LEIDSCH DAGBLAD. JV\ 4496. A0. 1874. Donderdag 8 October. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1. Franco per posl1.40. Afzonderlijke Nommcrs0.02. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 1G regelsf 1.05. Iedere regel meern 0.17$. Groolcre letters naar plaatsruimte. LEIDEN, 7 October. In de maand September zijn binnen de gemeente Leiden geboren 129 kinderen, als: 62 zoons en 67 dochters,; overleden 80 personen, als: 15 mannen, 12 vrouwen, 32 zoons en 21 dochters; daarenboven als levenloos aangegeven 6gehuwd 26 paren. In de maand December e. k. zal gelegen heid worden gegeven tot het afleggen der examens ter verkrijging van akte van bevoegdheid als hulp apotheker of apotheker. Zij, die tot de examens wenschen toegelaten te worden, moeten daarvan voor 20 November schriftelijk opgave doen aan den voorzitter der commissie van examen, den hoogleeraar Dr. W. F. Pv. Suringar, te Leiden. Met verbazing lazen wij gisteravond in de L. Ct. het bericht dat de vauxhall op Musis" door tienduizend menschen werd bezocht. Uit informatiën is ons gebleken, dat het getal hoogstens 3000 kan bedragen hebben en dat er p.m. f3600 is ontvangen. Gisteravond werd den burgemeester door de officieren der schutterij een serenade gebracht als huldebetoon bij zijne benoeming tot ridder van den Ned. Leeuw. De te Amersfoort gevestigde oud-studenten der Leidsche hoogeschool hebben als blijk van sympathie voor het feest van Leidens ontzet aan den burgemeester v. cl. Brandeler op 3 October een telegram van gelukwensching gezonden, en een hartelijk woord van dankzegging als antwoord terug ontvangen. Mocht het transparant, dat voor „Amicitia" prijkt, het voorwerp zijn van veler belangstelling, toen het op den 3den October verlicht een schoon effect maakte, tevens bleek, dat menigeen de be- teekenis van het daarop voorgeslelde niet geheel begreep, waarom wij eene korte verklaring van sommige figuren hier laten volgen. Bij het tweede eeuwfeest van Leidens ontzet was in het wijnhuis van A. E. Dransfeld, kaste lein in het „Zwijnshoofd" op de Marendorps- achtergracht, dat weleer de woning was van den burgemeester P. Az. v. d. Werf, op een ruime bin nenplaats eene decoratie aangebracht, geïnven- teerd en geschilderd door den „kunstrijken" A. C. Hauck. Naar de daarvan bestaande plaat nu werd door den heer Stortenbeker eene afbeelding ge nomen, die in hoofdzaak met het origineel overeen komt. Om het afbeeldsel van den burgemeester ziet men een slang, die- haar staart in den mond heeft, als het zinnebeeld der vereeuwiging; aan de rechterhand er van staat een genius die op het portret wijst tot een voorbeeld; de genius links breekt een juk aan stukken, hij heeft den eenen voet op het voetblok der slavernij het schild onder den linkervoet verbeeldt de schande der vluchtende vijanden en de uitge- bluschte flambouw het einde van het Spaansch geweld. Op het piëdestal wordt Leiden voorge steld door een bedroefde vrouw; zij omvat de kolom der standvastigheid en heeft tot gezel linnen het geloof en de hoopvoor haar staat een vergramde Spanjaard, die zijn moord- zwaard heeft opgeheven, doch door een bliksem straal wordl weerhouden; een andere Spanjaard neemt de vlucht, door het water verjaagd, waar mee Neptanus bezig is het land te overstroomen. Boven het medaillon links ontspruit een hamer, de kracht, uit een brandend hartrechts dringen de vlammen tusSchen een gebroken zwaard door. De Minister van financiën vestigt de aan dacht der belanghebbenden op de gelegenheid tot verzending der correspondentie naar Ned.-Indië door middel van het stoomschip Conradvan de maatschappij „Nederland", waarvan het vertrek uit het Nieuwediep op den lOden dezer is be paald. De brieven enz. behooren uiterlijk in den namiddag van den 9den te Nieuwediep aange komen te zijn. Daar door het aannemen der herbenoeming tot kantonrechter te Beetsterzwaag door Mr. B. P. baron Van Harinxma thoe Slooten de verkiezing van een lid van de Tweede Kamer in het hoofd kiesdistrict Dokkum moet plaats hebben, heeft de Minister van binnenl. zaken bepaald, dat deze ver kiezing zal geschieden op Dinsdag 3 November, en de herstemming, zoo die noodig mocht zijn, op den 17den. Het Nederl. stoomschip Maduro.van Bata via naar Nieuwediep, is 5 October te Point-de- Galle aangekomen, en heeft de reis voortgezet; de Voorwaartsvan Nieuwediep naar Batavia, arriveerde den 4den te Port Said en stoomde den volgenden dag het kanaal in, de Jason} van Batavia naar Nieuwediep, is den 5den October van Port Said naar Palermo vertrokken. Aan de Utrechtsche hoogeschool is gisteren bevorderd tot doctor in de rechten de heer J. M. Schout Velthuis, geboren te Sluis. Z. M. heeft goedgevonden den staf der ar tillerie, zooals die thans is samengesteld, te ver meerderen met een kolonel, luitenant-kolonel of majoor, ter beschikking van den Minister van oorlog, voor werkzaamheden betrekkelijk de aan schaffing van zwaar geschut en verder artillerie- materieel, voor 's lands defensie benoodigd. