Derde eeuwfeest van Leidens ontzet, laume Roger de- Campagnolles, gedomicilieerd te fWürzburg, doch geboortig uit Nederland, wegens poging tot escroquerie van een eigenaardige soort, waarvoor hij ook reeds in Nederland terechtge staan heeft. Genoemde Roger heeft uit Roosendaal, Utrecht, Maastricht en andere plaatsen in Neder land 12 brieven met gedeclareerde waarde poste- restante gezonden aan verschillende postkantoren in de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie. Die brieven heetten edelgesteenten te bevatten ter ge zamenlijke aangegeven waarde van 72,000 florijnen. Bij het openen der brieven werden daarin gewone kiezelsteentjes, gewikkeld in bladzijden eener Hon- gaarsche spraakkunst, gevonden. Natuurlijk deed genoemde Roger onmiddellijk den eisch tot geheele schadevergoedingde papieren, waarin de steentjes gewikkeld waren, moesten het bewijs leveren dat de administratie der Oostenrijksch-Hongaarsche posteryen voor het verlies aansprakelijk was. Kort na zyne arrestatie moet hij echter reeds volledige bekentenis van zijn bedrog hebben afgelegd. De jonge Jacob Dooren, die ten vori- gen jare zoo ongelukkig zijn beide armen verloren heeft, wordt thans, dank zij de ruime bijdragen van menschenvrienden, te Naarden verpleegd bij den heer J. Rijnenberg Jz., die zich zijn lot van den beginne af zoo ijverig heeft aangetrokken. Het byeengebrachte kapitaal is op het grootboek ingeschreven en wordt door den heer Langer- huizen, burgemeester van Huizen, beheerd. De heer Rijnenberg geeft den knaap onderwijs en deze heeft het reeds zoover gebracht, dat hij met zijn kunsthand een leesbaar briefje aan een zijner Amsterdamsche weldoeners heeft kunnen schrijven. Het provinciaal gerechtshof van Noord'-Holland heeft gisteren A. Kleinvogel, huis vrouw van Hersman, schuldig verklaard aan de haar ten laste gelegde moedwillige brandstichting met gevaar voor menschenlevens, en haar deswege veroordeeld tot een tuchthuisstraf van 7 jaren. Voor de correctioneele kamer der arrond.-rechtbank te Amsterdam stonden Dinsdag terecht een knaap van 16 en een van 14 jaar, de eerste beklaagd wegens diefstal van een fraaie duif uit het duivenhuis in den tuin van „Artis", de tweede wegens medeplichtigheid aan dien dief stal. De gestolen duif was een zwart witstaart doffer en werd, volgens de bekentenis van den eersten bekl., door hern weggenomen op Zondag 23 Augustus, des namiddags te 6 uren. Zijn makker ruilde dat dier tegen een meerschuimen sigarenpijpje, verborg het eenige dagen in zijn huis en ruilde het toen tegen twee andere duiven van een schoolmakker, die met de herkomst geheel onbekend was. Diens broeder wilde de duif verkoopen aan een handelaar in duiven, die het dier aanhield, als overeenkomende met het signalement van de als gestolen aangegeven duif. De beklaagden bekenden hun schuld onder het storten van vele tranen. De eerste hunner bekende o. a. ook dat hij dien Zondag, omdat hij geen toegang had lot-„Artis", over het hek zich dien toegang had verschaft, ge lijk hij den terugtocht met de duif had genomen. De beide jeugdige delinquenten werden veroor deeld de eerste tot een cellulaire gevangenisstraf van 14, de tweede tot een van 5 dagen. BUITENLAND. Frankrij k. Volgens de Sentinelle du Midi zou het oor logschip Kléber, dat generaal Chanzy naar Algerië zal overbrengen, na terugkomst uit die kolonie, de bestemming krijgen, die tot dusverre aan de Orénoque was ten deel gevallen. Het schip zou evenwel niet te Civila Vecchia of elders in Italië stalioneeren, maar in de havm van Bastia. Men brengt dat bericht in verband met de tijding door de Monde medegedeeld, dal Frankrijk eene overeenkomst gesloten heeft met den paus, vol gens welke deze op éen of meer punten een Fransch vaartuig te zijner beschikking zou vinden, voor het geval dat hij mocht besluiten Rome te ver laten. Duitschland. In het hertogdom Saksen-Meiningen heeft weder een zware brand plaats gehad. Volgens bericht uit de