee ge durende den winter in denzelfden stal geplaatst met niet verdacht vee, hetgeen in strijd is met art. 35 der wet van 20 Juli 1870, waarbij het opzettelijk in verdachten toestand brengen of doen brengen van vee met strat wordt bedreigd. Op verlangen van den Minister van binnen- nenlandsche zaken, heeft de Commissaris des Konings in dit gewest de gemeentebesturen aan die wetsbepaling herinnerd en aangeschreven voor strenge afzondering van wegens longziekte ver dacht vee ook in den winter te willen waken. De hoofdcommissie voor het „Willem III Fonds1', opgericht onder goedkeuring van Z. M. den Koning, als blijvende herinnering aan de feesten gedurende de maand Mei jl. in Nederland gevierd, ter gelegenheid Zr. Ms. 25jarige regeering, heeft thans de inteekenlijsten aan de bestaande suheornmissiën en de correspondenten verzonden. De commissie acht elke aansporing tot medewer king en tot het toezenden van bijdragen overbodig. In gemeenten, waar geene suheornmissiën of correspondenten voor het Fonds zijn gevestigd, kan men zich ter bekoming van inschrijvings-bil- jetten tot de hoofdcommissie wenden, terwijl ook bydragen rechtstreeks kunnen worden toegezonden. De Commissie voor de loterij van dames- handwerken en voorwerpen van kunst en smaak, te houden door de vereeniging van den H. Vin- centius van Paulo te Rotterdam, hij gelegenheid van haar 25-jarig jubilé, in het voorjaar van 1875, ten behoeve harer armen, heeft dezer dagen, als geschenk voor die loterij, eene fraaie schilderij ontvangen van Z. K. H. Prins Hendrik. In eene Zaterdag te Rotterdam gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders in de Noordbr.Duitsche spoorwegmaatschappij werd met algemeene stemmen (er waren 2345 aandee- len vertegenwoordigd, uitbrengende 300 stemmen) de volgende resolutie aangenomen „De algemeene vergadering machtigt de directie, conform art. 43 litt. C der statuten, om, tot vol tooiing van de sectie GochWezel en ter voor i ziening in de bestaande financieele moeilijkheden der maatschappij, een hypothecaire leerling te sluiten verdeeld in twee seriën, tot een geza menlijk bedrag van hoogstens elf millioen gulden of wel twee hypotheken, de eerste tot een bedrag van f 4,500,000 en de tweede lot een bedrag van f 6,500,000, rentende 5 pCt.; daartoe al de onroerende goederen der maatschappij te ver binden, op zoodanige voorwaarden en onder zoodanige nadere bepalingen als zij in overleg met heeren commissarissen in het belang der maat schappij meest dienstig zal achten." Evenals deze resolutie werden ook de voorge stelde wijzigingen in de statuten goedgekeurd. Daaromtrent dient te worden gemeld: 1°. dat het college van Commissarissen uit negen leden zal bestaan, van welke vier zullen vertegenwoor digen de aandeelhouders en vijf de houders van ohligatiën; 2°. dat artikel 2 eene wijziging onder gaat in dien zin, dat geen voedsel worde gege ven aan het vermoeden, alsof het in de bedoeling zou liggen eigen middelen van vervoer te land en te water in het belang van den spoorweg in het leven te roepen en voor eigen rekening te exploi- teeren. Op de aldus gewijzigde statuten zal alsnu de goedkeuring des Konings worden gevraagd. De audiëntie van den Minister van oorlog zal op a. s. Donderdag niet plaats hebben. Door den hertog van Oldenburg is de heer Jhr. G. J. G. Klerck, raadadviseur hij den aanleg der staatsspoorwegen, benoemd tot commandeur- grootkruis der Huisorde van verdienste. Z. M. heeft aan J. C. Van Osselen met ingang van 15 Nov. vergund zijn notarieele stand plaats over te brengen van de gem. Putten naar Nunspeet, gem. Ermelo; aan C. J. Jorritsma op zijn verzoek, met ingang van 1 Jan. 1875, eervoL ontslag verleend als notaris te Sneek. Gremeng-cL Nieuws. In den laatsten tijd werden gelds waardige brieven, bestemd voor mejuffrouw K. in Den Haag, niet aan het adres bezorgd. Niette genstaande een door de justitie in het werk ge steld onderzoek mocht het haar niet gelukken de vermiste brieven met hunnen inhoud terug te brengen. Vermoedelijk zou een Zondag ten postkantore in Den Haag aanwezige brief voor genoemde juffrouw haar wederom niet zijn gewor den, ware de brievenbesteller W., van het Haag- sche postkantoor, niet op keeterdaad door zijne con fraters betrapt dat hij een brief in den zak borg, dien men vermoedde uit een pakket te zijn ontvreemd. Dadelijk werd de politie gewaarschuwd en weldra was een hoofdagent op het postkantoor om den verdachte te visiteeren, iets dat hij zich van de postbeambten niet wilde laten welgevallen. De bewuste brief werd bij hem gevonden en was nog in denzelfden staat waarin hij uit het pakket was weggenomen, nl. behoorlijk met een cachet dichtgemaakt. Men kon evenwel, tegen het licht gezien, daarin papieren van waarde ontwaren. De brievenbesteller is door de politie aangehouden en, verdacht van verduistering van brieven, gisteren naar het huis van arrest overgebracht. Te Wilp is Vrijdag een man van 78 jaren, terwijl hij met de koeien op het spurrieland was, in brand geraakt, waarschijnlijk door een onuitgedoofde pijp in zijn zak te steken. Toen men het ongeluk ontdekte, waren reeds al de kleederen van het lichaam gebrand. Hoewel hij

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1