ten komen voor twee voorstellen van de afdee- ling Amsterdam en eene vraag van de afdeeling Dordrecht. De beide voorstellen zijn de volgende: a. De afdeeling stelt voor, dat van wege het Tooneelverbond iedere drie jaren eene medaille •worde uitgereikt aan den schrijver van het tooneel- stuk, in den loop dier drie jaren verschenen, waaraan buitengewone verdiensten kunnen worden toegekend, b. De afdeeling stelt voor te besluiten, dat het hoofdbestuur de afdeeling uitnoodige, orn in haren boezem eene commissie te benoemen, ten einde oude stukken, zoowel vertaalde als oor spronkelijke, te bestudeeren en na te gaan, welke van die stukken door hunne innerlijke waarde verdienen omgewerkt en geschikt gemaakt te worden voor het tegenwoordige repertoire. De vraag, door de afdeeling Dordrecht ter be spreking gesteld, luidt aldus: „Kunnen sommige afdeelingen haren invloed niet uitbreiden, door zich in verbinding te stellen met de plaatselijke dagbladpers, en zouden zij niet op die wijze ter bevordering zoowel van eene beredeneerde en onafhankelijke tooneel-critiek als van eene goede keus van stukken het hare kunnen bijdragen?" Naar men verneemt heeft mej. G. Koning op haar verzoek als pensionnaire des Konings haar ontslag bekomen. Z. M. heeft haar uit eigen beweging verguuning verleend het insigne der instelling, bestaande uit de groote gouden dubbele W met de kroon, te blijven dragen bij passende gelegenheden. De uitgever van het weekblad Ons Streven deelt mede, dat hij zich genoodzaakt ziet de uit gave van dit blad te staken, indien hij niet meer ondersteuning vindt. B. en Ws. van Amsterdam hebben ter al- gemeene kennis gebracht, dat het totale bedrag- der inschrijvingen op de uitgeschreven leening be loopt 18,131,000 en dat mitsdien de inschrijvin gen ten volle worden toegewezen. In het tijdperk van vier weken, beginnende 6 September en eindigende 3 October jl., zijn blijkens ingekomen ambtsberichten door longziekte aangetast: in Zuid-Holland 37, in Noord-Holland 4, in Utrecht 6, in Friesland 34, in Groningen 1, totaal in het rijk 82 runderen. In het vorige tijdperk van vier weken waren 69 runderen door die ziekte aangetast. De heer A. Kerssen, te Delfshaven, heeft naar men verneemt in de provincie Drenthe een uitgebreid landgoed aangekocht, met het voor nemen om daarop in het volgend jaar boeren woningen te doen bouwen in Hollandschen stijl. Het Ned. stoomschip Jason, van Batavia naar het Nieuwediep, is 14 October van Palermo vertrokken. Zr. schroefstoomschip 3de klasse Cornelis Dirkscommandant Josselin de Jong, is gisteren te Hellevoetsluis binnengekomen. Door den Ned. consul-generaal in Australië wordt de heer J. Lindsay benoemd tot Ned. vice- consul te Palmerston, Port Darwin. Z. M. heeft aan J. D. M. De Klerk J.Czn. op zijn verzoek eervol ontslag verleend als bur gemeester der gemeente Landsmeer. Z. M. heeft aan den voor den dienst in Oost-Indië bestemden sappeur 2de kl. J. Schulze, genaamd Garthe, van het kol. werfdepot, vergund het dragen der Duitsche medaille, ingesteld ter herinnering aan den veldtocht tegen Frankrijk in 1870 en 1871. Gemengd Nieuws. Omtrent de laatste luchtreis van Godard wordt gemeld dat zij geheel naar genoegen geweest is. De grootste hoogte, die bereikt werd, was 1400 meters. Toen men Hilversum naderde en bemerkte op de Zuiderzee aan te drijven, wilde de heer Godard, door den ballon te doen rijzen, beproeven in een anderen luchtstroom te komen, hetgeen evenwel niet gelukte. Hy besloot daarom te dalendit geschiedde bij Hilversum. Tot op korten afstand boven den grond gedaald, schoot een massa boeren toe die, naar hun houding te oordeelen, niet zeer welwillend gezind waren; door ballast uit te werpen, deed de heer Godard daarom plotseling den ballon weder rijzen, orn iets verder te dalen, hetgeen op een knollenland ge schiedde. Al te ver wilde hij zich niet verwijderen, om niet op te grooten afstand van