LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4504. A0. 1874. Zaterdag 17 October. ST ADS-BERICHTEN. EEN BELANGRIJK ADRES. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden1. Franco per post1.40. Afzonderlijke NommerS0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STEMPELING VAN GASMETERS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEIDEN. Gezien alinea 3 van art. 8 der wet van 8 Juli 1874 {Staatsblad n°. 96), bepalende dat de gasmeters tot op 1 Januari 1876 in gebruik, tot 1 Januari 1880 van den ijk zijn vrijgesteld, mits vóór 1 Januari 1876 voorzien van een door den Minister van Binnenlandsche Zaken vast te stellen bijzonder merk, ter aanduiding dat deze overgangs bepaling daarop van toepassing is; Gelet op de beschikking van genoemden Minister, van den Ssten September jl., houdende bepaling dat het merk, in het aangehaalde wetsartikel bedoeld, zal zijn de ESCU LAAP-STAF; Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat tot stempeling van bedoelde gasmeters door den IJker, chef van dienst, alhier zitting wordt gehouden in het lokaal van den IJk, op de Aalmarkt, naast de gemeente- apotheeken wel: Voor Wijk I, op 20, 21 en 22 October, II, d 27, 28 en 29 October, III, 3, 4 en 5 November, IV, 10, 11 en 12 November, a 7) V, 17, 18, 19, 24 en 25 November, d VI, 26 November, 1, 2, 3 en 8 December, VII, 9, 10, 15, 16 en 17 December, a VIII, 22, 23 en 24 December, de buitenwijk, op 29, 30 en 31 December, telken dage van des voormiddags negen tot een uur des namiddags. Voorts wordt medegedeeld, dat door den IJker, chef van dienst, van deze bepaling kan worden afgeweken, wanneer de meters niet verplaatsbaar zijn, of wel belang hebbenden verzoeken dat ter vereenvoudiging van de werkzaamheden, de stempeling geschiede ter plaatse waar de gasmeter zich bevindt, zullende in het laatste geval de meters geheel gereed moeten zijn om de stempeling te ondergaan. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat- smg in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRA.NDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 October 1874. Het adres in zake de rioolquaestie, dezer dagen door een honderdtal ingezetenen aan den Gemeen teraad ingezonden, mag zeker een veelbeteekenend geschrift heeten en dat om meer dan één reden. Niet alleen toch wordt daardoor het bewijs ge leverd dat velen doordrongen zijn van de urgentie der zaak in quaestie, maar het gehalte der onder teekenaars is van dien aard, dat het verzoekschrift een dubbel, ja tienvoudig gewicht in de schaal legt. Een aantal geneeskundigen hebben er hun adhaesie aan gehecht; trouwens men behoeft nog juist niet tot de volgelingen van Aesculapius te behooren om, nadat het gebleken is welk een walgelijken inhoud de bodem, waarop wij ons dagelijks bewegen, verborgen houdt, overtuigd te zijn dat de toestand, waaronder wij op dit oogen- blik leven, hoogst nadeelig is voor de gezondheid. Daarom hechten wij nog meer gewicht aan de onderteekening van mannen, die zich een naam hebben verworven op het gebied der natuurwe tenschappen zij toch, mogen zij ook al geen des kundigen zijn in zake het Liernur-stelsel, bewegen zich meer op technisch terrein, en daarop vooral komt het hier naar onze meening aan. Met andere woorden: het geldt hier niet de vraag: „Is de bestaande toestand uit een hygiënisch oogpunt schadelijk?" maar wel deze: „Welk is bet afdoende middel om zoo spoedig mogelijk uit dien onhoudbaar gebleken toestand le geraken?" Daarop geeft het adres onder 5°. ten antwoord „dat afdoende verbetering onder de gegeven om standigheden alleen van opheffing der bestaande riolen en invoering van Liernurs pneumatisch stelsel te wachten is," en dan volgt onder 6°. de verklaring „dat de proeve, met genoemd stelsel alhier genomen, alleszins bevredigende uitkomsten heeft opgeleverd." Met deze waarheid voor oogen immers als zoodanig mogen wij zeker wel de verklaring der 97 onderteekenaars van het adres aannemen, onder welke behalve tal van mannen van weten schappelijke ontwikkeling ook vele gegoede ingeze tenen voorkomen, die ongetwijfeld groot belang heb ben bij den financieelen toestand der gemeente een waarheid voorts, beraamd door de commissie van fabricage, vragen wijWaartoe een proefne ming voortgezet, die vrij algemeen als goed ge slaagd wordt beschouwd? Een proefneming, die der gemeentekas niet minder dan f34000 kostte, f 34000opgebracht door de ingezetenen der goede stad LeidenVierendertig duizend gulden Waarlijk de som is al te hoog om er nog een halve tonne gouds aan toe te voegen ten einde de proefneming voorl te zetten. Zeker, thans heb ben wij het recht te zeggen„Indien de proef de deugdelijkheid van het Liernur-stelsel niet heeft kunnen bewijzen, dan voorgoed van verdere onderzoekingen in die richting afgezien." Maarzoo ja en de meening, in het adres uitgedrukt, zou er voor pleiten dan ook dat stelsel zoo spoedig mogelijk algemeen toegepast volgens een nauwkeurig omschreven plan. Maar de middelen om in zulk een algemeene toepassing le voorzien Indien zij moesten gevon den worden uit de gewone opbrengst der belas tingen, zij zouden bezwaarlijk zijn bijeen te brengen, doch zelfs al bestond daartoe de moge