LEIDSCH DAGBLAD. N°. 4503. A0. 1874. Vrijdag 16 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommcrsn 0.02. Deze Gourant wordt dadelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven, PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.171. Groolcrc letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEN. STEMPELING VAM GASMETERS. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS van LEIDEN, Gezien alinea 3 van art. 8 der wet van 8 Juli 1874 (Staatsblad n°. 96), bepalende dat de gasmeters tot op 1 Januari 1876 in gebruik, tot 1 Januari 1880 van den ijk zijn vrijgesteld, mits vóór 1 Januari 1876 voorzien van een door den Minister van Binnenlandsche Zaken vast te stellen bijzonder merk, ter aanduiding dat deze overgangs bepaling daarop van toepassing is; Gelet op de beschikking van genoemden Minister, van den 8sten September jl., houdende bepaling dat het merk, in het aangehaalde wetsartikel bedoeld, zal zijn de ESCU LAAP-STAF; Brengen bij deze ter kennis van belanghebbenden dat tot stempeling van bedoelde gasmeters door den IJker, chef van dienst, alhier zitting wordt gehouden in het lokaal van den IJk, op de Aalmarkt, naast de gemeente apotheek, en wel Voor "Wijk I, op 20, 21 en 22 October, d II, 27, 28 en 29 October, III, 3, 4 en 5 November, IV, 10, 11 en 12 November, V, 17, 18, 19, 24 en 25 November, VI, 26 November, 1, 2, 3 en 8 December, VII, 9, 10, 15, 16 en 17 December, i) VIII, i) 22, 23 en 24 December, de buitenwijk, op 29, 30 en 31 December, telken dage van des voormiddags negen tot een uur des namiddags. Voorts wordt medegedeeld, dat door den IJker, chef van dienst, van deze bepaling kan worden afgeweken, wanneer de meters niet verplaatsbaar zijn, of wel belang hebbenden verzoeken dat ter vereenvoudiging van de werkzaamheden, de stempeling geschiede ter plaatse waar de gasmeter zich bevindt, zullende in het laatste geval de meters geheel gereed moeten zijn om de stempeling te ondergaan. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. E. KIST, Secretaris. Leiden, 15 October 1874. LEIDEN, 15 October. Bij de voortzetting der examens voor de hoofd onderwijzersakte zijn gisteren in Den Haag van de 17 candidalen vijf afgewezen; toegelaten de heeren: Th. W. Belterman, uit Leiden; J. W. Franken, uit Den Haag; W. Groot, uit Waddinks- veenJ. P. Van der Haas en J. F. Haverman, uit Den Haag; J. Heiman, uit MoordrechtL. Van Ingen, uit Gouda; J. Jansen, uit Voorschoten; C. Kooijman, F. P. P. Lazarorn en J. W. Ronda, uit Den HaagA. J. Wolsak, uit Zevenhuizen. Door de Commissie voor het geneeskundig staatsexamen te Utrecht is het diploma van arts uitgereikt aan den heer J. G. A. Batenburg, med. doctorandus, en zijn toegelaten voor het 1ste of geneeskundig gedeelte de heeren A. H. De Boer, rned. doctorandus, en T. N. Kramer. Prof. Ter Haar te Utrecht heeft aan zijne studenten medegedeeld, dat hy zich wegens den ongunstigen toestand zijner gezondheid genood zaakt had gezien, zijn emeritaat aan te vragen tegen het einde van 1874. Gisteren heeft rngsr. Capri, pauselijk inter nuntius in Den Haag, een bezoek gebracht aan de inrichting en scholen van den H. Vincentius in het Westeinde, bij welke gelegenheid hem het beschermheerschap over die vereeniging werd aangeboden, waarna hij de versierde schoolloka len bezichtigde, waar de leerlingen te zijner eere gezangen aanhieven. In eene vergadering, Dinsdag ten raadhuize la Amsterdam gehouden, in zake het waarborg fonds voor het houwen van arbeiderswoningen ad f 500,000, werden lot leden van het uitvoe rend comité gekozen de heerenJhr. Mr. J. G. A. Den Tex, Jos. Van Eik, N. G. Pierson, Jhr. Roëll en A. C. Wertheim. In een der bijzalen van het paleis voor Volks vlijt te Amsterdam werd Dinsdag-avond eene verga dering gehouden van hestuurderen van werklieden verenigingen, onder voorzitterschap van den gezel Heldt. Tegenwoordig waren 55 personen. Het onderwerp ter behandeling was het betuigen van adhaesie aan de plannen van de Sarphati-commissie. Na een debat, waarin Sarphati's leven en werken werden geschilderd, vooral uit het oogpunt van hetgeen hij ter bevordering van liet verenigings leven der werklieden heeft gedaan, besloten de aanwezigen adhaesie te betuigen aan de plannen der genoemde Commissie. Er werden vijftien per sonen gekozen, die met de Sarphati-cornmissie zullen medewerken tot bereiking van het beoogde doel: het doen verrijzen van een huldeblijk aan de nagedachtenis van wijlen Dr. Samuel Sarphati. De vergadering der afd. Haarlemmermeer van de Hollandsche Maatschappij van landbouw heeft tegen 27 October e. k. een ploeg wedstrijd uitgeschreven. Uit Paramaribo wordt gemeld, dat den 17den September de leden der Marowijne-expeditie allen in goeden welstand in de hoofdstad zijn terugge keerd. De informal iën welke zij hebben medege bracht mogen alleszins voldoende genoemd worden. Eersldaags hoopt men nadere bijzonderheden te vernemen wegens de verrichtingen der expeditie en de door haar verkregen resultaten. Het Staatsblad rA 132 behelst het besluit van den 9den October 4874, tot aanvulling van het koninklijk besluit van 17 April 1874 (Stbl. n°. 