LEIDSCH DAGBLAD; N°. 4497. A0. 1874. Vrijdag 9 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per post Afzonderlijke Kommer? 1.40. 0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 royalsf 1.05. Iedere regel meer0.171. Groolere letters naar plaatsruimte. LEIDEN, S October. De Minister van financiën verwittigt be langhebbenden dat het stoomschip Sumatra, waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op 20 October is bepaald, Padang zal aandoen, en er alzoo met die gelegenheid behalve voor Batavia mede eene brievenmaal voor Padang zal worden verzonden. Voor de wiskunde (lager onderwijs) zijn gisteren in Den Haag geëxamineerd 5 candidaten, die allen zijn toegelatenJ. Van der Boom en C. Van der Boom uit Rijswijk en J. D. Smits, C. J. E. C. L. Spiegel en J. J. Verhorst uit Den Haag. Bij het eerste natuurkundig examen, den 5den dezer te Amsterdam gehouden, is toegela ten E. H. Hamersma, geb. te Uitstellingerga. Aan het letterkundig en wiskundig toelatings-exarnen, op 5 October, heeft voldaan J. Van der Vegt, geb. te Amsterdam. De Commissie voor het geneeskundig Staats examen, zitting houdende te Utrecht, heeft be vorderd tot artsen den med. doctorandus B. H. Van Nes en F. L. Arentz, en toegelaten voor het geneeskundig gedeelte den milit. candidaat-arts C. W. F. Dekema. De violist Henri Wieniawski is door Z. M. den Koning benoemd tot ridder der orde van den Gouden Leeuw van Nassau. De kapt.-luit.-ter-zee Jhr. H. O. Wichers wordt met den löden dezer gedetacheerd bij het depart, van marine, ter waarneming van de betrekking van chef der afdeeling materieel en lid der com missie tot het examineeren van zeeofficieren, en zulks ter vervanging van den luit.-ter-zee 1ste klasse W. M. Visser, die eervol van de tijdelijke waarneming dier betrekking wordt ontheven en met genoemd tijdstip weder toegevoegd aan den inspecteur over den stoomvaartdienst bij gemeld departement. De Minister van binnenl. zaken, gelet op art. 15 der wet van 8 Juli 1874, waarbij is be paald dat aan allen, die gedurende de laatste 10 jaren vóór het in-werking-treden dier wet een patent hadden als veearts, zonder een diploma van veearts te bezitten, de uitoefening der veeartsenij kunst vergund blijft, indien zij zich binnen drie maanden na het in-werking-treden dier wet met een verzoekschrift tot den Minister van binnenl. zaken wenden, met overlegging van een bewijs, dat zij gedurende voormelden termijn een patent als veearts hebben gehad, brengt in herinnering, dat de aangehaalde wet op 1 Sep tember jl. in werking is getreden, en dat zij derhalve, tot het verkrijgen van een bewijs van toelating tot de uitoetening der veeartsenijkunst, zich uiterlijk op 30 November a. s., met gezegeld adres, vergezeld van voormelde bewysstukken, tot hern behooren te wenden. Bij beschikking van den minister van binnenl. zaken wordt met 1 November a. s. vervallen verklaard de bij concessie van 6 Februari 1871 aan J. Smit te Ridderkerk verleende vergunning voor een stoomsleepdienst in de provinciën Noord-Brabant, Gelderland, Zuid-Holland en Zee land. De Staats-Ct. van heden bevat de nomi- natieve opgave van de Europeesche officieren, onderofficieren en soldaten, die gedurende de krijgsverrichtingen tegen Atjin gesneuveld, gewond °f ten gevolge van die krijgsverrichtingen over deden zijn, voor zooverre daaromtrent tot op den 30sten Juli 1874 bij het departement van oorlog in Ned.