hoofdstad, waarvan onlangs een groot gedeelte door de vlammen is vernield, stond namelijk den 5den dezer des middags te 2 uren het naburige stadje Wasungen in brand. De markt en de Schlundgasse waren reeds voor het grootste gedeelle in de asch gelegd. Het stadje heeft een bevolking van 2600 inwoners. De grondeigenaar Niegolewski, collator der kerk te Majewski, is wegens weigering der afgifte van gelden en boeken dier kerk in hechtenis ge nomen. De bisschop van Maintz heeft bij het Minis terie en de Kamers van het groothertogdom Hessen- Darmstadt een protest ingezonden tegen de aldaar ingediende kerkelijk-politieke wetten. Hij verklaart aan volledige scheiding tusschen Kerk en Staat de voorkeur te geven boven die wetten en nooit te zullen toegeven waar het aankomt op de rech ten en vrijheden der Katholieke kerk. Groot- Britannië. De hertog van Northumberland heeft aan het Newcastle Journal geschreven om 't gerucht te logenstraffen dat hij tot de Katholieke Kerk zou zijn overgegaan. Dat gerucht noemt hij lasterlijk en uit de lucht gegrepen. Het is waarschijnlijk dat de mijnwerkers associatie weigeren zal ondersteuning te verleenen aan de werkstakers in Lancashire. Zuid.- A merika. In de Fransche dagbladen wordt het volgende bericht van 5 dezer uit Rio de Janeiro betref fende den militairen opstand in de Argentijnsche republiek medegedeeld De tijding dat er een opstand te Buenos-Ayres uitgebroken is wordt bevestigd. In de laatste be richten wordt de toestand als zeer ernstig voor gesteld. De generaal Mitre staat werkelijk aan het hoofd van den opstand, waarby zich de vloot, onder het bevel van Gellyobes, heeft aangesloten. De opstandelingen staan te San-Martin en Kivilkoy. Zoodra de regeering van het voorgevallene ken nis bekwam, heeft zij n staat van beleg afge kondigd in de provinciën Buenos-Ayres, Entre- rios, Recife, Santa-Fé en Corrientes. De kamer is permanent en de nationale garde mobiel verklaard; de regeeringstroepen worden, onder de bevelen der generaals Ribas en Arre- dondo, te Belgano verzameld. Op den eersten October heeft er reeds een gevecht plaats gehad, waarin de opstandelingen bet onderspit dolven, en een hunner aanvoerders, de generaal Zanowski, sneuvelde. Niettegenstaande dit eerste voordeel, hetwelk door de troepen behaald is, ziet men de zaken zeer ernstig in. Te Buenos-Ayres heerscht eene groote paniek. De opstandelin gen trekken in grooten getale op de stad aan, en men vreest dat zij niet lang het hoofd zal kunnen bieden. De generaal Mitre heeft bij het uitbreken van den opstand zijn ontslag ge nomen, en de vice-president der republiek is met het opperbevel over de troepen bekleed. De laatste berichten stellen den toestand der regeering als uiterst hachelijk voor. De handel staat geheel stil; wissels worden uitgesteld; de winkels, de bureaux der administratie en de tolkan toren zijn gesloten. Het regiment Concha is aan het muiten geslagen en heeft gemeene zaak met de opstandelingen gemaakt. Ook hebben er eenige straatoproeren plaats gehad, welke tot vele inhech tenisnemingen hebben geleid. De hier gevestigde vreemdelingen hebben de wijk genomen in de woningen der consuls of paspoorten aangevraagd om zich te vrijwaren tegen de oproeping van alle weerbare mannen, waartoe de regeering is over gegaan. Telegrammen. I'JO-JANLIRO, 6 October. Brazilië heeft, door tusschenkomst der Duitsch-Braziliaansche Bank, eene leening uitgegeven van 5 millioen pd. st., rentende 6 percent, koers van uitgifte 98. SANTANDER, 6 October. Het gerucht dat don Carlos gekwetst zou zijn, wordt door geen enkel bericht bevestigd. Een Belgisch vaartuig met oor logscontrabande voor de Carlisten wordt uit een Engelsche haven aan de kust van Biscaye verwacht. NEW-YORK, 6 October. Berichten uit Cuba melden, dat de opstandelingen 24 uur lang Remi- dios bezet hebben. CAIRO, 7 October. In den afgeloopen nacht is de Nijl alhier 2 en te Assouan 3 karats ge vallen. De berichten uit het binnenland