D. N. Middendorp, A. Van der Stroom, J. J. Bliek, A. Boers, P. J. Bosman, A. J. HJ Jansen, H. J. Beugelink, F. J. D. Noordhoek Hegt, J. R. Hessig, M. C. E. Ruempel, A. Luymes, H. M. Terstcege, H. J. Alken, J. B. Dumont, H. Greve, A. K. "W. Arntzenios, A. P. Bindervoet van Nabnys, G. H. F. Van Scben- del, K. M. A. Botter, A. P. Soetena, F. Van Haaften, F. K. T. Van Woeldereu, J. H. Wagener, W. C. Da Jongh, J. R. De Jong, \V. E. De Jong, "VV. F. Berghuis van Woortman, J. Adriani, J. S. Cremer, E. E. E. Otkcn, H. E. Munniks de Jongh, W. T. P. J. Happc, J. H. Heil, P. H. Vau Hulstijn, C. C. F. J. Hirsehman, J. H. V. Popp, A. H. W. Scheuer, W. F. BrauD, P. Van den Blijk, P. J. Seibert, R. G. J. Sutherland, "VV. A. H. Visser, F. G. Koppen, J. P. Van Vlierden, M. G. W. A. Schumann, J. F. Ten Bosch, "W. Broesc van Groenou, J. J. Kolsch, G. J. V. Vinkhnizen, C. Dc Jongb, A. F. d'Amaud Gerkens, J. W. Ernste, A. J. Hamerster, L. J. Smits, P. F. Hornée, T. Hirsch, A. J. Pluym, A. Klepper, C. F. Binders, A. G. Olscn, K. F. Von Schmid, K. A. Treacher, W. Maijcr, J. Van Oort, A. H. Hoogendooru, W. II. C. Wickel, J. A. T. Schaeffer, R. F. Rijkschroeff, J. P. Comfurius, G. II. Reineke, J. Louisedcr, J. Schindler, J. Budding, G. Takcus, W. F. Uodemont, H. H. Haitjema, VV. A. C. Meurs, M. J. Beojaminssen, J. G. F. Wildbagen, A. J. B. J. Legrand, H. Patist, J. De Vries, R. Schoutrop, A. Kess- ler, H. Tra, C. VV. Bcglinger, D. Van Zuidam, J. Connot, J. Antonissc, J. Meister, J. Kcetels (of Ketels), .1. Ileukers, P. J. VVaelpocl, T. Tanner, P. Schoenmakers, J. H. VViutsand, J. Bliek, C. Witte, J. Ruppenstcin, A. E. Ekkers, A. VV. Vau Oostrum, G. L. Beck, P. D. Vallenduuk, J. H. Mulkes, P. Den Hartog, S. Jansen, H. Ziegler, C. Schouten, P. A. Van den Bogaard, J. A. Mirandee, T. Ampst, C. Tonckens, J. II. Winterink, B. J. Hudepool, J. Van Vliet, A. J. VVijubergeu, H. Teuben, A Sledsens, K. Doorgeest, II. Oostcrveld, A. Gatti III, J. Zondervan, A. Verwoert, N. De Jong, G. Huizer, G. Allgaijcr, A. C. E\eraars. Bijzondere tevredenheid betuigd over de zelfopoffering bij het verplegen der cholera-lijders, wordende aan elk hunner een gra tificatie toegekend groot 100, aan: F. Rosenthal, C. Brokke, W. J. kraa, J. Vau Doorn, J. Winden, K. H. Herngreen en Siiiman. Bijzondere tevr?denheid betuigd voor de betrekkingen met de irilandsche staten op Noord-Sumatra, aan R. C. Kroesenbepaald dat de namen der volgende (sind9 overleden) militairou zullen worden ingeschreven ia de registers van dc Kanselarij der beide Orden, te weten: als ridder 4de klasse der Militaire Willems orde, VV. L. E. V. Von Massow, D. G. baron Sloet van Zwa nenburg, C. J. Zwager, en al» eervol vermeld: A. Fokker, S. Van Veen, J J. G. Koen. Gemengd Nieuws. Gisteren is te Rotterdam een stoker van Zr. Ms. monitor De Pantervan de stoom pijp, waaraan hij bezig was eenige werkzaamheden te verrichten, op een op het dek van genoemd vaartuig staanden zoogenaamden ijzeren manlel gevallen, waardoor hij nog al ernstig aan het hoofd verwond is geraakt. Hij is in bewusteloozen toestand naar hel Ziekenhuis overgebracht. Gisternamiddag is te Amsterdam, te ruim halfvijf de heer Godard opgestegen met zijn reusachligen ballon „1' Union des Peuples." Vijf reizigers hebben de luchtreis mede aanvaard. De ballon is in noordoostelijke richting afgedreven. Duizenden nieuwsgierigen woonden het schouw spel bij. Men meldt uit Winterswijk: Een treu rig voorval heelt ditmaal de jaarlijksche kermis dezer plaats gekenmerkt. De kermis bepaalt zich tot een soort van gecostumeerden optocht, waarin knapen en jonge mannen, gedeeltelijk in allerlei versleten militaire pakken gedost en onder een afgrijselijke muziek, ergens naar buiten trekken om naar den vogel te schieten. Dat het bezigen van allerlei soort van geweren door de onbekwame handen van dorpelingen en boeren dikwerf klei nere of belangrijker ongelukken ten gevolge heeft, is licht te begrijpen, vooral als men in aanmer king neemt, dat de sterke drank bij deze uit spanning eene hooldrol speelt. Na afloop van den jongsten wedstrijd, een dag of tien geleden, kregen twee der „schutters", een jongeling van 25 en een van 18 a 19 jaren, twist, ten gevólge waar van de laatste in drift zijn geweer opnam en rnet de kolf den ander een slag op het hoofd toebracht, die hem door de pel. heen zoo ernstig verwondde, dat hij "Woensdag na een smartelijk lijden be zweken is. De omstandigheid dat de verslagene, een oppassend fabrieksarbeider, doofstom en de •eenige zoon van arme, bejaarde ouders was, maakt den indruk, door het. voorval hier teweeggebracht, dubbel treurig. Woensdag-mid dag omstreeks halfvijf ds de polder-watermolen aan Papekop en Diemer- .broek in brand geraakt en, daar de vlammen aangewakkerd werden door den feilen wind, met de bijgebouwen geheel in asch gelegd. Slechts eenig roerend goed en het vee is gered. Het brikschip A lid akapitein A. Lu- deling, uit Veendam, van Liverpool vertrokken met bestemming naar Buenos-Ayres, is op reis met de geheele bemanning in de golven omge komen. Woensdag heeft een artillerist van het te Arnhem in garnizoen liggende regiment veld-arlillerie een trap van een paard ontvangen, waardoor hij ernstig aan het hoofd is verwond, zoo zelfs dat men voor zijn leven vreesde. De rechtbank te Groningen heeftden aannemer en den rijksopzichter vrijgesproken van de hun ten laste gelegde beschuldiging, dat door hun verzuim een steiger gebroken en éen per soon gedood en een hevig verwond geraakt is. Hunne schuld werd als niet wettig en over tuigend bewezen aangenomen. Men zal zich nog wel het bericht herinneren, dat een stoker van den Oosterspoor weg bij de directie te Hilversum was gekomen met de tijding, dat even voorbij Bussum een stuk rail op de rails lag en hij door twee mannen belet was het weg te nemen en dat voorts den volgenden dag die stoker bekende het verhaal te hebben verzonnen en zelf het stuk ijzer op de rails te hebben gelegd, in de hoop, dat hem door zijn waarschuwing een geldelijke belooning of verhoo ging in den dienst ten deel zou vallen. Deze per soon, W. genaamd, 22 jaar oud, stond Woensdag voor het Prov. Gerechtshof van Noord-Holland terecht, beschuldigd van opzettelijk gevaar te hebben doen ontslaan voor een trein. Op de terechtzitting bleek, dat hij op Zondag-avond, den 14den Juni, zijn broeder naar Bussum had gebracht en, daar er geen trein meer te B. stopte, te voet langs de