LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 4505. A0. 1874. Maandag 19 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommcrsn 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, inet uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES an 1—6 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week geene personen aan de Mazelen zijn overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. D. BRANDELER. Leiden, 17 October 1874. LEIDEN, 17 October. Z. M. heeft met ingang van 1 Nov. e. k. tot schoolopziener in het derde schooldistrict der prov. Zuid-Holland herbenoemd Dr. M. J. De Goeje le Leiden. Gisteravond had alhier de gewone inauguratie der nieuw aangekomen leden van het Leidsche studentencorps plaats. Bij die gelegenheid werd een optocht met vaandels, muziek en fakkellicht gehouden. In eene buitengewone raadszitting te Zaandam is door B. en Ws. ingediend de voor dracht voor een gemeente-secretarisdaarop komen voor de heerenMr. F. H. De Yeije, leeraar aan de H. B. S. te Leiden; H. J. Calkoen. ambte naar ter secretarie van Sloten (N.-H.); H. Matak Fontein, secretaris te Beverwijk, en P. Mul, can- didaat-notaris le Zaandam. Gedurende deze week zijn dagelijks in het "Werkhuis alhier opgenomen van 7686 vol wassen personen en van 2934 kinderen. Bij het te Amsterdam gdhouden natuurkun dig staatsexamen, eerste gedeelte, zijn de volgende studenten voor den milit. geneeskundigen dienst geslaagd: W. Snethlage, J. C. F. Scheffer, A. P. Langeveld, P. A. Mensert, J. H. Noordijk, A. D. Van Steenbergen, P. J. Kintz, J. H. Wijnhoff en J. Godefroy. Voor de verschillende diensten, als militair student, zijn geplaatst om opgeleid te worden tot offic.-van-gezondheid en apotheker 15 adspiranten, zoodat met de vorige opgave nu het aantal tot 208 is geklommen. Te Groningen is bevorderd tot doctor in de rechten de lieer J. J. F. Van Hamel, geboren te Twello. De heeren B. Van Beek, F. J. F. Marty, H. Brauns, A. J. Dijkstra, J. Hillen, J. W. P. Vrijbergen, G. Leemhuis, P. D. Scheffelaar Jr., J. B. Henstedt en A. A. Pasman zijn gesteld ter beschikking van den gouv.-gen. van Ned.-Indié, om le worden benoemd tot opzichter 3de kl. bij den waterstaat en de burgerlijke openbare wer ken daar te lande. Door het prov. kerkbestuur van Utrecht zijn als candidaten voor den h. dienst toegelaten de heeren G. Van Dorssen en J. G. Bruining. De Staatscourant bevat het verslag om trent het vergelijkend examen voor de betrekking van surnumerair der registratie en domeinen, ge houden in Den Haag den lsten September jl. en volgende dagen. Z. M. heeft aan den heer I. D. Fransen van de Putte, afgetreden minister van koloniën, een pensioen verleend ten laste van den Staat van f 4000 'sjaars. De Haagsche vereeniging tot bescherming van dieren heeft eene oproeping gericht tot stad- en landgenooten, om hen aan le sporen tot het lidmaatschap toe te treden. In 1864 opgericht, Z1jn thans meer dan negen honderd stad- en landgenooten tot deze vereeniging toegetreden, ter wijl ook te Amsterdam, Utrecht, Haarlem en Lei den dergelijke vereenigingen ontstonden. Ook bij de onderwijzers der jeugd vonden de op richters meer en meer medewerking en dien tengevolge kwamen in onderscheiden plaatsen des lands onder de aan hunne zorg toevertrouwde kinderen vereenigingen tot stand. De commissie van het Ned. Tooneelverbond, benoemd tot het doen van onderzoek in de quaeslie van het recht van dramatische schrijvers op de uitvoering hunner stukken, heeft thans rapport uitgebracht en een zevental bepalingen ont worpen voor een bij 's lands regeering in te dienen wetsvoorstel. Zij stelt voor, dat aan directeuren van tooneelgezelschappen, openbare voorstellingen gevende, verboden worde oorspron kelijke of vertaalde stukken op te voeren of te doen opvoeren zonder de vergunning van den auteur. Deze bepaling zou zoowel voor gedrukte en in den handel verkrijgbare stukken gelden als voor die in manuscript zijn. Na den dood des auteurs wordt de vergunning door zijne erven verleend. De vergunning wordt niet vereischt: 1°. voor stukken vóór de invoering dezer wet in den handel gebracht of opgevoerd2°. voor stukken, waarvan de schrijver reeds tien jaren geleden is gestorven. Als straf voor overtreding van eene der bepalingen wordt eene boete van f 100 tot f '1000, behalve de civiele actie, voorgesteld. De heer H. De Nekker, hoofdonderwijzer aan 's rijks lagere school N°. 