LEIDSCH DAGBLAD. lY. 4507. A0. 1874. Woensdag 21 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommeis0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. TRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.174. Groolcrc letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. Ter Gemeente-Secretarie is in druk, tegen be taling van 30 cent, verkrijgbaar de memorie van antwoord van Burgemeester en Weihouders op het algemeen Sectiënverslag omtrent de gemeente- begrooting voor '1875. STEMPELING VAN GASMETERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien alinea 3 van art. 8 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad n°. 96), bepalende dat de gasmeters tot op 1 Januari 1876 in gebruik, tot 1 Januari 1S80 van den ijk zijn vrijgesteld, mits vóór 1 Januari 1876 voorzien van een door den Minister van Binnenlandsche Zaken vast te stellen bijzonder merk, ter aanduiding dat deze overgangs bepaling daarop van toepassing is; Gelet op de beschikking van genoemden Minister, van den 8sten September jl., houdende bepaling dat het merk, in het aangehaalde wetsartikel bedoeld, zal zijn de ESCU LAAP-STAF; Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat tot stempeling van bedoelde gasmeters door den IJker, chef van dienst, alhier zitting wordt gehouden in het lokaal van den IJk, op de Aalmarkt, naast de gemeente- apotheeken wel: Voor Wijk I, op '21 en 22 October, y> II, 27, 28 en 29 October, III, 3, 4 en 5 November, IV, 10, 11 en 12 November, V, 17, 18, 19, 2t en 25 November, VI, 26 November, 1, 2, 3 en 8 December, VII, 9, 10, 15, 16 en 17 December, VIII, 22, 23 en 24 December, de buitenwijk, op 29, 30 en 31 December, telken dage van des voormiddags negen tot een uur des namiddags. Voorts wordt medegedeeld, dat door den IJker, chef van dienst, van deze bepaling kan worden afgeweken, wanneer de meters niet verplaatsbaar zijn, of wel belang hebbenden verzoeken dat ter vereenvoudiging van de werkzaamheden, de stempeling geschiede ter plaatse waar de gasmeter zich bevindt, zullende in het laatste geval de meters geheel gereed moeten zijn om de stempeling te ondergaan. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 October 1874. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien het adres van Willem Yau der Wilk, koopman, wonende binnen deze gemeente, waarbij hij verzoekt om het pakhuis aan de Doelengracht n°. 4 te mogen doen inrichten tot magazijn van brandstoffen-, Gelet op art. 4 van liet Koninklijk besluit van 31 Januari 1824 (Staatsblad n°. 19). Doen te weten, dat tot het hooren der eigenaars en be woners van de naast bijgelegene en belendende panden, ten opzichte der informatién de commodo et incommodo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raadhuis dezer gemeente, op Maandag den 26sten October aanstaande, 's voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verplicht zijn hunne bezwaren tegen dat verzoek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij ver zuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, den 20sten October 1874. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag 22 October, des namiddags te twee aren. Onderwerpen 1°. Voordracht, betrekkelijk den afstand in gebruik van het Schuttersveld aan liet Rijk, waaromtrent in de vergadering van 1 October de stemmen hebben gestaakt. (233). 2°. Onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw benoemd lid, Dr. J. E. Van Itersou JAz. 3°. Benoeming van eene onderwijzeres 2de klasse aan de meis jesschool der 2de klasse. (234). 4°. Verzoek van T. Hooiberg, om ontslag als leeraar aan de Hoogere Burgerschool. (235). 5°. Begrooting voor 1875 van het Werkbuis. (239). 6°. Idem van de niet-gembsidieerde instellingen van welda digheid (240). 7°. Idem van de gesubsidieerde instellingen. (241). 8°. Verzoek van Mr. J. A. F. Cocbergh, ter bckoming van een gedeelte van den Nieuwen Rijn tot aanplemping. (184 en 242). 9°. Idem van J. H. H. Schmier, om afschrijving van zijnen aanslag in de plaatselijke directe belasting. (243). 10°. Voordracht tot het verleenen van afschrijving of restitutie van plaatselijke directe belastmg. (244). LEIDEN, 20 October. De Staatscommissie voor het apothekers examen heeft de acte van bevoegdheid als apo theker uitgereikt aan de heeren C. G. Loomeyer van Haarlem en F. R. Vechtman Az. van Am sterdam. In Den Haag zijn gisteren geëxamineerd voor de acte in landbouwkunde 5 candidaten, die allen werden toegelaten, de heeren: J. v. d. Boom, uit RijswijkP. Ch. W. Bopp, W. T. v. d. Burg, G. Van Meeuwen en J. J. Verhorst, uit Den Haag; voor teekenen 6 candidaten, waar van 3 werden afgewezentoegelaten de heeren P. F. Fuchs, J. J. Herman en F. J. Jansen, uit Den Haag; voor acte in de Engelsehe taal, 10 candidaten, 4 afgewezen; toegelaten de heeren: P. A. Boorsma, uit Vianen; J. Dondorp, uit Leiden; M. Th. v. d. Horst, uit Den Haag; L. Onvlee, uil Leiden; J. Th. Salomons en P. Schreuder, uit Rotterdam. Z. M. heeft benoemd bij den staf van het wapen der infanterie tot commandant in de derde divisie, tevens belast met het bevel in de tweede militaire afdeeling, den kolonel J. F. Beekman, van het tweede reg. infanterie. Het Ned. stoomschip Prins van Oranje van Batavia naar Nieuwediep, is den 17den Octo