EIDSCH DAGBLAD. N°. 4499. A0. 1874. Maandag 12 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 16 regelsf 1.05. Iedere regel meer0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. STADS-BERICHTEIW Ter Gerneente-Secretarie is in druk, legen be taling van 30 cents, verkrijgbaar het Algemeen Verslag van het verhandelde in de sectiën van den Gemeenteraad omtrent de begrooting dezer gemeente voor 1875. De BURGEMEESTER van LEIDEN, Gezien art. 21 der wet van 4 December 1872 {Staatsblad n°. 134); Brengt ter kennis van de ingezetenen dat in de afge- loopen week 1 persoon aan de Mazelen is overleden. En geschiedt hiervan openbare kennisgeving door plaat sing in de Leidsche Courant. De Burgemeester voornoemd, v. D. BRANDELER Leiden, 10 October 1874. LEIDEN, 9 October. Bij de verkiezing voor een lid van den gemeenteraad op a. s. Dinsdag herinneren wij den kiezers, dat de stembiljetten moeten worden inge leverd aan het Raadhuis of op den Burg, van 's morgens 9 tot 's namiddags 4 uren, en bevelen eene getrouwe opkomst aan. Heden zijn aan de hoogeschool alhier be vorderd tot doctor in de wis- en natuurkunde de heerenA. Eecen, geb. te Oudkarspel, met acade misch proefschrift over de torsie van een ellip- tischen cylinder, en L. Posthumus, geb. te Tiel, met academisch proefschrift getiteld Anatomisch onderzoek van Japansche houtsoorten. Als blijk van bijzondere tevredenheid over de uilvoering der voorstelling in den Schouwburg alhier op 4 October heeft Mr. B. Th. baron Van Heemstra van Froma en Eibersburen, beschermheer der vereeniging „Harmonie", een vergulden eerepen ning geschonken om dien ter herinnering daarvan te hechten aan de banier der vereeniging. Wij vernemen dat Ds. Brouwer besloten heeft te voldoen aan de vele aanzoeken, tot het in 't licht geven der door hem uitgesproken leerrede op Zondag 4 October, ter gelegenheid van de 300-jarige feestviering van Leidens ontzet. Aan de zwern- en badinrichting „Pvhynzigt" zijn gedurende het afgeloopen badseizoen 2227-7 baden gebruikt; hieronder zijn begrepen 1208 baden die door dames zijn genomen. Door 31 leden is het examen afgelegd voor geoefend zwemmer. Dal deze inrichting, behalve wat de gezondheid aangaat, ook in een ander opzicht nuttig is, kan de redding, op eene inderdaad cordate wijze, van twee menscheulevens in den afgeloopen zomer door een paar leden getuigen. Wij bevelen dan ook reeds nu „Rhynzigt" voor het volgend seizoen in ieders belangstelling aan. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 5286 vol wassen personen en van 1733 kinderen. Wij vestigen de bijzondere aandacht onzer lezers op de, blijkens achterstaande advertentie, tegen 13 lezer open te stellen inschrijving op de 3 pCts. leening groot 21,000,000, der stad Amsterdam. Wij doen dit te eerder, omdat wij uit het door Burgemeester en Wethouders der hoofdstad open haar gemaakte prospectus dezer leening de over tuiging hebben opgedaan, dat zij, als eene bij uit stek degelijke en daarbij tevens voordeelige geldbelegging, in alle deelen aanbeveling verdient, daargelaten nog dat zij ook hierom is aan te be velen, omdat hare opbrengst moet strekken tot alleszins productieve uitgaven, namelijk tot verschil lende werken van algemeen nut, ingevolge de dezer dagen door den Amsterdamschen gemeente raad genomen besluiten. Daarbij valt nog op te merken dat de wijze van aflossing dezer leening bij uitlotingen (in de eerstvolgende tien jaren niet minder dan drie maal per jaar) met gezamenlijke premiën van ƒ100,000, ƒ50,000, 25,000 enz., talrijke kansen op zeer aanzienlijke winsten aanbiedt, en dat daar geen gevaar voor verlies tegenover staat, vermits elke obligatie, rentegevende zoolang zij niet is afgelost, minstens a pari (dat is, met 100) moet worden uitgeloot, terwijl de obligation tegen den koers van 871 2 pCt. worden uitgegeven. Derhalve, al zou men deze financieele operatie ook enkel en alleen uit het oogpunt van kansberekening willen beschouwen, ook dan komt zij ons voor, de vergelijking met tal van andere loterijen, de staatsloterij niet uitgezonderd, zeer wel te kunnen doorstaan. Wij meenen het dan ook als zeker te mogen stellen dat deze leening een hoogst gunstig ont haal zal vinden. De Minister van financiën verwittigt belang hebbenden, dat de correspondentie voor Ned.