-Indië kennisgave is bekomen. Z. M. heeft aan Mr. J. L. H. A. baron Gericke van Herwijnen, laatst Min. van buitenl. zaken, een pensioen verleend van f 4000 'sjaars. Z. M. heeft ter zake der krijgsverrichtingen tegen Atjin: benoemd tot ridder 4de kl. der Milit. Willemsorde J. Van Gogh; bevorderd tot idem ode kl. J. Van Gogh, B. D. Van Trojen, J. W. Binkes, K. C. Bannik, W. Stefieus; tot idem 4de kl., H. B. Kip, H. W. Walther, C. P. Van der Star, C. H. Bogaert, Jhr. A. F. Meijer, P. Le Comte, A. Van Hengel, A. P. Tadema, S. T. Land, A Voormolen, A. Van der Horst, K. Wilders, J. P. J. Hes, C. Schoolenberg, K. Schipper, J. A. Guijken, J. C. Jansen, H. J. Van der Bant; tot ridder van den Ned. Leeuw, H. Dijserinck, J. M. Berends, J. Lamie, C. Noordewier; toegekend de eeresabel, met het opschrift: „Koninklijk eereblijk voor betoonde dapperheid", aan H. A. Schippers. Ter zake der eerste expeditie tegen Atjinbevorderd tot ridder der Milit. Willemsorde 3de kl. F. P. Cavaljébenoemd tot idem 4de kl.C. J. Marinkclle, R. C. A. L. Jansen, J. Cardinaal, W. A. Van der Bilt, li. T. Koniag, J. Nijs, Radhen Mayang Koro, J. P. Van Lier, J. H. Haijer, F. Van Ballaseck, J. G. Blanken, H. Knhn, J. H. Derks, P. D. W. Wilken, A. Gcrzner, K. F. Bonger, S. W. Van der Velde, H. J. Poolman, J. Mieres, W. Brinkerink, L. Mulder Kanter, J. L. Van Toledo; be noemd tot ridder van den Nederl. Leeuw, P. G. Neeb. Ter zake der tweede expeditie tegen Atjin: bevorderd tot rid der 3de kl. der Milit. Willemsorde, W. H. F. Van Oordt, G. P. De Neve, C. L. St. A. M. De Roy van Zaydewijn, J. L. J. H. Pel, K. F. Schultze, J. A. Romswinckel; benoemd tot idem 4de kl., G. Von Bültziugslöwcn, W. F. L. De Vriese, Jhr. C. C. Six, W. A. Arricus, G. J. Buijskes, H. J. Van der Mandele, H. Van Broekhuizen, J. Haremaker, H. J. J. Kempe, W. G. Van Nes, D. Hordyk, C. J. De Joug P. Azn., D. C. W. Sutherland, H. J. Nienwkerk, W. Schoondermark, I. H. Heijmans, N. H. Ds la Bie, T. C. U. De Wit, G. Slooff, G. B. T. Wiggers van Kerchem, F. T. Engel, J. G. Van Thiel, H. G. Boumeester, C. Schater, F. A. Gits, G. E. V. L. Van Zuijleo, J. A. Einthovcn, N. P. Van der Stok, H. C. J. T. Van Havdenbergh, Pangerau Ario Gondo Sisvvoro, Radhen Ario Pratali Kromo, W. J. Vervloot, J. A. Vetter, C. Deijkerhoff, C. A. Van Randwijk, J. B. Mack, T. C. V. B. Dc Steenhuijsen, L. F. Nix, G. Lamcra, J. L. Le Bron de Vexela, F. baron Van Aersaen Beijcren van Voshol, A. J. F. Rochell, Pangeran Prawiro Adie Negoro, J. L. Van Wijhe, J. Schneither, C. A. Rombouts, W. J. Oosterhoff, G. Siuia, E. C. Van Minkeleu, J. E. N. baron Sirtoraa van Grovestins, Radhen Mas Pandjie Pakoe- ning Prang, W. C. Nieuwenhuijzen, M. Segov, H. R. Beyen, C. E. J. Schweys, B. L. R. De Sturler, li. J. De Bordes, W. Com- furin9, D. Van der Swau, C. Miseroy, G. M. Bnrgerhoudt, F. P. Sievers, A. S. H. Booms, J. F. D. Bruinsma, G. V3n Tienhoven, H. A. Hulstkamp, A. Evenwel, J. K. Koot, P. Vink- hnyaen, H. G. J. Van Hoogstraten, G. De Wijs, J. A. Van der Krak, J. F. L. Cassa, W. F Schenck, E. W. Bischoff van Heemskerck, W. F. Krcesen, J F. F. Van Bloemen Waandcrs, F. B. C. H. Von Splinter, G. De Bruyo, J. P. Michels, P. Peters, C. H. O. Bartsch, L. A. Holtes, J. Rietschi, H. L. J. M. Van Ishoven, C. E. Fritz, J. M. G. Crans, C. Groot, H. Boersma, A. Kraibelt de Melker, F. H. A. Treutsch von Battlar Brandenfels, F. J. Knsin, H. L. Matthey, J. H. Arts, H. J. Happertz, J. Vilmar, L. J. Noliet, C. Gilgien, J. J. Eeftens, W. H. Van Hateren, M. S. Goldstein, P. Van Cae- nighera, J. W. Van Boven, F. Strayk, L. Balmer, J. Schie- baan, A. C. Behoudenbenoemd tot ridder van den Ned. Leeuw, J. P. Mercier, G. H. Verboon, G. F. Rochat, K. Van der Heijden, T. J. Jorritsma, D. W. Muller, H. J. Maasland, H. L. Benjamins, F. A. Van Braam Houckgeest; toegekend de eeresabel, met het opschrift: „Koninklijk eereblijk voor be toonde dapperheid" aanH. P. König, C. J. Marinkelle, J. P. Van Lier, F. P. Cavaljé, A. P. W. Meis, F. Von Ballaseck, J. H. Van der Veen. Gemengd Nieuws. De brand, die Dinsdag-avond een der vleugels van het in aanbouw zijnde station van de Holt. spoorwegmaatschappij te Rotterdam heeft ver nield, is ontstaan doordat brandende petroleum uit een der lampen in een uitgestrekt bed van krullen, spaanders, planken en binten te land kwam. Een der werklieden wierp zyn dufielsche