De heer Godard is gistermiddag te 3 u. 40 rn. met den „Météore" uit het park Tivoli te Utrecht opgestegen met drie reizigers. De wind was Z. O. t. Z. en de primitieve rich ting van den ballon recht op Amsterdam. Er waren zeer veel menschen op de beenook op den Dom hadden velen plaats genomen om met kijkers den ballon te volgen. Dezer dagen had te Winschoten, in 't zoogenaamde Achterholt, een droevig ongeval plaats. Eene vrouw, voornemens bij eene buur vrouw op een praatje te gaan, legde eerst een groot vuur aan, ten einde er den „varkenspot" over te koken. Haar dochtertje, een meisje van 5 jaren, werd alleen te huis gelaten. Hoe zich de zaak heelt toegedragen, kan men alleen bij gissing bepalen. Dit echter is vastna verloop van eenigen tijd komt het kind gillend en jam merend de deur uitvliegen en staat van de voeten tot 't hoofd in vlam. Spoedig aangebrachte hulp mocht niets meer baten. Slechts een half verkoold lijkje bleef van het kind over. Een der arbeiders in de fabriek van den heer Regout te Maastricht, werkzaam aan den pijpaardemolen, had Maandag-avond het onge luk door een kamrad gegrepen te worden, waar door hij op den molensteen werd geslingerd en hem het bovenlijf in een oogwenk verbrijzeld werd. De ongelukkige laat eene vrouw met drie kleine kinderen achter. Gisterochtend was aan hei K r a 1 i n g- sche veer een zalm aan den .afslag van 45 pd. De monsterzalm werd verkocht voor f 129. De Prov. Ov. en Ztv. Ct. rneldt dat de arr.-rechtbank te Zwolle Jacob Wolff en E. J. L. Scheurleer, ex-directeuren der Overijselsche bank, wegens misbruik van vertrouwen verwezen heeft naar de correctioneele terechtzitting. De rechtbank heeft voorts de gevangenhouding van Jacob Wolff en de arrestatie van Scheurleer ge last. De officier van justitie is tegen dit bevel schrift in verzet gekomen, omdat hij, uithoofde van vermeende valschheid in geschrifte, de verwij zing ten crimineele had gerequireerd. De uitleve ring van Wolft'zou door het Fransche gouvernement geschied zijn op de beschuldiging wegens laatst gemeld feit. 't Bericht uit Staphorst, dat een jager bij ongeluk een kind zou hebben doodge schoten, is gebleken onwaar te zijn; de mededee- ling berustte op onjuiste informaties. Door het hof van Gelderland zijn in zake het duel bij Berg-en-Dal veroordeeldde heer A. tot twee maanden, de heer S. tot drie weken, de vier secondanten en de dokter ieder tot vijftien dagen gevangenisstraf, door allen in eenzame opsluiting te ondergaan. Voor de arr on d. -rechtbank teüeven- ter stond Dinsdag terecht een bedelaarkolonist uit Ommerschans, die reed6 vroeger door het prov. hof van Overijsel lot een jaar tuchthuisstraf was veroordeeld en later door de rechtbank tot een jaar gevangenisstraf, wegens het plegen van dief stal met braak enz.. Hij was thans beschuldigd van een zwart lakensche broek te hebben gestolen. Ter terechtzitting bekende de besch. het hem ten laste gelegde, terwijl hij, toen de voorzitter hem onder het oog bracht dat hij reeds twee malen wegens diefstal enz. was veroordeeld geworden, antwoordde, dat hij het thans gedaan had om van de kolonie af te geraken en weer in de ge vangenis te komen. Het O. M. eischte een cellu laire gevangenisstraf voor den tijd van 14 maanden. De mail uit Hongkong brengt een bericht aangaande een ontzettend voorval in de Chineesche zee aan boord van het Engelsche stoomschip Spark. Een troep Chineezen, ten getale "van twintig, namen te Canton plaats op die boot naar Macao. Men wist niet wie of wat zij waren, doch het bleek spoedig dat het zeeroovers waren, die gehoord hadden dat de eigenaar van een speelhuis met een groote som gelds zich onder de passagiers bevond. Toen het schip in volle zee was, begonnen zij kwanswijs onder elkaar te twisten en met stokken te slaan. De bemanning kwam lusschen beiden, doch de Chineezen schoten op den kapitein en wondden hem doodelijk. Zij hieuwen hem bijna in stukken en brachten hem twee en dertig wonden toe. Nu volgde een alge- meene