baan naar Hilversum was geloopen. Tien mi nuien voorbij B. had hij een stuk spoorstaaf gezien, het op de rails geplaatst en een seinwachter ge waarschuwd, rood licht voor le draaien, daar er gevaar op den weg was. Eindelijk had hij dezen de bedachte leugen verteld, daarna was hij hard naar H. geloopen en had aan de directie aldaar hetzelfde verhaal medegedeeld. Men had gelele- grapheerd en daar de trein uit Amsterdam veel te laat was, had de telegram nog bijtijds Bussum bereikt. De sneltrein had gestopt, order ontvangen langzaam door te rijden, maar niets bemerkt, daar het stuk spoorstaaf reeds door een spoorwachter was weggenomen, die de lijn moest controleeren. Bij de inspectie op den volgenden dag had men W. opmerkzaam gemaakt op zijn onwaarschijnlijk verhaal. Het gevolg daarvan was, dat hij bekende zelf het ijzer op de rails te hebben gelegd, in de hoop op belooning wegens tijdige waarschuwing. Elf getuigen werden gehoord, waaronder twee des kundigen. Het O. M., bij monde van Mr. C. H. Backer, achtte de schuld bewezen. Besch. had volgens spreker met opzet gevaar doen ontstaan voor een trein; dientengevolge vroeg spr. veroor deeling tot 5 jaar tuchthuisstraf en, met het oog op art. 48 der spoorwegwet, ontzegging der be voegdheid tot het bekleeden van eenige betrekking bij een spoorweg op Nederlandsch grondgebied. De verdediger, Mr. J. C. De Marez Oyens, meende, dat het opzet niet bewezen en derhalve art. 51 niet toepasselijk was. Besch. had geen gevaar doen ontstaan, daar hij bijtijds den seinwachter ge waarschuwd had. Gevaar voor den trein was er niet geweest. A. s. Woensdag uitspraak. In Parijs wordt een man vertoond, op wiens huid allerlei voorstellingen zijn geta- toueerd. Een Zwitsersch landschap is op zijn borst geprikt, een stilleven versiert zijn bovenarm, een woelige zee bij ondergaande zon kan de toeschou wer zien dien hij zijn rug toedraait, enz. Volgens Cham, den geestigen teekenaar van de Charivari, kwam „le fameux tatoué" onlangs bij een dokter. „Wat scheelt u?" vroeg de geneesheer. En het antwoord luidde: „Och, ik heb zoo'n pijn in mijn Zwitsersch landschap." BUITENLAND. Duitschland. Uit Darmstadt wordt gemeld, dat de Karner van afgevaardigden de wetsontwerpen betreffende de geestelijke orden en congregatiën en het hef fen eener belasting op de kerkfabrieken en de kerkelijke genootschappen heeft aangenomen. Ingevolge verleende toestemming heeft graaf Arnim met zijn zoon en zijn particulieren secre taris een gesprek gehad, waarin hij is opgekomen tegen de insinuatie, dat hij uit de door hem achtergehouden stukken ooit iets openbaar jjemaakt, of ter openbaarmaking bestemd had. Hij verze kerde, dat zij ook geen staatsgeheimen bevatten en dat hij reeds in het voorjaar had bemerkt dat er stukken werden vermist. Spanje^ De Indépendance heeft uit Berlijn een dépêche ontvangen, volgens welke uit Madrid positief be vestigd wordt, dat de Spaansche gezant te Parijs eene nieuwe nota moest overleggen over de be langrijke versterkingen, welke de Carlisten van de Fransche grenzen ontvangen. De brigade-generaal Reina heeft in Caslilié den Carlistischen chef Madraso geslagen, hern een verlies van 27 dooden, onder welke 4 officieren toegebracht