een spoorweg station te komen. Eenige landlieden hielpen den ballon onttakelen en op een wagen laden, waar mede hij naar Hilversum gevoerd werd. De reizi gers waren te 7 uren te Utrecht teruggekeerd. Voor een tweede luchtreis bij gunstig weder op a. s. Maandag hebben zich reeds enkele liefheb bers aangemeld. In den nacht van Zat er dag op Zondag zijn onder de gemeente Bleiswijk door den rijks veldwachter te Moerkappelle wegens het visschen zonder akte bekeurd twee onbezoldigde rijksveld wachters, speciaal belast met het toezicht op de jacht en visscherij. Naar men verneemt zullen electri- sche uurwerken geplaatst worden in het in aan bouw zijnde post- en telegraaf-kantoor op de Blaak te Rotterdam. Zij zullen zijn volgens de constructie van Hipp en gedreven worden door een normaal uurwerk, dat eveneens door electri- citeit wordt bewogen. Sedert eenige dagen werd een ser geant van het te Dordrecht in garnizoen liggende corps pontonniers vermist. Gister avond is zijn lijk drijvende gevonden door den veerknecht aan het 's-Gravendeelsche veer. Te Grave had dezer dagen een droe vig ongeluk plaats. De pettenmaker YV. Y. E. verliet des morgens zijne woning en keerde des avonds niet terug. Later werd op eenigen afstand der stad zijn lijk gevonden, 't Bleek dat hij, na zich twee sneden met een scheermes in den hals te hebben toegebracht, zich aan een boom had opgehangen. Deze persoon was een oppassend huis vader; hij laat een weduwe met vier jeugdige kin deren achter. Men zegt dat de man leed aan melancholie. KOLONIËN. PARAMARIBO, 19 September. Alhier heeft eene bijeenkomst plaats gehad van verscheidene burgers ter beraadslaging over de gevaren, waaraan deze stad en hare bevolking blootstaan, ten gevolge van de dezer dagen toe genomen inbraak, diefstal en brandstichting, zonder dat het der politie is mogen gelukken de daders meester te worden. Er werd besloten eene com missie van vijf personen te benoemen, ten einde den gouverneur te verzoeken, ten spoedigste maat regelen te nemen, met verdere kennisgeving dat belanghebbenden bereid zijn eenigen tijd, des nachts, geregeld patrouilles te doen in dat gedeelte der stad waarin de handel het meest gevestigd is, mits het bestuur aan de wachtdoenden toestaat die nachtelijke rondes gewapend te doen, om des gevorderd geweld met geweld te kunnen te keer gaan. De gouverneur heeft hierop verklaard, dat bij het bestuur reeds maatregelen in overweging zijn genomen, maar dat hij aan het plan der burgers om de nachtwacht voor korten tijd waar te nemen, zijne goedkeuring hecht en hun bevoegd heid geeft om dit gewapend te doen, hun verder alle medewerking en bescherming van het bestuur toezeggende. Uit de balans der Surinaamsche Bank blijkt dat zij op 12 September 1874 bij een specievoor- raad van ƒ405,559.93 voor eene som van f 410,670 minder aan bankbiljetten in omloop had dan waar toe zij gerechtigd is, terwijl de specievoorraad op zijne beurt f 194,269.79 meer bedraagt dan tot dekking der opvraagbare verbintenissen door de wet gevorderd wordt. In het laatst van Augustus heeft het op Curafao tamelijk zwaar geregend, zoodat men op eenige plantages een aanvang met planten heeft gemaakt. De regenbuien gingen van onwe- der vergezeld. De bliksem is geslagen in den toren der kerk Santa-Rosa in de oost-divisie, alsook in een stroohuis op de savaan Rancho. De schade aan den toren is echter van weinig belang; het stroohuis is in brand geraakt. Door overstroomingen heeft onlangs Bar celona, oostelijke provincie van Venezuela, ten gevolge van aanhoudende zware regens, zwaar geleden. De geheele stad stond onder water en verscheiden menschen zijn daarbij omgekomen. Groot is de schade door dit onheil aan eigen dommen veroorzaakt; verscheiden kooplieden zijn totaal geruïneerd. Te Carupano heeft men hevige schokken van aardbeving ondervonden, zoodanig dat de meeste huizen in de stad gescheurd en eenige inge stort