-Indië uiterlijk in den namiddag van 17 Oct. a. s. Ie Rotterdam behoort aangekomen te zijn, om door middel van het stoomschip Hamptonvan de „Commercial Steamship Company," verzonden te kunnen worden. Hoewel de gemeente Schiermonnikoog meldt de N. JR. Ct. eeri der meest geïsoleerde plaatsen van ons vaderland is, zoo mogen haar inwoners zich toch verheugen, niet tot de minst bedeelden te behooren, wat inrichtingen voor on derwijs betreft. Behalve een school voor lager en uitgebreid lager onderwijs bestaat er ook een inrichting, waar onderwijs in wis- en zeevaart kunde gegeven wordt. Het te betalen school geld is zoo laag gesteld, dat ieder, die leeren wil, leeren kan, te meer daar onvermogenden gratis onderwys ontvangen. Natuurlijk moet de gemeenle zich daarvoor opofferingen getroosten, en dat zij daartoe bereid is, blijkt uit de begrooting over 1874, daar de inkomsten slechts 6,657.75 bedragen en voor kosten van onderwys 4140 uitgetrokken is, hetgeen bijna 5/g der geheele begrooting bedraagt. Voor de acte van hulponderwijzer zijn gisteren in Den Haag 17 candidaten geëxamineerd. Afge wezen werden 9, toegelaten de heeren: G. Van den Bos, uit Vlaardinger-AmbachtA. De Goede, uit VlaardingenP. L. J. Hazelewach, uit Brielle A. Jongerius, uit Berkel; G. C. F. Van der Laan, H. F. Nieuwhuis, beiden uit Rotterdam; C. J. Voortman en C. Wuijster, beiden uit Schiedam. Gemengd Nieuws. Gisteravond omstreeks 10 uren viel op de Binnenvestgracht alhier een man in 't water, die in beschonken toestand verkeerde. De sigaren maker J. A. B. Tiemeijen, die den drenkeling mei den dood zag worstelen, sprong hem na en had het geluk hem te redden. Het is reeds de negen tiende maal dat genoemde T., die dan ook met de zilveren medaille bekroond is, zich op deze wijze verdienstelijk heeft gemaakt. Gisteren stonden voor het hof van Zuid-Holland terecht een drietal jeugdige winkel dieven uil Leiden. De 13- en 14-jarige gebroeders B. bekenden, in de Clarensteeg te zamenuit een win kellade 3,50 te hebben gestolen, op aanraden van Br., oud 19 jaar, die op de wacht had gestaan Br. ontkende zulks, maar erkende te hebben geweten wat hel plan zijner medebeschuldigden was, toen ze den winkel binnengingen, te hebben gezien dat zij den diefstal pleegden, en het ge stolen geld in welks bezit hij was aangehouden in den zak te hebben gestoken orn het te wis selen en onder hun drieën te verdeelen. Hij bekende voorts tijdens hij als werkman in dienst was van de firma De S. en Co. te Leiden, een stuk lood te hebben genomen en verborgen, met het plan om het bij zijn vertrek geheel of ten deele uit de fabriek weg te voeren. Na het hooren van een zestal getuigen werd door het O. M. schuldigverklaring van al de beschuldigden gevorderd aan diefstal door meer dan éen persoon in een bewoond huis, door de beide eersten met oordeel des onderscheids begaan, en van den der den bovendien aan diefstal door een handwerks man in de werkplaats van zijn meester; als ver zachtende omstandigheid werd de jeugdige leeftijd van beschuldigden aangevoerd en voor allen ge vorderd gevangenisstraf van drie maanden tot vijf jaar. Advocaat Kraeutsler voerde in het belang zijner jeugdige cliënten eeuige verschoonende om standigheden aan en het Hof veroordeelde hen tot gevangenzetting, de beide eersten voor den tijd van drie maanden ieder, en den laatste voor den tijd van elf maanden. De luchtreiziger Godard is, zooals reeds gemeld werd, Donderdag andermaal te Am sterdam opgestegen. Hij nam als passagiers mede de heeren A. D. Verschuur, A. Psicha, P. Frais- sinet, W. Eduard Bok, S. C. H. Bruijnings en Hermann Büter. Volgens een bericht, van de lucht reizigers ontvangen, was de opstijging verweg het schoonste van de reis. De ballon had ongeveer weder gelijke richting als bij de vorige opstijgin gen. Acht minuten nadat men den beganen grond verlaten had, zweefde de ballon boven Zeeburg, en spoedig daarna had men de Zuiderzee bereikt. Te 5.50 bevond men zich op eene hoogte van 1200 meter in volle zee, doch toen liet Godard den ballon zakken tot op de helft van die hoogte. Te 6.20 steeg men opnieuw tot op 1100 meter. Later, na het leegen van twee zakken ballast, ging men nog hooger de lucht in, volgens de op gave van Godard tot 1800 meter. Van boord van een schip, dat de luchtreizigers passeerden, werd een geweerschot gelost, maar of dit een saluut schot of een schot met vijandelijke bedoeling was, is niet te zeggen. Te halfacht kregen de hooge reizigers Elburg in het gezicht, maar men kwam nu in een luchtstroom, die den luchtschipper veel zorg baarde, daar de ballon naar zee teruggedreven werd. Daar de wind hooger beter was, wierp Godard andermaal ballast uit; men ging nu weder landwaarts, en te 8 uren kwam het luchtschip te Kamperveen op den grond neer, zonder dat de minste schok gevoeld werd. Gisterochtend zijn de reizigers te 9 uren langs den centraal- spoorweg uit Kampen naar Amsterdam terugge keerd. Bij gelegenheid der opst'yging van Godard heeft te Amsterdam op de Hoogesluis een ongeluk plaats gehad. Twee vrouwen, verpleegden in het gesticht „Barmhartigheid", bevonden zich in het gedrang, toen een vigilante aan kwam rijden en de vrouwen omverwierp. Een harer kwam er met enkele kneuzingen af, maar de andere, een vrouw van 60 jaren, werd onder de pooten van het paard zwaar gewond. Nog levend werd zij in een ziekenmand naar het gesticht gebracht,

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1