3, in de koloniën der maatschappij van weldadigheid, herdacht 11. Woensdag den dag waarop hij voor vijftig jaren bij het onderwijs bij die maatschappij werd aan gesteld. In tegenwoordigheid van de kinderen zijner school werd hern namens eenige belang stellenden, voor 't grootste deel ambtenaren der maatschappij, een nette pendule tot aandenken aangeboden. De schoolkinderen werden door den jubilaris onthaald. Door den gemeenteraad te Bolsward is be sloten voor f 100,000 in le schrijven voor den spoorweg Harlingen Salzbergen, op voorwaarde dat vóór 1 Januari 1876 met het leggen van den weg begonnen worde, en dat het station Bolsward worde geplaatst in overleg met den raad en de statuten aan diens goedkeuring worden onder worpen. Blijkens een bij het dep. van marine ont vangen telegram is Zr. Ms. schroefstoomschip Curacaoonder bevel van den kapt.-ter-zee J. A. Vandevelde, den 15den dezer te Falmouth aangekomen. Bij het ministerie van financiën is saam- gesteld eene verzameling der wetten omtrent den accijns en het invoerrecht op het gedistilleerd, met de daarop betrekkelijke algemeene maatre gelen van inwendig bestuur en de administratieve voorschriften, welke voor de uitvoering zijn ge geven; een en ander ten gebruike voor de hoofd en verdere ambtenaren bij de belastingen. Bij resolutie van den minister van finan ciën is de gunst van fictief-entrepót voor tabak in bladen en ongeplette stelen voor de gemeente Woensel ingetrokken en toegekend aan de ge meente Eindhoven, vermits liet gedeelte der eerst genoemde-gemeente, waar het entrepot gevestigd is, aan Eindhoven is overgegaan. Gemengd IVietiws. Uit Rijnsburg wordt gemeld: Begun stigd door het weder, worden de landbouwwerk- zaamheden met den meesten ijver voortgezet. Thans is men druk bezig met het poten van bloembollen en het zaaien van winterkoren. Sedert geruimen tijd was men werkzaam de uien in te zamelen, terwijl ongeveer 12000 heet. naar Engeland zijn verzonden. Het late bloemkoolgewas begint meer tot rijpheid te komen, en zoo de vorst niet spoedig invalt, belooft dit een goeden oogst. Hoewel de aftrek van ingelegde bloemkool gedurende den loop dezes jaars veel le wenschen overliet, gaat men toch met het inleggen van dit product voort. De overige koolsoorten staan schoon te veld, alsook peen, mangelwortelen, rapen, knollen, enz. De weilanden zijn nog goed van gras voorzien. Ook geniet het vee een volkomen gezondheid. Omtrent het voorgevallene met een jonge dame uit Keulen buiten de deur van een huis in het Oosteinde te Amsterdam, meldt de hoofdbewoner van dit huis dat zij daar een wijk plaats had gezocht, omdat zij, naar haar bewering, door haar moeder niet goed werd behandeld. Zoodra zij in huis was, had hij den vader van het meisje verzocht onmiddellijk over te komen. De Amsterdamsche correspondent van 't Utr. Dagbl. heeft vernomen, dat te Am sterdam een persoon in hechtenis is genomen, verdacht van het maken en het in omloop brengen van valsche wissels. In de aristocratische wijk, waar hij woonde, heeft deze treurige scène veel sensatie gewekt. Te Hoorn reden Donderdag twee knechts van den heer W. G. op het Iveern met een grooten wagen, beladen met turf. Een van hen, een zeer oppassend werkman van bijna 60 jaar, had het ongeluk van den wagen te vallen, ten gevolge waarvan zijn hoofd door een der wielen verpletterd werd, zoodat de man op de plaats dood bleef. Vanwege den te Zwolle gedetineer- den Jacob Wolff, vroeger rnede-directeur der Over- ijselsche bank, is bij deurwaarders-exploit gepro testeerd: 1° tegen elke andere vervolging wegens valschheid, als die betreffende de feiten waarvoor door het hof op 26 Mei jl. rechtsingang is ver leend; mogende volgens zijn beweren speciaal niet die, waarvoor door het hof op 13 Juli 1874 rechts ingang is verleend, onderwerp van vervolging, verwijzing of terechtstelling opleveren; 2° tegen elke vervolging wegens misbruik van vertrouwen. Dinsdag stond voor den krijgsraad te 's-Hertogenbosch terecht de 1ste luitenant van het 1ste reg. huzaren, Van Asbeck, die vóór eenige weken een wethouder uit Venlo een slag in het aangezicht toebracht. V. A, werd schul dig verklaard en, onder het aannemen van ver zachtende omstandigheden, veroordeeld tot eene geldboete van f 25, le vervangen door 4 dagen kamerarrest, zonder acces. Naar men verneemt is de veroordeelde in hooger beroep gekomen. Voor het prov. gerechtshof stond gis- teren terecht de schipper H. W., aan boord van zijn praamschuil de Goede Verwachting verblijf houdende, wien ten laste wordt gelegd diefstal van een gedeelte der goederen, welke hem waren toevertrouwd. Den 19den Juni jl. werd genoemd vaartuig volgeladen met uitgestoomde runderbeen deren uit het pakhuis van den Rotterdamschen koopman C., in het Zwaanshals, en bestemd voor een beenzwartfabriek te Loenen aan de Vecht. Bij de afievering zou de schipper voor elke 2000 kilogr. f 2.25 vracht ontvangen, maar reeds vóór zijn vertrek erlangde hij van den koopman. f 25 op hand. De schipper, den volgenden dag

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1