zijn. De hoofdkerk, een groot gebouw, is ter neder geworpen. Bij publicatie van 15 Sept. is afgekondigd het koninklijk besluit van 4 Augustus 1874, houdende intrekking van de bepalingen nopens het toelaten van vreemde zilveren munten in de Surinaamsche landskassen. Naar men verneemt is de doodstraf, waar toe de Chinees Loe-Asam bij vonnis van het hof van justitie is veroordeeld, door Z. Exc. den gou verneur veranderd in dwangarbeid voor den tijd van twaalf jaren. BUITENLAND. Frankrij k. In de permanente commissie heeft de heer Decazes gisteren gesproken over de quaestie met Spanje. Hij herinnerde, dat de eerste dépêche door Spanje gezonden werd. Frankrijk antwoordde; de nieuwe nota is het antwoord op die van Frankrijk, en heeft niet zooveel beteekenis als men denkt. De minister zal in zijn antwoord doen uitkomen, dat Frankrijks regeering altijd haar plicht heeft gedaan. In antwoord op eene opmerking van den heer Bouillerie hield Decazes vol, dat de regeering ten opzichte van Italië, Spanje en den Paus handelde overeenkomstig het belang van Frankrijk; hij vond niet dat men tekortgekomen was in den aan Frankrijk ver- schuldigden eerbied. Het Journal Off. behelst een besluit, waar bij de kiezers in de departementen Drome, du Nord en Oise tegen 8 November opgeroepen worden tot het verkiezen van een afgevaardigde. De brief, die aanleiding heeft gegeven dat de hertog van Padua ontslagen is als maire, luidt als volgt: „De circulaire, door den prefect tot u gericht, past volkomen bij de circulaire, die hij u heeft doen toekomen naar aanleiding der (Bonapartistische) brochures. Zij is onder een ver momden vorm eene verzaking van de strikte onpar tijdigheid, die maarschalk Mac Mahon mij verzekerd heeft te zullen in acht nemen (bij de verkiezing op 18 dezer). De prefect vergist zich als hij zegt, dat hij al leen het recht heelt de tolk te zijn van het gouverne ment. Boven de prefecten en de ministers staat het hoofd van den Staat. Ik heb u in mijn vorigen brief gezegd, wat maarschalk Mac Mahon mij ver klaard heeft, en ik houd in alle opzichten vol wat ik u toen heb medegedeeld. De circulaire van den prefect zal, ik ben er zeker van, niet de uitwer king hebben, die hij en de heer Senard (de tegen- candidaat) er van verwachten." Duitsdiland. Tot nog toe had het oföcieus hoofdorgaan, de Prov. Corresp., wel gemeld dat graaf Arnim in hechtenis was genomen, maar niets gezegd om trent zijne zaak. Eerst thans komt het daarmede voor den dag. Na al hetgeen intusschen reeds is bekend geworden, zegt het niets nieuws. Het artikel heeft echter in zoover belang, dat drie punten er in geconstateerd worden: 1°* dat de aanklacht tegen Arnim niet in verband stond met vroegere gebeurtenissen, die zijne verwijdering uit den diplo- matieken werkkring ten gevolge hebben gehad; 2°. dat het bij het departement van buitenland- sche zaken alleen te doen was om de handhaving van het recht van bezit ten opzichte van stukken, behoorende tot het Rijksarchief en onverschillig van welken inhoud; 3°. dat het departement slechts de aanklacht bij de rechtbank heeft ingediend en overigens alles aan haar heeft ovtergelaten. In den Staats-Anz. las men dezer dagen eene bekendmaking van de regeering te Slralsund, volgens welke het aan het domein toebehoorende landgoed Utapel in het district Greifswald in 35 landhoeven verdeeld en in het openbaar aan de meestbiedenden verkocht zal worden. Dit geschiedt op last des ministers van financiën, die reeds eenigen tijd geleden in het huis van afgevaar digden zijne bereidwilligheid en zijn voornemen te kennen gegeven had om de daarvoor geschikte domeingoederen in Pommeren, zoodra de pacht daarvan afgeloopen zou zijn, in kleine perceelen te verkoopen, ten einde tot het vestigen van een zelfstandigen boerenstand en tot vermindering, van de landverhuizing bij te dragen. Yrij algemeen

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2