luiden gunstig. HENDAYE, 7 October. De Cuartel Real meldt, dat don Carlos welvarend is, en aan het hoofd van het leger staat. Wegens redenen van gezond heid is aan Dorregaray verlof verleend. MADRID, 7 October. Men verneemt dat de Carlistische generaal Dorregaray is ontslagen, en vervangen door Mendii'i. PARIJS, 7 October. Volgens gerucht zou er sprake zijn om alle complementaire verkiezingen van afgevaardigden te doen plaats hebben op November. Laatste berichten. Men verneemt dat het door ons op de Atji- neezen veroverde bronzen geschut in de Rijks- gietery in Den Haag is aangebracht, om aldaar in in stukken gedeeld en vervolgens naar 's Rijks munt te Utrecht verzonden te worden, ten einde daaruit de ingestelde medailles voor deelneming aan de krijgsverrichtingen in Atjin te slaan. (Vervolg.) De rij der feestelijkheden ter herinnering aan het derde eeuwfeest van Leidens ontzet werd gisteravond op waardige wijze met een concert in de Hooglandsche kerk besloten. Het ruime gebouw was met eene groote schaar van toehoor ders gevuld, die de muziekuitvoering met de grootste belangstelling tot het einde bleef bijwo nen. Koor en orkest waren op eene andere wijze opgesteld dan bij vroegere muziekfeesten het geval was, waardoor het beter aan de eischen der acoustiek beantwoordde. Door eene onbekende hand was het medaillonportret van v. d. Werf, dat tegen een der pilaren geplaatst is, met een eikekrans versierd. Het programma was zoo zeel mogelijk in ver band met de groote gebeurtenis van den dag gebracht. Reineke's bekende feestouverture „Frie- densfeier", die aan den laatsten oorlog haar ont staan te danken had, breed geïnstrumenteerd en mei de bekende koraahnelodie nun danket alle Gott" doorvlochten,opende op gepaste wijze het concert. Het gewone gebrek dat b'y sommige gedeelten het koper de strijkinstrumenten overstemt, was ook nu weder hoorbaar, maar volgens den algemeenen indruk is het instrumentale gedeelte veel meer tot zyn recht gekomen dan bij vroegere gelegenheden, hetgeen wij aan de betere opstelling van het orkest meenen te moeten toeschrijven. Het tweede nummer bestond uit Richard Hol's „Leidens ontzet", dat reeds bij eene vroegere gelegen heid in de Stadsgehoorzaal werd ten gehoore gebracht en dus voor de meesten een goede bekende geworden is. De groote verdiensten van. dezen Nederlandschen componist komen in dit werk duidelijk te voorschijn. Een werk, dat uitsluitend voor mannenkoor geschreven is, laat uit den aard der zaak niet die rykdom en verscheidenheid van nuanceringen toe, welke aan een gemengd koor eigen zijn; maar de dramatische behandeling van het onderwerp heeft dit bezwaar grootendeels weten te overwinnen. Indien wij het voorrecht hadden een nationale opera te bezitten, zooals in andere landen het geval is, houden wij ons over tuigd dat Hol zich spoedig op dit gebied een naam zoude weten te verwerven. De koren der Spanjaarden en burgers en vooral de zoo karakteristieke intocht der Zeeuwen zijn vol gloed en kleur, die door fraaie solo's werden afgewisseld, zooals bij het herhaaldelijk optreden der „drie basstemmen" die aan de boelpredikers uit de Prophéte herinneren, benevens het tooneel van den burger, die in radeloozen angst zijn kind uit het strijdgewoel niet ziet terugkeeren. In dit nummer wist onze gunstig bekende stadgenoot, de heer De Goey, zijn ouden roem te handhaven. Na het einde werd de componist, die bij de uitvoering aanwezig was, op het orkest geroepen en met fanfares begroet. Na de pauze werd Handel's „Je-Deum" ter herin nering aan den veldslag bij Dettingen met veel aplomb en virtuositeit ten gehoore gebracht. Het krijgshaftig karakter van deze kerkmuziek kwam in de sterke begeleiding der koperen instrumenten dui delijk uit, dal met den streng dogmatischen inhoud van den tekst niet altijd in volkomen over eenstemming was. Gaarne zouden wij gezien hebben dat de Hoogduitsche taal door eene be-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 2