lijkheid, dan nog zou het naar onze meening uit het oogpunt van billijkheid afkeuring verdienen dien weg te volgen. Van een eventueele invoering van Liernurs pneumatisch stelsel zullen niet alleen wij de vruchten trekken, maar ook, ja in veel grooter rnate een volgend geslacht. Daarom ook hebben wij het recht te vorderen dat zij, die na ons zullen komen, ons zoo al niet de lasten der ingevoerde verbetering, dan althans de kosten helpen dragen, en dat doel kan worden bereikt door het uitschrijven van een geldleening. En wat zou ons beletten op dezelfde wijze te voorzien in den niet minder wenschelijken aanleg eener duin waterleiding? Daardoor zou tevens het bezwaar der commissie van financiën als zou de volvoe ring van het eene plan die van het andere uit sluiten, vervallen zijn. Indien Leiden door de invoering van het Lier nur-stelsel bewijsl dat het volgen van dat systeem de eenige afdoende oplossing van de riool-quaestie is, zal het zich opnieuw verdienstelijk hebben gemaakt jegens het vaderland, ja jegens het bui tenland. Tal van steden toch, en daaronder de hoofdstad, slaan met belangstelling de oplossing gade. Maar 't allermeest zal de sleutelstad zich- zelve hebben bevoordeeld, daar ongetwijfeld met de verbetering van den algemeenen gezondheids toestand ook de bloei der academie nog zal toenemen. LEIDEN, 16 October. De Gustaaf-Adolf-Vereeniging heeft 11. Dins dag voor het eerst hare jaarlijksche algemeene vergadering te Groningen gehouden. Nadat de voorzitter, de heer Chr. Krabbe, de vergadering had geopend en de heer Hofstede de Groot, voor zitter der Groninger afdeeling, een gebed had uit gesproken, bracht de heer Cesar Segers verslag uit van de algemeene vergadering der Hoogduit- sche Vereeniging, die van 22 tot 24 September te Sluttgart is gehouden en door hem werd bij gewoond. Vervolgens deed de secretaris van het hoofdbestuur, de heer H. C. Rogge, verslag van den toestand der Nederlandsche Vereeniging, 't welk minder van voorlgaanden bloei getuigde dan dat van de Hoogduitsche. Nadat voorts eenige huis houdelijke zaken waren afgedaan, ging men over tot het verdeelen van de beschikbare f 5495 tusschen ongeveer honderd binnen- en buiten- landsche gemeenten. Zutfen werd als plaats der vergadering in September 1875 gekozen. Des avonds is eene openbare godsdienstige samenkomst gehouden in de Groote Kerk, waarin door den hoogleeraar Hofstede de Groot en door den heer J. H. De Ridder uit Den Haag het woord is gevoerd en die door het orgelspel van den heer Worp, ondersteund door bazuinen, werd opgeluisterd. De opbrengst der collecte be droeg f 87. Men meldt uit WarmondDe directie der harddraverij van paarden, die nimmer prijs of premie gewonnen hebben, gehouden te Warmond op 13 Oct. 11., heeft Ier oorzake van het niet willen winnen van den prijs, bestaande in eene fraaie vergulde pendule, gebruik gemaakt van hare bevoegdheid om de harddraverij te doen slaken en prijs en premiën aan zich gehouden. Ten einde het vraagstuk van executoir-ver klaring van Nederlandsche vonnissen elders en van vreemde vonnissen in Nederland zoo mogelijk tot eene oplossing te brengen, heeft de regeering, zooals bekend is, reeds voor eenigen tijd het initia tief genomen van een voorstel tot het houden van eene internationale conferentie in Den Haag of elders in Nederland, ter bespreking van de moeie- lijkheden, die eene bevredigende oplossing van dit vraagstuk in den weg staan. Tot dat voorstel zijn reeds onderscheiden mogendheden toegetreden, terwijl andere bezwaar hebben gemaakt en er ook zijn, van wie nog geen beslist antwoord is ingekomen. Het hij de Tweede Kamer ingekomen wets ontwerp tol wijziging van het vierde hoofdstuk der Staatsbegrooting voor het dienstjaar 1873 strekt tot aanvulling van de artikelen 30 en 35 van dat budget, ten einde te kunnen geraken tot de voldoening van nog voorhanden schuldvorderingen. Eene verhooging van dat hoofdstuk zal echter niet worden vereischt, daar het benoodigde cijfer ad f 36,700 kan worden gevonden door vermin dering van sommige artikelen waarop minder is uitgegeven dan de raming bedraagt. De hooger uitgaven zijn hoofdzakelijk een ge volg van de onvermijdelijke kosten wegens het toezicht op de visscherij en van meerder kosten voor het onderhoud enz. der gevangenen In Den Haag zijn gisteren voor het lager onderwijs geëxamineerd 8 candidaten voor de Fransche taal, die allen zijn afgewezen. Voor de akte van hoofdonderwijzer werden 18 candidaten ge ëxamineerd, waarvan zeven afgewezen, en toege laten de heerenN. Boers uit Rotterdam, E. Dragt uit Schiedam, A. Van der Griendt uit Delfshaven, J. Hannik uit Pmtterdam, H. Van der Hoeven uit Schiedam, G. W. Hollander uit Pernis, W. Korteweg uit Overschie, L. Krullaars uit Schiedam, J. Schnitzler en J. C. Vermeulen uit Rotterdam, A. Zeedijk uit Kralingen. De commissie voor het geneeskundig staats examen, zitting houdende le Utrecht, heeft toe gelaten tot het geneeskundig gedeelte den heer L. A. A. Sluijterman, med. doctorandus. Het Ned. Tooneelverbond zal Zaterdag den 31sten Oct. te Amsterdam zijne vierde algemeene vergadering houden. Onder de te behandelen pun-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1