slachting; het dek stroomde van het bloed. De heer Mundy, een Engelsch passagier, bood heftigen tegenstand, maar ontving twee dolk steken in de borst. Na het plunderen der lading noodzaakten de roovers de passagiers naar beneden te gaan, en sloten de luiken dicht. Zes uren lang bleven zij nog op het schip, en namen daarna de vlucht in een boot. Eenige sto kers, die zich gedurende de slachting hadden schuil gehouden, en dus den moord ontkwamen, brachten het schip naar Macao. Men bevond, dat negen per sonen waren vermoord, waaronder vier passagiers. Men gaf kennis van het gebeurde aan den Engel- schen commandant van Macao, die onmiddellijk een kanonneerboot uitzond om de roovers te zoe ken, terwijl de Portugeesche en Chineesche schepen tot hetzelfde doel uitgingen. KOLONIËN. BATAVIA, 8 September. Volgens ooggetuigen wordt aan de scheepshel ling te Onrust thans met kracht gewerkt. De aarden dam, opgeworpen aan het eind van de te maken helling, schijnt meer solide dan vroeger te zijn, alhoewel er ook nu nog vrees bestaat, dat hij bij een flinken zuidwestelijken wind niet tegen de zware deining en den sterken golfslag bestand zal zijn. Het is dus te hopen, dat het werk voor het invallen van den west moesson gereed zal zijn. Een locomobile, die echter niet tot de beste behoort, is dag en nacht werk zaam om het uit den grond opwellende en door scheuren indringende water uit te pompen. De gezondheidstoestand, die anders tegenwoordig te Onrust vrij gunstig mag genoemd worden, zal waarschijnlijk weder door dit werk niet verbeteren, daar het graven in den grond aldaar steeds koortsen heeft doen ontstaan. Met de vertimmering der Zeeland tot wacht schip wordt met spoed voortgegaan. Het schip is geheel opnieuw gekoperd en Donderdag uit het ijzeren dok gelaten. Bij het dokken van dit schip bleek de kiel pl. m. 45 c. M. doorgezet zijn. Dit gaf eene zonderlinge kiellijn op de stapelblokken te zien. Bijna de geheele breedte van het dok werd door het bovengedeelte van het schip in beslag genomen. Het houten dok van Soerabaya wordt in Sep tember te Onrust verwacht. Het ijzeren dok van Onrust wordt dan naar Soerabaya gesleept, en aldaar in het vroeger daarvoor vervaardigde bas sin ter reparatie opgenomen. Die reparatie zal waarschijnlijk hoofdzakelijk bestaan in het ver nieuwen van een groot aantal schoorijzers, in de 14 middenkamers. Het dok is in zijne dwars doorsnede verdeeld in 4 vakken, en in zijne lengtedoorsnede in 7 vakken, zoodat 14 vakken den bodem, en de 14 andere vakken de beide opstaande zijden vormen. Die bodemvakken kun nen nimmer geheel en al droog worden gepompt, en zijn ook zeer moeielijk met de buitenlucht in gemeenschap te brengen, zoodat er reden bestaat om te onderstellen, dat in die vakken de schoor ijzers bij de bodemplaat veel door oxydatie zullen hebben geleden. BUITENLAND. Frankrij k. De prefect van Seine-et-Oise heeft aan de maires in het gewest eene circulaire gezonden, waarin hij hun te kennen geeft, dat het gouver nement hun als burgers alle vrijheid laat, bij de verkiezing op 18 dezer naar eigen overtuiging hunne stem uit te brengen, rnaar dat het hun als maires verboden is een der candidaten te ondersteunen. De regeering zal bij de verkiezing een volledige onzijdigheid in acht nemen. Deze circulaire is een gevolg van den brief, dien de hertog van Padua aan de maires heeft geschreven, met verzoek hem hunne medewer king te verleenen. De hertog van Padua is wegens den brief, door hem aan den prefect van Seine-et-Oise geschreven, als maire ontslagen. De Times acht de volgende verklaring van het ontstaan van de nota van den Spaanschen ge zant het waarschijnlijkst. De regeering van maarschalk Serrano is in de laatste drie maanden vrij wat in de achting ge daald en wil nu waarschijnlijk een bewijs van sterkte en geestkracht geven. Maar ook al geeft Frankrijk, wat de Times ook hoopt, toe aan de eischen van Spanje, voor zoo verre zij billijk zijn, dan zal dit nog niet veel helpen om het tegen