en 77 gekwetsten gevangengenomen. De Carlisten hebben een posttrein op den weg van Madrid naar Garthagena genomen, en hel station te Agramon verbrand. Een goederentrein en een posttrein hebben zij, na ze in brand te hebben gestoken, in verschillende richtingen doen loopen. Men verzekert dat Dorregaray naar Frank rijk is gegaan ten gevolge van oneenigheid met don Carlos. "Vier duizend Carlisten, gecommandeerd door Saballs, Miret en Galceran, zijn den 5den des och tends te 3 uren heimelijk in een voorstad van Yich binnengedrongen. De colonne Macias heeft dj noodigé maatregelen genomen, en met het aat- breken van den dag het vuur geopend. Het gevecb werd weldra zeer bloedig. De soldaten deden aar- vallen met de bajonet, de Carlisten werden eem- gen tijd vervolgd en lieten veel dooden en ge kwetsten achter. De dood van Tristany word; niet bevestigd. Telegrammen. BUENOS-AYRES, 6 October. De Argentijnsche bank is gesloten. Verscheiden handelsfirma's heb ben hare betalingen gestaakt. Eene groote crisis is ophanden. Het leger der opstandelingen bedreigt de stad. BUENOS-A YRES, 7 October. Het gouverne ment vraagt aan de karner een crediet van tien millioen franken voor oorlogskosten. Een kleine ontmoeting heeft buiten de stad tusschen de opstandelingen en de troepen plaats gehadde troepen trokken zich terug. Men ver zekert dat de chefs van beide zijden over eene schikking onderhandelen. NEW-YORK, 7 October. Officieel wordt beves tigd, dat de blanken in Alabama besloten hebben, de negers te beletten anders te stemmen clan de blanken-ligue wil. De blanken loopen gewapend den slaat af om den negers schrik aan te jagen. LONDEN, 8 October. De Globe zegt, dat, vol gens eene dépêche uit Shanghai, de oorlogsver klaring tusschen China en Japan volstrekt niet bevestigd wordt. De Times heeft eene dépêche uit Weenen ontvangen, waarin wordt gemeld dat Oostenrijk aan Turkije het recht betwist het handelstractaat vóór 1890 op te zeggen. WASHINGTON, 8 October. Een regiment infan terie is naar het zuiden gezonden. Laatste berichten. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer is o. a. ingekomen een wetsontwerp tot tijdelijke beperking der aanmunting van zilveren standpenningen voor rekening van particulieren. Een achtlal tegen heden aan de orde gestelde wets ontwerpen werden vervolgens, sommige na eenige discussie, bijna alle met algemeene stemmen aange nomen. Daarop werd overgegaan tot het opmaken der lijst van 5 oandidaten voor een raadsheer in den Hoogen Raad. De uitslag der stemmingen was dat werden gekozen tot lsten candidaat Mr. N. F. Lantsheer, raadsheer in het prov. gerechtshof van Zeeland; 2den, Mr. J. Telling, idem in Friesland; 3den, Mr. A. A. De Pinto, raadadvi seur bij het dep. van justitie; 4den, Mr. H. Machielsen, proc.-generaal bij het prov. gerechts hof in Overijsel en 5den Mr. W. B. L. Boeles, raadsheer in het prov. gerechtshof van Drente. Tegen a. s. Maandag te 3 uren zijn enkele kleinere wetsontwerpen aan de orde gesteld. PROGRAMMA'S VAN MUZIEKUITVOERINGEN. 3Insis Sacriim. Zoudag 11 October, aanvang des namiddags te twee uren, door het Muziekcorps van het 4de Reg. Infanterie

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2