jas over de bran dende olie, maar zij ontsnapte aan alle kanten en in een oogwenk stond het houtwerk in brand. Het was gelukkig eerst negen uren in den avond. De brandweer was dus spoediger in beweging dan mogelijk is wanneer zij des nachts uit den slaap wordt gewekt. Maar het terrein ligt zeer afgelegen en bleek schier ongenaakbaar te zijn, zoodat het aan de brandweer, de schutterij en de politie, die allen dadelijk op hun post waren, slechts met de grootste inspanning mogelijk was, de bran dende gebouwen te bereiken langs eene in het stikdonker gehulde woestenij, doorsneden met grep pels en slooten en waar men bovendien ieder oogenblik over bouwmaterialen struikelde of in kalkbakken terechtkwam. Vooral de brandweer heeft wonderen moeten verrichten om er te komen de spuiten, telkens in zand of modder wegzak kende of op andere belemmeringen stuitende, werden half gedragen. Toch was de brandweer er nog snel genoeg om gewichtige diensten te bewijzen, waartoe de richting van den wind het hare bijdroeg. Uit het zuidwesten blazende, joeg hij de vlammen van den linkerbinnenvleugel af (waarvan slechts de rechteruithoek beschadigd is) schuin langs het hoofdgebouw van het Holland- sche spoor, dat evenwel dientengevolge aan het achterste gedeelte dreigde vuur te vatten. De brandweer maakte gebruik van de stellingen om het gebouw en slaagde er in het te bescher men. De brand heeft zich alzoo bepaald tot den rechterbinnenvleugel, zoodat de in aanbouw zijnde restauratie-zalen met al wat er zich in bevond een prooi der vlammen zijn geworden. De aan nemer van het werk is tegen brandschade ver zekerd. Eenige heeren te Rotterdam hebben besloten eene maatschappij op aandeelen op te richten, en met het bijeen te brengen kapitaal eene gemeenschappelijke bakkerij en slachterij in het leven te roepen, niet slechts ten behoeve van de aandeelhouders, maar voor de gansche burgerij. De aandeelen zullen b. v. 5 pCt. intrest dragen, terwijl een reservekas zal worden gevormd en verder de kosten van beheer en exploitatie door den verkoop van vleesch en brood zullen moe ten worden gedekt. Hierna zullen beide eerste levensbehoeften tegen den kostenden prijs voor iedereen verkrijgbaar worden gesteld. Men meldt uit Eindhoven: Geruimeri tijd werd hier het vleesch door de voornaamste slachters verkocht tegen 35 cents het 1 /2 KG. Toen nu de daling in de veeprijzen kwam, vatte een koopman het plan op, zelf te laten slachten, en hij verkocht het vleesch tegen 25 cents, juist de zelfde qualiteit als door de slachters verkocht werd. In het eerst werd daarmede gespot, en niet het minst door de slachters; toen de koopman echter volhield, en ieder van het goedkoope vleesch gebruik maakte, sloegen de slagers hunne prijzen af tot op 30 cents; de koopman had hun echter eenmaal de klandisie der burgerij, die goed door hem be diend was, afhandig gemaakt, en in die 5 cents ver schil vond men ook nog reden genoeg om den koop man te blijven begunstigen. De slachters, die hunne winsten niet verder wilden verminderen, en die de klanten niet zagen terugkomen, waren genood zaakt gedurende de laatste warme dagen honder den ponden vleesch in den grond te begraven. Hierover geheel ontstemd, hebben zij (zoo althans wordt algemeen verzekerd) een klein slachtertje vee bezorgd, die dit thans slacht en verkoopt tegen 22'/2 cent, in de hoop dat de koopman met hem de concurrentie niet zal kunnen volhouden, en zoodoende zal genoodzaakt worden met slachten op te houden. De koopman heeft echter nog altijd zóóveel te doen, dat hij wel zal blijven, voortgaan het vleesch te verkoopen. Zaterdag a. s. zal er eene zonsver duistering plaats hebben, die hier te lande zichtbaar zal zijn des voormiddags van 9 u. 20 m. tot 11 u. 45 m. In de Weener dagbladen wordt de inhechtenisneming vermeld van zekere Jean Guil-

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1