woordig gouvernement van Madrid te rehahiliteeren. Al is Spanje ook door de gansche wereld erkend, en al worden de Fransch-Spaansche grenzen ook nog zoo nauwkeurig bewaakt, daarmede is het Carlisme nog niet verslagen. Dit moet door iets anders geschieden dan door buitenlandsche sym pathie en hoffelijkheden. Eerlijkheid, wijsheid, moed en volharding kunnen alleen de regeering redden, die nog maar even hare plaats in Europa heeft ingenomen. I )nit selilaiid. De Reichsanz. maakt eene verklaring bekend van den heer Krüger, president der stedelijke rechtbank te Berlijn, betreffende de zaak van graaf Arnim. Daarin wordt gezegd, dat het besluit lot inhechtenisneming van den graaf heeft plaats ge had op last van het O. M.dat de rechtbank, voordat zij tot de inhechtenisneming besloten had, niet in aanraking is geweest met het kabinet of met het ministerie van buitenlandsche zaken; dat de rechter van instructie eerst nadat dit be sluit genomen was, zich met ambtenaren aan genoemd ministerie in betrekking heeft gesteld, eenig en alleen rnet het doel om de geïncrimi neerde feiten te conslateeren. Geen onpartijdig man zal het ministerie van buiten), zaken ver denken van pogingen om, met miskenning van alle rechtsbeginselen, op de handelingen der Duit- sche justitie, onder welken vorm ook, invloed uit te oefenen, en de rechters zullen evenmin bereid worden bevonden, zich door iets anders dan dooi de wet en hun geweten, het eenig richtsnoer der justitie, te laten leiden. De Fos.s. Ztg. deelt een artikel mede van den kant van graaf Arnim afkomstig, waarin de geschiedenis van de verhouding van den ambas sadeur tot den rijkskanselier uitvoerig wordt medegedeeld de hoofdzaak komt op het volgende neder: In Mei 1872 waren beide nog intieme vrienden, maar in September van dat. jaar kwam Arnim van Parijs te Berlijn en werd door Bis marck niet ontvangenonwaar wordt de beschul diging verklaard, dat door Arnim te Parijs een legitimistische of Orleanistische restauratie werd in de hand gewerktalleen heeft Arnim in October 1872 in een particulieren brief aan Bismarck gewezen op de verstandhouding tus- schen Thiers en Gambetta, in verband met de republikeinsche propaganda in Spanje; Arnim achtte het in het belang van Duitschland, dat er in Frankrijk veel verandering van gezag plaats had, zoolang de Duitsche bezetting duurde; ook oordeelde Arnim het wenschelijk dat de bezetting, althans wat de grensvestingen betrof, zoolang mogelijk voortduurde. De bewering van Arnim dat half Europa republikeinsch zou kunnen wor den, maakte te Berlijn op den keizer indruk, Bismarck geraakte daarover ontstemd en van dien tijd af had Arnirn op verschillende wijzen den rijkskanselier onaangenaam bejegend. Juist de brieven uit dit tijdvak heeft Arnim behouden; hij weigerde evenwel niet ze aan de rechtbank over te geven, maar verklaarde dat hij ze zelf spoedig zou overleggen in het belang van zijn verdediging, schoon hij zijn recht van eigendom staande hield. Volgens het Elzasser Journal heeft de regeering van Elzas-Lotharingen een ontwerp naar Berlijn gezonden omtrent de samenstelling van een landdag voor die gewesten, voorloopig be staande uit gecommitteerden uit de districtsraden, met adviseerende stem ten opzichte van begroo ting en wetsontwerpen. Uit Brunswijk wordt gemeld, dat de heer Von Campe, minister van staat, gisteren aan de gevolgen eener operatie overleden is. De Köln. Ztg. verklaart gemachtigd te zijn om het gerucht tegen te spreken dat lady William Russell en haar zoon lord Odo Russell tot de katholieke kerk zouden zijn overgegaan. Laatstgenoemde, Engelsch gezant te Berlijn, heeft wel onlangs eene plechtigheid in een katholieke kerk aldaar bijgewoond, maar evenals alle andere gezanten alleen om in zijne offtcieele betrekking tegenwoordig te zijn bij een lijkdienst. Pauly, redacteur van de Fuldaér Ztg., is wegens beleediging van Bismarck tot een maand gevangenisstraf veroordeeld.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2