59), houdende bepalingen tot beteugeling der longziekte onder het rundvee. Volgens een den 14den dezer bij het depar tement van marine ingekomen telegram zijn Zr. Ms. schoefstoomschepen Palembang en Sambas respect, onder hevel van de luils.-ter-zee 1ste kl. C. Ten Bosch en L. G. G. Van WachendorfT van Rijn, ter reede van Atjin aangekomen. De kapt.-luit.-ter-zee Jhr. D. Bowier, onder directeur der marine te Amsterdam, en de luit.- ter-zee 1ste kl. E. L. baron Van Heeckeren van Waliën, officier van politie bij de directie der marine te Willemsoord, worden rnet den laat- sten dezer eervol ontheven van de waarneming hunner tegenwoordige betrekking en op non-ac tiviteit gesteld, en vervangen door den kapt.-luit.- ter-zee Jhr. A. C. Van Haeften en den luit.-ter-zee lste kl. W. Van Oorschot. Door den Nederlandschen consul te Konings bergen is E. C. Hay aangesteld tot zijn vice-con sul te Pillau. Z. M. heeft rnet ingang van 23 October herbenoemd tot burgemeester der gem. Hen- naarderadeel Y. Rodenhuis Y.Bz. Gemengd Nieuws. Hedenmorgen omstreeks 10 uren is het lijk van zekeren v. R. alhier, oud 25 jaren, uit den singel opgehaald, en terstond naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Dronkenschap schijnt alweder de oorzaak van dit ongeval te zijn. Gistermiddag omstreeks 12 uren is te Amsterdam brand ontstaan in het onbewoond benedenhuis van een perceel in de Goudsbloem straat bij de Baangracht, die zoo spoedig toenam dat de bovenbewoners ter nauwernood aan den brand ontkomen zijn en niets van hun inboedel konden redden. De stoomspuit en een aantal hand spuiten werden onmiddellijk ter hulpe aangevoerd. Circa twee uren later was men den brand meester. Voor de rechtbank te Amsterdam stond gisteren terecht Friedrich Heinrich, oud 29 jaar, geboren te Munster, beschuldigd van als werkman aan de Oosterspoor te Amsterdam ont vreemd te hebben een pakket, een geldswaarde van f 2000 inhoudende. Uit de behandeling der zaak bleek dat op Maandag 28 September 11. door een koopman te Amsterdam aan de directie van de Oosterspoor dit pakket gezonden was. De ontvangst er van werd ingeschreven in het refuboek, de brief verzekerd en weggesloten om met den trein van 7 u. 5 m. naar zijn bestemmings plaats Amersfoort gezonden te worden. Even voor het vertrek van den trein ontving de bagagemees- ter het pakket, legde het in een daarvoor bestemd hokje in den bagagewagen om even de Amers- foortsche lijst te halen. De trein zette zich in beweging, hij sprong er op, zag zijne pakken na en miste den bewusten brief. Te Weesp telegra- pheerde hij dadelijk aan den stationschef te Am sterdam. Deze ging zoeken in de nabijheid van het station, doch vond niets. De politie werd er mede in kennis gesteld en gaf tot antwoord dat men moest wachten tot den volgenden morgen, daar het te laat was. Op dit bericht besloot de stationschef zelf een onderzoek in te stellen, den bij het slation dienstdoenden dienaar van politie verzocht hij daartoe mede te werken. Deze voldeed terstond aan het verzoekal de aanwezige beambten wer den geïnspecteerd, welke inspectie tot gevolg had dat het pakket hij beschuldigde op het bloote lichaam gevonden werd. Besch. beweerde het ge vonden te hebben op den weg en ook van plan geweest te zijn het den chef mede te deelen. Door de aanwezigheid van eenige heeren op diens kan toor was hij daarin verhinderd. Op de vraag, waarom hij niet dadelijk bij het begin der inspec tie gezegd had: ik heb den brief gevonden, bleef besch. het antwoord schuldig. Met het oog op het gewichtige feit en de omstandigheid, dat besch. reeds 3 veroordeelingen in het buitenland had ondergaan, eischte het O. M., bij monde van Mr. Op ten Noort, veroordeeling tot gevangenzetting voor den tijd van 4 jaren. De rechtbank veroordeelde hem tot 18 maanden cellulaire gevangenisstraf. De crimineele kamer in het prov. gerechtshof te Amsterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de bekende zaak tegen den werkman, beschuldigd van tusschen Bussum en Hilversum een ijzeren spoorstaaf op de rails van den Ooster spoorweg gelegd en daardoor opzettelijk gevaar voor een spoortrein te hebben veroorzaakt. Het hof heeft overwogen, dat hier in rechtskundigen zin gevaar voor een trein heeft bestaan en dat de beschuldigde moet geacht worden dat opzet telijk te hebben veroorzaakt, omdat hij, zij het ook zonder dat gevaar te bedoelen, moedwillig de staaf op de rails heeft gelegd. Het hof heeft evenwel geen termen gevonden, de door het O. M. geëischte tuchthuisstraf van vijf jaren op hem toe te passen, vermits hij o. a., blijkens de door hem gedane waarschuwing, geen bedoeling heeft gehad den trein aan gevaar bloot te stel len en bovendien reeds een geruimen tijd in preventieve hechtenis heeft doorgebracht. Men zal zich herinneren dat hoop op belooning en be vordering, wegens die waarschuwing tegen ge vaar, de beweegreden zijner zonderlinge daad was. Met toepassing van verzachtende omstandigheden is hij veroordeeld tot een cellulaire gevangenis straf van 9 maanden en tevens voor altijd onbe voegd verklaard tot het bekleeden van eenige betrekking hij een spoorweg op Nederlandsch grondgebied.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1