ber, des ochtends te 8 uren, te Aden aangekomen, en zou denzelfden dag 's avonds te 7 uren de reis voortzettende Prinses Amalia, van Balavia naar Nieuwediep, arriveerde in den avond van den 17den te Napels voor het ontschepen van passagiers, en zou den volgenden ochtend weder van daar vertrekkende Conradvan Nieuwediep naar Batavia, passeerde den 17den 's ochtends Gibraltar. De Stoom/post vestigt de aandacht op een plan tot indijking van het Wieringermeer. Dit ontwerp is geheel gegrond op een reeds in 1870 in druk verschenen „Rapport over de mogelijk heid een er indijking van het Wieringermeer"; maar thans gewijzigd en aangevuld naar aanleiding van verschillende, sedert dien tijd veranderde toe standen. Vooral is de begrooting der kosten aan merkelijk verhoogd. Het bevat eene omschrijving van de gevorderde werken, van de constructie der dijken, van de bemaling en de verkaveling, en zal thans den grondslag kunnen uitmaken van de onderhandelingen, die met Rijks- en provinciale autoriteiten en met de aan de in te dijken opper vlakte grenzende waterschappen en gemeenten moeten worden gevoerd, om daarna te worden onderworpen aan het oordeel van de oprichters eener Maatschappij tot indijking. Het Wieringermeer is, zooals men weet, eene watervlakte, gelegen aan de noordkust van Noord- Holland, tusschen het eiland Wielingen en den Westfrieschen zeedijk tot aan Medemblik. Het ontwerp strekt thans, om daarvan omstreeks 20,000 hectare in te dijkenvoorzeker eene zeer belangrijke aanwinst voor Nederland, indien wer kelijk de daaraan verbonden bezwaren, die even wel alleen van geldelijken aard zijn, kunnen worden opgelost. Dat dit alles groote uitgaven vordert, spreekt van zelf. De begrooting wijst voor het geheel op een cijfer van 23,500,000, waarbij f 6,000,000 is uitgetrokken voor renteverlies gedurende den aanleg. Tot leden der commissie, belast met de herziening der statuten van de Nederlandsche vereeniging tot afschaffing van sterken drank zijn benoemd de heeren Ds. Adama van Scheltema, H. B. Breijer, Alb. Van Toorenenbergen, H. J. Van Lummel en H. Zeeman. Die commissie zal hare zittingen houden in Den Haag, terwijl Mr. D'Engelbronner, algemeen secretaris, als advi- seerend lid aan die commissie is toegevoegd. De luit.-ter-zee lste kl. J. L. Duker wordt met den laatsten dezer eervol ontheven van de waarneming der betr. van adjud. van den directeur en commandant der marine te Hellevoetsluis, be nevens die van officier van politie bij 's Rijks werf aldaar, en geplaatst aan boord van Zr. Ms. wachtschip te Hellevoetsluis, terwijl de luit.-ter-zee Isle kl. A. G. Westerouen van Meeteren wordt belast met de waarneming van voorn, betrekkingen. Z. M. heeft aan den offic.-van-gez. 2de kl. H. A. Zegers, van het personeel van den geneesk. dienst der landmacht, vergund het aannemen en dragen der Duitsche medaille voor niet-strijdenden, ingesteld ter belooning van vrijwillig bewezen diensten bij de verzorging van zieken en gewon den, tijdens den Fransch-Duitschen oorlog in 187Ü71 aan den 2den luit. H. Van Hogen- dorp, van het reg. veld-artill., vergund het aan nemen en dragen der versierselen van ridder der orde van Wasa en ridder der 3de kl. der Dane- brogsorde, hem respect, geschonken door HH. MM. den Koning van Zweden en Noorwegen en den Koning van Denemarken; benoemd tot burge meester der gemeente Gestel eri Blaarthem, E. H. Van Gennip; hij het personeel van den genees kundigen dienst der landmacht in Ned.-Indië benoemd tot officier-van-gezondheid 2de klasse L. Prochnik, civiel geneeskundige. Gemengd Nieuws. Door de arr.- rechtbank in Den Haag is gisteren zekere H. R., laatstelijk bediende bij de bierhandelaren v. L. en Go. te Delft, wegens mis bruik van vertrouwen tot zes maanden celstraf, benevens vier boeten van ƒ12,50 veroordeeld. Deze persoon was door genoemde firma belast tegen f 8 's weeks, met de bezorging van bier aan klanten, zoowel in Den Haag als te Rotterdam woonachtig, en moest het daarvoor ontvangen geld des avonds aan den boekhouder ter hand stellen. Hoewel daaraan voldoende, wist hij het toch zoo aan te leggen, dat hij gedurende den loop van de jaren 1873 en 1874 een som van f 500 a f 600 niet verantwoordde en dat bedrag ten zijnen be hoeve gebruikte. Een drietal jongens uit Delft, die uit een tuin nabij de Haagpoort zich van peren hadden meester gemaakt door die met steenen af te werpen, werden gisteren door de arrond.- rechtbank tot drie dagen gevangenisstraf ver oordeeld. Ten aanzien van den brand aaride Vluchthaven te Rotterdam verneemt men nader, dat van de partij harst der heeren Schleussner en Staengle geacht worden 1200 a 1400 vaatjes te zijn verbrand of beschadigd. De schade is voor- loopig geraamd op f 12000. Bovendien heeft eene party stroo van de gebroeders Paris, die in de nabijheid lag, schade geleden. De politie is ijverig in de weer om tot de kennis te geraken van de wijze waarop de brand is ontstaan. Gistermiddag te 3 uur 50 min. is de heer Godard andermaal te Utrecht met den ballon „Le Météore" opgestegen, als reizigers met zich voerende de heerenW. Abspoel, L. A. Du- dok de Wit, Calkoen, gepensioneerd artillerie-offi cier van het Indische leger, en Ruyssenaers, geat-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1