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de staf van ieder der acht regimenten infanterie wordt vermeerderd met een adjudant-onderofficier voor speciale diensten, die bestemd zullen worden om bij eenige der belangrijkste garnizoens-inflr- meriën den dienst waar te nemen van menage meester der inrichting. Gedurende den aanstaanden winter zullen weder in de garnizoensplaatsen waar zich bereden corpsen bevinden, oefeningen en onderricht in de rijkunst plaats hebben, zoo voor officieren van onbereden wapens en diensten als voor de stu denten voor den militairen geneeskundigen dienst. Z. M. de Koning heeft het toezicht over 'sRijks magazijnen voor militaire kleeding, uitrusting, enz. te Delft en te Woerden aan een hoofdoffi cier van het personeel der militaire administratie opgedragen. Eerlang zullen hij de stenographische inrich ting ten dienste van de beide Kamers der Staten- Generaal, na vergelijkend examen, éene, wellicht twee kweekelingsplaatsen worden vervuld. Alleen zij, die genoegzame kennis van de NederlanJsche, Fransche, Hoogduitsche en Engelsche talen, als mede van de vaderlandsche geschiedenis bezitten, kunnen in aanmerking komen. Voor doctoren in rechten en letteren en voor hen, die in het bezit zijn van het diploma, naar aanleiding van art. 57 der wet op het middelbaar onderwijs ver kregen, is het vergelijkend examen van beperkten aard. De voorwaarden der aanmelding worden opgegeven in de Staatscourant van 6 deaer. Tot vice-consul voor het Koninkrijk der Nederlanden te Pau is benoemd Dr. J. E. De Voogt. De Ned. Bank had op 5 Oct. by een muntmateriaal van f 135,134,933.63s voor eene sorn van f 126,438,6-42.25 minder aan bankbil jetten in omloop dan waartoe zij gerechtigd is, terwijl het muntmateriaal op zijne beurt /50,575,456.89s meer bedraagt, dan in verhouding tot de schuldvorderingen tot dekking noodig zou wezen. Op last van den Minister van oorlog zullen er van 15 dezer af tot ultimo Februari geene voordrachten tot toekenning van pensioen ef van gratificatie bij ontslag uit den dienst wegens lichaamsgebreken aan onderofficieren en verdere manschappen door de chefs der corpsen aan het departement mogen worden ingezonden, dan alleen wanneer door hen, die daarvoor in aanmerking zullen komen, uitdrukkelijk het verlangen wordt te kennen gegeven om, niettegenstaande het min gunstige jaargetijde, uit den dienst te worden ontslagen. Z. M. heeft, na afgelegd vergelijkend examen, benoemd tot surnum. der regislr. en domeinen O. A. Verwey te Lemmer, J. G. Meinesz te Schagen, A. Bouman te 's-Hertogenbosch, J. Hoogenhuis te Leeuwarden, A. H. De Kruyff te Arnhem, A. C. Röell in Den Haag, H. W. J. Sannes te 's-Hertogenbosch en W. H. Houwing te Oudenboschden zeeloods bij hel loodsw. van Goedereede, Maas en Brouwershaven, standpl. Hellevoetsluis, A. Stolk, benoemd tot adjunct commissaris der loodsen te Rotterdam; aan den gewezen inspect, over het loodsw. enz. te Ter schelling G. Kraan, wegens ongeschiktheid voor zijne betr. door lichaamsgebreken, en aan den gewezen liohtwachter bij de kustverlichting te Kijkduin K. Muije, pensioen verleend, respect, van 723 en van 232; den luit.-ter-zee 1ste kl. J. E. Gornelissen, direct, der afd. zeevaart van het Kon Ned. Meteorologisch Instituut te Utrecht, vergund het aannemen en dragen der versierselen van ridder 3de kl. van de IJzeren Kroon, hem door Z. M. den Keizer van Oostenrijk geschonkenaan de voor den dienst in Oost-Indië bestemde soldalen B. Keiler en R. O. Saenger, van het kol. werfdepot, het dragen aan eerstgen. van het kruis „Fidei et Virtute", en aan den laalsten, van den Duitsche medaille, ter herinne ring aan den veldtocht in 1870 en 1871. Gemengd IVieu.ws. De knecht van den kruidenier V. in Den Haag heeft zich gisteren ten huize van dezen door zich op te hangen van het leven beroofd. Men vermoedt dat een minnehandel hem tot deze wanhopige daad heeft gebracht. Naar het Haagse he Dagblad mede deelt, werd zijn hoofdredacteur in de laatste dagen lastig gevallen door personen, in betrekking staande tot het stedelijk badhuis, en zulks naar aanleiding van een hoofdartikel over de admini stratie en controle over de inrichting, waarbij echter geene aanduiding van bepaalde personen gegeven was. Maandag-avond heeft een Adergenen, die behoorde tot de groep welke zoogenaamd om satisfactie kwam, zich, terwijl hij niet zeer nuch ter was, een pistool aangeschaft bij den geweer maker Becht, onder het bezigen van dreigende uitdrukkingen, o. a. dat hij plan had den hoofd redacteur voor het hoofd te schieten. De redactie van bel Dagblad werd inmiddels gewaarschuwd en de politie tevens, waarvan het gevolg was dat de bewuste persoon werd nagegaan en de politie zich van hem meester maakte, terwijl hij den koetsier van den vigelante, waarm hij gezeten was, last gaf om naar de woning van den hoofdredac teur te rijden. Hij was in het bezit der geladea pistool.

Leidsch Dagblad | 1874 | | pagina 1